Japonia

Japonia

Były szef Nissana: sam zaaranżowałem swoją ucieczkę

Liban nie odegrał oficjalnej roli w wyjeździe z Japonii byłego szefa Nissana Carlosa Ghosna - zapewnił pełniący obowiązki minister obrony Libanu Elias Bou Saab w libańskiej telewizji MTV Lebanon. Ghosn zapewnił, że sam "zaaranżował" swoją ucieczkę i nie pomagała mu w tym żona ani reszta rodziny. Turecki prywatny operator MNG Jet przyznał w piątek, że wykorzystane zostały jego samoloty, ale stało się to bez wiedzy kierownictwa firmy.

Media o ucieczce byłego szefa koncernu: fałszywy paszport, prywatny lot i operacja godna Bonda

Oskarżony w Japonii o przestępstwa finansowe były szef Nissana Carlos Ghosn potwierdził, że przebywa w Libanie. Zapewnił, że nie uciekł przed sprawiedliwością, lecz przed "niesprawiedliwością i prześladowaniami politycznymi". Szczegóły na temat tego, jak miała wyglądać ucieczka biznesmena, podały we wtorek francuskie media. Informator dziennika "Le Monde" nazwał ją "operacją godną Jamesa Bonda".

Świat wchodzi w lata dwudzieste

Większość świata powitała już nowy rok. Jako pierwsi, o godzinie 11 polskiego czasu, cieszyli się nim mieszkańcy Kiribati na Oceanie Spokojnym, w Polinezji. Najpóźniej rok 2020 zaczął się na Hawajach. "Obejście" całej kuli ziemskiej zajęło mu 26 godzin.

Tajemnicza "łódź widmo", w środku ciała i odcięte głowy

Co najmniej pięć ludzkich ciał i dwie odcięte głowy odnalazła na pokładzie rozbitej łodzi japońska straż przybrzeżna. Makabryczne odkrycie miało miejsce w sobotę u wybrzeży wyspy Sado. Podejrzewa się, że w łodzi znajdowali się obywatele Korei Północnej.

"Była okazja do zajęcia się ich bólem". Oddalony wniosek niewolnic seksualnych

Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej nie przyjął do rozpoznania w piątek wniosku grupy kobiet zmuszonych do pracy w japońskich wojskowych domach publicznych w czasie II wojny światowej. Tak zwane "comfort women" domagały się uznania za niekonstytucyjną umowy podpisanej w 2015 roku przez Seul i Tokio. Kobiety twierdzą, że porozumienie nie było z nimi konsultowane i nie może być uważane za zamykające sprawę.

"Rakieta Korei Północnej była widziana...". Postraszyli, teraz przepraszają

Japoński nadawca publiczny NHK przekazał w internecie oraz użytkownikom aplikacji informację, że Korea Północna wystrzeliła pocisk, który spadł do wody w pobliżu Wysp Japońskich. Okazało się, że rakiety nie było, był za to test alarmu, który miał służyć celom szkoleniowym. Przedstawiciele stacji przeprosili i zapowiedzieli "przegląd swych procedur".

"Picie, by zbliżyć się do szefa". Japońska tradycja zamiera

Zakrapiane spotkania od dawna były częścią kultury korporacyjnej w Japonii. Dziś tego typu imprezy z kolegami z pracy i przełożonymi stają się w tym kraju coraz rzadsze. Jak tłumaczy japońska socjolożka, zmuszanie do wspólnego picia bywa oceniane jako nadużywanie władzy wobec podwładnych.

Zgwałcona dziennikarka wygrała proces. "To nie koniec"

Wpływowy reporter telewizyjny Noriyuki Yamaguchi ma zapłacić 3,3 miliona jenów (30 tysięcy dolarów) odszkodowania dziennikarce Shiori Ito - orzekł sąd w Tokio. Kobieta, uważana za symbol ruchu przeciwko przemocy seksualnej #MeToo w Japonii, oskarżała Yamaguchiego o odurzenie i zgwałcenie. Skazany zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Premier Japonii "może zobaczyć rakietę balistyczną już niedługo i pod swoim nosem"

Północnokoreańskie media państwowe zaatakowały w sobotę premiera Japonii Shinzo Abe, nazywając go "imbecylem i politycznym karłem". Była to reakcja na zarzuty japońskiego polityka pod adresem Pjongjangu, jakoby ostatni test rakietowy tego kraju był próbą pocisku balistycznego, a nie - jak uważa Korea Północna - rakiet krótkiego zasięgu z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej.

Pociski nad Morzem Japońskim. "Nasze wojsko pozostaje w stanie gotowości"

Dwa niezidentyfikowane pociski zostały wystrzelone z terenu Korei Północnej - poinformowało w czwartek Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Południowej. Premier Japonii Shinzo Abe przekazał, że postępowanie Pjongjangu jest "poważnym zagrożeniem nie tylko dla Japonii, ale również dla społeczności międzynarodowej".

Papież: ludzie żyjący w szalonym pośpiechu są jak zombie

Nauczmy się razem budować społeczeństwo, jakiego chcemy dla dnia jutrzejszego - apelował do japońskiej młodzieży Franciszek. Papież kontynuuje wizytę w Japonii. W poniedziałek lokalnego czasu spotkał się z cesarzem Naruhito i osobami poszkodowanymi w katastrofie w Fukushimie w 2011 roku. Następnie odprawił mszę dla 50 tysięcy osób na nowoczesnym stadionie w Tokio.

"Będziemy za to sądzeni". Papież w Hiroszimie i Nagasaki

Nowe pokolenia powstaną jako sędziowie naszej przegranej, jeśli mówiliśmy o pokoju, ale nie dokonaliśmy tego naszymi działaniami pośród narodów ziemi - powiedział papież Franciszek w Hiroszimie, gdzie oddał hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w 1945 roku. Wcześniej w Nagasaki papież apelował o całkowity zakaz broni nukleranej.

Papież przybył do Tokio. "Pragnę ogarnąć moim uściskiem wszystkich Japończyków"

Papież Franciszek przybył w sobotę do stolicy Japonii, Tokio. W trakcie trzydniowej wizyty Franciszek odwiedzi między innymi Nagasaki i Hiroszimę, zniszczone przez bomby atomowe w 1945 roku. - Będę modlił się za ofiary katastrofalnego bombardowania tych dwóch miast i powtórzę wasze własne prorocze apele o rozbrojenie nuklearne - powiedział papież, zwracając się do japońskich biskupów.