Rząd Iraku poinformował w czwartek, że ma wiele warunków, które Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) musi spełnić, zanim dojdzie do negocjacji w związku z kryzysem wywołanym we wrześniu przez referendum niepodległościowe.
Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) zaproponował irackim władzom rozmowy o statusie kurdyjskich lotnisk, banków i punktów kontroli granicznych objętych restrykcjami po referendum z 25 września, w którym Kurdowie zagłosowali za niepodległością.
Sąd w Iraku wydał nakazy aresztowania przewodniczącego komisji wyborczej odpowiedzialnej za organizację referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie. Aresztowanych ma zostać także dwóch członków tej komisji - poinformował rzecznik sądu Abdel Sattar al-Birkdar.
Kilkuset domniemanych bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego poddało się w ostatnim tygodniu Kurdom - poinformowała agencja Reutera. W zeszłym tygodniu iracka armia odbiła ostatni bastion dżihadystów w północnym Iraku, Hawidżę.
Iracki rząd ogłosił w poniedziałek, że złożył pozew do prokuratury przeciwko organizatorom referendum w sprawie niezależności Kurdystanu, i że zamierza objąć kontrolą tamtejszych operatorów telefonii komórkowej.
Wielotysięczne tłumy żegnały w piątek byłego prezydenta Iraku Dżalala Talabaniego, zmarłego we wtorek w Berlinie w wieku 83 lat. Ciało polityka uważanego za obrońcę Kurdów przewieziono do kurdyjskiej As-Sulajmanijji, zawieszając blokadę powietrzną regionu.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w czwartek, że jego kraj wkrótce zamknie swą granicę z północnym Irakiem i swą przestrzeń powietrzną dla tego regionu w reakcji na niedawne referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferował premierowi Iraku Hajdarowi al-Abadiemu pomoc, by załagodzić napięcia po referendum niepodległościowym w irackim Kurdystanie. Według Macrona, prawa Kurdów powinny być "uznane na mocy konstytucji irackiej".
Premier Iraku Hajdar al-Abadi potwierdził w czwartek w Paryżu, że wspierane przez USA siły irackie wyzwoliły miasto Hawidża, na północy Iraku, spod władzy dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Wcześniej o odbiciu Hawidży powiadomiła iracka armia.
W wieku 83 lat zmarł jeden z najważniejszych kurdyjskich polityków ostatnich dekad, były prezydent Iraku, Dżalal Talabani. Miał 83 lata - podała iracka państwowa telewizja.
Ma to wesprzeć integralność terytorialną Iraku po kurdyjskim referendum niepodległościowym - podała państwowa telewizja irańska, informując o zaplanowanych wspólnych ćwiczeń wojsk Iranu i rządowych sił irackich w pobliżu granicy między oboma państwami.
Autonomiczny regionalny rząd Kurdystanu odmówił przekazania kontroli nad posterunkami granicznymi rządowi Iraku - poinformowała telewizja Rudaw TV. Stacja powołała się na źródło w kurdyjskich władzach.
Irackie siły rządowe rozpoczęły szturm na centrum miasta Hawidża, na północy Iraku, które jest ostatnim bastionem tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w tym kraju - poinformował w komunikacie dowodzący operacją generał Amir Jarallah.
Tak zwane Państwo Islamskie udostępniło w czwartek 46-minutowe nagranie dźwiękowe, które ma być zapisem wystąpienia przywódcy organizacji, Abu Bakra al-Bagdadiego. Byłby to pierwszy znak życia od niego od blisko roku.
Wiele linii lotniczych wydało w środę oświadczenia o zawieszeniu międzynarodowych połączeń z dwoma lotniskami znajdującymi się na terenie Kurdystanu w Iraku. Na razie brak oficjalnej informacji o tym, co stanie się z już sprzedanymi biletami.
Władze Iraku przeprowadziły egzekucję 42 więźniów, niemal na pewno bez sprawiedliwego procesu - zaalarmował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad al-Hussein. Dodał, że jest tym "zszokowany".
Premier Iraku Hajdar al-Abadi zażądał we wtorek, by w ciągu 72 godzin władze Kurdystanu przekazały kontrolę nad lądowymi i powietrznymi przejściami granicznymi, i zagroził całkowitym wstrzymaniem połączeń lotniczych z Kurdystanem.
Aż 88 procent uczestników referendum niepodległościowego, które odbyło się w poniedziałek w irackim Kurdystanie, opowiedziało się za pełną suwerennością regionu - podano we wtorek. Frekwencja wyniosła 78 procent. Władze Iraku po raz kolejny wykluczyły dialog z Kurdami.
Tureckie samoloty zbombardowały we wtorek pozycje Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w irackim Regionie Kurdystanu. Atak ten nastąpił w dzień po kurdyjskim referendum niepodległościowym w Iraku. Turcja ostro protestowała przeciwko referendum.
Mieszkańcy terenów kontrolowanych przez irackich Kurdów poszli w poniedziałek do urn, by wypowiedzieć się w referendum, czy chcą niepodległego państwa. Plebiscytowi towarzyszy ogromny entuzjazm Kurdów, ale też chaos informacyjny.