Tak jest

Tak jest

Rząd pod prąd

Echa dyplomatycznej reprymendy po szczycie NATO wciąż rozbrzmiewają, jednak głównie w ustach komentatorów i opozycji. Politycy PiS konsekwentnie bagatelizują słowa Baracka Obamy, które padły po spotkaniu przywódcy z Andrzejem Dudą. Gościem programu Tak Jest była Beata Kempa - szefowa kancelarii Premier Beaty Szydło, w programie komentowała nie tylko sprawy związane ze szczytem, ale też plany tworzenia nowych unijnych traktatów, które zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Obama zaniepokojony sytuacją wokół TK

Dziś rozpoczął się szczyt NATO w Warszawie. Do stolicy przyjechało 60 delegacji, 21 prezydentów i ponad 2 tysiące delegatów. Wszyscy zebrali się na Stadionie Narodowym i rozmawiali m.in o bezpieczeństwie zachodniego świata. Wcześniej Barack Obama spotkał się z Andrzejem Dudą. Na konferencji po spotkaniu prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził zaniepokojenie w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Dodał także, że jako przyjaciel i sojusznik namawia do wspierania instytucji demokratycznych. Między innymi o tych słowach rozmawiali w programie Tak Jest goście Andrzeja Morozowskiego - prof. Tadeusz Iwiński i Paweł Kowal.

Ustawa o TK - najnowsza, ale nieostateczna

Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie PiS już teraz zapowiadają, że nie jest to jeszcze ustawa docelowa. Nowe przepisy mają ustabilizować sytuację wokół TK. A w programie "Tak jest" założenia ustawy komentowała prof. Ewa Łętowska.

Nocny ekspres konstytucyjny

Dziś wieczorem odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Po debacie ma się jeszcze zebrać komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Jej członkowie debatowali wczoraj w godzinach wieczornych, przez siedem godzin, do trzeciej nad ranem. Mimo burzliwych obrad ustawa, której bazą jest projekt Prawa i Sprawiedliwości, została zarekomendowana do Sejmu. Jutro prawdopodobnie odbędzie się głosowanie. Na temat tempa prac rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Barbara Dolniak z Nowoczesnej i Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Szef MON zostaje na stanowisku

Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie Antoniego Macierewicza. Za wotum nieufności dla ministra obrony narodowej opowiedziało się 166 posłów, przeciwko głosowało 267. O wniosku dyskutowali także goście programu "Tak jest". "Ten pan nie zrobił absolutnie niczego, obiecał że powoła międzynarodową komisję ws. katastrofy smoleńskiej i sprowadzi wrak do Polski" - tak między innymi na temat efektów pracy ministra Macierewicza mówił poseł Stefan Niesiołowski. Marek Jakubiak z Kukiz'15 zapewniał jednak, że nie było żadnego merytorycznego argumentu, który przemawiałby za dymisją Antoniego Macierewicza.

Rząd likwiduje OFE

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił w budynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych plan likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. 35 miliardów złotych ze zgromadzonych tam pieniędzy ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostałe 100 miliardów zasili Indywidualne Konta Emerytalne dotychczasowych uczestników OFE. "OFE miały wykreować nadzwyczajny zysk na giełdzie, by wyrównać obniżenie świadczeń emerytalnych, okazały się nieefektywne" mówił prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski. Według prezesa Agencji Ratingu Społecznego Cezarego Mecha, propozycja Morawieckiego oznacza wyższą składkę emerytalną.

W siódmym dniu

Prezes Prawa i Sprawiedliwości popiera ograniczenie handlu w niedzielę. Podpisy pod odpowiednim projektem ustawy w tej sprawie zbiera Solidarność. Wcześniej podobne deklaracje złożyli m.in. premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. O tym czy deklaracja Jarosława Kaczyńskiego może oznaczać, że wkrótce zapisy ograniczające handel w niedziele znajdą się w Polskim prawie rozmawiali w programie Tak Jest Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan o Alfred Bujara z Solidarności.

Prezydent odmawia sędziom

Prezydent Andrzej Duda odmówił powołania 10 z 13 sędziów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa. KRS odbiera sytuację jako nieumocowaną w przepisach i niezrozumiałą, a przede wszystkim niezgodną z Konstytucją. Sprawa ma być poruszona na najbliższym posiedzeniu Rady, a nie wyklucza się, że zajmie się nią nawet Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta zapewniał, że jest to prerogatywa osobista prezydenta. Inne zdanie mają sędziowie i opozycja. O tej sytuacji rozmawiali goście Małgorzaty Łaszcz - Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości i Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej.

Sejmowa kłótnia o temperaturę

Od sporu o obecność kamer telewizyjnych rozpoczęły się obrady komisji sprawiedliwości, na której były rozpatrywane projekty nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz zażądał, by z powodu "trudnych warunków" operatorzy opuścili salę. Spotkało się to z ostrą reakcją posłów opozycji. Między parlamentarzystami doszło do burzliwej dyskusji o dostęp obywateli do przekazu medialnego. Ostatecznie zapadła decyzja o przeniesieniu obrad do większej sali, po czym je wznowiono. O zamieszaniu z temperaturą w sali obrad oraz nowych propozycjach dotyczących Trybunału dyskutowali goście programu Tak jest: Barbara Dolniak z Nowoczesnej i Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Brexit nasilił ksenofobię?

