PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

"Polska zmienia się w zakład karny"

My, senatorowie, mamy obowiązek wobec nowego pokolenia odpowiedzieć, czy symbolem Polski będzie drelich, czy biała róża - stwierdził podczas senackiej debaty nad ustawą o Sądzie Najwyższym Jan Rulewski. Senator PO uczestniczy w obradach ubrany w strój więzienny. Przemawiając, skorzystał nawet z metalowego kubka, jakich używają osadzeni. Jako sprawozdawca mniejszości komisji wystąpił o odrzucenie ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Komuniści, esbecy, zdrajcy". Wiceszef MSWiA o protestujących

"Czy jest gdzieś jeszcze granica hipokryzji i szyderstwa? Precz z łotrami" - napisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Skomentował w ten sposób czwartkowe protesty na ulicach wielu miast przeciwko uchwalonej przez Sejm ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Głos w tej sprawie zabrał również szef MSWiA Mariusz Bałszczak, który wśród protestujących dostrzegł "bardzo wielu spacerowiczów".

Gersdorf przemawiała do niemal pustej sali. Opozycja poszła protestować

Pewnie obywatele będą musieli poczekać na rozstrzygnięcie ich spraw - mówiła I prezes Sądu Najwyższego w Sejmie, komentując uchwalenie przez Izbę nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Niewielu posłów przysłuchiwało się przemówieniu Małgorzaty Gersdorf. Politycy opozycji uczestniczyli w tym czasie w demonstracji przed Pałacem Prezydenckim. Dołączyli do osób protestujących przeciwko zmianom w sądownictwie.

Protesty zagłuszyły obrady komisji. "Nie chciałbym, żeby te słowa zostały odebrane pod moim adresem"

Podczas obrad komisji senackiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym słychać było okrzyki protestujących. Zareagował na to przemawiający na komisji Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Panie przewodniczący, ja nie chciałbym, żeby te słowa z tyłu, zostały odebrane pod moim adresem w momencie, kiedy ja przemawiam. Czuję się dość niekomfortowo w tej sytuacji - powiedział Bodnar. - Pani i pan senator otworzyli okna i ja na to nic nie poradzę - odpowiedział prowadzący obrady komisji senator PiS Rober Mamątow.

Rzeczniczka Departamentu Stanu o zmianach w sądownictwie: jesteśmy zaniepokojeni

- Jesteśmy zaniepokojeni ciągłą pracą polskiego rządu nad prawem, wydaje się, ograniczającym władzę sądowniczą i potencjalnie osłabiającym zasadę praworządności - mówiła w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert, odpowiadając na pytanie dziennikarza "Faktów" TVN Marcina Wrony. - Przyglądamy się sytuacji uważnie - dodała.

"Szach mat, panie prezydencie"

- Okazuje się, że jak się wczytamy w przepisy ustawy, to w mojej ocenie prezydent został wmanewrowany bardzo mocno - mówił o nowej ustawie o Sądzie Najwyższym prawnik Piotr Schramm.

"Chcemy weta". Protesty w wielu polskich miastach

W czwartek w wielu miejscach Polski zorganizowano protesty przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim zgodnie z szacunkami policji zebrało się 14 tysięcy osób, według rzecznika ratusza - 50 tysięcy. Uczestnicy demonstracji apelowali do prezydenta Andrzeja Duda o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa.

"Można było zastosować inną terapię, właściwą dla tej choroby"

- Być może autorom obecnych rozwiązań wydaje się, że jeżeli się wprowadzi zmianę kadrową, bo do tego się de facto ona sprowadza, to przyjdą sądy, które nie będą już sprzyjały poprzedniej władzy tylko tej - mówił w "Faktach po Faktach" były poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie potępiajmy sędziów, którzy zostaną

Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po zmianach. Na pewno będzie inny. Pozostaną w nim jednak jacyś wskazani sędziowie, którzy będą w trudnej sytuacji etyczno-moralnej - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. - Chciałabym zaapelować, żeby tych sędziów nie potępiać. To nie będzie tak, że to będą jacyś kolaboranci albo sami zwolennicy PiS - dodał.

"Dzisiejszy dzień jest końcem nadzwyczajnej kasty"

Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego. Chcemy, żeby Polacy, idąc do sądu, wiedzieli, że trafią na uczciwy sąd i spotkają na końcu rozprawy uczciwy wyrok - powiedział dziennikarzom w Sejmie minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

"NYT" z Polską na okładce. Media o tym, jak "PiS odwraca się od demokracji"

Podejście Komisji Europejskiej w sprawie Polski ucieszyło wielu w Brukseli - pisze portal Politico, komentując ostatnie ostre słowa wiceszefa KE Fransa Timmermansa. Zagraniczne media obszernie piszą o zmianach w Sądzie Najwyższym forsowanych przez PiS w Sejmie oraz ulicznych protestach. Zdjęcie demonstrujących przed Pałacem Prezydenckim trafiło na czwartkową okładkę dziennika "The New York Times".

Czy prezydent podpisze ustawy o sądownictwie? Wynik sondy tvn24.pl

Sejm przegłosował trzy ustawy zmieniające ustrój sądów w Polsce. Dwie z nich - o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych - już trafiły na biurko prezydenta. Po przejściu przez Senat dołączy do nich trzecia, o Sądzie Najwyższym. Czy prezydent zawetuje pakiet trzech ustaw? 83 procent osób, które wzięły udział w naszej sondzie, twierdzi że nie.