Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

Gospodarka strefy euro rośnie wolniej niż pierwotnie oczekiwano - podał Bundesbank. Bank centralny Niemiec twierdzi, że należy zmienić wcześniejsze prognozy, bo konflikt na Ukrainie wpływa na działalność biznesową w wielu krajach UE.

Subsydia dla produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Niemczech uderzają w największe niemieckie koncerny energetyczne, które notują coraz gorsze wyniki finansowe. Firmy alarmują, że jeśli nic się nie zmieni, znajdą się na krawędzi.

Niemiecki rząd definitywnie cofnął pozwolenie wydane przez poprzednie władze koncernowi zbrojeniowemu Rheinmetall na dostawę do Rosji nowoczesnego centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Moskwa zapowiada roszczenia odszkodowawcze.

O blisko 16 proc. spadły w czwartek akcje niemieckiego koncernu Adidas. Wszystko przez to, zarząd tej spółki obniżył prognozę na obecny i przyszły rok. Ma to związek z obawami o rynek rosyjski, od którego sportowy gigant jest mocno uzależniony.

Polska przeżywa cud gospodarczy, dowcipy o Polakach się skończyły - pisze niemiecka edycja "Huffington Post". - Może przyjdzie kiedyś dzień, kiedy to Polacy będą opowiadać dowcipy o swoich nieruchawych, zachodnich sąsiadach - czytamy w artykule informującym o dynamicznym rozwoju gospodarczym naszego kraju w ostatnich latach.

Największe niemieckie linie lotnicze Lufthansa wznowiły w sobotę, po kilkudniowej przerwie spowodowanej walkami między Izraelem a Hamasem, loty do Tel Awiwu. Pierwszy samolot odleciał przed południem z Frankfurtu nad Menem. Piloci krytykują decyzję.

Znany lobbysta i przedstawiciel jednego z największych niemieckich zrzeszeń firm, eksportujących towary do Europy Wschodniej zapowiedział, że poprze ciężkie, sektorowe sankcje przeciwko Rosji. Musi się na nie tylko zdecydować Unia Europejska. Eckhard Cordes jeszcze kilka tygodni temu przestrzegał rząd Angeli Merkel przed drażnieniem Władimira Putina.

Być może już wkrótce obcokrajowcy zapłacą za przejazd wszystkimi drogami w Niemczech. Jak informuje "Der Spiegel", niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt przygotowuje plan objęcia opłatami nie tylko autostrady - jak wcześniej donosiły media - ale też dróg federalnych i lokalnych. Kierowcy mieliby wybierać pomiędzy trzema rodzajami winiet. Niemieccy kierowcy też będą musieli kupować winiety, ale w zamian zostanie im obniżony podatek drogowy.

Chcesz pracować w Niemczech, właśnie znalazłeś interesującą cię ofertę pracy? Podczas rozmowy rekrutacyjnej u niemieckiego pracodawcy warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. - Musisz przekonać przyszłego pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko, o które się starasz - mówi w rozmowie z "Deutsche Welle" profesjonalna rekruterka z Berlina Magda Maśluk-Meller.