Stany Zjednoczone nie będą w stanie powstrzymać Iranu od eksportowania ropy. Wszelkie próby uniemożliwienia irańskich dostaw tego surowca przez Zatokę Perską doprowadzą tam do całkowitego zablokowania eksportu ropy - oświadczył we wtorek irański prezydent Hasan Rowhani.
Przeprowadzony przez Iran test pocisku balistycznego średniego zasięgu, zdolnego do przenoszenia głowic bojowych, zaniepokoił Francję - podkreśliła w poniedziałek rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Agnes von der Muhll.
Irańskie MSZ nie zaprzeczyło twierdzeniom sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który oskarżył Teheran o przeprowadzenie testu pocisku balistycznego średniego zasięgu i złamanie rezolucji ONZ. Program balistyczny nie jest wbrew rezolucji ONZ - dodało MSZ Iranu.
Rzecznik irańskiej armii generał Abdolfazl Szekarczi oznajmił, że Iran nie przerwie swego programu rakietowego i będzie kontynuował testy. Jest to odpowiedź na oświadczenie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który oskarżył Teheran o złamanie rezolucji ONZ.
Inwazja na północną Francję, wolne ręce Stalina w Europie Wschodniej i na Bałkanach – to główne ustalenia Winstona Churchilla, Franklina D. Roosevelta i Józefa Stalina z zakończonej 75 lat temu konferencji w Teheranie. Spotkanie tak zwanej wielkiej trójki zakończyło się po czterech dniach 1 grudnia 1943 roku.
Irańska marynarka w sobotę zaprezentowała nowy niszczyciel krajowej produkcji. Sahand to kolejny nowy pokazany ostatnio irański okręt, po dwóch jednostkach podwodnych zaprezentowanych w czwartek. Ze względu na międzynarodowe sankcje Iran zmuszony jest do samodzielnej produkcji zaawansowanego uzbrojenia, co jednak, według ekspertów, może mieć negatywny wpływ na jego potencjał bojowy.
Iran powinien zwiększyć swoje możliwości i wojskowe - oświadczył najwyższy przywódca ajatollah Ali Chamenei podczas spotkania z dowódcami irańskiej marynarki wojennej.
Ponad 700 osób zostało rannych w Iranie w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło w niedzielę - przekazała w poniedziałek irańska agencja Mehr. Według lokalnych mediów w sąsiednim Iraku, gdzie również odczuwano wstrząsy, zginęły tam co najmniej dwie osoby, są też ranni.
Amerykańskie bazy wojskowe w Afganistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Katarze są w zasięgu naszych pocisków balistycznych - oświadczył w środę Amir Ali Hadżizadeh, dowódca sił powietrznych Strażników Rewolucji Islamskiej. Jak dodał, w irańskie pociski mogą również dosięgnąć lotniskowców USA w Zatoce Perskiej, a Iran może zaatakować, jeśli Amerykanie "zrobią jakikolwiek ruchu".
Iran będzie nadal eksportował ropę mimo amerykańskich sankcji - oświadczył prezydent tego kraju Hasan Rowhani. W Teheranie wizytę składa w poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt, by potwierdzić przywiązanie Londynu i Unii Europejskiej do porozumienia atomowego z 2015 roku. Mimo to UE nadal nie stworzyła mechanizmu płatniczego - spółki celowej, która miałaby obsługiwać handel z Iranem, omijając sankcje USA.
W środę w Iranie przeprowadzono egzekucję dwóch mężczyzn, oskarżonych o nielegalny handel złotymi monetami. To efekt zaostrzenia przez Teheran wysiłków w walce z przestępstwami finansowymi, by stawić czoła pogłębiającemu się kryzysowi ekonomicznemu.
Irak uzgodnił z Iranem plan wymiany "żywność za gaz" i będzie się starał o uzyskanie od USA wyłączenia z sankcji. Tymczasem Iran zapowiedział w środę, że będzie dążył do potrojenia wymiany handlowej z Irakiem. Powstać ma też linia kolejowa z Iranu do Syrii.
SWIFT, światowy system wymiany informacji między bankami, odłączył Irański Bank Centralny i inne wskazane przez Waszyngton irańskie instytucje finansowe - poinformował pełniący obowiązki wiceministra finansów USA Sigal Mandelker. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała tego samego dnia, że Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego zerwanego przez USA.
Siły zbrojne Iranu oświadczyły w poniedziałek, że będą chronić tankowce Teheranu przed wszelkimi zagrożeniami, odpowiadając w ten sposób na ostrzeżenia USA skierowane do portów, by nie przyjmowały irańskich statków, gdyż są one "pływającym obciążeniem".
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył we wtorek, że jego kraj nie będzie stosować się do amerykańskich sankcji na Iran, które - jego zdaniem - grożą "zachwianiem równowagi świata". Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow stwierdził z kolei, że sankcje są całkowicie bezprawne i naruszają decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Po przywróceniu amerykańskich sankcji wobec Iranu Teheran zwrócił się do członków ONZ z prośbą o "wspólną odpowiedź" na "nielegalne sankcje". Prezydent Hasan Rowhani zapowiedział, że jego kraj będzie "z dumą obchodził" restrykcje. Prezydent USA Donald Trump oświadczył z kolei, że sankcje dotyczące irańskiej ropy chce wprowadzać stopniowo.
W Iranie rozpoczęły się doroczne ćwiczenia obrony przeciwlotniczej. Tego samego dnia weszła w życie druga seria amerykańskich sankcji na ten kraj, obejmująca m.in. eksport ropy naftowej i sektor bankowości.
Ze światowych stolic napływają reakcje na przywrócenie przez USA sankcji wobec Iranu, zniesionych w ramach porozumienia z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Od negatywnych reakcji Londynu czy Berlina wyraźnie odróżnia się bardzo pozytywna opinia Izraela.
Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił w poniedziałek, że czasowo zwolnionych z zakazu kupna irańskiej ropy naftowej jest osiem krajów: Chiny, Turcja, Korea Południowa, Indie, Włochy, Grecja, Japonia i Tajwan.
Ropa w USA jest coraz bliżej 62 dolarów za baryłkę i tanieje od sześciu sesji. To najdłuższe takie pasmo zniżek od dziewięciu miesięcy. W poniedziałek weszły w życie sankcje USA na Iran, w tym na import irańskiej ropy. Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział jednak, że kraj i tak będzie sprzedawał swoją ropę naftową oraz złamie amerykańskie restrykcje.