Tak jest

Tak jest

Prezydent odmawia sędziom

Prezydent Andrzej Duda odmówił powołania 10 z 13 sędziów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa. KRS odbiera sytuację jako nieumocowaną w przepisach i niezrozumiałą, a przede wszystkim niezgodną z Konstytucją. Sprawa ma być poruszona na najbliższym posiedzeniu Rady, a nie wyklucza się, że zajmie się nią nawet Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta zapewniał, że jest to prerogatywa osobista prezydenta. Inne zdanie mają sędziowie i opozycja. O tej sytuacji rozmawiali goście Małgorzaty Łaszcz - Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości i Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej.

Sejmowa kłótnia o temperaturę

Od sporu o obecność kamer telewizyjnych rozpoczęły się obrady komisji sprawiedliwości, na której były rozpatrywane projekty nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz zażądał, by z powodu "trudnych warunków" operatorzy opuścili salę. Spotkało się to z ostrą reakcją posłów opozycji. Między parlamentarzystami doszło do burzliwej dyskusji o dostęp obywateli do przekazu medialnego. Ostatecznie zapadła decyzja o przeniesieniu obrad do większej sali, po czym je wznowiono. O zamieszaniu z temperaturą w sali obrad oraz nowych propozycjach dotyczących Trybunału dyskutowali goście programu Tak jest: Barbara Dolniak z Nowoczesnej i Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Brexit nasilił ksenofobię?

Rosną antypolskie nastroje po Brexicie? W brytyjskim Cambridgeshire rozdawano ulotki z napisem: "Wychodzimy z UE. Nie będzie więcej polskiego robactwa”. O ksenofobicznych nastrojach w Wielkiej Brytanii i Polsce dyskutowali Marek Jakubiak oraz Ryszard Kalisz.

Polska wobec Brexitu

Po Brexicie w całej Europie pojawiają się różne koncepcje funkcjonowania Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, należy zrobić wszystko, by zachęcić Brytyjczyków do powrotu do Wspólnoty. Prezes PiS uważa, że niezbędny jest nowy traktat, który wprowadziłby zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Opozycja zdecydowanie nie zgadza się z takim rozumowaniem i przestrzega, że działania Kaczyńskiego mogą doprowadzić do wyprowadzenia Polski ze Wspólnoty. O koncepcjach i pomysłach na Polskę w Unii bez Wielkiej Brytanii rozmawiali goście Tak jest - Jarosław Sellin i Jacek Protasiewicz

Rozwód z Europą

Wielka Brytania podjęła decyzję - Brexit stał się faktem. O skutkach decyzji Brytyjczyków na razie trudno rozmawiać, bo obecna sytuacja jest bezprecedensowa. Nie da się jednak uniknąć pytania czym Unia zawiniła i czy taką samą winę mogą zarzucić jej Polacy. O tym jak przełożyć Brexit i jego skutki na polskie warunki rozmawiali goście programu Tak Jest Monika Rosa i Ryszard Bugaj.

Czy Polxit jest możliwy?

Brytyjczycy podejmują najważniejszą od lat decyzję. Już jutro dowiemy się czy Brexit stanie się faktem czy może Unia Europejska będzie mogła odetchnąć z ulgą. Nawet jeśli Brytyjczycy pozostaną we wspólnocie widmo wyjścia dowolnego kraju z Unii nie zniknie, w ślad Wielkiej Brytanii mogą pójść inne kraje. O tym czy może być to też Polska rozmawiali goście programu Tak Jest Michał Kamiński i Przemysław Wipler.

In or out UE? Jutro decyzja Brytyjczyków.

Już jutro Brytyjczycy odpowiedzą na pytanie: czy chcą by ich kraj pozostał w Unii Europejskiej - czy wolą ją opuścić. Ewentualny Brexit może przynieść różne konsekwencje, także dla Polski. O prawdopodobnych skutkach opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur unijnych rozmawiali goście programu Tak Jest były eurodeputowany Marek Siwiec oraz Konrad Berkowicz z partii KORWiN.

Jakie stosunki Polska powinna utrzymywać z Chinami?

Podczas wizyty przewodniczącego ChRL w naszym kraju podpisano szereg umów dwustronnych, dotyczących m.in. wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Na otwarciu chińskiego rynku mają zyskać m.in. producenci jabłek czy wieprzowiny. Wizycie towarzyszyły jednak protesty obrońców praw człowieka. Czy łamanie praw człowieka powinno zniechęcić Polskę do współpracy z Chinami? Czy handel zawsze rządzi się swoimi prawami? O tym w programie rozmawiały Joanna Senyszyn i Justyna Samolińska.

"Ustawka" hybrydowa

Brytyjskie służby mają sprawdzać, czy zamieszki między pseudokibicami rosyjskimi i angielskimi w Marsylii nie były przypadkiem elementem tak zwanej "wojny hybrydowe" - informuje prasa na Wyspach. Według jednej z gazet, wśród uczestników starć mieli zostać rozpoznani członkowie rosyjskich służb mundurowych. Śledczy z Wielkiej Brytanii i Francji mieli też stwierdzić, że działania pseudokibiców były doskonale skoordynowane i zaplanowane. O zachowaniu rosyjskich kibiców podczas Euro 2016 we Francji w programie Tak Jest rozmawiali były antyterrorysta Jerzy Dziewulski i prof. Tadeusz Iwiński.

Urzędy marszałkowskie pod lupą CBA

Superkontrola w urzędach marszałkowskich. Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do szesnastu placówek, by sprawdzić jak wydawane były unijne fundusze w latach 2007 - 2013. W reackji na to działanie agencji, lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna, napisał list, w którym apeluje do urzędników: "Nie dajcie się zastraszyć niegodnym metodom działania PiSu". O akcji kontrolnej podjętej przez CBA i jej motywach dyskutowali goście programu "Tak jest": Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej i Krzysztof Łapiński z Prawa i Sprawiedliwości.

