Afera spalinowa z udziałem niemieckich producentów jest zagrożeniem dla największej gospodarki Europy - przyznał w poniedziałek minister finansów Wolfgang Schaeuble. Jednocześnie zastrzegając jednak, że obecnie nie jest możliwe dokładne określenie potencjalnej wysokości strat.
Niemieckie stowarzyszenie LobbyControl skrytykowało kanclerz Angelę Merkel i jej rząd za działania w charakterze "rzecznika" niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Zdaniem działaczy parasol ochronny rządu doprowadził do bezkarności producentów aut.
Zdaniem ekspertów możliwe będą pozwy nabywców samochodów wobec nielegalnego kartelu, o którego utworzenie podejrzewa się niemieckie firmy przemysłu motoryzacyjnego - poinformowała w sobotę agencja dpa. Sprawę sprawdza Komisja Europejska.
Niemiecki rząd chce obniżyć zasiłki na dzieci dla obcokrajowców z Unii Europejskiej - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Zdaniem gazety, autorzy zmian proponują, by ich wysokość została dostosowana do kosztów utrzymania w ojczystym kraju. Zmiany mogłyby dotknąć blisko 87 tysięcy Polaków.
W oświadczeniu wygłoszonym w czwartek w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się po raz kolejny za Europą różnych prędkości, zastrzegając, że grono krajów, decydujących się na ściślejszą współpracę, musi być otwarte dla wszystkich pozostałych członków Wspólnoty.
Tak dobrych danych z niemieckiej gospodarki nie było od 27 lat. Jak poinformowało w czwartek tamtejsze biuro statystyczne, nadwyżka budżetowa w minionym roku wyniosła 23,7 mld euro. Nie wszystkich jednak to cieszy. Niemców otwarcie krytykuje Komisja Europejska za powodowanie nierównowagi w strefie euro. Reuters wskazuje ponadto, że to może podrażnić również resztę Unii Europejskiej, a nawet USA.
Dobre nastroje w niemieckiej gospodarce. Jak wynika ze wstępnych danych podanych we wtorek, indeksy PMI w sektorze przemysłowym i usług w lutym wyniosły znacznie więcej niż spodziewali się analitycy.
Kanadyjscy komentatorzy przyglądający się wizycie premiera Kanady Justina Trudeau w Europie wskazują, że ostrzega on przed protekcjonizmem i chwali Unię Europejską jako ważnego partnera. Uważnie analizowane są jego wypowiedzi na temat NATO.
Komisja Europejska daje zielone światło, by Niemcy mogli wspierać rozbudowę infrastruktury do ładowania elektrycznych samochodów. Bruksela uznała, że program o wartości 300 mln euro pomoże wypełnić lukę rynkową i nie jest formą pomocy publicznej.
Niemcy wyeksportowały w 2016 roku towary o wartości 1 207,5 mld euro, a wartość importu wyniosła 954,6 mld euro. Nadwyżka w handlu zagranicznym osiągnęła tym samym rekordowy poziom 252,9 mld euro. W 2015 roku nadwyżka ta wyniosła 244,3 mld euro.
Niemiecki nadzór finansowy (BaFin) poinformował przedstawicieli banków spoza UE, że w przypadku przeniesienia wskutek Brexitu operacji do Niemiec będą musiały przestrzegać surowych kryteriów obowiązujących w tym kraju.
Źródła w urzędzie kanclerskim i niemieckim MSZ potwierdzają PAP nieoficjalnie przygotowania do wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie. "Gazeta Wyborcza" napisała w sobotę, że szefowa rządu Niemiec chce się przy tej okazji spotkać m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Rząd Niemiec przyjął projekt ustawy mającej zlikwidować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wykonujących identyczną pracę. Obecnie mężczyźni zarabiają o 21 proc. więcej niż kobiety na takich samych stanowiskach.
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble uważa, że wiek emerytalny powinien wzrastać proporcjonalnie do wzrostu statystycznej długości życia. "Der Spiegel" podał w sobotę, że CDU zaproponuje takie rozwiązanie swojemu koalicjantowi SPD.
Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie od 1 stycznia 2017 roku z 8,50 euro obecnie do 8,84 euro za godzinę - postanowił w środę rząd w Berlinie. Gabinet Angeli Merkel przychylił się do propozycji komisji złożonej z przedstawicieli pracodawców i pracowników.
Obywatele UE będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych i pomocy socjalnej w Niemczech dopiero po upływie pięciu lat od przyjazdu do tego kraju. Takie ograniczenia przewiduje projekt ustawy, którą ma w przyszłym tygodniu przyjąć niemiecki rząd.
W Bawarii na początku wakacji doszło do serii krwawych ataków ze strony młodych imigrantów. Poruszenie było duże i wydawało się, że to zmieni podejście Niemców do polityki "otwartych drzwi" kanclerz Angeli Merkel. Ale nic takiego się nie stało. Niemcy wciąż patrzą na uchodźców jak na inwestycję i jeśli się czegoś obawiają to nie zamachów, a podwyżki podatków. Materiał "Czarno na białym".
Stopa bezrobocia w Niemczech w czerwcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,1 proc. wobec również 6,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.
Od 2017 roku płaca minimalna za godzinę w Niemczech wzrośnie o 34 eurocenty do 8,84 euro - postanowiła we wtorek jednomyślnie komisja złożona z przedstawicieli pracodawców i pracowników. Związki zawodowe chciały większej podwyżki ale zdecydowała niezależna opinia.
Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel zamierza spotkać się w najbliższy poniedziałek w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podał niemiecki dziennik "Rheinische Post". Kluczowym tematem rozmów mają być relacje gospodarcze między obydwoma krajami, utrudnione z powodu nałożonych na Rosję sankcji UE.