Tak jest

Tak jest

Papież wzywa księży do ubóstwa

Papież Franciszek otwierając w Watykanie sesję plenarną Konferencji Episkopatu Włoch powiedział biskupom, że jeśli chodzi o dobra i majątek Kościoła, to należy zachować tylko to, co służy wierze i miłosierdziu. Apelował o wyjście naprzeciw tym, którzy w dobie epokowych zmian stracili punkty odniesienia. O słowach papieża rozmawiali w programie Tak Jest Tomasz Wiścicki i Adrian Zandberg.

Ultimatum Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała, że 23 maja wyda opinię na temat praworządności w Polsce, jeśli do tego czasu polskie władze nie podejmą działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tą decyzją liderzy PO, PSL i Nowoczesnej przełożyli zaplanowane na dziś spotkanie, które miało być poświęcone kryzysowi konstytucyjnemu. Przewodniczący trzech klubów opozycyjnych podkreślali, że chcą dać rządowi i PiS szansę, by wspólnie rozwiązać konflikt wokół Trybunału i w związku z tym zapraszają na spotkanie we wtorek. Prawo i Sprawiedliwość bagatelizuje jednak zapowiedź Komisji Weneckiej, a wiceszef MSZ powiedział, że poniedziałek można traktować jako datę pomocniczą, ale nie jest to żadne ultimatum. O tej sprawie rozmawiali w programie Tak Jest Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej.

Służby pod polityczną lupą

Podczas rządowego audytu z ust ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego padło wiele zarzutów pod adresem służb, że te podczas rządów PO i PSL nadużywały swoich kompetencji podsłuchując dziennikarzy, a nawet zwykłych obywateli. To sprowokowało do pytań o to jak funkcjonują służby i po jakie metody pracy sięgają. W programie „Tak jest” rozmawiali o tym były poseł i antyterrorysta Jerzy Dziewulski oraz były poseł Zbigniew Girzyński.

Do pracy, nie na marsz!

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa zdecydowała, że pracownicy administracji rządowej w sobotę 4 czerwca będą odrabiać dzień wolny od pracy. Zdaniem opozycji, chodzi o uniemożliwienie uczestnictwa urzędnikom w manifestacji KOD. "Praca dla ojczyzny 4 czerwca będzie wyrazem szacunku dla naszego kraju" mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Eurodeputowana PO Róża Thun podkreślała natomiast, że urzędnicy powinni mieć możliwość uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Niby-audyt

Premier Beata Szydło i jej ministrowie przedstawili swoją ocenę poprzedniego rządu. Opozycja uważa, że nie można sejmowych wystąpień nazywać audytem. "Audyt musi być sformułowany w odniesieniu do faktów, tu mieliśmy 10-godzinny spektakl polityczny" mówił były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz z PO, podkreślając, że zarzuty rządu powinny mieć także formę pisemną. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapewniał, że wersja papierowa powstanie. "Pokazywaliśmy patologie, funkcjonujące za państwa rządów, a mimo to nie ma w was pokory, jesteście pełni pychy, dlatego przegraliście wybory" mówił poseł PiS.

Bilans poprzednich rządów

Prawo i Sprawiedliwość przedstawi audyt 8 lat rządów koalicji PO-PSL. Politycy obozu rządzącego, jak tłumaczą, chcą w ten sposób pokazać, w jakim stanie poprzednicy zostawili im państwo. W sejmie o wynikach kontroli mają mówić ministrowie poszczególnych resortów. Opozycja mówi o politycznym teatrze i próbie "przykrycia" problemów rządu, związanych z Trybunałem Konstytucyjnym i zbliżającą się decyzją agencji ratingowej Moody's. Do zarzutów kierowanych do m.in. jej gabinetu w programie Tak jest odniosła się była premier Ewa Kopacz.

Spotkanie konstytucyjne

Do piątku marszałek Marek Kuchciński ma zorganizować spotkanie liderów partii politycznych.Tematem rozmów ma być przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Obecność i gotowość do dyskusji na razie deklaruje tylko Kukiz'15. O rozmowach i szansach na rozwiązanie konstytucyjnego sporu w programie Tak Jest rozmawiali Adam Szłapka z Nowoczesnej i Marek Jakubiak z ugrupowania Kukiz'15.

