Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

Tak dobrych danych z niemieckiej gospodarki nie było od 27 lat. Jak poinformowało w czwartek tamtejsze biuro statystyczne, nadwyżka budżetowa w minionym roku wyniosła 23,7 mld euro. Nie wszystkich jednak to cieszy. Niemców otwarcie krytykuje Komisja Europejska za powodowanie nierównowagi w strefie euro. Reuters wskazuje ponadto, że to może podrażnić również resztę Unii Europejskiej, a nawet USA.

Dobre nastroje w niemieckiej gospodarce. Jak wynika ze wstępnych danych podanych we wtorek, indeksy PMI w sektorze przemysłowym i usług w lutym wyniosły znacznie więcej niż spodziewali się analitycy.

Kanadyjscy komentatorzy przyglądający się wizycie premiera Kanady Justina Trudeau w Europie wskazują, że ostrzega on przed protekcjonizmem i chwali Unię Europejską jako ważnego partnera. Uważnie analizowane są jego wypowiedzi na temat NATO.

Niemcy wyeksportowały w 2016 roku towary o wartości 1 207,5 mld euro, a wartość importu wyniosła 954,6 mld euro. Nadwyżka w handlu zagranicznym osiągnęła tym samym rekordowy poziom 252,9 mld euro. W 2015 roku nadwyżka ta wyniosła 244,3 mld euro.

W Bawarii na początku wakacji doszło do serii krwawych ataków ze strony młodych imigrantów. Poruszenie było duże i wydawało się, że to zmieni podejście Niemców do polityki "otwartych drzwi" kanclerz Angeli Merkel. Ale nic takiego się nie stało. Niemcy wciąż patrzą na uchodźców jak na inwestycję i jeśli się czegoś obawiają to nie zamachów, a podwyżki podatków. Materiał "Czarno na białym".

Od 2017 roku płaca minimalna za godzinę w Niemczech wzrośnie o 34 eurocenty do 8,84 euro - postanowiła we wtorek jednomyślnie komisja złożona z przedstawicieli pracodawców i pracowników. Związki zawodowe chciały większej podwyżki ale zdecydowała niezależna opinia.

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel zamierza spotkać się w najbliższy poniedziałek w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podał niemiecki dziennik "Rheinische Post". Kluczowym tematem rozmów mają być relacje gospodarcze między obydwoma krajami, utrudnione z powodu nałożonych na Rosję sankcji UE.