Chiny

Chiny

Trzy tysiące delegatów decyduje o przyszłości kraju

W Pekinie rozpoczęła się w niedzielę doroczna sesja chińskiego parlamentu - Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). W swym wystąpieniu premier Li Keqiang zapowiedział m.in. pogłębienie reform wojskowych.

Turystów nie ma, są hakerzy. Napięcie wokół THAAD

Sprzeciwiając się planom rozmieszczenia przez USA zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej Chińczycy wstrzymali sprzedaż wycieczek do tego kraju, a hakerzy zaatakowali strony internetowe jednego z wielobranżowych koncernów z Seulu.

Niedźwiedź zaatakował samochód

W Pekinie w parku przyrodniczym niedźwiedź zaatakował samochód. Upominał się o jedzenie. Turyści z poprzedniego auta dokarmiali te zwierzęta, chociaż nie wolno tego robić.

Półwysep pełen problemów. Chiny goszczą dyplomatę z Północy i grożą Seulowi

Wysoki rangą północnokoreański dyplomata przybył we wtorek do Pekinu. Wizyta ta następuje po tym, jak Chiny wstrzymały import węgla z Korei Północnej w ramach realizacji sankcji nałożonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie pogłębia się kryzys w relacjach Pekinu z Seulem na tle rozmieszczenia przez niego amerykańskich pocisków antyrakietowych.

Chińczyków nie stać na dzieci. Media: Pekin rozważa "becikowe"

Chiny rozważają wprowadzenie świadczeń dla noworodków i subsydiów, by zachęcić ludzi do posiadania drugiego dziecka - poinformował w poniedziałek chiński dziennik "China Daily". Władze skłonić do tego miały wyniki sondażu, z którego wynika, że trudności ekonomiczne są głównym źródłem niechęci Chińczyków do powiększenia rodziny.

Centralna rola przywódcy. To nowe zadania szkół wyższych

Nauczanie o myśli politycznej i kierowniczej roli Komunistycznej Partii Chin na uczelniach wyższych w Państwie Środka powinno koncentrować się na centralnej roli Xi Jinpinga, obecnego prezydenta i przywódcy KPCh - oświadczyła Rada Państwowa, czyli rząd.

Masowe porwania dziewczynek. Efekt chińskiej polityki jednego dziecka

Co się dzieje jeśli w Chinach brakuje kobiet, z którymi Chińczycy mogliby się żenić? Porywa się je w Wietnamie lub w Korei Południowej. Proceder kwitnie w najlepsze. Prowadzona przez dekady polityka jednego dziecka doprowadziła do masowego mordowania nowonarodzonych dziewczynek. Rodziny chciały mieć potomka, który w przyszłości utrzyma starzejących się rodziców. Dziś ceną za to jest porywanie kolejnych dziewczynek, by zastąpić je tymi, którym nie dano szansy. Materiał "Faktów z zagranicy".

Rzadki protest w Chinach. Setki wojskowych w centrum Pekinu

Setki weteranów chińskiej armii demonstrują od środy w centrum Pekinu, domagając się wypłacenia im zaległych świadczeń emerytalnych. Protest uwidacznia wyzwania, przed którymi stoją władze ChRL w związku z demobilizacją setek tysięcy żołnierzy - pisze Reuters.

Reżim Kima strzela. Chiny krytykują, Rosja apeluje o "zimną krew"

Test pocisku balistycznego przeprowadzony przez Koreę Północną potępiły resorty dyplomacji Rosji i Chin. MSZ w Moskwie oceniło działania Pjongjangu jako "kolejne wyzywające zlekceważenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Resort spraw zagranicznych wezwał wszystkie zainteresowane strony, by unikały dalszego wzrostu napięć. Również rzecznik chińskiego MSZ oświadczył, że Chiny sprzeciwiają się próbom rakietowym Korei Północnej, które są pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Świadkowie: samochód stał przez rok, kierowca wsiadł i pojechał. Oto skutek

Groźnie wyglądający wypadek na południu Chin. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad autem i uderzył w trzy inne pojazdy oraz trzy motocykle. Rannych zostało pięć osób, w tym sprawca. Nikomu nie stało się nic poważnego. Policja podejrzewa, że powodem wypadku były niesprawne hamulce. Świadkowie opowiadają, że kierowca wsiadł do pojazdu, który stał zaparkowany na ulicy przez rok. Zarzucają mu, że nie sprawdził wcześniej, czy samochód nadaje się do bezpiecznej jazdy.