lato

lato

Mamy lato! Ale nie jest to wynikiem przebiegunowania Ziemi związanym z końcem świata. Słońce i Ziemia są po prostu w takim położeniu względem siebie, że na półkuli południowej mamy lato, a na północnej zimę.

Wtorek 21 sierpnia był wyjątkowy. Tego dnia ani jedna chmura nie pojawiła się na niebie południowego wschodu Europy, co doskonale pokazuje zdjęcie satelitarne NASA. Doskonałą pogodą cieszyli się - ale też nie mogli odpocząć od gorąca - m.in. mieszkańcy Włoch, Serbii czy Bułgarii.

Wyjątkowa susza, która dotknęła tego lata Bałkany, spowodowała straty w rolnictwie szacowane na ponad miliard euro. Temperatura w Bośni wynosiła miejscami ponad 41 stopni C, co stanowi rekord od 120 lat. Praktycznie tego lata na Bałkanach nie było deszczu.

Ciepłe i suche czy mokre i deszczowe? Jakie naprawdę jest lato na Wyspach Brytyjskich? Odpowiedź dają dane klimatyczne z ostatnich 30 lat, które podsumowało Met Office.

Lato na dobre zagościło w Europie. Holendrów na plaży jak mrówek. Nie ma gdzie szpili wetknąć, a co dopiero parasola. Podobnie jest w Danii. W kontekście tego szaleństwa konsternować mogą doniesienia naukowców o tym, że woda w otaczających duńskie wyspy cieśninach jest najchłodniejsza od 16 lat.

Na dzikich plażach Mazowsza, a więc w miejscach gdzie dotąd dochodziło do nawiększej liczby utonięć, stanie w lipcu pięć kolejnych "czarnych punktów wodnych". Punkty, mające ostrzegać przed niebezpieczeństwem zażycia kąpieli, staną m.in. w Garwolinie i w Skuszewie.

"Weekend będzie mokry, a i nie za bardzo ciepły - ani na plażę, ani na rower. Do tego dość wietrznie. Po niedzieli nadal chłodno i deszczowo. I tak wygląda lipcowa perspektywa" - pisze w swoim mikrologu Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Pierwszy wakacyjny weekend w Tatrach zapowiada się słonecznie i ciepło. Słupki rtęci w Zakopanem mają poszybować do prawie 30 st. C. Jednak wysoko w górach, zwłaszcza w miejscach zacienionych, nadal leżą płaty śniegu. Wchodząc w taki teren należy zachować szczególną ostrożność - przypominają ratownicy.

Poznaniacy znaleźli nietypowy sposób na spędzenie Nocy Kupały - będą bić rekord Guinessa w puszczaniu lampionów. Chętni, zgromadzeni na brzegu Warty, są przygotowani na wysłanie w powietrzną podróż aż 50 tysięcy papierowych latarenek.

Po najkrótszej nocy w roku nastało lato. Przyszło niepostrzeżenie o godzinie 01.08, kiedy Słońce weszło w znak Raka. Kolejna dobra wiadomość - 21 czerwca to najdłuższy dzień tego roku. Warto to wykorzystać.

Już za chwilę, już za momencik lato! A jak lato to plaża i... bikini! W ramach inspiracji przed wakacyjnymi zakupami, prezentujemy kąpielowe hity sezonu 2012. Przedstawili je projektanci z całego świata w miejscu, w którym plaże i dziewczyny podobno są najpiękniejsze - Rio de Janeiro.