Tak jest

Tak jest

Oskarżenia w rocznicę Sierpnia

36. rocznica Porozumień Sierpniowych znów przebiegła w atmosferze podziałów. W uroczystościach nie wziął udziału bohater tamtych dni Lech Wałęsa, a minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak w programie "Jeden na Jeden" mówił, że Porozumienia podpisywali w imieniu "Solidarności" tajni współpracownicy SB. O współczesnym konflikcie i pamięci historycznej rozmawiali prof. Antoni Dudek i opozycjonista z czasów PRL Bogdan Lis.

Przepychanki podczas pogrzebu Żołnierzy Niezłomnych

Radomir Szumełda z pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji złożył doniesienie do prokuratury w sprawie niedzielnych zajść podczas uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku. Przed Bazyliką Mariacką doszło do przepychanek pomiędzy narodowcami i działaczami Komitetu Obrony Demokracji. Ci ostatni, twierdzą że zostali zaatakowani przez . Prezydent Gdańska także podjął kroki w tej sprawie i wysłał list do wojewody pomorskiego oraz pomorskiego komendanta wojewódzkiego policji z prośbą o wyjaśnienia. O niedzielnym incydencie rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest - Marek Jakubiak z Kukiz’15 i Radomir Szumełda z KOD.

Awantura w teatrze

Aktorzy "Teatru Polskiego" we Wrocławiu protestują przeciw wybraniu Cezarego Morawskiego na nowego dyrektora placówki. Ma on zastąpić na tym stanowisku posła Nowoczesnej Krzysztofa Mieszkowskiego. Zdaniem aktorów, konkurs na dyrektora był upolityczniony. "Zespół nie broni Mieszkowskiego, chce tylko "okrągłego stołu" ze stroną urzędniczą" mówił dramaturg Paweł Demirski. Według Jarosława Perduty, rzecznika Urzędu Marszałkowskiego, któremu podlega "Teatr Polski", o wyborze Morawskiego nie decydowały względy polityczne. "Gdyby minister z marszałkiem mieli wcześniej porozumienie, to mogliby dowolnego dyrektora zatrudnić. Takiego kandydata nie było, dlatego ogłoszono konkurs" podkreślał Perduta.

Wojna o muzeum wojny

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miało pokazać obraz i konsekwencje konfliktu zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi - zarówno Polaków jak i innych narodów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce jednak zmienić koncepcje jaką założono podczas tworzenia placówki, na co nie zgadza się między innymi dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz. Swoją decyzje ministerstwo oparło na trzech recenzjach historyków - prof. Jana Żaryna i dr hab. Piotra Niwińskiego oraz Piotra Semki. O kontrowersjach wokół zmian w muzeum rozmawiali w programie Tak Jest autor jednej z recenzji Piotr Semka i prof. Tomasz Nałęcz.

IPN i MEN tworzą historię

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej zadeklarowały bliską współpracę w nauczaniu historii. Obawy o to, jaka to będzie historia, budzą publiczne wypowiedzi szefów obu instytucji, podważające polskie sprawstwo zbrodni w Jedwabnem. "Buduje się fałszywą tożsamość narodu, że jesteśmy wyłącznie piękni i znakomici" oceniał były minister kultury, Andrzej Celiński. W odpowiedzi, były poseł PiS i historyk Zbigniew Girzyński pytał "czy chciałby pan kwestionować, że mord został dokonany pod niemieckim nadzorem?"

Kataklizm okiem geologa

Trzęsienie ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera nawiedziło środkowe Włochy. Pod gruzami domów zginęło co najmniej 70 osób, a dotknięte kataklizmem miasta zostały obrócone w ruinę. O przyczynach występowania trzęsień ziemi i o tym, czy można je przewidzieć, mówił geolog Andrzej Rudnicki.

