Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

Cztery wiodące niemieckie instytuty ekonomiczne przewidują na rok 2014 wzrost krajowego PKB o 1,9 proc. W roku przyszłym gospodarka ma rozwijać się w tempie 2 proc. - wynika z analizy przedstawionej w czwartek w Berlinie. Instytuty skrytykowały politykę rządu.

94 proc. zagranicznych koncernów (głównie niemieckich), które mają swoje oddziały w Polsce uważa, że decyzja o wejściu na nasz rynek była słuszna – wynika z badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a informuje o tym „Puls Biznesu”.

W nocy z piątku na sobotę zakończył się trzydniowy strajk pilotów Lufthansy - największa akcja protestacyjna w historii niemieckich linii lotniczych. W sobotę mają zostać przywrócone niemal wszystkie połączenia. Straty szacowane są na kilkadziesiąt milionów euro.

- Wspieramy więzi z rosyjskimi firmami i, tak jak w przeszłości, razem pokonamy wszelkie trudności - powiedział szef Siemensa Joe Kaeser po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w jego rezydencji pod Moskwą. Jak dodał, niemiecki rząd wiedział o jego wyjeździe i nie namawiał do zrezygnowania z niego.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że amerykański gaz z łupków może być alternatywą dla dostaw gazu z Rosji do krajów UE. Zaznaczyła jednocześnie, że USA muszą najpierw wybudować infrastrukturę umożliwiającą eksport. Z kolei szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że ułatwienia importu gazu z Ameryki Północnej powinny zostać włączone do negocjacji umowy handlowej z USA.

W Niemczech w styczniu 2014 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,1 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie niemiecki ministerstwo gospodarki.