Gospodarka

Gospodarka

Milionowa kara dla PZU. Spółka zajęła stanowisko

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Powszechny Zakład Ubezpieczeń 1,7 miliona złotych kary za opóźnienia w wypłacie odszkodowań. "Udział błędów wykazanych przez Komisję jest śladowy" - komentuje ubezpieczyciel i podkreśla, że kara dotyczy 47 szkód zgłoszonych w latach 2008–2014.

Fiskus pokaże dane podatkowe największych firm

Dane podatkowe największych firm będą jawne. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, publikacja informacji za miniony rok planowana jest na początek lipca. Wcześniej, bo pod koniec kwietnia, poznamy szczegóły rozliczeń z lat poprzednich.

Wybrano najlepsze lotniska na świecie. Jest polski akcent

Port lotniczy Changi w Singapurze szósty rok z rzędu został wybrany najlepszym lotniskiem na świecie - wynika z najnowszego rankingu firmy konsultingowej Skytrax. Zestawienie powstało na podstawie ocen blisko 14 milionów pasażerów pochodzących z ponad 100 krajów.

Najdroższe miasta świata. Lider od lat ten sam

Singapur piąty rok z rzędu został uznany za najdroższe miasto świata. Tak wynika z najnowszego raportu Worldwide Cost of Living, przygotowanego przez Economist Intelligence Unit. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Paryż i Zurych.

Spółki skarbu państwa pokazują zarobki prezesów. Liczone w milionach złotych

Kolejne spółki z udziałem skarbu państwa publikują wyniki finansowe za ubiegły rok. Z raportów, które dotąd opublikowano wynika, że najwięcej spośród prezesów spółek skarbu państwa w 2017 roku zarobił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Jego łączna roczna pensja wyniosła 3,3 miliona złotych, czyli średnio 275 tysięcy złotych miesięcznie.

Likwidacja nagród czy znacząca podwyżka. Spór o projekt ustawy

Likwidacja nagród dla ministrów i sekretarzy stanu, przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy do służby cywilnej, a także umożliwienie sekretarzom stanu będącym parlamentarzystami pobierania 60 procent uposażenia posła lub senatora. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Nowe przepisy zostały zaprojektowane w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W piątek zajmie się nimi Komitet Stały Rady Ministrów.

Inflacja wyhamowuje. Ceny rosną, ale wolniej

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosną, ale już nie tak szybko jak pod koniec zeszłego roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny w lutym spadły o 0,2 procent - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Polacy stracili w ciągu roku niemal dwa miliardy złotych

Około 280 miliardów złotych - łącznie taką kwotę Polacy trzymali w ubiegłym roku na lokatach bankowych. Roczne odsetki od tej sumy to 3,4 miliarda złotych. Ceny rosły jednak szybciej. Z wyliczeń Expandera wynika, że po uwzględnieniu odsetek i inflacji, lokaty przyniosły nam w 2017 roku 1,9 miliarda złotych straty. - Przeciętna lokata bankowa nie da realnie zarobić także w 2018 i 2019 roku – dodaje Bartosz Turek z Open Finance.