Japonia

Japonia

Organizują pogrzeby psów-robotów. Wierzą, że bóstwa mogą rezydować wszędzie

Japończycy żegnają się ze swoimi pupilami z należytym szacunkiem, nawet jeśli były... robotami. Gdy zbierze się większa grupa właścicieli takich piesków, w buddyjskiej świątyni Kofukuji odbywają się specjalne ceremonie pogrzebowe. Japończycy wierzą bowiem, że bóstwa mogą rezydować wszędzie, nawet w ciele robota. Materiał programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Kim odpowiada Japonii. Pjongjang gotowy do rozmów

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas szczytu koreańskiego zadeklarował gotowość do rozmów z Japonią - podało w niedzielę biuro prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina. Japończycy liczą m.in. na rozmowy o losie zaginionych w KRLD obywateli japońskich.

"Wojna koreańska ma się zakończyć!". Trump zadowolony z deklaracji przywódców

Prezydent USA Donald Trump z zadowoleniem wypowiedział się w piątek o "historycznym spotkaniu" przywódców Korei Północnej i Korei Południowej. Zastrzegł jednak, że jest zbyt wcześnie, by oceniać jego rezultaty. Podobnie wydarzenie postrzega premier Japonii, który stwierdził że oczekuje, iż Pjongjang podejmie konkretne kroki, aby wywiązać się ze swoich obietnic.

Seul: premier Japonii też chce się spotkać z dyktatorem

Premier Japonii Shinzo Abe liczy na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, by omówić sposoby normalizacji stosunków - poinformowały we wtorek władze w Seulu. Komunikat wydano po telefonicznej rozmowie Abego z południowokoreańskim prezydentem Mun Dze Inem.

Kim "wstrzymuje próby jądrowe i rakietowe". Trump zadowolony

Kim Dzong Un ogłosił, że od 21 kwietnia Korea Północna wstrzymuje próby jądrowe i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych - podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Prezydent USA Donald Trump twierdzi, że to "wielki postęp".

Chiny i Japonia chcą uniknąć wojny handlowej

Szefowie MSZ Chin i Japonii - Wang Yi i Taro Kono - wznowili w Tokio zawieszony prawie osiem lat temu dialog gospodarczy wysokiego szczebla, co odbierane jest jako sygnał ocieplenia trudnych relacji między dwiema największymi gospodarkami Azji.

Najstarszy człowiek na świecie. Wpis do Księgi Rekordów Guinnessa

Masazo Nonaka jest najstarszym człowiekiem na świecie. We wtorek mieszkaniec miasta Ashoro na wyspie Hokkaido w Japonii otrzymał certyfikat od przedstawicieli Księgi Rekordów Guinnessa. Nonaka urodził się 25 lipca 1905 roku i w młodości był drwalem i rolnikiem. - Mam nadzieję, że codzienne ćwiczenia sprawią, że też będziemy tak długo żyć - mówi Sachiko Takahashi, mieszkanka Ashoro. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Ranni, brak wody i gruz na ulicach. Trzęsienie ziemi w Japonii

Powalone bramy świątyń, gruzy na ulicach i brak bieżącej wody. To skutki trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek japońską prefekturę Shimane. Władze informują o pięciu rannych i ostrzegają, że w najbliższych dniach mogą pojawić się w tym rejonie kolejne wstrząsy.

Zaszła w ciążę niezgodnie z grafikiem. Została upomniana przez pracodawcę

28-latka zaszła w ciążę niezgodnie z grafikiem i dostała upomnienie od właściciela prywatnego przedszkola w japońskim Aichi. Kobieta została oskarżona o to, że "samolubnie naruszyła zasady" obowiązujące w placówce. Przedszkole swoim pracownicom rozpisuje nie tylko godziny pracy, ale również określa, kiedy mogą zajść w ciążę i kiedy wyjść za mąż. To jedna z wielu sytuacji pokazujących z jakimi problemami mają do czynienia kobiety w Japonii. Zjawisko dyskryminacji ze względu na płeć nie jest nowe, zwracał na nie uwagę już kilka lat temu rząd w Tokio, ale jak na razie niewiele się zmieniło. O szczegółach w programie "24 Godziny" mówiła Kamila Kalińczak.

Turyści chcą zdjęcie, drażnią jelenie. Zwierzęta raniły w parku 180 osób

Popularny wśród turystów park w mieście Nara w zachodniej Japonii ostrzega przed drażnieniem mieszkających tam dzikich jeleni wschodnich, które raniły w ubiegłym roku rekordową liczbę 180 odwiedzających, w tym 138 obcokrajowców - podała we wtorek agencja Kyodo. Nie bez winy są jednak sami turyści, którzy drażnią zwierzęta.

Deszcz meteorów na żądanie. Tylko nielicznych będzie stać na taką rozrywkę

To inicjatywa japońskiego start-upu. Firma chce umieścić serie mikrosatelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, z kolei te mają być nośnikami dla specjalnie opracowanych kul, które spalą się przechodząc przez atmosferę Ziemi. Zjawisko ma być widoczne na odległości do 200 kilometrów i trwać od 5 do 8 minut. Pierwszy sztuczny deszcz meteorów spodziewany jest w połowie 2019 roku nad Hiroszimą w Japonii. Jednak tylko nieliczni będą mogli pozwolić sobie na taką przyjemność. Obserwacja prywatnego deszczu meteorów to koszt rzędu kilku milionów dolarów. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Północnokoreański rybak skazany w Japonii

Kapitan kutra rybackiego z Korei Północnej został skazany we wtorek przez japoński sąd na karę dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu za kradzież różnych przedmiotów na jednej z japońskich wysp, gdzie wraz z załogą znalazł schronienie pod koniec 2017 roku.