Tak jest

Tak jest

Puszcza Białowieska pod topór

Jedna trzecia nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej pozostanie bez ingerencji człowieka, ale na pozostałym obszarze będą uruchomione działania z zakresu inżynierii ekologicznej - oświadczył w połowie marca minister minister środowiska, Jan Szyszko. Powodem ma być szkodliwe działanie kornika drukarza. Zapowiedź wycinki drzew na tym - unikalnym w skali Europy - terenie niemal natychmiast wzbudziła liczne kontrowersje. Protestujący przeciwko tej decyzji naukowcy i ekolodzy podkreślają, że leśnicy nie powinni działać na tym obszarze. O to, czy wycinanie drzew jest konieczne, czy stoją za tym inne powody, dyskutowali goście programu Tak jest: prof. Janusz Sowa z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Episkopat apeluje o całkowity zakaz aborcji

Wraca propozycja całkowitego zakazu aborcji. Prezydium Episkopatu wydało komunikat w sprawie pełnej ochrony życia człowieka, który będzie odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 3 kwietnia, tuż przed Dniem Świętości Życia. W oświadczeniu Episkopat stwierdza, że obecny kompromis z 1993 roku nie wystarcza i potrzebne są zmiany. Zgadzają się z tym premier Beata Szydło i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Część organizacji kobiecych już bije na alarm obawiając się, że zakazana aborcja zejdzie do podziemia, co zagrozi życiu poddających się jej kobiet. Na ten temat rozmawiali goście programu Tak Jest Barbara Nowacka i Marian Piłka.

Sprawa Kamińskiego umorzona

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok i umorzył sprawę Mariusza Kamińskiego i trzech byłych funkcjonariuszy CBA. Obecny koordynator służb specjalnych został rok temu skazany na więzienie za złamanie prawa przy "aferze gruntowej" z 2007 roku. Mimo nieprawomocnego wyroku prezydent Andrzej Duda skazanych ułaskawił. O umorzenie postępowania, wobec aktu łaski, wnosiła zarówno obrona, jak i prokuratura. O tej decyzji rozmawiali w programie Tak Jest Maks Kraczkowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej.

Wielkanocna polityka z ambony

- W Polsce pojawiła się nowa Targowica. Są oskarżenia wobec Polski, które mobilizują obce narody do nienawiści wobec Polaków - grzmiał w Wielką Niedzielę abp Józef Michalik. Obserwatorzy nie mają złudzeń, jakie środowiska opozycyjne miał na mysli duchowny. Nie pierwszy raz abp Michalik zajmuje wyraźne stanowisko polityczne, co budzi sprzeciw znacznej części społeczeństwa, która chce całkowitej apolityczności Kościoła Katolickiego. O tym, czy jest to w Polsce możliwe, rozmawiali w programie Tak jest publicyści Kazimiera Szczuka i Tomasz Wiścicki

Ministerstwo zdrowia przeciw pigułce "dzień po"

Pigułka "dzień po" nie będzie dostępna bez recepty. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy, który zakłada jej wycofanie w ciągu trzech miesięcy. Jak deklarował szef resortu Konstanty Radziwił, jest to przywracanie porządku w tym zakresie. Jego zdaniem produkt jest nadużywany. O tym czy zmiany planowane przez resort to dobry ruch, w programie Tak jest, dyskutowali prof. Monika Płatek i Jacek Wilk z Kukiz 15'

Rząd naprzeciw zagrożeniom

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak i minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński przedstawili założenia projektu tzw. ustawy antyterrorystycznej, która zwiększy uprawienia służb, zwłaszcza Agencji Bezpieczeństwa wewnętrznego. Partie opozycyjne w większości deklarują współpracę z rządem nad projektem. Podkreślają jednak, że czekają na więcej szczegółów, ponieważ ustawa może dać służbom zbyt wielką władzę i wiedzę o obywatelach. O tym, czy tego typu zmiany są konieczne wobec kolejnych zagrożeń terrorystycznych w Europie dyskutowali goście programu Tak jest - Grzegorz Lindenberg i Krystian Legierski.

