Tak jest

Tak jest

Koniec handlu w niedzielę?

NSZZ "Solidarność" chce ograniczenia handlu w niedzielę. Zdaniem związkowców pracownicy są nadmiernie wykorzystywani przez pracodawców. Według przeciwników tego pomysłu, należy raczej zadbać o same prawa pracowników, a nie ograniczać niedzielny handel. W Tak Jest rozmawiali o tym Paweł Rabiej z .Nowoczesnej i Alfred Bujara reprezentujący NSZZ "Solidarność".

Konsekwencje błędów młodości

Uczniowie Gimnazjum w Jaśle w Podkarpackiem odpowiedzą za obrazę uczuć religijnych. Po tym, jak przyjęli komunię świętą w trakcie mszy, mieli przed kościołem hostię wypluć i podeptać. Policję powiadomił jeden z księży tej parafii. Podczas przesłuchania chłopiec i dziewczyna przyznali się do winy. Ich sprawę rozstrzygnie teraz sąd rodzinny. O tym, czy nieletni powinni odpowiadać za obrazę uczuć religijnych, czy jedynie ponieść konsekwencje wynikające z prawa kościelnego, rozmawiali w programie Tak jest Wanda Nowicka i Piotr Strzembosz.

Niezależność prokuratury w praktyce

Nie będzie śledztwa w sprawie niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Taką decyzję podjęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy nie widzą znamion czynu zabronionego, a jedynie przychylenie się do jednego ze stanowisk politycznych w sporze o funkcjonowanie Trybunału. Rządzący niechętnie komentują to postanowienie, wskazując na niezależność działań prokuratorów. Opozycja wskazuje, że na podległość prokuratorów wobec Zbigniewa Ziobry, który, ich zdaniem, mógł wpłynąć na taką decyzję. O słuszności tej krytyki i konsekwencjach takich postanowień dyskutowali w programie Tak jest Elżbieta Jakubik i Ryszard Kalisz.

Sąd Najwyższy wsparł Trybunał

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przyjęło uchwałę uznającą wyroki Trybunału Konstytucyjnego za obowiązujące od chwili ogłoszenia, bez konieczności publikacji. "Ma to ogromny walor moralny i stwarza podstawy dla sędziów do orzekania zgodnie z orzeczeniami TK" - mówił były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz.

Marsz KOD i opozycji bez Kukiz'15

7 maja KOD i opozycja organizują wspólny marsz. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, KOD, Nowoczesnej, PSL, Stowarzyszenia Inicjatywa Polska i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ulicami Warszawy uczestnicy przemaszerują pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie". Ruch Kukiz’15 nie weźmie udziału w wydarzeniu. O tym marszu oraz o współpracy ruchów obywatelskich z politykami rozmawiali w programie Tak Jest Stanisław Tyszka z Ruchu Kukiz’15 i Mateusz Kijowski z Komitetu Obrony Demokracji.

Kościół traci zaufanie Polaków

Tylko 55 procent Polaków pozytywnie ocenia Kościół katolicki - to ogromy spadek zaufania, ponieważ na przełomie lat 80 i 90 deklarowało je 9 na 10 Polaków. To wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS przy okazji 1050-lecia chrztu Polski. Najwięcej osób zniechęciło się do Kościoła po konflikcie o krzyż na krakowskim Przedmieściu. O tym z czego może wynikać zmiana, która zaszła w polskim społeczeństwie, rozmawiali goście programu „Tak jest” - Kazimiera Szczuka i Tomasz Wiścicki.

Sprawa Breivika a poprawność polityczna

Ten wyrok wywołał burzę komentarzy na całym świecie. Zabójca 77 osób - Anders Breivik - wygrał w sądzie proces z państwem norweskim. Mężczyzna, skarżył się na nieludzie traktowanie, domagał się m. in. możliwości telefonowania oraz korzystania z Internetu. Dodatkowo narzeka na niesmaczne - jego zdaniem - kawę i jedzenie. Żąda również kontaktu z innymi ludźmi, na co sąd się zgodził, ale jednocześnie odrzucił długa listę innych skarg Breivika i dopuścił np. cenzurę jego korespondencji. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Piotr Ikonowicz i Marian Piłka