Rosną antypolskie nastroje po Brexicie? W brytyjskim Cambridgeshire rozdawano ulotki z napisem: "Wychodzimy z UE. Nie będzie więcej polskiego robactwa”. O ksenofobicznych nastrojach w Wielkiej Brytanii i Polsce dyskutowali Marek Jakubiak oraz Ryszard Kalisz.

Polska wobec Brexitu

Po Brexicie w całej Europie pojawiają się różne koncepcje funkcjonowania Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, należy zrobić wszystko, by zachęcić Brytyjczyków do powrotu do Wspólnoty. Prezes PiS uważa, że niezbędny jest nowy traktat, który wprowadziłby zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Opozycja zdecydowanie nie zgadza się z takim rozumowaniem i przestrzega, że działania Kaczyńskiego mogą doprowadzić do wyprowadzenia Polski ze Wspólnoty. O koncepcjach i pomysłach na Polskę w Unii bez Wielkiej Brytanii rozmawiali goście Tak jest - Jarosław Sellin i Jacek Protasiewicz

Rozwód z Europą

Wielka Brytania podjęła decyzję - Brexit stał się faktem. O skutkach decyzji Brytyjczyków na razie trudno rozmawiać, bo obecna sytuacja jest bezprecedensowa. Nie da się jednak uniknąć pytania czym Unia zawiniła i czy taką samą winę mogą zarzucić jej Polacy. O tym jak przełożyć Brexit i jego skutki na polskie warunki rozmawiali goście programu Tak Jest Monika Rosa i Ryszard Bugaj.

Czy Polxit jest możliwy?

Brytyjczycy podejmują najważniejszą od lat decyzję. Już jutro dowiemy się czy Brexit stanie się faktem czy może Unia Europejska będzie mogła odetchnąć z ulgą. Nawet jeśli Brytyjczycy pozostaną we wspólnocie widmo wyjścia dowolnego kraju z Unii nie zniknie, w ślad Wielkiej Brytanii mogą pójść inne kraje. O tym czy może być to też Polska rozmawiali goście programu Tak Jest Michał Kamiński i Przemysław Wipler.

In or out UE? Jutro decyzja Brytyjczyków.

Już jutro Brytyjczycy odpowiedzą na pytanie: czy chcą by ich kraj pozostał w Unii Europejskiej - czy wolą ją opuścić. Ewentualny Brexit może przynieść różne konsekwencje, także dla Polski. O prawdopodobnych skutkach opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur unijnych rozmawiali goście programu Tak Jest były eurodeputowany Marek Siwiec oraz Konrad Berkowicz z partii KORWiN.

Jakie stosunki Polska powinna utrzymywać z Chinami?

Podczas wizyty przewodniczącego ChRL w naszym kraju podpisano szereg umów dwustronnych, dotyczących m.in. wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Na otwarciu chińskiego rynku mają zyskać m.in. producenci jabłek czy wieprzowiny. Wizycie towarzyszyły jednak protesty obrońców praw człowieka. Czy łamanie praw człowieka powinno zniechęcić Polskę do współpracy z Chinami? Czy handel zawsze rządzi się swoimi prawami? O tym w programie rozmawiały Joanna Senyszyn i Justyna Samolińska.

"Ustawka" hybrydowa

Brytyjskie służby mają sprawdzać, czy zamieszki między pseudokibicami rosyjskimi i angielskimi w Marsylii nie były przypadkiem elementem tak zwanej "wojny hybrydowe" - informuje prasa na Wyspach. Według jednej z gazet, wśród uczestników starć mieli zostać rozpoznani członkowie rosyjskich służb mundurowych. Śledczy z Wielkiej Brytanii i Francji mieli też stwierdzić, że działania pseudokibiców były doskonale skoordynowane i zaplanowane. O zachowaniu rosyjskich kibiców podczas Euro 2016 we Francji w programie Tak Jest rozmawiali były antyterrorysta Jerzy Dziewulski i prof. Tadeusz Iwiński.

Urzędy marszałkowskie pod lupą CBA

Superkontrola w urzędach marszałkowskich. Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do szesnastu placówek, by sprawdzić jak wydawane były unijne fundusze w latach 2007 - 2013. W reackji na to działanie agencji, lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna, napisał list, w którym apeluje do urzędników: "Nie dajcie się zastraszyć niegodnym metodom działania PiSu". O akcji kontrolnej podjętej przez CBA i jej motywach dyskutowali goście programu "Tak jest": Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej i Krzysztof Łapiński z Prawa i Sprawiedliwości.

Socjalna Rewolucja PiS

Po programie 500+ Prawo i Sprawiedliwość zapowiada kolejne kroki aby poprawić politykę socjalną. Teraz oprócz kolejnego rządowego projektu czyli Mieszkania Plus partia rządząca podniesie także płacę minimalną. Rząd po burzliwej dyskusji przyjął we wtorek propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku. Będzie ono plasowało się na poziomie 2 tysięcy złotych. O polityce socjalnej PiSu rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest.

Groźba Brexitu

Już 23 czerwca Brytyjczycy zdecydują, czy chcą wyjść z Unii Europejskiej. Według ostatnich sondaży, przewagę mają przeciwnicy Wspólnoty. "Referendum dotyczy kształtu całej Europy" mówiła posłanka Nowoczesnej Monika Rosa. "Istnieje życie pozaunijne, nic wielkiego się nie stanie" uważał z kolei Jacek Wilk z Kukiz'15.