Niemiecki gigant Siemens kupił od brytyjskiego koncernu Rolls-Royce dział zajmujący się produkcją turbin gazowych oraz technologii sprężania. Wartość transakcji wynosi w sumie prawie miliard funtów.
Nawet 30 tys. wychowawców brakuje w niemieckich żłobkach i przedszkolach. To efekt ustawy, która gwarantuje wszystkim dzieciom poniżej trzeciego roku życia miejsce w żłobku. I jednocześnie szansa na pracę dla cudzoziemców - podaje Deutsche Welle.
W ciągu niemal 25 lat na pomoc finansową dla wschodnich landów wydano blisko dwa biliony euro - pisze "Welt am Sonntag". Prawie 60 proc. tej kwoty przeznaczono na wypłatę zasiłków i emerytur.
Urodzinowa impreza byłego kanclerza - w Rosji i z udziałem Władimira Putina - wywołała na Zachodzie burzę. Wszyscy skupili się na Gerhardzie Schroederze, a to ktoś inny jest "niemieckim przyjacielem nr 1" Putina. Zresztą on też bawił się na urodzinach w pałacu, w którym blisko 100 lat temu zamordowano Grigorija Rasputina.
Zwyżki kursów na giełdach wpłynęły na nowy, rekordowy wzrost majątku Niemców. W IV kwartale 2013 roku Niemcy zgromadzili, w porównaniu z poprzednim, dodatkowo 79 mld euro - podaje "Deutsche Welle".
Niemiecki Siemens złożył ofertę przejęcia francuskiego koncernu przemysłowego Alstom - poinformował we wtorek w parlamencie minister gospodarki Francji Arnaud Montebourg, nie ujawniając szczegółów.
W Niemczech praca „na czarno“ nie upoważnia do prawnego ubiegania się o swoje wynagrodzenie – orzekł Trybunał Sprawiedliwości (BGH) w Karlsruhe. Jakiekolwiek ustalenia dotyczące wysokości zapłaty za wykonanie takiej pracy nie mają mocy prawnej.
Wzrost gospodarki niemieckiej przyspieszy w tym roku do 1,8 proc. i tendencja wzrostowa utrzyma się także w 2015 roku - głosi opublikowana we wtorek prognoza resortu gospodarki Niemiec. Czynnikiem osłabiającym perspektywę gospodarczą jest jednak Ukraina.
Cztery wiodące niemieckie instytuty ekonomiczne przewidują na rok 2014 wzrost krajowego PKB o 1,9 proc. W roku przyszłym gospodarka ma rozwijać się w tempie 2 proc. - wynika z analizy przedstawionej w czwartek w Berlinie. Instytuty skrytykowały politykę rządu.
W Niemczech w lutym produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,7 proc., po korekcie. Rok do roku też wzrosła mniej niż poprzednio - poinformował w komunikacie urząd statystyczny.
94 proc. zagranicznych koncernów (głównie niemieckich), które mają swoje oddziały w Polsce uważa, że decyzja o wejściu na nasz rynek była słuszna – wynika z badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a informuje o tym „Puls Biznesu”.
Za wyeliminowanie z rynku niesprawnych technicznie i powypadkowych samochodów bierze się Unia Europejska. Po zmianach nie zarejestrujemy w Polsce auta, które np. nie przeszło przeglądu w Niemczech – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Niemcy szukają sposobów na zaktywizowanie zawodowe bezrobotnych z długoletnim stażem. Zreformowany program Federalnej Agencji Pracy "Perspektywa w zakładach pracy" ma umożliwić uzyskanie przez nich zatrudnienia - pisze "Deutsche Welle". Pracę ma znaleźć 30 tys. bezrobotnych.
W nocy z piątku na sobotę zakończył się trzydniowy strajk pilotów Lufthansy - największa akcja protestacyjna w historii niemieckich linii lotniczych. W sobotę mają zostać przywrócone niemal wszystkie połączenia. Straty szacowane są na kilkadziesiąt milionów euro.
Obroty handlowe między Polską a Niemcami osiągnęły w 2013 roku rekordowy poziom 71,5 mld euro i były o 3,8 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała w środę ambasada RP w Berlinie. Dyplomaci zwracają uwagę na rosnącą aktywność polskich firm w Niemczech.
Władze czołowych niemieckich przedsiębiorstw skrytykowały działania Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, które nałożyły sankcje na Rosję po aneksji Krymu - informuje "Die Welt". Firmy boją się, że poniosą straty.
- Wspieramy więzi z rosyjskimi firmami i, tak jak w przeszłości, razem pokonamy wszelkie trudności - powiedział szef Siemensa Joe Kaeser po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w jego rezydencji pod Moskwą. Jak dodał, niemiecki rząd wiedział o jego wyjeździe i nie namawiał do zrezygnowania z niego.
Niemiecka koalicja rządowa chce zaostrzyć przepisy regulujące zasady wypłacania obcokrajowcom zasiłków na dzieci - informuje niemiecki dziennik "Bild". Celem zmian ma być przeciwdziałanie nadużyciom popełnianym przy pobieraniu świadczeń.
Kryzys na Krymie pogłębia niepokój Niemiec z powodu uzależnienia się od rosyjskiego gazu. Tamtejsze ministerstwo gospodarki ma plan awaryjny na wypadek zagrożeń. Eksperci nawołują jednak do budowy bazy gazu płynnego.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że amerykański gaz z łupków może być alternatywą dla dostaw gazu z Rosji do krajów UE. Zaznaczyła jednocześnie, że USA muszą najpierw wybudować infrastrukturę umożliwiającą eksport. Z kolei szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że ułatwienia importu gazu z Ameryki Północnej powinny zostać włączone do negocjacji umowy handlowej z USA.