Gospodarka

Gospodarka

Wielkie banki typują zwycięzcę mundialu, Polska "czarnym koniem" mistrzostw

Brazylia ma największe szanse na zwycięstwo w nadchodzących mistrzostwach świata w Rosji – wynika z modelu opracowanego przez ekspertów banku Goldman Sachs. Ich zdaniem Polska wyjdzie z grupy i w 1/8 finału zmierzy się z Belgią. Z kolei w prognozach japońskiego banku inwestycyjnego Nomura Polska określana jest mianem "czarnego konia" mistrzostw.

Płaca minimalna w górę. "Firmom może nie spinać się budżet"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce podnieść płacę minimalną do 2250 złotych. - To spowoduje wzrost kosztów realizacji zamówień publicznych. Firmom może nie spinać się budżet - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - Zamówienia publicznie trzeba cywilizować tak, żeby nie wygrywały firmy, które konkurują niskimi płacami - twierdzi Piotr Szumlewicz, ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rośnie dług publiczny. Ministerstwo podało dane

Ministerstwo Finansów poinformowało, że państwowy dług publiczny na koniec pierwszego kwartału 2018 roku wzrósł o 2,8 procent wobec stanu na koniec ubiegłego roku. Na koniec marca dług publiczny wyniósł dokładnie 989 miliardów 179,3 miliona złotych.

Wzrost PKB na mieszkańca. Polska czwarta w Unii Europejskiej

Polska jest czwarta w Unii Europejskiej pod względem wzrostu Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca – wynika z danych Komisji Europejskiej, która porównała okresy poprzedzające dwie perspektywy unijne. W zestawieniu ustąpiliśmy miejsca tylko Irlandii, Litwie i Malcie.

Miliony na podwyżki dla górników. Porozumienie w górniczej spółce

Wzrosną pensje górników w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka od czerwca zwiększy fundusz wynagrodzeń o 7 procent, co oznacza, że na płace będzie przeznaczała o około 187 milionów złotych więcej niż do tej pory. Pracownicy dostaną też jednorazowo około 370 milionów złotych, które utracili z powodu wprowadzonych wcześniej oszczędności.

Najpotężniejsze firmy świata. Na czele Chińczycy, Polacy daleko

Chiński państwowy bank ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) jest najpotężniejszą giełdową spółką świata - wynika z najnowszego rankingu Global 2000, opracowanego przez magazyn Forbes. Najwyższe miejsce wśród polskich firm zajął PKN Orlen, który uplasował się na 713 pozycji.

Imponujące zarobki w atomowej spółce

Nawet 55 tysięcy złotych miesięcznie - tyle do połowy ubiegłego roku mógł zarabiać Krzysztof Sadłowski, który pełni obowiązki prezesa spółki PGE EJ1, zajmującej się budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Po zmianie przepisów jego maksymalne zarobki to niecałe 38 tysięcy złotych.

Ministerstwo zachęca loterią do obligacji. Bez wygranej trudno na nich zarobić

Papiery premiowe to nowy sposób państwa, żeby nakłonić Polaków do zakupu papierów dłużnych. Jeśli komuś uda się wylosować premię, to w praktyce oprocentowanie jego obligacji zamiast 1,5 procent może wzrosnąć do ponad 13 procent, 120 procent, 1200 procent, czy nawet bajońskich 12000 procent w skali roku – wynika z wyliczeń Open Finance.

Walczą o podwyżki, ale utajnili negocjacje. Wśród pielęgniarek zawrzało

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych negocjuje z Ministerstwem Zdrowia między innymi kwestię podwyżek płac dla pielęgniarek. Ale rozmowy nie są jawne. Utajnienie ich treści wywołało oburzenie części środowiska, które obawia się, że decyzje będą zapadać za ich plecami. Pielęgniarki domagają się informacji na temat propozycji resortu.

Kto oferował obligacje GetBack? Lista banków

Do oferowania obligacji Get Back przyznało się pięć banków, choć w rzeczywistości podmiotów oferujących papiery tego windykatora mogło być więcej. Jednocześnie jednak dziesięć dużych banków zaprzeczyło, że przedstawiało taką ofertę.

Wakacyjny wyjazd będzie najdroższy od 4 lat

5,12 złotych - tyle wynoszą obecnie średnie ceny paliw. Przed rokiem było to 4,47 złotych. Oznacza to, że za każdy spalony litr paliwa kierowcy płacą o 65 groszy więcej. Jeżeli ktoś planuje wyjazd na przykład z Arłamowa do Gdańska i z powrotem, to po przejechaniu 1600 kilometrów i spalaniu 7 litrów na 100 kilometrów, zapłaci więcej o 73 złote. Jeżeli zaś wybieramy się z Poznania do Dubrownika w Chorwacji, to pokonamy 3400 kilometrów i zapłacimy o 154 złote więcej niż przed rokiem.