Tak jest

Tak jest

SAMORZĄDOWY SABOTAŻ 500+?

Minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podejrzewa, że samorządy związane z Platformą Obywatelską próbują sabotować rządowy program 500+ i świadomie przedłużają procedury. Minister zaapelowała do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty. O tym czy samorządy rzeczywiście mogą utrudniać realizację programu spierali się w programie Tak Jest posłowie Marcin Święcicki i Maks Kraczkowski.

Ekologiczny apel do papieża

Krakowska Fundacja im. Zygmunta Starego chce by Franciszek zwrócił uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Działacze Fundacji opublikowali we włoskim dzienniku "Le Republika" apel w tej spawie do papieża. "Papieżu Franciszku! Pomóż nam. Smog zabija nas codziennie!" napisali w apelu. Franciszek miałby wesprzeć ich w walce ze smogiem podczas swojej wizyty w Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży. O apelu fundacji i problemach ekologicznych w Krakowie rozmawiali goście programu Tak Jest Katarzyna Guzek z Greenpeace i publicysta katolicki Tomasz Wiścicki.

Potęga piłkarskich idoli

Dziś rozpoczyna się wielkie święto futbolu - Euro 2016. Turniej potrwa do 10 lipca. Na stadionach zobaczymy ponad pół tysiąca piłkarzy z 24 drużyn z całej Europy. O tym jaki mają oni wpływ na swoich kibiców rozmawiali w programie Tak Jest były hokeista Mariusz Czerkawski i dr Leszek Mellibruda.

Trzy pomysły na Trybunał

Posłowie zajmują się trzema projektami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego. W sejmie zaprezentowano założenia projektów PiS-u, PSL i obywatelskiego KOD-u. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią o próbie szukania kompromisu, opozycja - o zasłonie dymnej dla niekonstytucyjnych propozycji partii rządzącej. O kolejnym podejściu do rozwiązania sporu wokół TK rozmawiali w programie Tak jest Krzysztof Brejza (PO) i Marek Ast (PiS)

"PiS szkodzi sam sobie"

Publicysta "Gazety Wyborczej" w jednym z ostatnich tekstów zasugerował, że rządowi Prawa i Sprawiedliwości ciężko będzie w obecnej atmosferze przeprowadzać reformy gospodarcze. Jego zdaniem działania PiS-u w sprawie Trybunału Konstytucyjnego utrudnią wprowadzenie oczekiwanych społecznie zmian w innych sferach. Z jego rozumowaniem w innym tekście polemikę podjął Aleksander Smolar z Fundacji Batorego. Swoje argumenty obaj panowie wymienili w programie Tak jest.

Pielęgniarek walka o normalność

Strajk pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka to jedynie cząstka problemów w polskiej służbie zdrowia. Środowisko pielęgniarek i położnych w całym kraju coraz głośniej domaga się zmian, które zapewniłyby im godne warunki finansowe. Chcą one lepszego zarządzania placówkami, które niedługo mogą być zamykane nie z powodu protestów, ale braków kadrowych. Liczba pielęgniarek w Polsce drastycznie spada, co wymusza niejako reakcję rządu, której wciąż brakuje. Czy jednak w tak dramatycznej sytuacji pielęgniarki mogą w proteście odejść od łóżek pacjentów, by próbować wywalczyć im jednocześnie lepszą opiekę, rozmawiali w programie Tak jest Lucyna Dargiewicz z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz.

Głos obywateli o ustawie antyterrorystycznej

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie tzw. ustawy antyterrorystycznej. W swoich wystąpieniach, przedstawiciele organizacji pozarządowych podnieśli szereg zarzutów wobec nowego prawa. "Ustawa radykalnie znosi prawa, przysługujące cudzoziemcom, każdy z nich będzie mógł być podsłuchiwany i deportowany bez decyzji sądu" podkreślała Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. Piotr Strzembosz z Prawicy RP przyznał z kolei, że przed uchwaleniem takiej ustawy, powinny odbyć się wysłuchania publiczne w parlamencie.

