Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Tallinie, że w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji. Według MSZ w Berlinie zasada "wszystko albo nic" jest błędem.

Niemcy pobili kolejny rekord w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Powstało jej tak dużo, że firmy musiały płacić konsumentom za jej zużycie. W ostatnią niedzielę ponad 95 proc. zapotrzebowania na prąd u naszych sąsiadów zostało pokryte przez OZE. To oznacza, że pobity został rekord sprzed tygodnia.

Niemiecka minister ds. środowiska naturalnego, ochrony przyrody, budownictwa i bezpieczeństwa reaktorów nuklearnych Barbara Hendrics poinformowała w środę, że zwróciła się do władz belgijskich o tymczasowe wyłączenie dwóch reaktorów jądrowych ze względów bezpieczeństwa.

"Pluralizmu w ofercie żywieniowej publicznych stołówek" zażądała w Szlezwiku-Holsztynie tamtejsza CDU, postulując, by tamtejsze stołówki nie rezygnowały z wieprzowiny ze względu na mniejszości religijne.

Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że zamierza wykorzystać porozumienie UE z Wielką Brytanią, dotyczące ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów Unii, do ukrócenia nadużyć w korzystaniu z tych świadczeń w Niemczech.

Słowa prezesa Deutsche Banku Johna Cryana, który w liście do pracowników uspokajał rynki finansowe, nie przekonały inwestorów. Mimo że prezes niemieckiego giganta zapewniał, że bank jest wypłacalny, akcje banku straciły wczoraj niemal 10 proc. wartości, dziś kontynuowały spadki. Tymczasem pojawiają się głosy, że bankructwo DB wywołałoby kryzys finansowy na świecie większy niż ten spowodowany upadkiem Lehman Brothers.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wycofał się pod presją CDU, czyli własnej partii z pomysłu wprowadzenia w Unii Europejskiej dodatkowego podatku na paliwa. Dzięki tej nowej opłacie miałyby być pozyskane środki na rozwiązywanie problemu imigrantów w Europie.

Hamburskie wydawnictwo Spiegel-Verlag, będące właścicielem renomowanego niemieckiego tygodnika informacyjnego "Der Spiegel", ogłosiło we wtorek podjęcie programu oszczędnościowego. Wszystko przez trudności na rynku. Z tego powodu z tytułem będzie musiało się pożegnać 150 osób.

Słabe dane z Niemiec. Największa gospodarka Europy zanotowała w sierpniu największy spadek eksportu od 2009 roku. To znak, że skutki osłabienia światowego handlu dotknęły naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy są największym i najważniejszym partnerem handlowym Polski.