Walka z teorią Darwina

Profesor Maciej Giertych napisał książkę, w której „obala” teorię ewolucji. Publikację pt. „Ewolucja, dewolucja, nauka” były europoseł Ligi Polskich Rodzin rozsyła do szkół walcząc w ten sposób z programami nauczania. Przeciwni temu biolodzy napisali list do Minister Edukacji z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. A profesor Giertych powtarza, że "protestuje przeciwko temu w jaki sposób naucza się o ewolucji". O tym czy teoria ewolucji jest błędna rozmawiali w programie Tak Jest prof. Maciej Giertych i prof. Zbigniew Mikołejko.

Krwawy wtorek w sercu Europy

Co najmniej 34 zabitych i blisko 200 osób rannych, w tym troje Polaków. W Brukseli doszło do serii ataków terrorystycznych. Bomby wybuchały, jedna po drugiej na lotnisku i na stacjach metra. Stolica Belgii jest całkowicie sparaliżowana, a ulice patrolują setki policjantów i żołnierzy. To kolejny akt terroryzmu w Europie, do którego przyznają się ekstremiści z Państwa Islamskiego. O tym, czy Polacy mogą czuć się bezpieczni i czy nasze służby byłyby gotowe w razie ewentualnego zamachu w jednym z polskich miast rozmawiali goście programu Tak jest: gen. Marek Dukaczewski i prof. Waldemar Dziak.

Trudny dialog polsko-rosyjski

- Są teraz w naszym kraju silne zapędy w kierunku autorytaryzmu - uważa Krzysztof Zanussi. W programie Tak jest wybitny reżyser mówił m.in. o zagrożeniach jakie jego zdaniem niesie zbyt silna pozycja władzy wykonawczej w państwie. W rozmowie z Andrzejem Morozowskim opowiadał o swoim odejściu z Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, o róznicach mentalnych między Polakami a Rosjanami, a także zdradził, dlaczego pójdzie na film o katastrofie smoleńskiej Antoniego Krauzego.

UE pod lupą polskich eurorealistów

W Sejmie powstał eurorealistyczny zespół parlamentarny. Tworzy go 12 posłów - 10 ruchu z Kukiz’15 i dwoje z Prawa i Sprawiedliwości. Zespół ma na bieżąco informować o stratach i korzyściach wynikających z polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. O tym pomyśle rozmawiali w programie Tak Jest Joanna Senyszyn i Jacek Wilk.

Partyjny spór o kandydaturę

"Janusz Wojciechowski został gwałtownie zaatakowany przez europosłanki PO" - uważa Jarosław Kaczyński. Zdaniem prezesa PiS to opinie Róży Thun i Julii Pitery mogły wpłynąć na decyzję unijnej komisji kontroli budżetowej o braku nominacji dla Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. W tej sprawie Kaczyński zaapelował do szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. O tym, czy ponadpartyjnie powinno popierać się polskich kandydatów na europejskie stanowiska rozmawiały w programie Tak jest Julia Pitera i Małgorzata Gosiewska

"Retoryka wojny domowej"

Prof. Magdalena Środa w swoim wpisie w mediach społecznościowych ostrzegła, że jej zdaniem w Polsce szykuje się stan wojenny. Zdaniem filozofki, "Kaczyński ma zamiary totalne". "PiS posługuje sie retoryką wojny domowej" mówiła Środa. Jej obawy bagatelizował Piotr Strzembosz z Prawicy RP. "Nie ma zagrożenia dla demokracji, dyskutujemy w telewizji, której nikt nie zamyka" podkreślał Strzembosz.

Ikonowicz: zmiany w Trybunale w interesie obywateli

Piotr Ikonowicz broni zmian w Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Znany działacz socjalistyczny przekonuje, że umożliwiają one przeprowadzenie wielu zmian, które w zamyśle są korzystne dla społeczeństwa. Wśród nich wymienia m.in. program 500 plus, czy zmiany w kwocie wolnej od podatku. Jego zdaniem obecny skłąd Trybunału Konstytucyjnego mógłby zablokować większość prospołecznych ustaw. Swoje argumenty Piotr Ikonowicz przedstawił w programie Tak jest - w dyskusji z Adamem Szłapką z Nowoczesnej.