27 lat wolności

Jutro mija 27. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Wybrano w nich skład Sejmu kontraktowego, w którym na 460 mandatów 299 z góry należało się koalicji rządowej, a o pozostałe 161 kandydaci mieli ubiegać się w całkowicie wolnych wyborach, bo swoich kandydatów mogły zgłaszać dowolne ugrupowania, nawet te dotąd nielegalne. Wspomnienia z tamtych ważnych dla rodzącej się polskiej demokracji dni przywoływali w programie Tak Jest ówcześni kandydaci Marian Piłka i Zbigniew Janas.

"Dobra zmiana" wymiaru sprawiedliwości?

Zbigniew Ziobro zapowiada - będzie zaostrzenie przepisów dyscyplinarnych dla sędziów. Zdaniem ministra sprawiedliwości, obecne kary za przewinienia zawodowe sędziów są zbyt łagodne, a orzecznictwo dyscyplinarne działa w ramach „źle pojętej solidarności zawodowej”. Resort rozważa przeniesienie obu instancji dyscyplinarnych do Sądu Najwyższego lub wprowadzenie ławników do orzekania w takich sprawach. Środowisko sędziowskie zmiany krytykuje, a rząd tłumaczy, że chce przywrócić zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. O propozycjach reform sądownictwa rozmawiali w programie Tak jest mec. Jacek Kondracki i rzecznik resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Opinia o Polsce

Komisja Europejska przyjęła opinię o zagrożeniach dla praworządności w Polsce. Dokument został wysłany polskim władzom - rząd ma teraz dwa tygodnie na ustosunkowanie się do zarzutów. Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowała o opublikowanie opinii. "Żeby po miesiącach kłamstw rządu PiS, poznać prawdę o tym, co naprawdę myśli Komisja Europejska" tłumaczyła posłanka. "Publikowanie poufnego dokumentu nie mieści się w standardach demokratycznych" odpowiadał poseł PiS Maks Kraczkowski.

O ekstradycji Romana Polańskiego raz jeszcze

Sprawa ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Romana Polańskiego trafi do Sądu Najwyższego. Kasację zapowiedział minister sprawiedliwości jednocześnie prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W październiku krakowski Sąd Okręgowy wydał postanowienie o niedopuszczalności wydania reżysera władzom Stanów Zjednoczonych. Uznał, że przed amerykańskim sądem została zawarta ugoda z Romanem Polańskim, a kara, która mu groziła, została wykonana z nawiązką. Opozycja mówi o stosowaniu przez PiS podwójnych standardów, przypominając sprawę ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Politycy PiS-u wskazują, że prokurator generalny miał prawo do podjęcia takiej decyzji. O sprawie w programie Tak jest rozmawiali wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oraz prawnik i były poseł Ryszard Kalisz.

Co wolno policjantom?

Mop i rower - tymi przedmiotami warszawscy policjanci próbowali obezwładnić agresywnego mężczyznę, który wcześniej wypadł z okna z budynku przy ulicy Noakowskiego. Podczas interwencji służb, ranił on nożem dwóch funkcjonariuszy. Na nagraniu widać, jak policjanci nie mogą sobie poradzić z mężczyzną i oprócz pałek, używają leżących obok mopa i roweru. Zdaniem ekspertów, problem tkwi w braku szkoleń policjantów i ich niewielkich zarobków. O problemie rozmawiali w programie Tak jest były policjant Dariusz Loranty oraz Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

PiS proponuje „nowe elity”?

Krzewienie myśli Romana Dmowskiego, oparcie polskiej polityki na wspólnocie interesów, promocja narodowo-demokratycznych teorii - to niektóre cele Stowarzyszenia Endecja, które powstało m.in. z inicjatywy posłów Kukiz'15. W jego skład wejdą posłowie, liderzy opinii, specjaliści z różnych dziedzin oraz eksperci. Rafał Ziemkiewicz, na spotkaniu założycielskim, powiedział że Stowarzyszenie ma być "fabryką elit dla nowej, endeckiej Polski". Coraz częściej słyszymy również o tym, że Prawo i Sprawiedliwość chce zbudować nową elitę społeczną. O tym pomyśle w programie Tak Jest rozmawiali Andrzej Celiński i Przemysław Wipler.

