lato

lato

Zwróćcie oczy ku niebu. Obłoki srebrzyste mogą pojawiać się w letnie wieczory w najwyższej warstwie atmosfery, oddzielającej Błękitną Planetę od przestrzeni kosmicznej. Są to jedyne chmury powstające tak wysoko. Te chmury pojawiają się tylko w określonych warunkach, ale kiedy już pojawią się na niebie, w spektakularny sposób wyróżniają się spośród innych pospolitych chmur.

Zgodnie z przewidywaniami lato zaczęło się pogodą umiarkowanie ciepłą, a czasami wręcz chłodną. Brak upału oczywiście nie jest powodem do zmartwień, ale z kolei kilkanaście stopni na termometrach chyba nie może być przyczyną wielkiej radości.

21 czerwa w sobotę o godzinie 12.51 Słońce wstąpiło w znak Raka. Znalazło się w maksymalnej wysokości kątowej nad równikiem niebieskim, co oznacza moment rozpoczęcia astronomicznego lata.

Mimo że mieliśmy już okazję w tym roku przypomnieć sobie czym są letnie upały, to dopiero w najbliższy weekend powitamy astronomiczne lato. Rozpocznie się ono w momencie, kiedy Słońce wejdzie w znak Raka. W tym roku ma się to stać w sobotę o godz. 12.51. Wtedy nasza dzienna gwiazda znajdzie się na wysokości 23,5 stopnia nad równikiem.

W środę rano po dość mroźnej nocy na tatrzańskich stokach pojawił się śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży aż 12-centymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura na szczycie spadła do 3 st. C poniżej zera. TOPR odradza wyjść w partie szczytowe. "W wyższych partiach Tatr warunki nie pozwalają na wygodne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan), a letni ekwipunek jest już niewystarczający" - informują w oświadczeniu ratownicy górscy.

Krzysztof Seomiński był jedną z tych osób, które poniedziałek spędziły, stojąc w kolejce przed jednym z komisariatów w norweskim Bergen. 22-letni Polak padł ofiarą kieszonkowców, którzy latem mają pełne ręce roboty. Dobytek turystów, często beztroskich, to dla nich łatwy łup.

Gdybyśmy chcieli na podstawie dzisiejszego dnia ocenić tegoroczne lato, na tle poprzednich wypadłoby ono naprawdę korzystnie. Pokusił się o to synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, który sprawdził, jaka była pogoda 9 lipca rok, pięć i 10 lat temu. - Nie mamy na co narzekać - przekonuje.

- Na jeziorach boję się wypływać samemu, bo nigdy nie wiadomo - mówił w TVN24 wielokrotny mistrz Europy i mistrz świata w pływaniu. Warto wziąć sobie te słowa do serca, biorąc pod uwagę statystyki: od początku maja w Polsce utopiło się już prawie 100 osób.

O godz. 7.04 polskiego czasu, Słońce wstąpiło w znak Raka. To oznacza, że mamy astronomiczne lato i najdłuższy dzień w roku. Od jutra dzień będzie się skracał.