Tak jest

Tak jest

"Tu się nic nie stało, co by naruszało poselską moralność"

Sejm wybrał dziś zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość profesora Zbigniewa Jędrzejowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Głosowanie rozpoczęło się i zakończyło awanturą. Sama kwestia wprowadzenia głosowania nad wyborem sędziego do porządku obrad wzbudziła sprzeciw opozycji ale ostatecznie wprowadzenie tego punktu przegłosowano. Podczas wyboru kandydata PiS posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała za swojego klubowego kolegę Kornela Morawieckiego. Zwiercan została wykluczona z klubu Kukiz'15, a Morawiecki sam z niego wystąpił. W programie Tak Jest, Kornel Morawiecki powiedział, że wyszedł na chwilę, a jego koleżanka zagłosowała za niego w afekcie.

"Czarny dzień w historii"

Parlament Europejski uchwalił rezolucję, w której wyraża zaniepokojenie paraliżem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, co ma zagrażać demokracji. Zdaniem Michała Wójcika, "to czarny dzień w historii". "Europosłowie PO i PSL głosowali za rezolucją przeciw Polsce i Polakom" oskarżał poseł PiS. "Rezolucję podjęto, bo rząd łamie konstytucję" podkreślał Borys Budka z PO. "Parlament Europejski domaga się tylko poszanowania prawa".

Obywatelstwo nie dla dzieci gejów

Wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie potwierdził słuszność odmowy przyznania polskiego obywatelstwa dzieciom pary gejów, z których jeden jest Polakiem. "Słyszymy tyle o ochronie dzieci, a gdy pojawia się polski obywatel z czwórką dzieci, to państwo mówi mu: won z tymi bachorami" krytykował działacz LGBT Krystian Legierski. Zdaniem posła Kukiz'15 Jacka Wilka, sąd postąpił zgodnie z przepisami, ale "prawo polskie w wielu kwestiach nie nadąża za postępem świata".

"Zawiodło państwo"

"Katastrofę smoleńską zbadali specjaliści, bez żadnych nacisków politycznych " mówił Maciej Lasek, były szef tzw. "komisji Millera", badającej wypadek z 10 kwietnia 2010 roku. "Pokazaliśmy, że nadzór nad pułkiem szwankował, szkolenia były niewłaściwe, nawet organizacja lotu pozostawiała wiele do życzenia. (...) Nasz raport jest jawny, można zobaczyć, gdzie państwo zawiodło" podkreślał Lasek.

Rowerem tylko z kartą?

Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie obowiązkowych kart rowerowych. Urzędnicy przekonują, że to poprawi bezpieczeństwo na drogach i zmniejszy liczbę wypadków z udziałem rowerzystów. O tym, czy wprowadzenie uprawnień jest konieczne i jak mogą na nie zareagować sami cykliści, dyskutowali w programie Tak jest Grzegorz Długi z Kukiz 15’ i Jerzy Dziewulski.

Dekomunizacja przestrzeni publicznej?

Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Zareagowała na nią Rosja, która dopatruje się w tym przejawów niechęci czy nienawiści. Krytycy takich zmian mówią, że to będą kolejne wielkie koszta związane między innymi ze zmianami w dowodach osobistych czy dokumentach. Dyskutowali o tym goście programu TAK JEST: Marian Piłka z Prawicy RP oraz lewicowa publicystka Agnieszka Wołk-Łaniewska.

Sędziowie Trybunału pod presją ministra?

Zaostrza się spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Tuż przed rozprawą w sprawie kodeksu wyborczego, prezes Trybunału Andrzej Rzepliński poinformował o liście od ministra Zbigniewa Ziobry. Szef resortu sprawiedliwości przekonywał, że to co robią sędziowie, może zostać poddane kontroli przestrzegania prawa. Opozycja mówi o groźbach w kierunku niezależnych sędziów i łamaniu demokratycznych standardów, a obóz rządowy tłumaczy, że było to jedynie formalne stanowisko prokuratora generalnego. O kryzysie, który wydaje się nie mieć końca, rozmawiali w programie Tak jest rzecznik rządu Rafał Bochenek oraz Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej.

Anna Zawadzka i ks. Kazimierz Sowa o aborcji

W zeszłą niedzielę w kościołach w całej Polsce odczytywany był komunikat Konferencji Episkopatu Polski w sprawie aborcji. Duchowni apelowali w nim o wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży. Środowiska przeciwne zaostrzeniu przepisów aborcyjnych zorganizowały protesty. Przed Sejmem tysiące osób manifestowało swój przeciw, wymachując wieszakami, symbolizującymi usuwanie ciąży w aborcyjnym podziemiu. Oprócz tego w kościele św. Anny w Warszawie doszło do bezprecedensowego incydentu. W trakcie mszy podczas odczytywania listu biskupów zorganizowana grupa kobiet na znak protestu wstała i opuściła budynek. Doszło do utarczek słownych. W programie Tak jest organizatorka i uczestniczka tej akcji Anna Zawadzka i ksiądz Kazimierz Sowa rozmawiali o tych wydarzeniach. Prezentujemy tę rozmowę w całości.

Panama Paper z polskim akcentem

11 milionów akt wyciekło z panamskiej kancelarii, która należy do największych na świecie placówek oferujących klientom zakładanie i prowadzenie firm znajdujących się w tak zwanych rajach podatkowych. Placówka obok ulg podatkowych miała pomagać także w praniu brudnych pieniędzy, oszustwach podatkowych i omijaniu międzynarodowych sankcji. Władimir Putin, Petro Poroszenko i Lionel Messi - to najbardziej znane nazwiska otwierające długą listę osób, które korzystały z usług panamskiej kancelarii. Wśród jej klientów znaleźli się też Polacy, w tym były prezydent Warszawy Paweł Piskorski. Postępowanie w tej sprawie wszczęło już Ministerstwo Finansów. O unikaniu płacenia podatków dyskutowali goście programu "Tak jest" Przemysław Wipler i Piotr Ikonowicz.

