lato

lato

Kolekcja chłodzącej bielizny jest odpowiedzią na japoński kryzys energetyczny związany z zamknięciem wszystkich reaktorów jądrowych. Producent zachęca Japonki do rezygnacji z klimatyzacji i chłodzenia się za pomocą super staników i halek wyposażonych w specjalne gadżety.

Aportowanie w pełnym słońcu, podczas gdy w uszach szumią morskie fale - m.in. takiej przyjemności będą mogły tego lata oddawać się gdyńskie psy. 1 maja władze miasta otworzyły dla nich 100-metrowy odcinek piaszczystej plaży. W Polsce to rzadkość.

Włosi ograniczają swoją ulubioną wakacyjną rozrywkę - letnie plażowanie. A wszystko przez kryzys gospodarczy w Europie. Oszczędności mają pomóc włoskim gospodarstwom domowym, w efekcie jednak mogą spowodować straty w gospodarce całego kraju.

Wiosna na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zaczyna przeobrażać się w lato. Temperatura sięga ponad 20 kresek powyżej zera, a we wtorek po południu ma dobić do 30 st. C. Synoptycy ostrzegają - to prowadzi do krótkoterminowej suszy.

Na Wyspy Brytyjskie zawitało już lato. W południowo-wschodniej Anglii słupki rtęci poszybowały dziś do 21 st. C. To rekord marcowych temperatur w całej historii pomiarów.

Kiedy w Polsce z niecierpliwością czekamy na wiosnę, Hiszpanie mogą już prawie mówić o lecie. Po wyjątkowo chłodnym lutym nad Półwysep Iberyjski napłynęło ciepłe powietrze. Temperatura sięgnęła nawet 27 st. C.

Polska i Filipiny znajdują się na tych samych półkulach i w obu państwach już niedługo powinna zacząć się wiosna. W tym roku jednak pogoda zrobiła Filipińczykom psikusa. Do kraju przyszło już lato. Jest tak ciepło, że władze oficjalnie ogłosiły tę porę roku.

Na forum TVN Meteo rozgorzała prawdziwa walka. Toczy się między zwolennikami lata i upałów a miłośnikami mrozu i śniegu. Argumenty są różne, zdania podzielone. Chcemy rozstrzygnąć spór i pytamy: co lepsze? Lato czy zima?

Są tam łosie bez rogów, renifery spacerujące po drogach i kolorowe domki skryte wśród fiordów. Reporter 24 estelar spędził lato w Skandynawii a w Kontakcie Meteo zamieścił galerię wyjątkowych zdjęć.

Miniony tydzień obfitował w atrakcje pogodowe. Zaczął się upalnym latem w Europie Zachodniej, potem nastała wiosna. W Środkowej Europie to jesień pokazała się w całej krasie, a chwilę potem nagle pojawiła się ostatnia pora roku, zima.

Lato skończyło się zaledwie kilka godzin temu, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdążył je podsumować. Minione lato było ciepłe i deszczowe. Nie tylko średnia temperatura w całym kraju przekroczyła normę, ale i lokalne opady - miejscami nawet o 50 proc.

Reporterzy 24 uwieczniają ostatnie dni lata. Na Kontakt Meteo napływają zachwycające feerią barw zdjęcia roślin, które wcale nie wyglądają, jakby brakowało im słońca.

Holenderski instytut meteorologiczny KNHI twierdzi, że tegoroczne lato było najbardziej mokre od lat. Na niektóre rejony kraju spadło nawet dwa razy więcej wody niż wynosi średnia opadów dla statystycznego lata.

- Pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni - choć trwają jeszcze wakacje - daje się już zauważyć w rejonie Babiej Góry w Beskidach. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul zaobserwował, że kwitnie już typowo jesienna roślinność. Z Polski odlatują też bociany.

Choć prognoza długoterminowa nie zapowiada jeszcze końca lata, bociany nie dają zamydlić sobie oczu i już szykują się do odlotu. Ptaki dobrze wiedzą, kiedy czas ruszać w drogę w poszukiwaniu komfortowych warunków termicznych. Stado bocianów gotowych do odlotu sfotografował Reporter 24.

20 sierpnia to jeszcze nie koniec lata. Nadchodzące dni dopiero pozwolą nam zachłysnąć się ciepłem, ale zdjęcia pól ogołoconych ze zboża mówią same za siebie. Zobacz polskie żniwa w obiektywie Reportera 24.

Jak się nie ma co się lubi to... I tu , jak zwykle są dwa, a nawet trzy wyjścia: można polubić co się ma, dalej można tego nie mieć albo można to zdobyć.