Irak

Irak

Szara eminencja Teheranu. Generał ma być w Bagdadzie, as-Sadr traci pewność

Do Bagdadu rzekomo przybył irański generał Kasem Sulejmani, uznawany za szarą eminencję zarządzającą rozszerzaniem wpływów Iranu w regionie. Jego domniemana obecność wywołała napięcie. Muktada as-Sadr, lider ugrupowania, które wygrało niedawne wybory, oznajmił, iż "odrzuca wszelką zagraniczną ingerencję w proces formowania się nowego rządu".

Z jego bojówkami Polacy toczyli zacięte boje. Teraz wygrał wybory

Iracka Niezależna Wysoka Komisja Wyborcza (IEHC) podała wyniki wyborów w prowincjach Kirkuk i Dahuk, dzięki czemu znane są wyniki wyborów w całym Iraku. Podziału mandatów w parlamencie nie ogłoszono, ale wybory miał wygrać sojusz kleryka Muktady as-Sadra z komunistami. Jego bojówki jeszcze dekadę temu toczyły zacięte boje między innymi z polskimi żołnierzami.

Odpowiedzieli ogniem na wiwat. Napięcia po wyborach w Iraku

Iracka telewizja al-Sumerija podała w niedzielę, że według nieoficjalnych informacji wybory parlamentarne w Iraku wygrał blok al-Nasr, na którego czele stoi premier Hajdar Dżawad al-Abadi. Wcześniej nieoficjalne wyniki dotyczące frekwencji doprowadziły do napięć w Kirkuku oraz as-Sulejmanii.

Irak zamyka granice na czas wyborów

Władze Iraku ogłosiły w środę, że wszystkie granice lądowe oraz lotniska międzynarodowe na terytorium tego państwa zostaną zamknięte w sobotę na 24 godziny. W tym dniu Irakijczycy wybierać będą nowy parlament.

Dżihadyści zabili kandydata na deputowanego

Kandydat w zaplanowanych na 12 maja wyborach parlamentarnych w Iraku został zamordowany w nocy z niedzieli na poniedziałek w swoim domu, na południe od Mosulu, przez uzbrojonych sprawców. Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

"Jedyną drogą do władzy w Iraku jest demokracja"

Najwyższy autorytet religijny w Iraku stwierdził w piątek, że mieszanie się innych państw w irackie wybory stanowi zagrożenie i powinno spotkać się z surową karą. Przestrzegł też przed głosowaniem na tych, którzy są skorumpowani i zawiedli w przeszłości.

Parlament Iraku chce terminu wycofania wojsk koalicji

Parlament Iraku zażądał, by rząd określił termin wycofania z kraju obcych wojsk, które wspierały walkę z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) - informuje agencja Reutera, powołując się na jednego z deputowanych.

Miliardy dla byłego najeźdźcy. Kuwejt obiecuje pomoc dla Iraku

Władze Kuwejtu zadeklarowały w środę, że przeznaczą dwa miliardy dolarów na odbudowę Iraku, zniszczonego po trzyletniej wojnie z dżihadystycznym tak zwanym Państwem Islamskim (IS). Połowę sumy będą stanowiły pożyczki, a drugą połowę bezpośrednie inwestycje w liczne projekty.

Stoltenberg zapowiada większe zaangażowanie NATO w Iraku

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozpoczną w czwartek planowanie większej misji szkoleniowej, której zadaniem będzie wspieranie władz Iraku w stabilizowaniu kraju - poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Przywracanie nadziei". Irak prosi o miliardy na odbudowę

Rząd Iraku potrzebuje 88,2 miliardów dolarów, by odbudować kraj po trzech latach wojny z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) - oświadczył iracki minister do spraw planowania. Minister wystąpił na rozpoczętej w poniedziałek w Kuwejcie trzydniowej konferencji w sprawie pomocy dla jego kraju.

Armia zabezpiecza planowaną trasę dostaw ropy do Iranu

Wojska irackie rozpoczęły operację zapewnienia bezpieczeństwa wzdłuż trasy, którą ropa naftowa ma być dostarczana samochodami cysternami z rejonu Kirkuku do Iranu. Plan zaopatrywania w ropę irańskiej rafinerii w Kermanszah Bagdad ogłosił w grudniu.