Kulisy głosowania według posłanki Zwiercan

- Byłam jedynie posłańcem Kornela Morawieckiego - tak swoje podwójne głosowanie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego próbowała wyjaśnić Małgorzata Zwiercan. Była już posłanka KUKIZ’15 - obecnie niezrzeszona w rozmowie z Andrzejem Morozowskim opowiada, dlaczego zdecydowała się głosować za marszałka seniora, którego nie było na sali. W programie Tak jest tłumaczyła również, że jej zdaniem nie popełniła przestępstwa i zadeklarowała, że nie zamierza złożyć mandatu poselskiego.

Puszczę chronić czy wycinać?

Siedem organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody wysłało skargę do Komisji Europejskiej na decyzję ministra środowiska dotyczącą zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej. Komisja zdecydowała się skontaktować z polskimi władzami, by upewnić się, że interwencja jest zgodna z prawem unijnym. Minister Środowiska Jan Szyszko podtrzymuje, że trzykrotne podwyższenie limitów wyrębu jest koniecznym i jedynym sposobem walki z kornikiem. Według Greenpeace chodzi jedynie o pozyskanie drewna. O tym jakie decyzje były by najkorzystniejsze rozmawiali w programie Tak Jest Adam Wajrak i Bogdan Pęk.

Liczenie posłów

Platforma Obywatelska chce sprawdzić, czy podczas czwartkowego wyboru Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK nie doszło do większej liczby przypadków głosowania za nieobecnych posłów. "W ławach PiS-u było co najmniej 19 pustych miejsc" mówił poseł PO Marcin Kierwiński. "Nagłaśnianie sprawy ma charakter polityczny, bo opozycji nie udał się fortel" uważał senator PiS Jan Maria Jackowski.

Pozycja kobiety

W swoim orędziu, wygłoszonym podczas uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski, prezydent Andrzej Duda mówił o "szczególnej pozycji i szacunku" jakim cieszą się kobiety w Polsce. Ich sytuacja to w ostatnim czasie temat gorącej dyskusji w kontekście obywatelskiego projektu ustawy, zaostrzającej prawo aborcyjne. O aborcji i kobietach dyskutowały była europosłanka SLD Joanna Senyszyn i prawnik Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

"Tu się nic nie stało, co by naruszało poselską moralność"

Sejm wybrał dziś zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość profesora Zbigniewa Jędrzejowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Głosowanie rozpoczęło się i zakończyło awanturą. Sama kwestia wprowadzenia głosowania nad wyborem sędziego do porządku obrad wzbudziła sprzeciw opozycji ale ostatecznie wprowadzenie tego punktu przegłosowano. Podczas wyboru kandydata PiS posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała za swojego klubowego kolegę Kornela Morawieckiego. Zwiercan została wykluczona z klubu Kukiz'15, a Morawiecki sam z niego wystąpił. W programie Tak Jest, Kornel Morawiecki powiedział, że wyszedł na chwilę, a jego koleżanka zagłosowała za niego w afekcie.

"Czarny dzień w historii"

Parlament Europejski uchwalił rezolucję, w której wyraża zaniepokojenie paraliżem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, co ma zagrażać demokracji. Zdaniem Michała Wójcika, "to czarny dzień w historii". "Europosłowie PO i PSL głosowali za rezolucją przeciw Polsce i Polakom" oskarżał poseł PiS. "Rezolucję podjęto, bo rząd łamie konstytucję" podkreślał Borys Budka z PO. "Parlament Europejski domaga się tylko poszanowania prawa".

Obywatelstwo nie dla dzieci gejów

Wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie potwierdził słuszność odmowy przyznania polskiego obywatelstwa dzieciom pary gejów, z których jeden jest Polakiem. "Słyszymy tyle o ochronie dzieci, a gdy pojawia się polski obywatel z czwórką dzieci, to państwo mówi mu: won z tymi bachorami" krytykował działacz LGBT Krystian Legierski. Zdaniem posła Kukiz'15 Jacka Wilka, sąd postąpił zgodnie z przepisami, ale "prawo polskie w wielu kwestiach nie nadąża za postępem świata".

