Tak jest

Tak jest

Policjant zabił kierowcę

W Szczecinie policjant zastrzelił kierowcę, który chciał uniknąć kontroli. Ofiara miała wcześniej potrącić jednego z funkcjonariuszy. "Policjant miał pełne prawo użyć broni" mówił były rzecznik Komendy Głównej, Mariusz Sokołowski. Innego zdania był prawnik i działacz społeczny Krystian Legierski - "nie możemy się zgodzić na to, że policja będzie strzelać do uciekających".

Walka o TK jest walką o wszystko - prof. Jerzy Stępień w Tak Jest

Trybunał Konstytucyjny uznał, że część przepisów nowej ustawy jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Zdanie odrębne złożyli trzej sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Trybunał za niezgodne z konstytucją uznał m.in. zapisy o kolejności badania spraw, blokowanie wydania wyroku przez czterech sędziów oraz pozostawianie decyzji o publikacji wyroku premierowi. W programie "Tak jest" wyrok komentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Co dalej z polską lewicą?

Lewicowy elektorat socjalny w związku z "500 plus" zameldował się w PiS, a reszta to raczej Partia Razem, środowiska LGBT - mówił w wywiadzie dla "Do Rzeczy" Grzegorz Schetyna. Zapewniał tez, że Platforma Obywatelska powinna pozostać przy bardziej konserwatywnym, prawicowym obliczu. Pojawiają się pytania, w jakiej kondycji jest dziś polska lewica, jak wygląda jej reprezentacja w sejmie i jakie będą dalsze losy lewej strony polskiej sceny politycznej. Między innymi o tym mówił w programie "Tak jest" Leszek Miller.

Nowe uprawnienia komorników

Już wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy, które prowadzą do elektronizacji postępowań komorniczych. Zajęcie rachunku dłużnika będzie więc możliwe także drogą internetową, co ma przyspieszyć ten proces. O tym, czy to dobre czy niekoniecznie ulepszające system postępowanie dyskutowali w programie "Tak jest" Monika Janus z Krajowej Rady Komorniczej oraz Piotr Ikonowicz.

Próba wymyślenia PiSu bis jest drogą niedobrą dla Polski

Byli posłowie PO stworzą jesienią własne koło w Sejmie. Michał Kamiński w programie "Tak jest" zapewniał, że nie pasuje do obecnej polityki Platformy Obywatelskiej, która wyraźnie skręca w prawą stronę i chce realizować inne założenia. Krytykował także Grzegorza Schetynę, który jego zdaniem coraz bardziej zabiega o prawicowy elektorat.

Przewozowa wojna

Walka między taksówkarzami a Uberem trwa. Według taksówkarzy, Uber to kolejna firma, która nielegalnie świadczy usługi przewozu osób, ponieważ kierowcy nie posiadają licencji oraz nie korzystają z kas fiskalnych. Wojnę Uberowi wypowiadają też miasta - kontrolują i karzą za wykonywanie przewozów bez licencji. O pojedynku między kierowcami rozmawiali goście programu Tak Jest Artur Wnorowski ze Związku Zawodowego Taksówkarzy „Warszawski Taksówkarz" i Marcel Klinowski ze Stowarzyszenia "Republikanie”.

Niezasłużona Aleja Zasłużonych?

Wiceszef MSWiA przyznaje, że policja i prokuratura wykonywały swoje obowiązki zgodnie z przepisami. Jarosław Zieliński ocenił w ten sposób zachowanie służb po incydencie umieszczenia na nagrobku Bolesława Bieruta na stołecznych Powązkach m.in. napisu "Kat". Wcześniej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zażądał zwolnienia dwóch osób zatrzymanych właśnie za namalowanie czerwonej gwiazdy i napisu "Kat" na grobie Bieruta. W programie Tak jest sprawę komentowali Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka oraz prof. Tadeusz Iwiński.