Socjalna Rewolucja PiS

Po programie 500+ Prawo i Sprawiedliwość zapowiada kolejne kroki aby poprawić politykę socjalną. Teraz oprócz kolejnego rządowego projektu czyli Mieszkania Plus partia rządząca podniesie także płacę minimalną. Rząd po burzliwej dyskusji przyjął we wtorek propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku. Będzie ono plasowało się na poziomie 2 tysięcy złotych. O polityce socjalnej PiSu rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest.

Groźba Brexitu

Już 23 czerwca Brytyjczycy zdecydują, czy chcą wyjść z Unii Europejskiej. Według ostatnich sondaży, przewagę mają przeciwnicy Wspólnoty. "Referendum dotyczy kształtu całej Europy" mówiła posłanka Nowoczesnej Monika Rosa. "Istnieje życie pozaunijne, nic wielkiego się nie stanie" uważał z kolei Jacek Wilk z Kukiz'15.

SAMORZĄDOWY SABOTAŻ 500+?

Minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podejrzewa, że samorządy związane z Platformą Obywatelską próbują sabotować rządowy program 500+ i świadomie przedłużają procedury. Minister zaapelowała do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty. O tym czy samorządy rzeczywiście mogą utrudniać realizację programu spierali się w programie Tak Jest posłowie Marcin Święcicki i Maks Kraczkowski.

Ekologiczny apel do papieża

Krakowska Fundacja im. Zygmunta Starego chce by Franciszek zwrócił uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Działacze Fundacji opublikowali we włoskim dzienniku "Le Republika" apel w tej spawie do papieża. "Papieżu Franciszku! Pomóż nam. Smog zabija nas codziennie!" napisali w apelu. Franciszek miałby wesprzeć ich w walce ze smogiem podczas swojej wizyty w Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży. O apelu fundacji i problemach ekologicznych w Krakowie rozmawiali goście programu Tak Jest Katarzyna Guzek z Greenpeace i publicysta katolicki Tomasz Wiścicki.

Potęga piłkarskich idoli

Dziś rozpoczyna się wielkie święto futbolu - Euro 2016. Turniej potrwa do 10 lipca. Na stadionach zobaczymy ponad pół tysiąca piłkarzy z 24 drużyn z całej Europy. O tym jaki mają oni wpływ na swoich kibiców rozmawiali w programie Tak Jest były hokeista Mariusz Czerkawski i dr Leszek Mellibruda.

Trzy pomysły na Trybunał

Posłowie zajmują się trzema projektami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego. W sejmie zaprezentowano założenia projektów PiS-u, PSL i obywatelskiego KOD-u. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią o próbie szukania kompromisu, opozycja - o zasłonie dymnej dla niekonstytucyjnych propozycji partii rządzącej. O kolejnym podejściu do rozwiązania sporu wokół TK rozmawiali w programie Tak jest Krzysztof Brejza (PO) i Marek Ast (PiS)

"PiS szkodzi sam sobie"

Publicysta "Gazety Wyborczej" w jednym z ostatnich tekstów zasugerował, że rządowi Prawa i Sprawiedliwości ciężko będzie w obecnej atmosferze przeprowadzać reformy gospodarcze. Jego zdaniem działania PiS-u w sprawie Trybunału Konstytucyjnego utrudnią wprowadzenie oczekiwanych społecznie zmian w innych sferach. Z jego rozumowaniem w innym tekście polemikę podjął Aleksander Smolar z Fundacji Batorego. Swoje argumenty obaj panowie wymienili w programie Tak jest.

Pielęgniarek walka o normalność

Strajk pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka to jedynie cząstka problemów w polskiej służbie zdrowia. Środowisko pielęgniarek i położnych w całym kraju coraz głośniej domaga się zmian, które zapewniłyby im godne warunki finansowe. Chcą one lepszego zarządzania placówkami, które niedługo mogą być zamykane nie z powodu protestów, ale braków kadrowych. Liczba pielęgniarek w Polsce drastycznie spada, co wymusza niejako reakcję rządu, której wciąż brakuje. Czy jednak w tak dramatycznej sytuacji pielęgniarki mogą w proteście odejść od łóżek pacjentów, by próbować wywalczyć im jednocześnie lepszą opiekę, rozmawiali w programie Tak jest Lucyna Dargiewicz z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz.

Głos obywateli o ustawie antyterrorystycznej

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie tzw. ustawy antyterrorystycznej. W swoich wystąpieniach, przedstawiciele organizacji pozarządowych podnieśli szereg zarzutów wobec nowego prawa. "Ustawa radykalnie znosi prawa, przysługujące cudzoziemcom, każdy z nich będzie mógł być podsłuchiwany i deportowany bez decyzji sądu" podkreślała Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. Piotr Strzembosz z Prawicy RP przyznał z kolei, że przed uchwaleniem takiej ustawy, powinny odbyć się wysłuchania publiczne w parlamencie.

27 lat wolności

Jutro mija 27. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Wybrano w nich skład Sejmu kontraktowego, w którym na 460 mandatów 299 z góry należało się koalicji rządowej, a o pozostałe 161 kandydaci mieli ubiegać się w całkowicie wolnych wyborach, bo swoich kandydatów mogły zgłaszać dowolne ugrupowania, nawet te dotąd nielegalne. Wspomnienia z tamtych ważnych dla rodzącej się polskiej demokracji dni przywoływali w programie Tak Jest ówcześni kandydaci Marian Piłka i Zbigniew Janas.