Cena uchodźcy

Komisja Europejska zaproponowała, by kraje, które nie chcą przyjąć uchodźców, płaciły po 250 tysięcy euro za każdego z nich. Według prof. Zbigniewa Mikołejki, to sprawiedliwe rozwiązanie. "Trzeba ponieść odpowiedzialność za gorzką pigułkę, w postaci uchodźców, którą muszą przełknąć Europejczycy" mówił filozof. Nie zgadzał się z nim socjolog dr Grzegorz Lindenberg, którego zdaniem to "potwornie szkodliwy pomysł, który nastawia ludzi przeciw Unii Europejskiej".

Utrudniony dostęp do legalnej aborcji

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny sprawdziła jak wygląda w praktyce procedura przeprowadzenia legalnych aborcji. Badania do pierwszego tego typu raportu trwały 10 miesięcy, od kwietnia zeszłego roku do lutego bieżącego roku. Wzięto pod lupę 200 placówek w pięciu województwach: małopolskim, mazowieckim, lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Odpowiedzi nie odesłała jedna trzecia szpitali. Okazało się, że placówki utrudniają przeprowadzenie legalnego zabiegu, przedłużają terminy, domagają się niepotrzebnych dokumentów - np. zgody męża czy opinii dwóch lekarzy. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiali Wanda Nowicka i Marian Piłka.

Spór o mowę nienawiści

Premier Beata Szydło rozwiązała pod koniec kwietnia Radę ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Powołał ją premier Donald Tusk. Teraz rząd ją likwiduje, bo, jak tłumaczy rzecznik rządu Rafał Bochenek - jej obowiązki pełni jedna osoba. Zdaniem opozycji ten ruch nie pomoże w walce z mową nienawiści i incydentami na tle ksenofobicznym i rasowym. W programie Tak Jest rozmawiali o tym Monika Rosa z .Nowoczesnej oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Zmienić sądownictwo

Jarosław Kaczyński chce zreformować sądy. Podczas specjalnego wystąpienia z okazji Dnia Flagi prezes PiS podkreślał, że jego zdaniem w sądownictwie są potrzebne zmiany. - Nie może być tak, by sądy kłaniały się, tak się zdarza, gangsterom czy aferzystom - mówił szef Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast w kontekście konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego oświadczył: - Pójdziemy własną drogą. Będziemy załatwiali tę sprawę. Na anarchię w Polsce, nawet jeżeli ta anarchia jest strzeżona przez sądy, się nie zgodzimy. O słowach Jarosława Kaczyńskiego w programie Tak Jest rozmawiali Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, z Prawa i Sprawiedliwości.

Koniec handlu w niedzielę?

NSZZ "Solidarność" chce ograniczenia handlu w niedzielę. Zdaniem związkowców pracownicy są nadmiernie wykorzystywani przez pracodawców. Według przeciwników tego pomysłu, należy raczej zadbać o same prawa pracowników, a nie ograniczać niedzielny handel. W Tak Jest rozmawiali o tym Paweł Rabiej z .Nowoczesnej i Alfred Bujara reprezentujący NSZZ "Solidarność".

Konsekwencje błędów młodości

Uczniowie Gimnazjum w Jaśle w Podkarpackiem odpowiedzą za obrazę uczuć religijnych. Po tym, jak przyjęli komunię świętą w trakcie mszy, mieli przed kościołem hostię wypluć i podeptać. Policję powiadomił jeden z księży tej parafii. Podczas przesłuchania chłopiec i dziewczyna przyznali się do winy. Ich sprawę rozstrzygnie teraz sąd rodzinny. O tym, czy nieletni powinni odpowiadać za obrazę uczuć religijnych, czy jedynie ponieść konsekwencje wynikające z prawa kościelnego, rozmawiali w programie Tak jest Wanda Nowicka i Piotr Strzembosz.

