Chiny

Chiny

Izumo ma straszyć. Największy pokaz siły od wojny na Pacyfiku

Rząd w Tokio nakazał swojej flocie wykonanie niewidzianego od prawie wieku pokazu siły - podaje agencja Reutera. Największy japoński okręt - Izumo - ma wyruszyć w długi rejs, którego nie można zinterpretować inaczej niż jako wyzwanie rzucone pod adresem Chin. Okręt ma spędzić na morzu trzy miesiące, krążąc między innymi po wodach, które Pekin uznaje za swoje.

Chcą się odgrodzić od "islamskich separatystów"

Prezydent Chin Xi Jinping zaproponował wzniesienie "wielkiego żelaznego muru" dla "ustabilizowania" regionu autonomicznego Sinkiang (Xinjiang). Dochodzi tam często do konfliktów ujgurskiej muzułmańskiej mniejszości (stanowią zaledwie 3 procent ludności Chin) z Chińczykami Han, zamieszkujących głównie kraj.

"Wszystko to kłamstwa". Chiny odpowiadają dalajlamie

Chińskie władze skrytykowały najwyższego przywódcę duchowego Tybetańczyków Dalajlamę XIV za jego ostatni wywiad, w którym powiedział, że chińskim twardogłowym brak części mózgu odpowiedzialnej za zdrowy rozsądek. Pekin nazwał jego wypowiedź "zwodniczą".

Amerykańska tarcza antyrakietowa wylądowała w Korei Południowej

Zaledwie dzień po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu antyrakietowego THAAD - poinformowały amerykańskie i południowokoreańskie źródła wojskowe.

Dalajlama: chińscy twardogłowi mają braki w mózgu

Chińskim twardogłowym brak części mózgu odpowiedzialnej za zdrowy rozsądek - oświadczył najwyższy przywódca duchowy Tybetańczyków, Dalajlama XIV. Jego słowa mogą - według agencji Reutera - rozwścieczyć Chińczyków, którzy uważają go za groźnego separatystę.

Trzy tysiące delegatów decyduje o przyszłości kraju

W Pekinie rozpoczęła się w niedzielę doroczna sesja chińskiego parlamentu - Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). W swym wystąpieniu premier Li Keqiang zapowiedział m.in. pogłębienie reform wojskowych.

Turystów nie ma, są hakerzy. Napięcie wokół THAAD

Sprzeciwiając się planom rozmieszczenia przez USA zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej Chińczycy wstrzymali sprzedaż wycieczek do tego kraju, a hakerzy zaatakowali strony internetowe jednego z wielobranżowych koncernów z Seulu.

Niedźwiedź zaatakował samochód

W Pekinie w parku przyrodniczym niedźwiedź zaatakował samochód. Upominał się o jedzenie. Turyści z poprzedniego auta dokarmiali te zwierzęta, chociaż nie wolno tego robić.

Półwysep pełen problemów. Chiny goszczą dyplomatę z Północy i grożą Seulowi

Wysoki rangą północnokoreański dyplomata przybył we wtorek do Pekinu. Wizyta ta następuje po tym, jak Chiny wstrzymały import węgla z Korei Północnej w ramach realizacji sankcji nałożonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie pogłębia się kryzys w relacjach Pekinu z Seulem na tle rozmieszczenia przez niego amerykańskich pocisków antyrakietowych.

Chińczyków nie stać na dzieci. Media: Pekin rozważa "becikowe"

Chiny rozważają wprowadzenie świadczeń dla noworodków i subsydiów, by zachęcić ludzi do posiadania drugiego dziecka - poinformował w poniedziałek chiński dziennik "China Daily". Władze skłonić do tego miały wyniki sondażu, z którego wynika, że trudności ekonomiczne są głównym źródłem niechęci Chińczyków do powiększenia rodziny.

Centralna rola przywódcy. To nowe zadania szkół wyższych

Nauczanie o myśli politycznej i kierowniczej roli Komunistycznej Partii Chin na uczelniach wyższych w Państwie Środka powinno koncentrować się na centralnej roli Xi Jinpinga, obecnego prezydenta i przywódcy KPCh - oświadczyła Rada Państwowa, czyli rząd.

Masowe porwania dziewczynek. Efekt chińskiej polityki jednego dziecka

Co się dzieje jeśli w Chinach brakuje kobiet, z którymi Chińczycy mogliby się żenić? Porywa się je w Wietnamie lub w Korei Południowej. Proceder kwitnie w najlepsze. Prowadzona przez dekady polityka jednego dziecka doprowadziła do masowego mordowania nowonarodzonych dziewczynek. Rodziny chciały mieć potomka, który w przyszłości utrzyma starzejących się rodziców. Dziś ceną za to jest porywanie kolejnych dziewczynek, by zastąpić je tymi, którym nie dano szansy. Materiał "Faktów z zagranicy".

Rzadki protest w Chinach. Setki wojskowych w centrum Pekinu

Setki weteranów chińskiej armii demonstrują od środy w centrum Pekinu, domagając się wypłacenia im zaległych świadczeń emerytalnych. Protest uwidacznia wyzwania, przed którymi stoją władze ChRL w związku z demobilizacją setek tysięcy żołnierzy - pisze Reuters.