Rozliczanie historii

Beata Kempa domaga się dymisji prezydent Warszawy. To ciąg dalszy politycznej burzy po reprywatyzacji działki wartej 160 milionów złotych. Teren, znajdujący się w centrum stolicy, w niejasnych okolicznościach odzyskał Duńczyk - spadkobierca przedwojennego właściciela, mimo że Polska przed laty zapłaciła Danii odszkodowanie za przejęte po wojnie nieruchomości. W sprawę zamieszany jest były urzędnik Ratusza, dlatego politycy PiS odpowiedzialnością obarczają prezydent Warszawy. Rzecznik rządu - Rafał Bochenek - zapewnia, że sprawą zajmuje się już prokuratura. Hanna Gronkiewicz-Waltz jest obecnie na urlopie, ale jej partyjni koledzy i współpracownicy przekonują, że zaniedbania sięgają jeszcze lat siedemdziesiątych. O reprywatyzacji w Warszawie rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest - wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak i Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Polskie życie na kredyt?

Ministerstwo finansów zaprezentowało wstępny projekt budżetu na 2017 rok. Przewiduje on deficyt w wysokości około 60 milionów złotych. Według ministerstwa finansów "w warunkach porównywalnych nominalny poziom deficytu budżetu państwa nie odbiega od zaplanowanego w latach ubiegłych". Innego zdania są goście programu "Tak jest", według których przewidywany poziom zadłużenia kłóci się z tym, co mówił PiS w kampanii wyborczej.

Edukacja zamiast in vitro

Ministerstwo Zdrowia w miejsce finansowania metody in vitro zamierza wprowadzić Narodowy Program Prokreacyjny. Ma on polegać na promowaniu zdrowego stylu życia, edukowaniu przyszłych rodziców i diagnozie przyczyn bezpłodności. "Ze względu na obsesję, prawica próbuje zablokować in vitro, to unieszczęśliwianie tysięcy ludzi" mówił Adrian Zandberg z Partii Razem. Ministerialnego programu bronił Piotr Strzembosz z Prawicy RP. "Jeśli para ma problemy z poczęciem dziecka, to bez zdiagnozowania przyczyn, nie wiadomo, czy in vitro to ostateczność" podkreślał Strzembosz.

Prokuratorzy nie są od kontrolowania wyroków i prezesa TK

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Decyzją śledczych oburzona jest opozycja, która nazywa to absurdem i odwetem rządzących. Zdaniem prawniczki, prof. Moniki Płatek, takie postępowanie wobec prezesa TK nie jest dopuszczalne.

Szokujący raport o przemocy seksualnej

Według raportu "Przełamać tabu" fundacji Ster tylko 8,7 procent kobiet w Polsce nie doświadczyło przemocy seksualnej. Jak się okazuje - większość kobiet nie zgłasza także, że była ofiarą takiej przemocy. O tym, czy polskie prawno karne powinno zostać zmodyfikowane i lepiej chronić godność kobiet dyskutowali goście programu "Tak jest".

Dieta w prawie

Włoska parlamentarzystka Elvira Savino chce by we Włoszech wprowadzono prawo wprowadzające kary dla rodziców, którzy narzucają swoim dzieciom dietę wegańską. Według należącej do konserwatywnej partii Forza Italia Savino takie przepisy mają przeciwdziałać żywieniu dzieci wedle diety, która pozbawiona jest elementów ważnych dla zdrowia i zrównoważonego rozwoju. O diecie bezmięsnej i wegańskiej oraz o pomyśle włoskich konserwatystów w programie Tak Jest rozmawiały weganka Katarzyna Konopa i dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Policjant zabił kierowcę

W Szczecinie policjant zastrzelił kierowcę, który chciał uniknąć kontroli. Ofiara miała wcześniej potrącić jednego z funkcjonariuszy. "Policjant miał pełne prawo użyć broni" mówił były rzecznik Komendy Głównej, Mariusz Sokołowski. Innego zdania był prawnik i działacz społeczny Krystian Legierski - "nie możemy się zgodzić na to, że policja będzie strzelać do uciekających".

