Japonia

Japonia

"Picie, by zbliżyć się do szefa". Japońska tradycja zamiera

Zakrapiane spotkania od dawna były częścią kultury korporacyjnej w Japonii. Dziś tego typu imprezy z kolegami z pracy i przełożonymi stają się w tym kraju coraz rzadsze. Jak tłumaczy japońska socjolożka, zmuszanie do wspólnego picia bywa oceniane jako nadużywanie władzy wobec podwładnych.

Zgwałcona dziennikarka wygrała proces. "To nie koniec"

Wpływowy reporter telewizyjny Noriyuki Yamaguchi ma zapłacić 3,3 miliona jenów (30 tysięcy dolarów) odszkodowania dziennikarce Shiori Ito - orzekł sąd w Tokio. Kobieta, uważana za symbol ruchu przeciwko przemocy seksualnej #MeToo w Japonii, oskarżała Yamaguchiego o odurzenie i zgwałcenie. Skazany zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Premier Japonii "może zobaczyć rakietę balistyczną już niedługo i pod swoim nosem"

Północnokoreańskie media państwowe zaatakowały w sobotę premiera Japonii Shinzo Abe, nazywając go "imbecylem i politycznym karłem". Była to reakcja na zarzuty japońskiego polityka pod adresem Pjongjangu, jakoby ostatni test rakietowy tego kraju był próbą pocisku balistycznego, a nie - jak uważa Korea Północna - rakiet krótkiego zasięgu z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej.

Pociski nad Morzem Japońskim. "Nasze wojsko pozostaje w stanie gotowości"

Dwa niezidentyfikowane pociski zostały wystrzelone z terenu Korei Północnej - poinformowało w czwartek Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Południowej. Premier Japonii Shinzo Abe przekazał, że postępowanie Pjongjangu jest "poważnym zagrożeniem nie tylko dla Japonii, ale również dla społeczności międzynarodowej".

Papież: ludzie żyjący w szalonym pośpiechu są jak zombie

Nauczmy się razem budować społeczeństwo, jakiego chcemy dla dnia jutrzejszego - apelował do japońskiej młodzieży Franciszek. Papież kontynuuje wizytę w Japonii. W poniedziałek lokalnego czasu spotkał się z cesarzem Naruhito i osobami poszkodowanymi w katastrofie w Fukushimie w 2011 roku. Następnie odprawił mszę dla 50 tysięcy osób na nowoczesnym stadionie w Tokio.

"Będziemy za to sądzeni". Papież w Hiroszimie i Nagasaki

Nowe pokolenia powstaną jako sędziowie naszej przegranej, jeśli mówiliśmy o pokoju, ale nie dokonaliśmy tego naszymi działaniami pośród narodów ziemi - powiedział papież Franciszek w Hiroszimie, gdzie oddał hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w 1945 roku. Wcześniej w Nagasaki papież apelował o całkowity zakaz broni nukleranej.

Papież przybył do Tokio. "Pragnę ogarnąć moim uściskiem wszystkich Japończyków"

Papież Franciszek przybył w sobotę do stolicy Japonii, Tokio. W trakcie trzydniowej wizyty Franciszek odwiedzi między innymi Nagasaki i Hiroszimę, zniszczone przez bomby atomowe w 1945 roku. - Będę modlił się za ofiary katastrofalnego bombardowania tych dwóch miast i powtórzę wasze własne prorocze apele o rozbrojenie nuklearne - powiedział papież, zwracając się do japońskich biskupów.

Cesarska para na ulicach Tokio. Wznoszenie okrzyków zakazane

By dopełnić rytuałów związanych z intronizacją i zaprezentować się poddanym, w niedzielę cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką, cesarzową Masako, przejechali ulicami Tokio. Cesarską parę na ulicach stolicy kraju przywitały tysiące wymachujących flagami Japończyków. Na trasie przejazdu panowały zaostrzone środki bezpieczeństwa. Nie wolno było nawet wznosić okrzyków, a mieszkańcom okolicznych apartamentów zalecono, by nie wyglądali z okien ani balkonów.

"Został tylko szkielet. Straszliwy widok". Pożar zamku z listy światowego dziedzictwa

Pochodzący z XIV wieku zamek Shuri na Okinawie prawie doszczętnie spłonął w czasie pożaru, który ogarnął jego drewnianą konstrukcję w nocy ze środy na czwartek. Budowla znajdowała się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i była chlubą prefektury Okinawy. - Został z niej właściwie tylko szkielet. To straszliwy szok - relacjonował jeden ze świadków pożaru.

Stosunki Tokio i Seulu "w dość ciężkim stanie"

Czwartkowe rozmowy premierów Japonii i Korei Południowej Shinzo Abego i Li Nak Jona były pierwszym od ponad roku spotkaniem na najwyższym szczeblu pomiędzy przedstawicielami władz obu państw, które toczą ze sobą historyczny i handlowy spór. Politycy zgodzili się co do konieczności współpracy, ale - jak oceniają komentatorzy - ich spotkanie nie przyniosło przełomu w relacjach.