Tak jest

Tak jest

Suwerenność Polski w kryzysie konsytucyjnym

Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony suwerenności Rzeczpospolitej i praw jej obywateli, w której wzywa do obrony interesu narodowego i ładu konstytucyjnego w Polsce. To reakcja rządu na ultimatum postawione przez Komisję Europejską, która do poniedziałku dała Polsce czas na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń, dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli to się nie stanie, przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju. O pogłębiającym się kryzysie konstytucyjnym, który zamienia się w konflikt dyplomatyczny mówił w Tak Jest sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Marek Safjan.

Papież wzywa księży do ubóstwa

Papież Franciszek otwierając w Watykanie sesję plenarną Konferencji Episkopatu Włoch powiedział biskupom, że jeśli chodzi o dobra i majątek Kościoła, to należy zachować tylko to, co służy wierze i miłosierdziu. Apelował o wyjście naprzeciw tym, którzy w dobie epokowych zmian stracili punkty odniesienia. O słowach papieża rozmawiali w programie Tak Jest Tomasz Wiścicki i Adrian Zandberg.

Ultimatum Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała, że 23 maja wyda opinię na temat praworządności w Polsce, jeśli do tego czasu polskie władze nie podejmą działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tą decyzją liderzy PO, PSL i Nowoczesnej przełożyli zaplanowane na dziś spotkanie, które miało być poświęcone kryzysowi konstytucyjnemu. Przewodniczący trzech klubów opozycyjnych podkreślali, że chcą dać rządowi i PiS szansę, by wspólnie rozwiązać konflikt wokół Trybunału i w związku z tym zapraszają na spotkanie we wtorek. Prawo i Sprawiedliwość bagatelizuje jednak zapowiedź Komisji Weneckiej, a wiceszef MSZ powiedział, że poniedziałek można traktować jako datę pomocniczą, ale nie jest to żadne ultimatum. O tej sprawie rozmawiali w programie Tak Jest Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej.

Służby pod polityczną lupą

Podczas rządowego audytu z ust ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego padło wiele zarzutów pod adresem służb, że te podczas rządów PO i PSL nadużywały swoich kompetencji podsłuchując dziennikarzy, a nawet zwykłych obywateli. To sprowokowało do pytań o to jak funkcjonują służby i po jakie metody pracy sięgają. W programie „Tak jest” rozmawiali o tym były poseł i antyterrorysta Jerzy Dziewulski oraz były poseł Zbigniew Girzyński.

Do pracy, nie na marsz!

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa zdecydowała, że pracownicy administracji rządowej w sobotę 4 czerwca będą odrabiać dzień wolny od pracy. Zdaniem opozycji, chodzi o uniemożliwienie uczestnictwa urzędnikom w manifestacji KOD. "Praca dla ojczyzny 4 czerwca będzie wyrazem szacunku dla naszego kraju" mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Eurodeputowana PO Róża Thun podkreślała natomiast, że urzędnicy powinni mieć możliwość uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Niby-audyt

Premier Beata Szydło i jej ministrowie przedstawili swoją ocenę poprzedniego rządu. Opozycja uważa, że nie można sejmowych wystąpień nazywać audytem. "Audyt musi być sformułowany w odniesieniu do faktów, tu mieliśmy 10-godzinny spektakl polityczny" mówił były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz z PO, podkreślając, że zarzuty rządu powinny mieć także formę pisemną. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapewniał, że wersja papierowa powstanie. "Pokazywaliśmy patologie, funkcjonujące za państwa rządów, a mimo to nie ma w was pokory, jesteście pełni pychy, dlatego przegraliście wybory" mówił poseł PiS.

Bilans poprzednich rządów

Prawo i Sprawiedliwość przedstawi audyt 8 lat rządów koalicji PO-PSL. Politycy obozu rządzącego, jak tłumaczą, chcą w ten sposób pokazać, w jakim stanie poprzednicy zostawili im państwo. W sejmie o wynikach kontroli mają mówić ministrowie poszczególnych resortów. Opozycja mówi o politycznym teatrze i próbie "przykrycia" problemów rządu, związanych z Trybunałem Konstytucyjnym i zbliżającą się decyzją agencji ratingowej Moody's. Do zarzutów kierowanych do m.in. jej gabinetu w programie Tak jest odniosła się była premier Ewa Kopacz.