Walka o TK jest walką o wszystko - prof. Jerzy Stępień w Tak Jest

Trybunał Konstytucyjny uznał, że część przepisów nowej ustawy jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Zdanie odrębne złożyli trzej sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Trybunał za niezgodne z konstytucją uznał m.in. zapisy o kolejności badania spraw, blokowanie wydania wyroku przez czterech sędziów oraz pozostawianie decyzji o publikacji wyroku premierowi. W programie "Tak jest" wyrok komentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Co dalej z polską lewicą?

Lewicowy elektorat socjalny w związku z "500 plus" zameldował się w PiS, a reszta to raczej Partia Razem, środowiska LGBT - mówił w wywiadzie dla "Do Rzeczy" Grzegorz Schetyna. Zapewniał tez, że Platforma Obywatelska powinna pozostać przy bardziej konserwatywnym, prawicowym obliczu. Pojawiają się pytania, w jakiej kondycji jest dziś polska lewica, jak wygląda jej reprezentacja w sejmie i jakie będą dalsze losy lewej strony polskiej sceny politycznej. Między innymi o tym mówił w programie "Tak jest" Leszek Miller.

Nowe uprawnienia komorników

Już wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy, które prowadzą do elektronizacji postępowań komorniczych. Zajęcie rachunku dłużnika będzie więc możliwe także drogą internetową, co ma przyspieszyć ten proces. O tym, czy to dobre czy niekoniecznie ulepszające system postępowanie dyskutowali w programie "Tak jest" Monika Janus z Krajowej Rady Komorniczej oraz Piotr Ikonowicz.

Próba wymyślenia PiSu bis jest drogą niedobrą dla Polski

Byli posłowie PO stworzą jesienią własne koło w Sejmie. Michał Kamiński w programie "Tak jest" zapewniał, że nie pasuje do obecnej polityki Platformy Obywatelskiej, która wyraźnie skręca w prawą stronę i chce realizować inne założenia. Krytykował także Grzegorza Schetynę, który jego zdaniem coraz bardziej zabiega o prawicowy elektorat.

Przewozowa wojna

Walka między taksówkarzami a Uberem trwa. Według taksówkarzy, Uber to kolejna firma, która nielegalnie świadczy usługi przewozu osób, ponieważ kierowcy nie posiadają licencji oraz nie korzystają z kas fiskalnych. Wojnę Uberowi wypowiadają też miasta - kontrolują i karzą za wykonywanie przewozów bez licencji. O pojedynku między kierowcami rozmawiali goście programu Tak Jest Artur Wnorowski ze Związku Zawodowego Taksówkarzy „Warszawski Taksówkarz" i Marcel Klinowski ze Stowarzyszenia "Republikanie”.

Niezasłużona Aleja Zasłużonych?

Wiceszef MSWiA przyznaje, że policja i prokuratura wykonywały swoje obowiązki zgodnie z przepisami. Jarosław Zieliński ocenił w ten sposób zachowanie służb po incydencie umieszczenia na nagrobku Bolesława Bieruta na stołecznych Powązkach m.in. napisu "Kat". Wcześniej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zażądał zwolnienia dwóch osób zatrzymanych właśnie za namalowanie czerwonej gwiazdy i napisu "Kat" na grobie Bieruta. W programie Tak jest sprawę komentowali Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka oraz prof. Tadeusz Iwiński.

Frankowicze wściekli, banki odetchnęły

Stowarzyszenia frankowiczów ostro krytykują projekt prezydenckiej ustawy frankowej, uważając go za niezgodny z obietnicami z kampanii wyborczej. "Prezydent został oszukany" uważa Maciej Pawlicki z ruchu "Stop Bankowemu Bezprawiu". "Podjął błędną decyzję na bazie nieprawdziwych danych" podkreślał Pawlicki. "Przesłanie prezydenta odbieram jako pozytywny sygnał - nie ma miejsca na populizm i nieuzasadnione roszczenia" mówił z kolei Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.