globalne ocieplenie

globalne ocieplenie

Naukowcy: Zapach lasu spowalnia zmiany klimatu

Rośliny, a w szczególności lasy są w stanie spowolnić zmiany klimatu o 1 punkt procentowy - twierdzą naukowcy z Finlandii. Poprzez uwalnianie do atmosfery cząsteczek odpowiedzialnych za zapach, rośliny tworzą chmury, które odbijają promienie słoneczne. W ten sposób proces nagrzewania się planety zostaje powstrzymany.

Końcówka XX w. była najcieplejsza od 1,4 tys. lat

Ziemia sukcesywnie wychładzała się do końca XIX wieku, ale już sto lat później jej średnia temperatura była najwyższa od 1400 lat. To wyniki najnowszych globalnych badań klimatycznych przedstawionych w niedzielę w czasopiśmie "Nature Geoscience".

Zrewidowali model i wyliczyli: deszczu w tropikach będzie więcej

Badając charakter i chcąc przewidzieć zmiany w natężeniu tropikalnych deszczów, naukowcy napotykali dotąd na problem z oceną, który z dwóch znanych im mechanizmów ma większy wpływ na to zjawisko pogodowe. Salomonowe rozwiązanie na dziś brzmi: oba mechanizmy się uzupełniają. Jeden działa sezonowo, drugi w dłuższej skali - dowodzą naukowcy z Hawajów i San Diego. Co to oznacza?

Dwutlenek węgla trzeba będzie "odsysać"?

Niewykluczone, że trzeba będzie "odsysać" gazy cieplarniane z powietrza, jeśli do 2030 roku nie uda się ograniczyć ich emisji - wynika z fragmentów najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, który w całości zostanie opublikowany w 2014 roku.

Gigantyczne kraby zdziesiątkują populację ostryg

Złe wieści dla miłośników owoców morza. Na skutek globalnego ocieplenia kraby będą stawały się coraz większe, co jednak nie przełoży się na ilość uchodzącego za przysmak mięsa. Ponadto - jak informują badacze - kraby będą miały niepohamowane apetyty i zdziesiątkują populację ostryg.

"Ocieplenie klimatu to jak wojna w Zatoce"

Margaret Thatcher, "Żelazna Dama" brytyjskiej polityki, która zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat, była wizjonerem nie tylko politycznym, ale i klimatologicznym. W 1990 pod koniec swojej trzeciej kadencji przestrzegała, że człowiek może spowodować zagładę środowiska, a groźbę globalnego ocieplenia przyrównała do wojny w Zatoce Perskiej.

Wody oceanów wchłonęły ciepło i spowolniły globalne ocieplenie

To wody oceanów pochłonęły ogromne nadwyżki ciepła i dlatego w ostatnich latach słabiej odczuwamy skutki globalnego ocieplenia - twierdzą francuscy i hiszpańscy klimatolodzy. Według nich jednak wyhamowanie globalnego ocieplenia jest czasowe i nie potrwa długo. Zmagazynowane w oceanach ciepło za kilka lat wróci do atmosfery, a wtedy możemy doświadczyć jeszcze poważniejszych zmian klimatu niż dotąd.

Marks: Długa zima to normalne zjawisko

Czy fakt, że mamy zimę w kwietniu, ma związek z globalnym ociepleniem, za które odpowiada człowiek? Zdaniem Leszka Marksa, geologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wcale tak nie jest. Ponadto - naukowiec podaje, że to normalne zjawisko.

Zima wiosną to skutek braku lodu w Arktyce

Naukowcy ostrzegali przed taką zimą już od lat. Wielokrotnie pojawiały się przypuszczenia, że pogoda "zwariuje" i w wiosnę będziemy mieli zimę. Ostrzeżenia klimatologów w końcu sprawdziły się i tej wiosny zasypało nas doszczętnie.

Przez globalne ocieplenie woda się rozszerza

Nawet o 120 cm wzrośnie do końca XXI wieku poziom oceanu światowego, a problemy mogą mieć przez to m.in. mieszkańcy Holandii i Florydy. Jednym z czynników, który odpowiada za taki wzrost, jest globalne ocieplenie. Woda o większej temperaturze to woda o większej objętości - ostrzegają naukowcy.

Wybuchy wulkanów spowolniły globalne ocieplenie

Wybuchy wulkanów mają i swoje dobre strony, jak udowadniają naukowcy. Dzięki temu, że erupcje dostarczały do stratosfery dwutlenku siarki, temperatura w latach 2000-2010 nie wzrosła tak bardzo, jak przewidywano.

Fale planetarne zwalniają przez globalne ocieplenie

Za morderczą falą upałów, jaka nawiedziła Europę w 2003 roku, stoi globalne ocieplenie, które spowalnia przepływ fal planetarnych - olbrzymich mas powietrza cyrkulujących nad półkulą północną - uznali badacze z niemieckiego Poczdamu.

Globalne ocieplenie wyhamowuje?

Do 2017 roku średnia temperatura na świecie podniesie się o 0,43 st. Celsjusza - wynika z najnowszej prognozy brytyjskich meteorologów. Dotąd prognozowali oni wzrost o 0,54 st. C. Zdaniem niektórych oznacza to, że globalne ocieplenie wyhamowuje.

Globalne ocieplenie służy wężom. Szybciej się rozmnażają

Węże dość szybko przystosowują się do globalnego ocieplenia - ustalili amerykańscy naukowcy. Wyższa temperatura w ciągu dnia zmusza gady do większej aktywności nocą. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przewidują, że zmiana przyzwyczajeń przełoży się na zwiększenie populacji węży w Ameryce Północnej.