Z najnowszych badań wynika, że ilość lodu zgromadzona w lodowcach górskich jest o 20 procent niższa niż wyliczano wcześniej. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przenalizowali ponad 800 tysięcy zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości, wykonanych w latach 2017-2018.
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że całkowita ilość lodu przechowywanego w lodowcach górskich jest o 20 procent niższa niż wyliczano. Wnioski te opublikowano na łamach czasopisma "Nature Geoscience". Wcześniejsze wyliczenia nie były prawidłowe z powodu ograniczonej technologii.
- Wcześniej polegaliśmy na naprawdę nielicznych pomiarach terenowych. Teraz jednak wykorzystaliśmy pomiary satelitarne, które obejmują mniej więcej każdy lodowiec na planecie i jest tam o 20 procent mniej lodu, niż sądziliśmy. I jest to problem z wielu różnych powodów - powiedział Andy Shepherd z Centrum Obserwacji i Modelowania Polarnego w Wielkiej Brytanii.
Zmiany klimatu. Wpływ na turystykę i życie ludzi
Jeśli lodowce zawierają mniej lodu, oznacza to, że woda wyczerpie się szybciej niż oczekiwano. Podczas gdy część lodu naturalnie topi się przez cały rok, rosnące temperatury na świecie spowodowane zmianami klimatu przyspieszają cofanie się lodowców.
- Łatwo się skupić na tym, że topniejące lodowce mają wpływ na turystykę, bo nie będzie gdzie jeździć na nartach. Ale przecież wiele rzek ma swoje źródła w topniejących lodowcach. Jeśli lodowiec zniknie, to rzeka też niknie, a wraz z nią cały ekosystem będzie zagrożony - tłumaczył Shepherd.
W latach 2000-2019 utracono około 5,4 biliona ton lodowców. Część krajów już zmagają się z zanikającymi lodowcami. Peru inwestuje w odsalanie, aby zrekompensować spadek wody słodkiej, a Chile ma nadzieję stworzyć sztuczne lodowce w swoich górach.
Satelity o wysokiej rozdzielczości pozwoliły na przeprowadzenie analizy tego, jak porusza się 98 procent światowych lodowców. W pracy przeanalizowano ponad 800 tysięcy zdjęć satelitarnych lodowców wykonanych w latach 2017-2018 i stwierdzono, że wiele z nich było mniejszych niż wcześniej oceniano.
- We wszystkich naukach o klimacie poznanie skali problemu pozwala nam podejmować lepsze kroki, aby spróbować zapobiec najgorszemu scenariuszowi. Teraz, gdy wiemy, że w lodowcach górskich jest o 20 procent mniej lodu, musimy się trochę bardziej zastanowić, jak chcemy je zachować - podkreślił ekspert z Centrum Obserwacji i Modelowania Polarnego w Wielkiej Brytanii.
Wzrost poziomu morza
Jedynym pozytywem badań jest to, że ostatecznie, gdy wszystkie lodowce stopią się, wzrost poziomu morza będzie mniejszy niż się spodziewali naukowcy.
- Wzrost poziomu morza będzie mniejszy niż myśleliśmy, ale nikt z nas nie chce skończyć w takiej sytuacji - mówił Shepherd. - Chcemy zachować lód na Ziemi, a to teraz, z dnia na dzień, staje się trudniejszym wyzwaniem - dodał.
Źródło: Reuters