Frankowicze wściekli, banki odetchnęły

Stowarzyszenia frankowiczów ostro krytykują projekt prezydenckiej ustawy frankowej, uważając go za niezgodny z obietnicami z kampanii wyborczej. "Prezydent został oszukany" uważa Maciej Pawlicki z ruchu "Stop Bankowemu Bezprawiu". "Podjął błędną decyzję na bazie nieprawdziwych danych" podkreślał Pawlicki. "Przesłanie prezydenta odbieram jako pozytywny sygnał - nie ma miejsca na populizm i nieuzasadnione roszczenia" mówił z kolei Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Drukarz odmówił zlecenia dla fundacji LGBT. Sprawą zajął się Zbigniew Ziobro

Pracownik łódzkiej drukarni odmówił wykonania zlecenia dla osób z fundacji LGBT. Mężczyzna został pozwany do sądu i otrzymał 200 zł grzywny. Wyrok wobec drukarza skrytykował natomiast minister Zbigniew Ziobro, który uważa, że to naruszanie wolności pracownika. O tym, kto w tym sporze ma rację dyskutowali goście programu Tak jest.

"Podejmowanie decyzji za powstańców odbiera im godność"

Tegoroczne obchody Powstania Warszawskiego odbyły się nieco inaczej. Co prawda w asyście wojska, ale apel poległych zamieniony został na apel pamięci. Przeciwko takiemu rozwiązaniu przeciwni byli powstańcy, którzy twierdzą, że dołączanie dodatkowych nazwisk nie miało swojego uzasadnienia. Takiego zdania jest między innymi Anna Jakubowska, sanitariuszka „Paulinka” z batalionu „Zośka”, która w programie Tak jest stwierdziła, że naciskanie na decyzje powstańców odbiera im godność.

Na marginesie ŚDM spór o polską przyrodę

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Ministerstwo Środowiska będzie promować polską przyrodę. Resort chce między innymi zachęcać do odwiedzania parków narodowych. A już wczoraj minister Jan Szyszko wziął udział w debacie, podczas której uczestnicy zastanawiali się nad możliwością realizacji zawartych w encyklice papieskiej "Laudato si" przesłań dotyczących roli człowieka w ochronie środowiska. Szef resortu środowiska mówił między innymi o Puszczy Białowieskiej, a jego słowa komentowali goście programu Tak jest, Jan Łukaszewicz i Przemysław Chylarecki.

Niepokojące wydarzenia w Europie i groźba wzrostu poczucia strachu

W krótkim czasie na zachodzie Europy doszło do kilku groźnych wydarzeń. Paryż, Bruksela, Nicea, Monachium czy Ansbach. Zdarzenia z tych miejsc obserwuje cały kontynent. O ryzyku związanego z nimi wzrostu poczucia zagrożenia rozmawiali goście programu Tak jest, prof. Paweł Śpiewak i Tomasz Kozłowski.

Sejm niemy

Przed głosowaniem w sprawie nowej ustawy o TK, marszałek Marek Kuchciński zabronił posłom zgłaszania kolejnych wniosków formalnych i pytań - jego zdaniem, opozycja nadużywała tej formy do blokowania prac nad ustawą. "Pamiętam parlament, w którym panowały wyższe standardy, one się stopniowo degradowały" mówił były doradca prezydenta Kaczyńskiego, prof. Ryszard Bugaj. Andrzej Rozenek z Biało-Czerwonych przypominał, że PiS w poprzedniej kadencji mówił o pakiecie demokratycznym dla opozycji. "Kopacz jako marszałek nigdy nie odbierała nikomu głosu" podkreślał były poseł.

Echa cięć w Platformie

Po wczorajszym wyrzuceniu Jacka Protasiewicza, Michała Kamińskiego i Stanisława Huskowskiego z szeregów Platformy Obywatelskiej pojawiają się pytania o przyszłość partii. Blisko 30 posłów PO podpisało dziś apel do zarządu Platformy o cofnięcie decyzji zarządu. Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, w piątek zbierze się po raz kolejny zarząd PO. Tematem rozmów ma być sytuacja wewnętrzna w partii. O tym, w którym kierunku zmierza Platforma rozmawiali goście programu Tak Jest Kornel Morawiecki i Stefan Niesiołowski.

