Chiny

Chiny

Chińskie siły powietrzne mogą obecnie przeprowadzać precyzyjne ataki dalekiego zasięgu - twierdzi cytowany w środę przez "China Daily" ekspert ds. lotnictwa wojskowego Fu Qianshao, wskazując na możliwości bombowca strategicznego H-6K.

Czasami zamiast uprawić sport, zdrowiej jest zarzucić jego uprawianie, szczególnie wtedy, kiedy zanieczyszczenie powietrza daleko wykracza poza przyjęte normy. W Chinach chorują grający na turnieju tenisiści. Zawody pływackie w Malezji trzeba było odwołać. W Indonezji, nad którą od tygodni wiszą kłęby trującego dymu z ogromnych pożarów, władze zamknęły szkoły i zarządziły ewakuację niemowląt. Gigantyczne skażenie środowiska, to cena za dynamiczny wzrost gospodarczy Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej.

W trakcie zakończonej w poniedziałek wizyty chińskiego prezydenta w USA ogłoszono porozumienie dot. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. USA i Chiny przecierają nim szlak ku oficjalnemu uznaniu cyberprzestrzeni za nowe pole walki, co może w przyszłości uchronić przed wybuchem otwartej wojny.

Siedem osób zginęło, a ponad 50 odniosło rany w wyniku kilkunastu eksplozji ładunków ukrytych w przesyłkach pocztowych - poinformowała agencja Xinhua. Bomby wybuchały w pobliżu budynków użyteczności publicznej. Do eksplozji doszło w mieście Liuzhou i okolicach, w południowochińskim regionie Guangxi.

Dwóch Japończyków od kilku miesięcy jest przetrzymywanych w Chinach z powodu podejrzeń o szpiegostwo - ujawniły w środę japońskie media. Po tych doniesieniach władze w Tokio zaprzeczyły, jakoby Japonia szpiegowała Chiny lub inny kraj. MSZ w Pekinie potwierdziło w środę te doniesienia.

W czasie trwającej tydzień wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w USA padło z jego ust zaskakująco wiele zobowiązań, w tym po raz pierwszy do wojskowego zaangażowania w misje pokojowe ONZ. Mają one być potwierdzeniem rosnącego zaangażowania Chin w rozwiązywanie światowych problemów i pozycji supermocarstwa.

- Ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj, chcą realizować swoje marzenia - mówi Liam Casey, dyrektor generalny firmy PCH. Jeszcze 30 lat temu miasto Shenzhen było niewielką wioską rybacką, dzisiaj liczy już sobie ponad 23 mln mieszkańców. W położonym niedaleko granicy w Hongkongiem ośrodku powstaje większość sprzętu elektronicznego, który używamy na co dzień. Według lokalnych władz, biznes technologiczny, który rozwinął się w Shenzhen jest warty bagatela 220 mld dolarów, a swoje siedziby ma tutaj 3 tys. firm. Dlatego też niektórzy nazywają to miasto chińską Doliną Krzemową.

Drugiego dnia wizyty chińskiego prezydenta w USA doszło do spotkania Xi Jinpinga z Barackiem Obamą. Atmosfera w trakcie długiej i dawno zaplanowanej wizyty jest jednak napięta z powodu oskarżeń o ataki hakerskie pod adresem Pekinu, a także zarzuty wobec jego polityki gospodarczej oraz sporów terytorialnych w Azji Wschodniej.

W czasie poniedziałkowego posiedzenia podkomisji praw człowieka ONZ eksperci organizacji przedstawili ustalenia wieloletniego śledztwa w sprawie porwań obcokrajowców na Półwyspie Koreańskim. Okazuje się, że od momentu powstania państwa aż do dziś Korea Północna porywa, więzi i torturuje ludzi z całego świata.

Sprzedaż rolls-royce'ów w bieżącym roku będzie mniejsza niż w rekordowym 2014 roku - powiedział Reutersowi szef należącej do koncernu BMW firmy Torsten Mueller-Oetvoes. Powodem jest spadek sprzedaży w Chinach, gdzie słabiej rozwija się gospodarka.

Zdjęcia satelitarne sztucznych wysp budowanych przez chińskie wojsko na Morzu Południowochińskim pokazują, że powstaje tam kolejne, już trzecie lotnisko. Chińczycy wydają się nie zważać na to, że takie kroki powodują narastającą niechęć wielu mniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej. Na dodatek na konferencji w Londynie chiński admirał stwierdził bez ogródek, że to morze "należy do Chin".

Duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego Dalajlama XIV, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii, powiedział, że nie jest możliwe, by wszyscy uchodźcy przyjechali do Europy. Zaapelował również o aktywne poszukiwania zaginionego XI Panczenlamy.

Chińska gospodarka spowalnia. Potwierdzają to kolejne dane dotyczące poziomu inwestycji i produkcji. Na rozczarowujące odczyty nerwowo zareagowały azjatyckie giełdy, które poniedziałkową sesję zaczęły od głębokich spadków.