Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Kilkadziesiąt osób z personelu szpitalnego i pacjenci onkologiczni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu muszą przejść kwarantannę. Wszystko przez to, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednej z pracujących tam pielęgniarek. Kwarantannę ogłoszono też dla pracowników i pacjentek oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Oleśnicy. Tu jednak na razie prewencyjnie, bo wciąż trwa oczekiwanie na wyniki jednej z położnych.

Musimy ten sprzęt mieć zabezpieczony tam, gdzie odbywa się bezpośrednia walka z koronawirusem. Tam musimy koncentrować nasze wszystkie siły i wszystkie zapasy. Jeżeli mówimy teraz o zabezpieczeniu wszystkich szpitali w kraju, to oczywiście Agencja Rezerw Materiałowych nie jest w stanie tego zabezpieczyć - mówił w TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Leczenie wszystkich innych chorób też powinno trwać. Dzisiaj umrze tysiąc osób, taka jest średnia w Polsce - 400 na choroby powiązane z układem krążenia, 260 na nowotwory, 90 z powodu urazów powypadkowych. Trzeba o tym myśleć - powiedział w TVN24 pediatra Paweł Gonerko ze szpitala "Zdroje" w Szczecinie. Zaapelował o dodatkowe środki ochronne dla całego personelu medycznego, "niezbędne nie tylko dla szpitali zakaźnych".

Jedna z wrocławskich rad osiedla wycofuje się z przygotowania swojej siedziby na potrzeby lokalu wyborczego podczas wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja. Powód? Epidemia koronawirusa. Pismo w tej sprawie rada wysłała już do przewodniczącego Miejskiego Biura Wyborczego. I zastrzega: jeśli mimo wszystko lokal wyborczy zostanie wyznaczony w naszej siedzibie, to nie będziemy niczego utrudniać.

- To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat. W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pytany o liczbę przeprowadzanych testów, stwierdził, że jest ona "adekwatna do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje".

W szpitalu w Wolicy pod Kaliszem od ponad 70 osób, w tym 54 pacjentów, pobrano wymazy do badań na obecność koronawirusa. - Wszystkie testy wykazały wynik ujemny - poinformował w poniedziałek wieczorem Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. W tej placówce przez kilka dni przebywała 37-letnia kobieta, u której potem stwierdzono zakażenie koronawirusem. Pacjentka zmarła w szpitalu w Poznaniu.

Od poniedziałku miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

Włosi mają nowych bohaterów: 95-latkę wyleczoną z koronawirusa i sportowca, który wkroczył na front walki z chorobą. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa w kwarantannie, ale nie rezygnuje z pracy w rządzie. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przebadali enzym, którego działanie może okazać się kluczowe w walce z koronawirusem. Co jeszcze wydarzyło się w niedzielę w cieniu pandemii?