Gospodarka

Gospodarka

Imponujące zarobki w atomowej spółce

Nawet 55 tysięcy złotych miesięcznie - tyle do połowy ubiegłego roku mógł zarabiać Krzysztof Sadłowski, który pełni obowiązki prezesa spółki PGE EJ1, zajmującej się budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Po zmianie przepisów jego maksymalne zarobki to niecałe 38 tysięcy złotych.

Ministerstwo zachęca loterią do obligacji. Bez wygranej trudno na nich zarobić

Papiery premiowe to nowy sposób państwa, żeby nakłonić Polaków do zakupu papierów dłużnych. Jeśli komuś uda się wylosować premię, to w praktyce oprocentowanie jego obligacji zamiast 1,5 procent może wzrosnąć do ponad 13 procent, 120 procent, 1200 procent, czy nawet bajońskich 12000 procent w skali roku – wynika z wyliczeń Open Finance.

Walczą o podwyżki, ale utajnili negocjacje. Wśród pielęgniarek zawrzało

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych negocjuje z Ministerstwem Zdrowia między innymi kwestię podwyżek płac dla pielęgniarek. Ale rozmowy nie są jawne. Utajnienie ich treści wywołało oburzenie części środowiska, które obawia się, że decyzje będą zapadać za ich plecami. Pielęgniarki domagają się informacji na temat propozycji resortu.

Kto oferował obligacje GetBack? Lista banków

Do oferowania obligacji Get Back przyznało się pięć banków, choć w rzeczywistości podmiotów oferujących papiery tego windykatora mogło być więcej. Jednocześnie jednak dziesięć dużych banków zaprzeczyło, że przedstawiało taką ofertę.

Wakacyjny wyjazd będzie najdroższy od 4 lat

5,12 złotych - tyle wynoszą obecnie średnie ceny paliw. Przed rokiem było to 4,47 złotych. Oznacza to, że za każdy spalony litr paliwa kierowcy płacą o 65 groszy więcej. Jeżeli ktoś planuje wyjazd na przykład z Arłamowa do Gdańska i z powrotem, to po przejechaniu 1600 kilometrów i spalaniu 7 litrów na 100 kilometrów, zapłaci więcej o 73 złote. Jeżeli zaś wybieramy się z Poznania do Dubrownika w Chorwacji, to pokonamy 3400 kilometrów i zapłacimy o 154 złote więcej niż przed rokiem.

Opłata za wjazd do centrów miast. Posłowie dają zielone światło

W miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców będą mogły powstawać strefy czystego transportu, do których wyjazd będzie płatny dla właścicieli samochodów z tradycyjnym napędem silnikowym - wynika z uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Opłata będzie mogła wynieść maksymalnie 2,5 zł za godzinę.