Katastrofa prezydenckiego samolotu

Katastrofa prezydenckiego samolotu

"Głos w kabinie nie należał do prezydenta"

Strona internetowa BBC News, w artykule opisującym środową konferencję MAK-u dotyczącą ustaleń śledztwa w sprawie katastrofy TU-154, kategorycznie stwierdza, że prezydenta nie było w kabinie pilotów. Nie wiadomo jak udało się to ustalić i skąd pochodzi ta informacja.

Pilotom zabrakło pięciu sekund

Zaledwie pięciu sekund zabrakło, by uratować życie choć części pasażerów tragicznego lotu do Katynia. Tylko tyle potrzebował prezydencki Tupolew, by wzbić się znów w powietrze. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarła do zapisu czarnych skrzynek z Tu-154. Wynika z nich, że w czasie uderzenia o ziemię nie doszło do wybuchu, paliwo miało temperaturę poniżej zera, a silniki - oderwały się wcześniej.

Wysłany sms też zakłóca pracę urządzeń na pokładzie samolotu

Każdy, kto kiedykolwiek leciał samolotem, wie, że podczas lotu należy mieć wyłączone urządzenia elektroniczne i przede wszystkim - telefony komórkowe. Fale "komórek" mogą bowiem zakłócać pracę urządzeń samolotu. Prokuratura już wie, że znaczna część telefonów komórkowych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem była aktywna. Aktywny, nawet pod koniec lotu, był też telefon satelitarny. A nawet on może zaszkodzić.

Nie chcą, by Tu-154 poszedł na złom

Wrak samolotu rozbitego pod Smoleńskiem jeszcze długo będzie dowodem w śledztwie. Jednakże po jego zakończeniu, zgodnie z przyjętą praktyką, zostałby przeznaczony na złom. Od takiego losu chcą go uchronić liczne instytucje.

O wszystkim decyduje premier. W Polsce

Kto bada katastrofę prezydenckiego samolotu w Smoleńsku? Reporter "Polski i Świata" dotarł do dokumentu, który powołuje komisję ds. badania wypadków lotniczych. Wprawdzie komisja jest niezależna, ale od kilku dni podlega premierowi.

"Części samolotu będą na giełdzie"

Szczątki prezydenckiego samolotu, które są na miejscu katastrofy prawie miesiąc po wypadku, to jest zaniechanie polskiej strony - przekonuje były szef UOP Gromosław Czempiński. Według niego teren powinien zostać odgrodzony do samego końca śledztwa. - Takie zaniechanie powoduje, że za jakiś czas będziemy widzieli części samolotu na różnych giełdach - dodaje pilot płk Tomasz Pietrzak.

Więcej polskich śledczych w rosyjskim dochodzeniu?

Szybkie przekazanie całości materiałów ws. katastrofy prezydenckiego samolotu - to cel wizyty prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Rosji. Według "Dziennika Gazety Prawnej", są też rozważane scenariusze zwiększenia udziału strony polskiej w rosyjskim śledztwie, na przykład o cywilnych prokuratorów.

Embraery w czarterze tańsze. Godzina Tu-154 to 50 tys. zł

Po katastrofie prezydenckiego Tupolewa pod Smoleńskiem polscy politycy nie mają czym latać. MON postanowiło więc na stałe wyczarterować dwa samoloty Embraer-175 od PLL LOT, wraz z cywilnymi pilotami. LOT się cieszy, cieszy się także ministerstwo finansów: eksploatacja Embraerów jest znacznie mniej kosztowna niż używanie Tupolewów. Godzina Tu-154 to "50-parę tysięcy złotych".

Tusk z Putinem przez telefon

W czwartek po południu premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu rozmowa dotyczyła planowanej wizyty prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Rosji. Premierzy rozmawiali także na temat wizyty marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w Moskwie 9 maja z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Ławrow o zwrocie w stosunkach Polska-Rosja

- Przeżywanie tragedii pod Smoleńskiem w Rosji i w Polsce stanie się punktem zwrotnym w przezwyciężeniu wspólnej tragicznej przeszłości - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji. Siergiej Ławrow wystąpił w czwartek w Radzie Europy w Strasburgu.

