Gospodarka

Gospodarka

Polacy za cięciami pensji samorządowców. "Wyborców uderzyły rządowe premie"

Większość Polaków popiera decyzję o obniżeniu wynagrodzeń samorządowców. - Wyborców uderzyło to, że rządowe premie były przyznawane w sekrecie - twierdzi Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Polacy uważają, że dużo wydajemy na administrację, a to błędne przekonanie - dodał Tatała w programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24.

Sprawa GetBack. "Wpływa niekorzystnie na rynek"

Sprawa GetBack niekorzystnie wpływa na nastroje na rynku obligacji korporacyjnych - uważają eksperci. Jedynym pozytywnym jej skutkiem może być wzrost świadomości inwestorów, że obligacje firm to nie lokaty bankowe.

Ubóstwo w Polsce coraz mniejsze

W 2017 roku stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,3 procent i spadła w stosunku do 2016 roku o 0,6 punktu procentowego - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Poprawiła się sytuacja w szczególności na obszarach wiejskich - zwrócił uwagę prezes GUS Dominik Rozkrut.

Drony dostarczą jedzenie. Jest zielone światło

Władze Szanghaju zatwierdziły pierwsze w Chinach kontynentalnych trasy dostaw jedzenia z restauracji za pomocą dronów – podały w środę lokalne media. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych ma skrócić czas i zmniejszyć koszty dostarczania posiłków.

Polscy europosłowie byli "przeciw", ale zagłosowali "za". "Chaotyczne głosowanie"

Parlament Europejski zatwierdził niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw Unii Europejskiej. Część polskich europosłów opozycji zagłosowała "za", choć wcześniej opowiadała się przeciwko tym przepisom. - Pomyliło się 100 europosłów. Chcemy ponownego głosowania - powiedział TVN24 Janusz Lewandowski, europoseł PO.

Minister o cięciach w funduszach dla Polski. "Będziemy negocjować"

- To nie są decyzje ostateczne. Będziemy negocjować - tak minister finansów Teresa Czerwińska skomentowała w TVN24 BiS propozycję Komisji Europejskiej, dotyczącą podziału funduszy spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. Według propozycji kwota dla Polski ma być niższa o blisko 20 miliardów euro.

Cięcia w unijnym budżecie. Jest propozycja dla Polski

64,4 mld euro - taką kwotę ma otrzymać Polska z unijnego budżetu na politykę spójności w latach 2021-2027 - wynika z propozycji Komisji Europejskiej. To o 23 proc. mniej niż w poprzednim budżecie. Polska pozostałaby jednak największym beneficjentem funduszy spójności w UE.

Oto najlepsze uczelnie w Polsce. Nowy ranking

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018. Uczelnie uzyskały odpowiednio 100 i 99,6 proc. we wskaźniku rankingowym. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska.

W budżecie nadwyżka. Minister: jest przejściowa

Znaczna nadwyżka budżetowa po kwietniu jest przejściowa, wynika ona z dobrej sytuacji na rynku pracy, wysokiego tempa dopływu składek do FUS oraz redukcji kosztów obsługi długu - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

Miliony złotych na nagrody dla kierownictwa ZUS

Ponad 3 miliony złotych - tyle łącznie wyniosły nagrody dla kierownictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2016 i 2017 roku - wynika z odpowiedzi na interpelację wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz'15.