"Zawiodło państwo"

"Katastrofę smoleńską zbadali specjaliści, bez żadnych nacisków politycznych " mówił Maciej Lasek, były szef tzw. "komisji Millera", badającej wypadek z 10 kwietnia 2010 roku. "Pokazaliśmy, że nadzór nad pułkiem szwankował, szkolenia były niewłaściwe, nawet organizacja lotu pozostawiała wiele do życzenia. (...) Nasz raport jest jawny, można zobaczyć, gdzie państwo zawiodło" podkreślał Lasek.

Rowerem tylko z kartą?

Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie obowiązkowych kart rowerowych. Urzędnicy przekonują, że to poprawi bezpieczeństwo na drogach i zmniejszy liczbę wypadków z udziałem rowerzystów. O tym, czy wprowadzenie uprawnień jest konieczne i jak mogą na nie zareagować sami cykliści, dyskutowali w programie Tak jest Grzegorz Długi z Kukiz 15’ i Jerzy Dziewulski.

Dekomunizacja przestrzeni publicznej?

Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Zareagowała na nią Rosja, która dopatruje się w tym przejawów niechęci czy nienawiści. Krytycy takich zmian mówią, że to będą kolejne wielkie koszta związane między innymi ze zmianami w dowodach osobistych czy dokumentach. Dyskutowali o tym goście programu TAK JEST: Marian Piłka z Prawicy RP oraz lewicowa publicystka Agnieszka Wołk-Łaniewska.

Sędziowie Trybunału pod presją ministra?

Zaostrza się spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Tuż przed rozprawą w sprawie kodeksu wyborczego, prezes Trybunału Andrzej Rzepliński poinformował o liście od ministra Zbigniewa Ziobry. Szef resortu sprawiedliwości przekonywał, że to co robią sędziowie, może zostać poddane kontroli przestrzegania prawa. Opozycja mówi o groźbach w kierunku niezależnych sędziów i łamaniu demokratycznych standardów, a obóz rządowy tłumaczy, że było to jedynie formalne stanowisko prokuratora generalnego. O kryzysie, który wydaje się nie mieć końca, rozmawiali w programie Tak jest rzecznik rządu Rafał Bochenek oraz Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej.

Anna Zawadzka i ks. Kazimierz Sowa o aborcji

W zeszłą niedzielę w kościołach w całej Polsce odczytywany był komunikat Konferencji Episkopatu Polski w sprawie aborcji. Duchowni apelowali w nim o wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży. Środowiska przeciwne zaostrzeniu przepisów aborcyjnych zorganizowały protesty. Przed Sejmem tysiące osób manifestowało swój przeciw, wymachując wieszakami, symbolizującymi usuwanie ciąży w aborcyjnym podziemiu. Oprócz tego w kościele św. Anny w Warszawie doszło do bezprecedensowego incydentu. W trakcie mszy podczas odczytywania listu biskupów zorganizowana grupa kobiet na znak protestu wstała i opuściła budynek. Doszło do utarczek słownych. W programie Tak jest organizatorka i uczestniczka tej akcji Anna Zawadzka i ksiądz Kazimierz Sowa rozmawiali o tych wydarzeniach. Prezentujemy tę rozmowę w całości.

Panama Paper z polskim akcentem

11 milionów akt wyciekło z panamskiej kancelarii, która należy do największych na świecie placówek oferujących klientom zakładanie i prowadzenie firm znajdujących się w tak zwanych rajach podatkowych. Placówka obok ulg podatkowych miała pomagać także w praniu brudnych pieniędzy, oszustwach podatkowych i omijaniu międzynarodowych sankcji. Władimir Putin, Petro Poroszenko i Lionel Messi - to najbardziej znane nazwiska otwierające długą listę osób, które korzystały z usług panamskiej kancelarii. Wśród jej klientów znaleźli się też Polacy, w tym były prezydent Warszawy Paweł Piskorski. Postępowanie w tej sprawie wszczęło już Ministerstwo Finansów. O unikaniu płacenia podatków dyskutowali goście programu "Tak jest" Przemysław Wipler i Piotr Ikonowicz.