ABW pilnowała rzeczy ofiar katastrofy Tu-154

- W procesie zabezpieczania przedmiotów należących do ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154 uczestniczyli uprawnieni funkcjonariusze Żandarmerii i ABW. Pierwsze przedmioty były zbierane w niedzielę rano - oświadczył w Sejmie Sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych Jacek Cichocki. A minister Boni bronił decyzji o przewiezieniu trumien ofiar na Torwar.

Prokuratura: 4 wersje przyczyn katastrofy

Polska Prokuratura Wojskowa ustaliła cztery wstępne wersje przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu TU-154 w Smoleńsku, dowiedziała się TVN24. Wśród nich są: usterki techniczne, zachowanie załogi, zła organizacja i zabezpieczenie lotu oraz zachowanie osób trzecich.

"Lotniska w Smoleńsku mogło nie być w bazie GPWS"

Urządzenia ostrzegawcze na pokładzie prezydenckiego samolotu Tu-154 tuż przed katastrofą zadziałały. Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, alarm systemu (GPWS - Ground Proximity Warning System) rozległ się w kabinie na 30 sekund przed katastrofą i został zarejestrowany przez czarne skrzynki. Możliwe jednak, że w bazie systemu mogło nie być lotniska w Smoleńsku i to mogło wprowadzić pilota w błąd.

Wojsko: Po katastrofie CASY wyciągnęliśmy wnioski

Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że po katastrofie samolotu CASA C-295 w styczniu 2008 r. Siły Powietrzne zastosowały się do wszystkich zaleceń wydanych po tamtym wypadku. - Na doposażenie i modernizację lotnisk wydano 2,7 mld - oświadczył dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON płk Wiesław Grzegorzewski.

Jechał, by oddać cześć swojemu ojcu

Tadeusz Lutoborski, został we wtorek pochowany w grobowcu rodzinnym na stołecznych Starych Powązkach. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Nie będzie polsko-rosyjskiej komisji do Tu-154

Nie ma takiej prawnej możliwości - twierdzi Prokuratura Generalna. To odpowiedź na pytanie ministra sprawiedliwości, który pytał o możliwość powołania wspólnego polsko-rosyjskiego zespołu śledczego prowadzącego postępowanie w sprawie katastrofy w Smoleńsku.

Polska nie może przejąć od Rosji śledztwa

- Polska prokuratura nie ma żadnych podstaw prawnych, by przejąć śledztwo od prokuratury rosyjskiej - powiedział TVN24 rzecznik prokuratora generalnego. Na początku przyszłego tygodnia prokurator generalny Andrzej Seremet leci Rosji, by osobiście dopilnować wykonywania wniosków o pomoc prawną, z jakimi polscy prokuratorzy zwrócili się do strony rosyjskiej.

"Generał Włodek" spoczął w Krakowie

Generał Włodek. Profesjonalista, charyzmatyczny wizjoner, człowiek wielkiego serca. Gen. Włodzimierz Potasiński, dowódca Wojsk Specjalnych, zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W niedzielę został pożegnany przez bliskich, kolegów generałów oraz ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała broni i odznaczony Krzyżem Komandorskim Ordery Odrodzenia Polski.

Pożegnanie załogi Tupolewa

Ppłk pil. Robert Grzywna, ppor. Andrzej Michalak, Barbara Maciejczyk, Natalia Januszko - w niedzielę pożegnaliśmy czwórkę członków załogi prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Zostali oni pochowani na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Wszystko pod nadzorem Tuska "Ale ingerować nie może"

- Wszystko, co dotyczy prac nad śledztwem i działań rządu, objęte jest osobistym nadzorem Donalda Tuska. I to jest rzecz oczywista - podkreślał podczas konferencji po posiedzeniu rządu jego rzecznik Paweł Graś. Zaznaczył jednak, że "ze względu na charakter prawny" oczywistym jest również, że premier w śledztwo prokuratury ingerować nie będzie, bo nie może.