Gospodarka

Gospodarka

Nowa moneta "dla każdego Polaka". Zobacz, jak wygląda

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski wprowadził we wtorek do obiegu szczególną monetę o nominale 5 złotych. Jak podkreśla prezes NBP Adam Glapiński, moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 38 424 000 sztuk tak, by trafiła do każdego Polaka.

Włoski strajk w LOT? Rzecznik: działanie na szkodę spółki

Dwa związki zawodowe reprezentujące pilotów i personel pokładowy PLL LOT po raz kolejny wywołują nieuzasadniony niepokój u pasażerów - ocenił rzecznik LOT Adrian Kubicki. Dodał, że nawoływanie do protestów w trakcie postępowania sądowego to działanie na szkodę spółki.

Premier: polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał

Mamy ogromny potencjał w przemyśle stoczniowym, to czego nam brakuje, to dobrej organizacji i przełamania niemocy odziedziczonej po poprzednikach – powiedział w niedzielę w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Chcemy, żeby Polska była znowu silna przemysłem stoczniowym - dodał.

Borys: Polska gospodarka rośnie najszybciej w regionie

Polska gospodarka rośnie najszybciej w regionie i dwa razy szybciej niż w Unii Europejskiej - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Uważa on, że rok 2018 powinniśmy zakończyć 4,5 proc. wzrostem, co pozwoli utrzymać nam pozycję lidera.

Pracownicy "na śmieciówkach" będą mogli należeć do związków. Pracodawcy krytykują projekt ustawy

Osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieniu będą mogły należeć do związków zawodowych - przewiduje projekt nowelizujący ustawę o związkach zawodowych. Pracodawcy twierdzą, że zmiany zaszkodzą zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom. Związkowcy odpowiadają, że nowe prawo jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że nie wolno ograniczać prawa do działania w związkach żadnej grupie pracowników.

Były premier Finlandii: drzwi do strefy euro są dla Polski otwarte

Euro będzie najsilniejszą walutą na świecie - ocenił w rozmowie z TVN24 BiS Alexander Stubb, były premier Finlandii i wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Jestem absolutnie pewny, że za kilka lat będziemy mieli więcej państw w strefie euro. Drzwi do niej są otwarte dla takich krajów jak Polska - dodał.

Ważą się losy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Dwie wielkie spółki poza inwestycją

Tauron i KGHM nie będą uczestniczyć w projekcie jądrowym - poinformował w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rząd chce natomiast, by w realizację inwestycji nadal zaangażowana była Polska Grupa Energetyczna (PGE), która obecnie jest liderem projektu. W ubiegłym tygodniu pojawiły się spekulacje, że wiodącą rolę w budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce mógłby pełnić PKN Orlen.

Ropa nieco tanieje, bo Iran da się zastąpić

Notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadają i są poniżej 71 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC sygnalizują, że mają wystarczające wolne moce przerobowe, aby złagodzić negatywny wpływ na globalne rynki paliw ewentualnych sankcji USA na Iran, które ograniczyłyby eksport ropy z tego trzeciego co do wielkości producenta ropy w OPEC.