PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

Waszczykowski odpowiada Komisji: nie mamy potrzeby się tłumaczyć

Proces legislacyjny w sprawie zmian w sądownictwie się toczy i dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się do środowego oświadczenia wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

RPO: skierowałem do prezydenta pismo, prosząc o weto

- Skierowałem do prezydenta Andrzeja Dudy pismo, prosząc o weto w sprawie ustaw o KRS i ustroju sądów powszechnych - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Podtrzymał też, że zaproponowany przez prezydenta wybór części sędziów KRS przez Sejm większością 3/5 głosów pozostaje niekonstytucyjny.

Chronologia nocnych wydarzeń w Sejmie. Awantura o Sąd Najwyższy godzina po godzinie

W nocy ze środy na czwartek w bardzo burzliwej atmosferze obradowała Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która zajmowała się projektem ustawy autorstwa posłów PiS dotyczącej Sądu Najwyższego. Komisja negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu. Poprawki PiS zostały zaopiniowane pozytywnie. Opozycja protestowała przeciwko głosowaniu w blokach. Głosowanie przyjęto okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę Kaczyńskiego". Zobacz, co działo się w Sejmie godzina po godzinie.

Wieczorem orędzie premier Szydło

Premier Beata Szydło o godzinie 20. wygłosi orędzie - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jej wystąpienie będzie miało miejsce kilka godzin po uchwaleniu przez Sejm nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje ona m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

"Naruszono wszelkie zasady konstytucji". Prezydent z "piękną okazją do zawetowania"

To jest bardzo swobodne podejście do regulaminu Sejmu. Widać było, że przewodniczący komisji chciał jak najszybciej te obrady zakończyć - tak blokowe głosowanie nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym skomentował prof. Marek Chmaj. - Skoro zgłaszają tysiąc poprawek to i tysiąc poprawek można odrzucić. To jest zagadnienie obstrukcji parlamentarnej - stwierdził z kolei dr hab. Ryszard Piotrowski.

"Kontrola polityków nad sądami to będzie sądownictwo trupów"

W nocy z środy na czwartek Komisja Sprawiedliwości odrzuciła w jednym bloku głosowań wszystkie poprawki opozycji do ustawy o Sądzie Najwyższym. - To są obrazy, których nie zapomni się chyba do końca życia. Historia dzieje się na naszych oczach, jest to moment przełomowy, który zdecyduje o tym, jak będzie wyglądało kilka lub kilkanaście lat naszego kraju - skomentował sprawę w rozmowie z TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iusititia.

Wielka awantura o Sąd Najwyższy. Opozycja kończy hymnem

Po burzliwych obradach sejmowa Komisja Sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu o Sądzie Najwyższym. Poprawki PiS zostały zaopiniowane pozytywnie. Opozycja protestowała przeciwko głosowaniu w blokach. Głosowanie przyjęto okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę Kaczyńskiego". Pod koniec posiedzenia miała miejsce szarpanina o mikrofon Stanisława Piotrowicza. Śpiewano także hymn państwowy.

Piotrowicz: od Platformy nauczyłem się, jak radzić sobie z obstrukcją

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki opozycji do projektu o Sądzie Najwyższym. Pozytywnie zaopiniowała zaś poprawki PiS. Po zakończeniu blokowych głosowań obrady komisji zamknięto około godziny 0.30 w nocy. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) zaznaczył, że opozycja chciała zastosować wszystkie środki, włącznie z przemocą, by sparaliżować prace komisji.

Szarpanina na sejmowej komisji o mikrofon Piotrowicza

Po tym jak Komisja Sprawiedliwości odrzuciła w jednym bloku głosowań wszystkie poprawki PO do ustawy o Sądzie Najwyższym, na sali wybuchła kolejna awantura. Część przedstawicieli opozycji otoczyła stół prezydialny. Posłowie opozycji odebrali mikrofon przewodniczącemu komisji. Zaraz potem zostało ogłoszone 10 minut przerwy.

"Tak wyglądają dyktatorzy, których goni strach przed własnym społeczeństwem"

- III RP została zdewastowana. Młodzi ludzie muszą na nowo zbudować polskie państwo - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL, komentując zaprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie. - Ten młody lider czy młoda liderka, która zdobędzie nasze zaufanie, stanie przed takim ciężarem do udźwignięcia, jaki miał Tadeusz Mazowiecki - dodał. Według niego ostatnie działania obozu rządzącego przypominają "zachowanie ludzi w schyłkowej dyktaturze". Wtorkowe wydarzenia w Sejmie komentowali również w "Kropce nad i" Grzegorz Schetyna (PO), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) oraz Ryszard Czarnecki (PiS).