Niezależność prokuratury w praktyce

Nie będzie śledztwa w sprawie niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Taką decyzję podjęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy nie widzą znamion czynu zabronionego, a jedynie przychylenie się do jednego ze stanowisk politycznych w sporze o funkcjonowanie Trybunału. Rządzący niechętnie komentują to postanowienie, wskazując na niezależność działań prokuratorów. Opozycja wskazuje, że na podległość prokuratorów wobec Zbigniewa Ziobry, który, ich zdaniem, mógł wpłynąć na taką decyzję. O słuszności tej krytyki i konsekwencjach takich postanowień dyskutowali w programie Tak jest Elżbieta Jakubik i Ryszard Kalisz.

Sąd Najwyższy wsparł Trybunał

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przyjęło uchwałę uznającą wyroki Trybunału Konstytucyjnego za obowiązujące od chwili ogłoszenia, bez konieczności publikacji. "Ma to ogromny walor moralny i stwarza podstawy dla sędziów do orzekania zgodnie z orzeczeniami TK" - mówił były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz.

Marsz KOD i opozycji bez Kukiz'15

7 maja KOD i opozycja organizują wspólny marsz. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, KOD, Nowoczesnej, PSL, Stowarzyszenia Inicjatywa Polska i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ulicami Warszawy uczestnicy przemaszerują pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie". Ruch Kukiz’15 nie weźmie udziału w wydarzeniu. O tym marszu oraz o współpracy ruchów obywatelskich z politykami rozmawiali w programie Tak Jest Stanisław Tyszka z Ruchu Kukiz’15 i Mateusz Kijowski z Komitetu Obrony Demokracji.

Kościół traci zaufanie Polaków

Tylko 55 procent Polaków pozytywnie ocenia Kościół katolicki - to ogromy spadek zaufania, ponieważ na przełomie lat 80 i 90 deklarowało je 9 na 10 Polaków. To wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS przy okazji 1050-lecia chrztu Polski. Najwięcej osób zniechęciło się do Kościoła po konflikcie o krzyż na krakowskim Przedmieściu. O tym z czego może wynikać zmiana, która zaszła w polskim społeczeństwie, rozmawiali goście programu „Tak jest” - Kazimiera Szczuka i Tomasz Wiścicki.

Sprawa Breivika a poprawność polityczna

Ten wyrok wywołał burzę komentarzy na całym świecie. Zabójca 77 osób - Anders Breivik - wygrał w sądzie proces z państwem norweskim. Mężczyzna, skarżył się na nieludzie traktowanie, domagał się m. in. możliwości telefonowania oraz korzystania z Internetu. Dodatkowo narzeka na niesmaczne - jego zdaniem - kawę i jedzenie. Żąda również kontaktu z innymi ludźmi, na co sąd się zgodził, ale jednocześnie odrzucił długa listę innych skarg Breivika i dopuścił np. cenzurę jego korespondencji. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Piotr Ikonowicz i Marian Piłka

Kulisy głosowania według posłanki Zwiercan

- Byłam jedynie posłańcem Kornela Morawieckiego - tak swoje podwójne głosowanie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego próbowała wyjaśnić Małgorzata Zwiercan. Była już posłanka KUKIZ’15 - obecnie niezrzeszona w rozmowie z Andrzejem Morozowskim opowiada, dlaczego zdecydowała się głosować za marszałka seniora, którego nie było na sali. W programie Tak jest tłumaczyła również, że jej zdaniem nie popełniła przestępstwa i zadeklarowała, że nie zamierza złożyć mandatu poselskiego.

Puszczę chronić czy wycinać?

Siedem organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody wysłało skargę do Komisji Europejskiej na decyzję ministra środowiska dotyczącą zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej. Komisja zdecydowała się skontaktować z polskimi władzami, by upewnić się, że interwencja jest zgodna z prawem unijnym. Minister Środowiska Jan Szyszko podtrzymuje, że trzykrotne podwyższenie limitów wyrębu jest koniecznym i jedynym sposobem walki z kornikiem. Według Greenpeace chodzi jedynie o pozyskanie drewna. O tym jakie decyzje były by najkorzystniejsze rozmawiali w programie Tak Jest Adam Wajrak i Bogdan Pęk.