Korea Północna

Korea Północna

Amerykański dezerter i porwana Japonka. Miłość, która zaczęła się od przymusu

Amerykański żołnierz Charles Jenkins zbiegł do Korei Północnej pewnej styczniowej nocy w 1965 roku. Sądził, że będzie to tylko krótki przystanek. Nie podejrzewał, że zostanie tam na niemal cztery dekady. Przetrwał dzięki miłości do żony, którą kazał poślubić mu reżim. Również dzięki niej udało mu się w końcu uciec i spędzić starość w Japonii. Jenkins zmarł w poniedziałek w wieku 77 lat.

Ludzie Szojgu w Pjongjangu. Cel wizyty nieznany

Delegacja rosyjskiego ministerstwa obrony przybyła do Pjongjangu – poinformowały w środę rosyjskie agencje. Cel wizyty nie został ujawniony. Zdaniem rosyjskich ekspertów, przedstawiciele resortu mogli przyjechać do Korei Północnej, by przekonać władze tego kraju do zaproponowanych przez Rosję i Chiny działań zmierzających do zmniejszenia napięcia w regionie.

Kim: nasz kraj podąża zwycięsko

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest zdecydowany, by uczynić swój kraj "najsilniejszą potęgą nuklearną na świecie" - podała w środę północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Prawie 20 milionów głodujących i niedożywionych. "Zapomniany kryzys humanitarny"

Sankcje ekonomiczne nałożone na Koreę Północną w związku z testami broni nuklearnej i balistycznej utrudniają dotarcie z pomocą humanitarną - oświadczył wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'Al-Hussein. Według szacunków aż 18 milionów ludzi cierpi tam z powodu głodu, a 10,5 miliona - z niedożywienia.

Areszt dla obywateli Korei Północnej. Mieli ukraść generator z bezludnej wyspy

Japońska policja aresztowała w sobotę trzech obywateli Korei Północnej za kradzież generatora z szopy na niezamieszkałej wyspie - poinformowała japońska telewizja publiczna NHK. Do kradzieży doszło w ubiegłym miesiącu. Agencja Reutera zauważa, że coraz więcej łodzi rybackich z Korei Północnej dobija do wybrzeży Japonii.

Kim Dzong Un goni mocarstwa. Zagrożenie może nadejść spod wody

Przeprowadzone w 2017 roku testy rakietowe i nuklearne nie wyczerpują listy potencjalnych zagrożeń ze strony Korei Północnej. Doskonali ona też technologie niezbędne do budowy sił odstraszania, częściowo rozmieszczonych na okrętach podwodnych. To nowe jakościowo zagrożenie wymaga ścisłej koordynacji wysiłków USA, Korei Południowej i Japonii w obszarach obrony przeciwrakietowej oraz zwalczania okrętów podwodnych - pisze Marcin Andrzej Piotrowski w Biuletynie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pt. "Perspektywy budowy morskich sił odstraszania KRLD".

Mikrofalami w rakiety Kima. Potencjalny as w rękawie USA

Amerykańskie wojsko od wielu lat pracuje nad specjalnymi rakietami zdolnymi przy pomocy mikrofali zdalnie "usmażyć" elektronikę. Jak twierdzi telewizja NBC News, użycie takiego sprzętu przeciw Korei Północnej było dyskutowane w Białym Domu. Na temat rakiet CHAMP nie ma jednak wielu informacji. Wiadomo, że formalnie nie są w służbie, choć faktycznie pewien zapas ma być gotowy na specjalne potrzeby.

Bombowiec strategiczny i myśliwce USA nad Półwyspem Koreańskim

Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-1B przeleciał w środę nad Półwyspem Koreańskim w ramach zakrojonych na szeroką skalę manewrów sił powietrznych USA i Korei Południowej - podała agencja Yonhap, powołując się na wojsko południowokoreańskie. Stało się tak zaledwie tydzień po tym, jak północnokoreański reżim ogłosił, że dysponuje rakietami zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

Wysłannik ONZ w Korei Północnej. Pierwsza taka wizyta od sześciu lat

Zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych Amerykanin Jeffrey Feltman rozpoczął we wtorek wizytę w Korei Północnej - podaje agencja Kyodo. Feltman podejmie w Pjongjangu rozmowy w sprawie kryzysu wywołanego kolejną próbą rakiety międzykontynentalnej przeprowadzoną przez Koreę Północną.

Przedstawiciel ONZ poleci do Pjongjangu. "Liczymy na więcej"

Sekretarz Generalny ONZ do Spraw Politycznych Jeffrey Feltman odwiedzi Koreę Północną, aby przedyskutować z władzami Pjongjangu "kwestie wspólnych interesów i obaw" - poinformowała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych. Przyczyną wizyty jest rosnące napięcie w regionie - pisze Reuters.

Dziesiątki maszyn w powietrznych manewrach. Pjongjang grozi wizją wojny nuklearnej

W Korei Południowej rozpoczęły się wspólne manewry południowokoreańskich i amerykańskich sił powietrznych, w których uczestniczy ponad 230 samolotów. Ćwiczenia, o których odwołanie apelowały Chiny i Rosja, potrwają pięć dni. Korea Północna zagroziła, że manewry mogą popchnąć Półwysep Koreański "na skraj wojny nuklearnej".