Chiny

Chiny

"Nikt nie chce wojny w Zatoce. To nie jest w niczyim interesie"

Pekin liczy, że wszystkie strony zachowają spokój i powściągliwość - powiedział szef chińskiego MSZ. Dodał, że Chiny chcą, by stronom zaangażowanym w narastające napięcie w Zatoce Omańskiej udało się porozumieć. Unia Europejska dodała natomiast, że zamierza dokonać własnej oceny sytuacji.

"Wzywam rząd Hongkongu, aby wysłuchał trosk swoich obywateli". Niepokój Londynu

Reguły dotyczące ekstradycji w Hongkongu nie mogą naruszać praw i wolności, ustanowionych we Wspólnej Chińsko-Brytyjskiej Deklaracji z 1984 roku - oświadczyła w środę premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Hongkońska policja użyła w środę gumowych kul i gazu łzawiącego przeciwko protestującym kolejny dzień przeciwko proponowanym przez lokalny rząd zmianom w prawie ekstradycyjnym.

Policja użyła gazu i gumowych kul. "Czyści" ulice Hongkongu z protestujących

Hongkońska policja przy użyciu gazu łzawiącego i gumowych kul wypchnęła w środę z bezpośredniej okolicy budynków rządowych tysiące osób protestujących przeciwko umożliwieniu ekstradycji do Chin kontynentalnych. Zdominowane przez zwolenników Pekinu władze Hongkongu odłożyły na razie debatę nad nowym prawem.

USA niepokoi status Hongkongu. Chiny: to nasza sprawa

Sprawy Hongkongu to wewnętrzne sprawy Chin, a USA powinny przestać się w nie wtrącać – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Chin Geng Shuang w reakcji na obawy władz Stanów Zjednoczonych, związane z planem umożliwienia transferu podejrzanych z Hongkongu do Chin kontynentalnych.

"Hongkong staje się laboratorium doświadczalnym przyszłości"

Niemiecka prasa zgodnie zauważa we wtorek, że wydarzenia w Hongkongu są ostrzeżeniem dla reszty świata i akcentuje, że protesty przeciwko zmianie prawa ekstradycyjnego to walka demokracji z dyktaturą partyjną. "Nie jest to rewolta na krańcu świata, tylko zmagania o człowieka i władzę w epicentrum rewolucji cyfrowej" - pisze dziennik "Die Welt".

"WSJ": zamordowany brat Kima był prawdopodobnie informatorem kilku państw

Brat przyrodni przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Dzong Nam, był informatorem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i na krótko przed śmiercią w Malezji spotkał się z agentem tej amerykańskiej służby - poinformował dziennik "Wall Street Journal". Według źródeł gazety, prawdopodobnie dostarczał też informacje wywiadom kilku innych krajów, przede wszystkim Chinom.

Putin i Xi w moskiewskim zoo. Oglądali Ru Yi i Ding Ding

Przebywający z wizytą w Rosji prezydent Chin Xi Jinping w towarzystwie prezydenta Rosji Władimira Putina odwiedził w moskiewskim zoo dwie pandy. Samiec Ru Yi i samica Ding Ding zostały wypożyczone Rosjanom przez Chińczyków na 15 lat w celach reprodukcyjnych. Putin uznał podarunek za znak pogłębiającego się zaufania i szacunku między oboma mocarstwami.

Chcą kupić ponad sto amerykańskich czołgów. Pekin zaniepokojony

Chiny są poważnie zaniepokojone planami sprzedaży broni Tajwanowi przez USA – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Zamiar zakupu ponad 100 amerykańskich czołgów oraz setek pocisków potwierdził tego dnia tajwański resort obrony. Chiny wzywają USA do zaprzestania dostaw uzbrojenia na Tajwan – powiedział Geng na briefingu w Pekinie.

"Kanada wzywa Chiny do poszanowania praw człowieka i prawa do protestów"

Premier Kanady Justin Trudeau wyraził we wtorek, w 30. rocznicę krwawych zajść na Placu Tiananmen w Pekinie, "prawdziwe zaniepokojenie" stanem praw człowieka w Chinach. Trudeau powiedział, że Kanada nadal wzywa Chiny do "poszanowania praw człowieka, poszanowania prawa do protestów i poszanowania wolności wypowiedzi", a także do zaprzestania masowych zatrzymań Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich.

Pekin nasila cenzurę przed rocznicą masakry na Tiananmen

Przed przypadającą we wtorek 30. rocznicą masakry na placu Tiananmen w Pekinie chińscy cenzorzy internetu nasilili wysiłki w celu usuwania wszelkich wzmianek o tym wydarzeniu. Korzystają przy tym z coraz skuteczniejszych narzędzi i sztucznej inteligencji.