Korea Północna

Korea Północna

Pierwsza reakcja Pjongjangu po decyzji Trumpa

Wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Kim Kye Gwan oświadczył, że jego kraj jest gotów do rozwiązywania problemów z USA "kiedykolwiek i jakkolwiek" - poinformowała w piątek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Jest to pierwsza reakcja Pjongjangu na odwołanie przez prezydenta USA spotkania z Kim Dzong Unem.

Pompeo: Pjongjang nie odpowiadał na nasze pytania w sprawie szczytu

Władze korei Północnej w ostatnich dniach nie odpowiadały na pytania przesyłane przez Stany Zjednoczone, które próbowały przygotować logistycznie spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una – oświadczył w czwartek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. To pierwszy oficjalny komentarz po decyzji amerykańskiego prezydenta o odwołaniu szczytu.

"Próbujemy zrozumieć". Mun zwołał pilne spotkanie z doradcami

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In spotkał się w czwartek ze swoimi doradcami do spraw bezpieczeństwa i innymi współpracownikami w związku z odwołaniem przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa szczytu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Korea Północna: poligon nuklearny został zamknięty

Korea Północna "całkowicie zamknęła" poligon nuklearny Punggje-ri, by "zapewnić przejrzystość dla wstrzymania testów nuklearnych" – poinformowała w czwartek państwowa agencja prasowa KCNA. Wcześniej zagraniczni dziennikarze informowali o eksplozjach.

Trump o spotkaniu z Kimem: może się nie udać 12 czerwca

Spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, zaplanowane na 12 czerwca w Singapurze, może się nie odbyć - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump. Według nieoficjalnych informacji, na jakie powołuje się agencja Reutera, Trump ma prywatnie mieć wątpliwości, czy Pjongjang myśli poważnie o denuklearyzacji.

Władze w Seulu uważają, że szczyt Trump - Kim się odbędzie

Mimo napięć, "na 99,9 procent" odbędzie się planowany na 12 czerwca w Singapurze szczyt przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una - uważa szef Państwowego Biura Bezpieczeństwa Korei Południowej, Czung Uj Jong, cytowany we wtorek przez agencję Yonhap.

Stygnie koreańska odwilż. Północ ignoruje dziennikarzy z Seulu

Korea Północna ponownie zignorowała listę zaproponowanych przez Koreę Południową dziennikarzy, którzy mają obsługiwać w tym tygodniu ceremonię związaną z demontażem poligonu Punggye-ri - oświadczył resort do spraw zjednoczenia w Seulu. Poligon ten wykorzystywany był do przeprowadzania prób nuklearnych.

Pjongjang na razie nie wraca do rozmów z Seulem

Korea Północna nie będzie prowadzić rozmów z Koreą Południową, dopóki nie "rozwiąże się spraw", które doprowadziły do odwołania planowanego wcześniej na 16 maja spotkania przedstawicieli tych państw - napisała w czwartek oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

Japoński dziennik: USA zażądały od Korei Północnej oddania kilku głowic nuklearnych

Korea Południowa chce aktywniej odgrywać "rolę mediatora" między USA a Koreą Północną po tym, jak Pjongjang zagroził, że wycofa się z zaplanowanego na 12 czerwca w Singapurze bezprecedensowego szczytu amerykańsko-północnokoreańskiego. Tymczasem według japońskiego dziennika "Asahi Shimbun", reżim mógł zostać usunięty z listy sponsorów terroryzmu, spełniając kilka warunków.

Trump: zobaczymy, czy dojdzie do spotkania z Kimem

Rzeczniczka Białego Domu zapewniała we wtorek, że amerykańska administracja wciąż ma nadzieję, iż dojdzie do spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Niewiele później o losy szczytu zapytany został przez dziennikarzy sam prezydent USA. - Zobaczymy - odpowiedział.

Szczytu Kim-Trump może nie być. Ostrzeżenia z Korei Północnej

Korea Północna zagroziła odwołaniem spotkania swego przywódcy Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Najpierw z powodu trwających manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Potem dodatkowo odrzucono sugestie Amerykanów, aby spotkanie dotyczyło tylko jednostronnego rozbrojenia się Korei Północnej z broni jądrowej.

Wysadzą skażony tunel. Pokazowa eksplozja w Korei Północnej

Korea Północna szykuje pokazowe zniszczenie swojego poligonu jądrowego Punggye-ri. Do obserwowania wydarzenia zaproszono dziennikarzy, w tym wyjątkowo z Korei Południowej. Nie zaproszono natomiast ekspertów, którzy mają wiele wątpliwości co do tego, na ile północnokoreańskie działania będą skuteczne i bezpieczne.