Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

Miliony euro straciły niemieckie miasta na kontraktach mających zredukować wysokość ich pożyczek. Pod ścianą stanęły także niemieckie przedsiębiorstwa. Twierdzą, że zostały wprowadzone w błąd przez banki proponujące im tzw. swapy.

Niemcy nadal silnym i stabilnym partnerem handlowym. Według danych z GUS za Odrę - między styczniem, a listopadem ubiegłego roku - trafiło w sumie 25,1 proc. naszego eksportu. -Dynamika wzrostu eksportu z Polski do Niemiec utrzyma się w 2014 roku na poziomie z 2013 roku i wyniesie około 4-5 proc. - ocenia Michael Kern, dyrektor generalny i członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska).

Zagraniczni studenci nakręcają niemiecką koniunkturę - donosi Deutsche Welle. Już po kilku latach pobierania nauki na niemieckich uczelnaich przynoszą milionowe korzyści tamtejszemu fiskusowi oraz kasom systemu zabezpieczeń społecznych.

W Niemczech oczekuje się napływu kandydatów do pracy, ale nie w stopniu, który zdewastuje rynek pracy - powiedział w magazynie "Dzień na rynkach" na antenie TVN24 Biznes i Świat Michał Jaranowski, polski korespondent stacji Deutsche Welle. Dziennikarz uważa, że to koalicyjna, bawarska partia CSU podgrzewa w "sposób populistyczny" antyimigranckie nastroje, by zdobyć głosy przed zbliżającymi się wyborami komunalnymi i do Parlamentu Europejskiego.

W ostatnich latach znacznie wzrosło znaczenie krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) w wymianie handlowej Niemiec. Warunkiem pogłębienia ich współpracy z Berlinem będzie jednak postępująca liberalizacja handlu w tych krajach – wynika z raportu Ośrodka Studiów Wschodnich.

Nastroje niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych były w grudniu br. lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec wzrósł bardzo wyraźnie do 62 pkt z 54,6 pkt miesiąc wcześniej.

Kandydat SPD na kanclerza Peer Steinbrueck ostrzegł w niedzielnym pojedynku telewizyjnym z szefową rządu Angelą Merkel, że jej ponowny wybór oznaczać będzie kolejne cztery lata marazmu. Według ARD bezpośrednią konfrontację wygrał nieznacznie Steinbrueck.

Strefa euro po raz pierwszy od półtora roku zanotowała wzrost. W drugim kwartale 2013 roku PKB strefy wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału - wynika z danych Eurostatu.

Rząd Niemiec przyjął w środę w Berlinie projekt budżetu na rok 2014 przewidujący obniżenie deficytu z ponad 25 mld euro w roku bieżącym do 6,2 mld euro. Na rok 2015 Niemcy planują osiągnięcie po raz pierwszy od ponad 40 lat nadwyżki wpływów nad wydatkami.

Rządzące w Niemczech partie chadeckie CDU i CSU wycofały się z prac nad projektem ustawy, która miała zezwolić na eksploatację gazu łupkowego.