Tak jest

Tak jest

Drukarz odmówił zlecenia dla fundacji LGBT. Sprawą zajął się Zbigniew Ziobro

Pracownik łódzkiej drukarni odmówił wykonania zlecenia dla osób z fundacji LGBT. Mężczyzna został pozwany do sądu i otrzymał 200 zł grzywny. Wyrok wobec drukarza skrytykował natomiast minister Zbigniew Ziobro, który uważa, że to naruszanie wolności pracownika. O tym, kto w tym sporze ma rację dyskutowali goście programu Tak jest.

"Podejmowanie decyzji za powstańców odbiera im godność"

Tegoroczne obchody Powstania Warszawskiego odbyły się nieco inaczej. Co prawda w asyście wojska, ale apel poległych zamieniony został na apel pamięci. Przeciwko takiemu rozwiązaniu przeciwni byli powstańcy, którzy twierdzą, że dołączanie dodatkowych nazwisk nie miało swojego uzasadnienia. Takiego zdania jest między innymi Anna Jakubowska, sanitariuszka „Paulinka” z batalionu „Zośka”, która w programie Tak jest stwierdziła, że naciskanie na decyzje powstańców odbiera im godność.

Na marginesie ŚDM spór o polską przyrodę

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Ministerstwo Środowiska będzie promować polską przyrodę. Resort chce między innymi zachęcać do odwiedzania parków narodowych. A już wczoraj minister Jan Szyszko wziął udział w debacie, podczas której uczestnicy zastanawiali się nad możliwością realizacji zawartych w encyklice papieskiej "Laudato si" przesłań dotyczących roli człowieka w ochronie środowiska. Szef resortu środowiska mówił między innymi o Puszczy Białowieskiej, a jego słowa komentowali goście programu Tak jest, Jan Łukaszewicz i Przemysław Chylarecki.

Niepokojące wydarzenia w Europie i groźba wzrostu poczucia strachu

W krótkim czasie na zachodzie Europy doszło do kilku groźnych wydarzeń. Paryż, Bruksela, Nicea, Monachium czy Ansbach. Zdarzenia z tych miejsc obserwuje cały kontynent. O ryzyku związanego z nimi wzrostu poczucia zagrożenia rozmawiali goście programu Tak jest, prof. Paweł Śpiewak i Tomasz Kozłowski.

Sejm niemy

Przed głosowaniem w sprawie nowej ustawy o TK, marszałek Marek Kuchciński zabronił posłom zgłaszania kolejnych wniosków formalnych i pytań - jego zdaniem, opozycja nadużywała tej formy do blokowania prac nad ustawą. "Pamiętam parlament, w którym panowały wyższe standardy, one się stopniowo degradowały" mówił były doradca prezydenta Kaczyńskiego, prof. Ryszard Bugaj. Andrzej Rozenek z Biało-Czerwonych przypominał, że PiS w poprzedniej kadencji mówił o pakiecie demokratycznym dla opozycji. "Kopacz jako marszałek nigdy nie odbierała nikomu głosu" podkreślał były poseł.

Echa cięć w Platformie

Po wczorajszym wyrzuceniu Jacka Protasiewicza, Michała Kamińskiego i Stanisława Huskowskiego z szeregów Platformy Obywatelskiej pojawiają się pytania o przyszłość partii. Blisko 30 posłów PO podpisało dziś apel do zarządu Platformy o cofnięcie decyzji zarządu. Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, w piątek zbierze się po raz kolejny zarząd PO. Tematem rozmów ma być sytuacja wewnętrzna w partii. O tym, w którym kierunku zmierza Platforma rozmawiali goście programu Tak Jest Kornel Morawiecki i Stefan Niesiołowski.

Czystki w Platformie

Personalne cięcia w Platformie Obywatelskiej po dzisiejszym zarządzie partii. Posłowie Michał Kamiński, Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski zostali wykluczeni. Przyczyną decyzji miało być szkodzenie wizerunkowi partii i działanie na jej szkodę, jednak dokładnych przyczyn nie wskazano. O tym co się stało w Platformie opowiadał w programie Tak Jest jeden z wykluczonych posłów Stanisław Huskowski.

Bezpieczeństwo na ŚDM

Po ostatnim zamachu w Nicei, padają pytania o przygotowanie polskich służb na atak "samotnego wilka". "To najtrudniejsza forma terroryzmu" mówił ekspert ds. bezpieczeństwa Krzysztof Liedel. "Taki sprawca ma nad nami przewagę, bo to on wybiera miejsce, czas i formę ataku" podkreślał były szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

Nieudolność francuskich władz i polityka multi-kulti. Krytyczna ocena ministra Mariusza Błaszczaka

Minister Mariusz Błaszczak ocenił, ze francuskie władze nie wyciągnęły wniosków z tragedii, które dotknęły kraj. Szef MSW skrytykował także między innymi ideologię multi-kulti i francuską poprawność polityczną. Opozycja ocenia, że to infantylne i groźne słowa, takiego zdania jest również gość programu Tak jest, prezydent Słupska, Robert Biedroń. Eksperci mówią jednak o francuskim systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego jako o jednym z najlepszych w Europie.

