Tegoroczne lato w Wielkiej Brytanii było kolejnym najcieplejszym w historii pomiarów, na równi z latami 1976, 2003 i 2006 - podały brytyjskie służby pogodowe Met Office. Jednocześnie rok 2018 był rekordowy pod względem upałów dla całej Anglii.
W niedzielę niektóre alpejskie szczyty pokryły się warstwą śniegu. Miejscami spadło go nawet 40 centymetrów, a temperatura spadła do zera stopni. Niektóre drogi w austriackich Wysokich Taurach były momentami nieprzejezdne.
W kolejnych dniach czeka nas dużo słońca, będzie też gorąco, a miejscami upalnie. Dopiero w czwartek pogoda zacznie się psuć i pojawią się burze. Czeka nas spore ochłodzenie.
W tym roku fala upałów trwała w Polsce i całej Europie bardzo długo. - Na półkuli północnej w bardzo wielu miejscach zostały pobite rekordy średniej temperatury dziennej - opowiadał we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Wygląda na to, że we wrześniu utrzyma się ta tendencja.
W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z bardzo gwałtowną pogodą. W wielu miejscach burze i ulewne deszcze dały się we znaki. Teraz ma się to zmienić. Nastanie słoneczna aura i odpoczniemy od burz, a sierpień może być bardziej gorący niż zwykle.
Początek lipca będzie bardzo ciepły, jednak chwilami aura okaże się niebezpieczna. Jak mówiła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, jest szansa na to, że za tydzień wróci prawdziwe lato, z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza.
Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wakacje. "Jest bardzo prawdopodobne, że będą ciepłe. Tylko chwilami mocno burzowe" - pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Czas na przegląd prognoz pogody na najbliższe miesiące.
W czwartek około południa przywitamy astronomiczne lato. Od tego momentu dni będą stawać się coraz krótsze. Słońce pozostanie na niebie najdłużej nad Jastrzębią Górą.
Od kilku dni w Polsce jest ciepło, temperatura osiąga dwucyfrowe wartości. Taka pogoda sprawia, że wielu kierowców planuje już zmianę opon. Ostrzegamy jednak, że synoptycy przewidują ochłodzenie i opady śniegu już pod koniec tego tygodnia.
Od kilku dni płomienie trawią Stany Zjednoczone. Pomimo zaangażowania straży, pożoga ogarnęła Kalifornię i dotarła do Oregonu oraz Nevady. Co więcej, ogień dotarł już do zabudowy mieszkalnej Los Angeles.
Na piątek przypada pierwszy dzień meteorologicznej jesieni. Jaka będzie nadchodząca pora roku? Na to pytanie odpowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia. W strefie brzegowej obowiązuje alert pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.