Spotkanie konstytucyjne

Do piątku marszałek Marek Kuchciński ma zorganizować spotkanie liderów partii politycznych.Tematem rozmów ma być przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Obecność i gotowość do dyskusji na razie deklaruje tylko Kukiz'15. O rozmowach i szansach na rozwiązanie konstytucyjnego sporu w programie Tak Jest rozmawiali Adam Szłapka z Nowoczesnej i Marek Jakubiak z ugrupowania Kukiz'15.

Cena uchodźcy

Komisja Europejska zaproponowała, by kraje, które nie chcą przyjąć uchodźców, płaciły po 250 tysięcy euro za każdego z nich. Według prof. Zbigniewa Mikołejki, to sprawiedliwe rozwiązanie. "Trzeba ponieść odpowiedzialność za gorzką pigułkę, w postaci uchodźców, którą muszą przełknąć Europejczycy" mówił filozof. Nie zgadzał się z nim socjolog dr Grzegorz Lindenberg, którego zdaniem to "potwornie szkodliwy pomysł, który nastawia ludzi przeciw Unii Europejskiej".

Utrudniony dostęp do legalnej aborcji

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny sprawdziła jak wygląda w praktyce procedura przeprowadzenia legalnych aborcji. Badania do pierwszego tego typu raportu trwały 10 miesięcy, od kwietnia zeszłego roku do lutego bieżącego roku. Wzięto pod lupę 200 placówek w pięciu województwach: małopolskim, mazowieckim, lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Odpowiedzi nie odesłała jedna trzecia szpitali. Okazało się, że placówki utrudniają przeprowadzenie legalnego zabiegu, przedłużają terminy, domagają się niepotrzebnych dokumentów - np. zgody męża czy opinii dwóch lekarzy. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiali Wanda Nowicka i Marian Piłka.

Spór o mowę nienawiści

Premier Beata Szydło rozwiązała pod koniec kwietnia Radę ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Powołał ją premier Donald Tusk. Teraz rząd ją likwiduje, bo, jak tłumaczy rzecznik rządu Rafał Bochenek - jej obowiązki pełni jedna osoba. Zdaniem opozycji ten ruch nie pomoże w walce z mową nienawiści i incydentami na tle ksenofobicznym i rasowym. W programie Tak Jest rozmawiali o tym Monika Rosa z .Nowoczesnej oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Zmienić sądownictwo

Jarosław Kaczyński chce zreformować sądy. Podczas specjalnego wystąpienia z okazji Dnia Flagi prezes PiS podkreślał, że jego zdaniem w sądownictwie są potrzebne zmiany. - Nie może być tak, by sądy kłaniały się, tak się zdarza, gangsterom czy aferzystom - mówił szef Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast w kontekście konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego oświadczył: - Pójdziemy własną drogą. Będziemy załatwiali tę sprawę. Na anarchię w Polsce, nawet jeżeli ta anarchia jest strzeżona przez sądy, się nie zgodzimy. O słowach Jarosława Kaczyńskiego w programie Tak Jest rozmawiali Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, z Prawa i Sprawiedliwości.

Koniec handlu w niedzielę?

NSZZ "Solidarność" chce ograniczenia handlu w niedzielę. Zdaniem związkowców pracownicy są nadmiernie wykorzystywani przez pracodawców. Według przeciwników tego pomysłu, należy raczej zadbać o same prawa pracowników, a nie ograniczać niedzielny handel. W Tak Jest rozmawiali o tym Paweł Rabiej z .Nowoczesnej i Alfred Bujara reprezentujący NSZZ "Solidarność".