Czystki w Platformie

Personalne cięcia w Platformie Obywatelskiej po dzisiejszym zarządzie partii. Posłowie Michał Kamiński, Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski zostali wykluczeni. Przyczyną decyzji miało być szkodzenie wizerunkowi partii i działanie na jej szkodę, jednak dokładnych przyczyn nie wskazano. O tym co się stało w Platformie opowiadał w programie Tak Jest jeden z wykluczonych posłów Stanisław Huskowski.

Bezpieczeństwo na ŚDM

Po ostatnim zamachu w Nicei, padają pytania o przygotowanie polskich służb na atak "samotnego wilka". "To najtrudniejsza forma terroryzmu" mówił ekspert ds. bezpieczeństwa Krzysztof Liedel. "Taki sprawca ma nad nami przewagę, bo to on wybiera miejsce, czas i formę ataku" podkreślał były szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

Nieudolność francuskich władz i polityka multi-kulti. Krytyczna ocena ministra Mariusza Błaszczaka

Minister Mariusz Błaszczak ocenił, ze francuskie władze nie wyciągnęły wniosków z tragedii, które dotknęły kraj. Szef MSW skrytykował także między innymi ideologię multi-kulti i francuską poprawność polityczną. Opozycja ocenia, że to infantylne i groźne słowa, takiego zdania jest również gość programu Tak jest, prezydent Słupska, Robert Biedroń. Eksperci mówią jednak o francuskim systemie bezpieczeństwa antyterrorystycznego jako o jednym z najlepszych w Europie.

"Nie ma najmniejszych szans by zapobiec tego typu atakom"

Ponad 80 osób zostało zabitych w zamachu w Nicei na południu Francji. Wśród ofiar jest dziesięcioro dzieci. W ataku rannych zostało co najmniej 200 osób, wiele z nich jest w stanie krytycznym. Do zdarzenia doszło podczas obchodów Dnia Bastylii, rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum na promenadzie. W tym miejscu zebrały się tysiące mieszkańców i turystów by obejrzeć pokaz fajerwerków z okazji święta narodowego Francji. Sprawcą ataku jest 31-letni Tunezyjczyk mieszkający w Nicei. Nie miał francuskiego obywatelstwa, a tylko prawo pobytu. Prokurator poinformował, że wszczęto śledztwo, które ma ustalić m.in czy sprawca zamachu działał sam oraz czy był powiązany z jakimiś organizacjami terrorystycznymi. O tym czy da się zapobiec takim zamachom rozmawiali w programie Tak Jest dr Jarosław Kuisz z „Kultury Liberalnej” oraz Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador w Egipcie i Sudanie.

Golasy niemile widziane

Władze Sopotu wypowiadają wojnę bezwstydnym ubiorom na ulicach miasta. Rusza akcja informacyjno - edukacyjna, która ma uświadamiać, że pokazanie nagiego ciała nie w każdej sytuacji jest odpowiednie. "Nieubranych klientów nie obsługujemy". To jedno z haseł, które pojawiło się na plakatach w sopockich restauracjach. O słuszności akcji rozmawiali goście programu TAK JEST - dr Leszek Melibruda oraz Emilian Kamiński.

Donald Tusk o opozycji w Polsce

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w stanowczych słowach ocenia obecną opozycję w Polsce. W wywiadzie dla tygodnika "Polityka" były premier przekonuje, że opozycja, przede wszystkim PO, powinna otrząsnąć się po przegranych wyborach. W programie Tak jest o kondycji obecnych partii opozycyjnych rozmawiali Magdalena Środa i Paweł Poncyljusz.