"Nie ma najmniejszych szans by zapobiec tego typu atakom"

Ponad 80 osób zostało zabitych w zamachu w Nicei na południu Francji. Wśród ofiar jest dziesięcioro dzieci. W ataku rannych zostało co najmniej 200 osób, wiele z nich jest w stanie krytycznym. Do zdarzenia doszło podczas obchodów Dnia Bastylii, rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum na promenadzie. W tym miejscu zebrały się tysiące mieszkańców i turystów by obejrzeć pokaz fajerwerków z okazji święta narodowego Francji. Sprawcą ataku jest 31-letni Tunezyjczyk mieszkający w Nicei. Nie miał francuskiego obywatelstwa, a tylko prawo pobytu. Prokurator poinformował, że wszczęto śledztwo, które ma ustalić m.in czy sprawca zamachu działał sam oraz czy był powiązany z jakimiś organizacjami terrorystycznymi. O tym czy da się zapobiec takim zamachom rozmawiali w programie Tak Jest dr Jarosław Kuisz z „Kultury Liberalnej” oraz Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador w Egipcie i Sudanie.

Golasy niemile widziane

Władze Sopotu wypowiadają wojnę bezwstydnym ubiorom na ulicach miasta. Rusza akcja informacyjno - edukacyjna, która ma uświadamiać, że pokazanie nagiego ciała nie w każdej sytuacji jest odpowiednie. "Nieubranych klientów nie obsługujemy". To jedno z haseł, które pojawiło się na plakatach w sopockich restauracjach. O słuszności akcji rozmawiali goście programu TAK JEST - dr Leszek Melibruda oraz Emilian Kamiński.

Donald Tusk o opozycji w Polsce

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w stanowczych słowach ocenia obecną opozycję w Polsce. W wywiadzie dla tygodnika "Polityka" były premier przekonuje, że opozycja, przede wszystkim PO, powinna otrząsnąć się po przegranych wyborach. W programie Tak jest o kondycji obecnych partii opozycyjnych rozmawiali Magdalena Środa i Paweł Poncyljusz.

Rząd pod prąd

Echa dyplomatycznej reprymendy po szczycie NATO wciąż rozbrzmiewają, jednak głównie w ustach komentatorów i opozycji. Politycy PiS konsekwentnie bagatelizują słowa Baracka Obamy, które padły po spotkaniu przywódcy z Andrzejem Dudą. Gościem programu Tak Jest była Beata Kempa - szefowa kancelarii Premier Beaty Szydło, w programie komentowała nie tylko sprawy związane ze szczytem, ale też plany tworzenia nowych unijnych traktatów, które zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Obama zaniepokojony sytuacją wokół TK

Dziś rozpoczął się szczyt NATO w Warszawie. Do stolicy przyjechało 60 delegacji, 21 prezydentów i ponad 2 tysiące delegatów. Wszyscy zebrali się na Stadionie Narodowym i rozmawiali m.in o bezpieczeństwie zachodniego świata. Wcześniej Barack Obama spotkał się z Andrzejem Dudą. Na konferencji po spotkaniu prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził zaniepokojenie w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Dodał także, że jako przyjaciel i sojusznik namawia do wspierania instytucji demokratycznych. Między innymi o tych słowach rozmawiali w programie Tak Jest goście Andrzeja Morozowskiego - prof. Tadeusz Iwiński i Paweł Kowal.

Ustawa o TK - najnowsza, ale nieostateczna

Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie PiS już teraz zapowiadają, że nie jest to jeszcze ustawa docelowa. Nowe przepisy mają ustabilizować sytuację wokół TK. A w programie "Tak jest" założenia ustawy komentowała prof. Ewa Łętowska.

Nocny ekspres konstytucyjny

Dziś wieczorem odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Po debacie ma się jeszcze zebrać komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Jej członkowie debatowali wczoraj w godzinach wieczornych, przez siedem godzin, do trzeciej nad ranem. Mimo burzliwych obrad ustawa, której bazą jest projekt Prawa i Sprawiedliwości, została zarekomendowana do Sejmu. Jutro prawdopodobnie odbędzie się głosowanie. Na temat tempa prac rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Barbara Dolniak z Nowoczesnej i Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Szef MON zostaje na stanowisku

Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie Antoniego Macierewicza. Za wotum nieufności dla ministra obrony narodowej opowiedziało się 166 posłów, przeciwko głosowało 267. O wniosku dyskutowali także goście programu "Tak jest". "Ten pan nie zrobił absolutnie niczego, obiecał że powoła międzynarodową komisję ws. katastrofy smoleńskiej i sprowadzi wrak do Polski" - tak między innymi na temat efektów pracy ministra Macierewicza mówił poseł Stefan Niesiołowski. Marek Jakubiak z Kukiz'15 zapewniał jednak, że nie było żadnego merytorycznego argumentu, który przemawiałby za dymisją Antoniego Macierewicza.

Rząd likwiduje OFE

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił w budynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych plan likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. 35 miliardów złotych ze zgromadzonych tam pieniędzy ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostałe 100 miliardów zasili Indywidualne Konta Emerytalne dotychczasowych uczestników OFE. "OFE miały wykreować nadzwyczajny zysk na giełdzie, by wyrównać obniżenie świadczeń emerytalnych, okazały się nieefektywne" mówił prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski. Według prezesa Agencji Ratingu Społecznego Cezarego Mecha, propozycja Morawieckiego oznacza wyższą składkę emerytalną.

W siódmym dniu

Prezes Prawa i Sprawiedliwości popiera ograniczenie handlu w niedzielę. Podpisy pod odpowiednim projektem ustawy w tej sprawie zbiera Solidarność. Wcześniej podobne deklaracje złożyli m.in. premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. O tym czy deklaracja Jarosława Kaczyńskiego może oznaczać, że wkrótce zapisy ograniczające handel w niedziele znajdą się w Polskim prawie rozmawiali w programie Tak Jest Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan o Alfred Bujara z Solidarności.