Konsekwencje błędów młodości

Uczniowie Gimnazjum w Jaśle w Podkarpackiem odpowiedzą za obrazę uczuć religijnych. Po tym, jak przyjęli komunię świętą w trakcie mszy, mieli przed kościołem hostię wypluć i podeptać. Policję powiadomił jeden z księży tej parafii. Podczas przesłuchania chłopiec i dziewczyna przyznali się do winy. Ich sprawę rozstrzygnie teraz sąd rodzinny. O tym, czy nieletni powinni odpowiadać za obrazę uczuć religijnych, czy jedynie ponieść konsekwencje wynikające z prawa kościelnego, rozmawiali w programie Tak jest Wanda Nowicka i Piotr Strzembosz.

Niezależność prokuratury w praktyce

Nie będzie śledztwa w sprawie niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Taką decyzję podjęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy nie widzą znamion czynu zabronionego, a jedynie przychylenie się do jednego ze stanowisk politycznych w sporze o funkcjonowanie Trybunału. Rządzący niechętnie komentują to postanowienie, wskazując na niezależność działań prokuratorów. Opozycja wskazuje, że na podległość prokuratorów wobec Zbigniewa Ziobry, który, ich zdaniem, mógł wpłynąć na taką decyzję. O słuszności tej krytyki i konsekwencjach takich postanowień dyskutowali w programie Tak jest Elżbieta Jakubik i Ryszard Kalisz.

Sąd Najwyższy wsparł Trybunał

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przyjęło uchwałę uznającą wyroki Trybunału Konstytucyjnego za obowiązujące od chwili ogłoszenia, bez konieczności publikacji. "Ma to ogromny walor moralny i stwarza podstawy dla sędziów do orzekania zgodnie z orzeczeniami TK" - mówił były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz.

Marsz KOD i opozycji bez Kukiz'15

7 maja KOD i opozycja organizują wspólny marsz. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, KOD, Nowoczesnej, PSL, Stowarzyszenia Inicjatywa Polska i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ulicami Warszawy uczestnicy przemaszerują pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie". Ruch Kukiz’15 nie weźmie udziału w wydarzeniu. O tym marszu oraz o współpracy ruchów obywatelskich z politykami rozmawiali w programie Tak Jest Stanisław Tyszka z Ruchu Kukiz’15 i Mateusz Kijowski z Komitetu Obrony Demokracji.

Kościół traci zaufanie Polaków

Tylko 55 procent Polaków pozytywnie ocenia Kościół katolicki - to ogromy spadek zaufania, ponieważ na przełomie lat 80 i 90 deklarowało je 9 na 10 Polaków. To wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS przy okazji 1050-lecia chrztu Polski. Najwięcej osób zniechęciło się do Kościoła po konflikcie o krzyż na krakowskim Przedmieściu. O tym z czego może wynikać zmiana, która zaszła w polskim społeczeństwie, rozmawiali goście programu „Tak jest” - Kazimiera Szczuka i Tomasz Wiścicki.

Sprawa Breivika a poprawność polityczna

Ten wyrok wywołał burzę komentarzy na całym świecie. Zabójca 77 osób - Anders Breivik - wygrał w sądzie proces z państwem norweskim. Mężczyzna, skarżył się na nieludzie traktowanie, domagał się m. in. możliwości telefonowania oraz korzystania z Internetu. Dodatkowo narzeka na niesmaczne - jego zdaniem - kawę i jedzenie. Żąda również kontaktu z innymi ludźmi, na co sąd się zgodził, ale jednocześnie odrzucił długa listę innych skarg Breivika i dopuścił np. cenzurę jego korespondencji. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Piotr Ikonowicz i Marian Piłka

Kulisy głosowania według posłanki Zwiercan

- Byłam jedynie posłańcem Kornela Morawieckiego - tak swoje podwójne głosowanie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego próbowała wyjaśnić Małgorzata Zwiercan. Była już posłanka KUKIZ’15 - obecnie niezrzeszona w rozmowie z Andrzejem Morozowskim opowiada, dlaczego zdecydowała się głosować za marszałka seniora, którego nie było na sali. W programie Tak jest tłumaczyła również, że jej zdaniem nie popełniła przestępstwa i zadeklarowała, że nie zamierza złożyć mandatu poselskiego.