Za Unią, za PiS

W sondażu Millward Brown dla Faktów i TVN24, niemal 90 proc. respondentów opowiedziało się za pozostaniem w Unii Europejskiej. W tym samym badaniu, aż 37 proc. ankietowanych odpowiedziało, że popiera Prawo i Sprawiedliwość - mimo, że w ostatnim czasie ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego toczy spór z instytucjami europejskimi. Zdaniem prof. Magdaleny Środy, to efekt "analfabetyzmu politycznego" Polaków. "PiS nie jest partią antyunijną, chce być we Wspólnocie, ale inaczej ją sobie wyobraża" mówił z kolei historyk, prof. Antoni Dudek.

Kryzys wokół Trybunału - okiem Chodakowskiej i Sonika

Oboje pochodzą spoza świata polityki. Jednak oboje w swym życiorysie mają etap, gdy byli w jej pobliżu. Przedstawiają dwa odmienne spojrzenia na konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. Anna Chodakowska, aktorka i Rafał Sonik, kierowca rajdowy byli gośćmi programu Tak Jest.

Wciąż bez opinii Komisji Europejskiej

Komisja Europejska, mimo zapowiedzi, nie wypowiedziała się w sprawie przestrzegania przez Polskę zasad praworządności. Według nieoficjalnych informacji, Bruksela nie chce wzmacniać już i tak silnych napięć. Swojego zadowolenia z tego faktu nie kryje strona rządowa, która przekonuje, że widzi szansę na dialog ws. konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego, co różni obie strony. O tym, co może zdarzyć się w najbliższym czasie w relacjach na linii Komisja Europejska - polski rząd, rozmawiali goście programu Tak jest: Barbara Dolniak z Nowoczesnej i Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Suwerenność Polski w kryzysie konsytucyjnym

Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony suwerenności Rzeczpospolitej i praw jej obywateli, w której wzywa do obrony interesu narodowego i ładu konstytucyjnego w Polsce. To reakcja rządu na ultimatum postawione przez Komisję Europejską, która do poniedziałku dała Polsce czas na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń, dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli to się nie stanie, przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju. O pogłębiającym się kryzysie konstytucyjnym, który zamienia się w konflikt dyplomatyczny mówił w Tak Jest sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Marek Safjan.

Papież wzywa księży do ubóstwa

Papież Franciszek otwierając w Watykanie sesję plenarną Konferencji Episkopatu Włoch powiedział biskupom, że jeśli chodzi o dobra i majątek Kościoła, to należy zachować tylko to, co służy wierze i miłosierdziu. Apelował o wyjście naprzeciw tym, którzy w dobie epokowych zmian stracili punkty odniesienia. O słowach papieża rozmawiali w programie Tak Jest Tomasz Wiścicki i Adrian Zandberg.

Ultimatum Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała, że 23 maja wyda opinię na temat praworządności w Polsce, jeśli do tego czasu polskie władze nie podejmą działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tą decyzją liderzy PO, PSL i Nowoczesnej przełożyli zaplanowane na dziś spotkanie, które miało być poświęcone kryzysowi konstytucyjnemu. Przewodniczący trzech klubów opozycyjnych podkreślali, że chcą dać rządowi i PiS szansę, by wspólnie rozwiązać konflikt wokół Trybunału i w związku z tym zapraszają na spotkanie we wtorek. Prawo i Sprawiedliwość bagatelizuje jednak zapowiedź Komisji Weneckiej, a wiceszef MSZ powiedział, że poniedziałek można traktować jako datę pomocniczą, ale nie jest to żadne ultimatum. O tej sprawie rozmawiali w programie Tak Jest Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej.

Służby pod polityczną lupą

Podczas rządowego audytu z ust ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego padło wiele zarzutów pod adresem służb, że te podczas rządów PO i PSL nadużywały swoich kompetencji podsłuchując dziennikarzy, a nawet zwykłych obywateli. To sprowokowało do pytań o to jak funkcjonują służby i po jakie metody pracy sięgają. W programie „Tak jest” rozmawiali o tym były poseł i antyterrorysta Jerzy Dziewulski oraz były poseł Zbigniew Girzyński.