Czy młodość usprawiedliwia współpracę z SB?

- To nie byłem ja, tylko on - inny człowiek, inna osobowość - tak Jerzy Zelnik mówi o swojej współpracy z SB. Jak wynika z akt IPN-u, aktor miał w latach 60-tych przez 2 lata współpracować z bezpieką pod pseudonimem "Jaracz". Zelnik tłumaczy, że niewiele wówczas wiedział o życiu czy polityce, choć wierzył, że socjalizm może mieć "ludzką twarz". W rozmowie z Andrzejem Morozowskim mówił także, dlaczego porównianie historii jego i Lecha Wałęsy jest, jego zdaniem, bezpodstawne.

Weneckie wsparcie Trybunału

Komisja Wenecka wydała opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Najważniejsza rekomendacja to podporządkowanie się wyrokom TK przez polski rząd. Premier Beata Szydło nie zamierza jednak publikować ostatniego orzeczenia, dotyczącego nowelizacji ustawy o Trybunale. "Chciałbym, żeby rząd zrozumiał, że nie ma racji" mówił były prezes TK prof. Andrzej Zoll.

„W cywilizowanym państwie europejskim brak TK jest nie do pomyślenia”

Zdecydowana większość konstytucjonalistów mówi, że mimo braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest on wiążący. Przed dylematem staną jednak sędziowie sądów powszechnych. Krajowa Rada Sądownictwa będzie apelować do sędziów, by stosowali się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Według profesora Adama Strzembosza, który był gościem programu Tak Jest, pokolenie wychowane w warunkach wolności, nie poddane terrorowi stanu wojennego zdobędzie się na odwagę orzekania zgodnie z prawem, a nie oczekiwaniami ministra sprawiedliwości.

Ważne orzeczenie czy nieważny dokument?

Trybunał Konstytucyjny orzekł - kluczowe zapisy noweli PiS niezgodne z konstytucją. Uzasadniono, że tryb jej uchwalenia był wadliwy, a poszczególne zapisy godziły w niezawisłość Trybunału. Zdanie odrębne do wyroku zgłosiła dwójka sędziów, wybranych przez Sejm obecnej kadencji, wskazanych przez Prawo i Sprawiedliwość i zaprzysiężonych w grudniu przez prezydenta Dudę. Pod samym wyrokiem się jednak podpisali. O tym, dlaczego ich udział w rozprawie świadczy o tym, że wyrok Trybunału należy respektować, mówił w programie Tak jest Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Orzeczenie TK bez publikacji?

Nie rozprawa, a spotkanie, nie wyrok, a dokument. Obóz rządowy konsekwentnie odmawia uznania zarówno posiedzenia, jak i nadchodzącego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o samym TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Kryzys wokół Trybunału się zaostrza, a zapowiedziane nie respektowanie jego postanowień z pewnością nie doprowadzi do wyjścia z tego konstytucyjnego pata. O tym, czy są jakiekolwiek szanse na przywrócenie konstytucyjnego ładu w państwie rozmawiali goście programu Tak jest - Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich) i Waldemar Żurek (Krajowa Rada Sądownictwa)

Czy Polska dba o bezpieczeństwo VIPów?

Prezydencka limuzyna, w ktorej w piatek pękla opona zostala przekazana do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. biegli maja odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tego, że specjalna opona opancerzonego BMW, którym jechał Andrzej Duda została zniszczona podczas jazdy, a samochód wpadł w poślizg. Goście programu Tak Jest rozmawiali o procedurach związanych z transportem VIPów - czy potrzebne są Polsce zmiany w tym zakresie, czy wystarczy przestrzegać obecnych rozwiązań.

Polityka nowej generacji

Politycy nowego pokolenia - w dyskusji o problemach młodych. Joanna Staniszkis i Jan Śpiewak oceniali skuteczność programów rządowych dedykowanych ich generacji. Jako goście programu Tak Jest przedstawili także własną wizję polskiej polityki przyszłości.