Puszcza Białowieska pod topór

Jedna trzecia nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej pozostanie bez ingerencji człowieka, ale na pozostałym obszarze będą uruchomione działania z zakresu inżynierii ekologicznej - oświadczył w połowie marca minister minister środowiska, Jan Szyszko. Powodem ma być szkodliwe działanie kornika drukarza. Zapowiedź wycinki drzew na tym - unikalnym w skali Europy - terenie niemal natychmiast wzbudziła liczne kontrowersje. Protestujący przeciwko tej decyzji naukowcy i ekolodzy podkreślają, że leśnicy nie powinni działać na tym obszarze. O to, czy wycinanie drzew jest konieczne, czy stoją za tym inne powody, dyskutowali goście programu Tak jest: prof. Janusz Sowa z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Episkopat apeluje o całkowity zakaz aborcji

Wraca propozycja całkowitego zakazu aborcji. Prezydium Episkopatu wydało komunikat w sprawie pełnej ochrony życia człowieka, który będzie odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 3 kwietnia, tuż przed Dniem Świętości Życia. W oświadczeniu Episkopat stwierdza, że obecny kompromis z 1993 roku nie wystarcza i potrzebne są zmiany. Zgadzają się z tym premier Beata Szydło i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Część organizacji kobiecych już bije na alarm obawiając się, że zakazana aborcja zejdzie do podziemia, co zagrozi życiu poddających się jej kobiet. Na ten temat rozmawiali goście programu Tak Jest Barbara Nowacka i Marian Piłka.

Sprawa Kamińskiego umorzona

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok i umorzył sprawę Mariusza Kamińskiego i trzech byłych funkcjonariuszy CBA. Obecny koordynator służb specjalnych został rok temu skazany na więzienie za złamanie prawa przy "aferze gruntowej" z 2007 roku. Mimo nieprawomocnego wyroku prezydent Andrzej Duda skazanych ułaskawił. O umorzenie postępowania, wobec aktu łaski, wnosiła zarówno obrona, jak i prokuratura. O tej decyzji rozmawiali w programie Tak Jest Maks Kraczkowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej.

Wielkanocna polityka z ambony

- W Polsce pojawiła się nowa Targowica. Są oskarżenia wobec Polski, które mobilizują obce narody do nienawiści wobec Polaków - grzmiał w Wielką Niedzielę abp Józef Michalik. Obserwatorzy nie mają złudzeń, jakie środowiska opozycyjne miał na mysli duchowny. Nie pierwszy raz abp Michalik zajmuje wyraźne stanowisko polityczne, co budzi sprzeciw znacznej części społeczeństwa, która chce całkowitej apolityczności Kościoła Katolickiego. O tym, czy jest to w Polsce możliwe, rozmawiali w programie Tak jest publicyści Kazimiera Szczuka i Tomasz Wiścicki

Ministerstwo zdrowia przeciw pigułce "dzień po"

Pigułka "dzień po" nie będzie dostępna bez recepty. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy, który zakłada jej wycofanie w ciągu trzech miesięcy. Jak deklarował szef resortu Konstanty Radziwił, jest to przywracanie porządku w tym zakresie. Jego zdaniem produkt jest nadużywany. O tym czy zmiany planowane przez resort to dobry ruch, w programie Tak jest, dyskutowali prof. Monika Płatek i Jacek Wilk z Kukiz 15'

Rząd naprzeciw zagrożeniom

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak i minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński przedstawili założenia projektu tzw. ustawy antyterrorystycznej, która zwiększy uprawienia służb, zwłaszcza Agencji Bezpieczeństwa wewnętrznego. Partie opozycyjne w większości deklarują współpracę z rządem nad projektem. Podkreślają jednak, że czekają na więcej szczegółów, ponieważ ustawa może dać służbom zbyt wielką władzę i wiedzę o obywatelach. O tym, czy tego typu zmiany są konieczne wobec kolejnych zagrożeń terrorystycznych w Europie dyskutowali goście programu Tak jest - Grzegorz Lindenberg i Krystian Legierski.

Walka z teorią Darwina

Profesor Maciej Giertych napisał książkę, w której „obala” teorię ewolucji. Publikację pt. „Ewolucja, dewolucja, nauka” były europoseł Ligi Polskich Rodzin rozsyła do szkół walcząc w ten sposób z programami nauczania. Przeciwni temu biolodzy napisali list do Minister Edukacji z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. A profesor Giertych powtarza, że "protestuje przeciwko temu w jaki sposób naucza się o ewolucji". O tym czy teoria ewolucji jest błędna rozmawiali w programie Tak Jest prof. Maciej Giertych i prof. Zbigniew Mikołejko.

Krwawy wtorek w sercu Europy

Co najmniej 34 zabitych i blisko 200 osób rannych, w tym troje Polaków. W Brukseli doszło do serii ataków terrorystycznych. Bomby wybuchały, jedna po drugiej na lotnisku i na stacjach metra. Stolica Belgii jest całkowicie sparaliżowana, a ulice patrolują setki policjantów i żołnierzy. To kolejny akt terroryzmu w Europie, do którego przyznają się ekstremiści z Państwa Islamskiego. O tym, czy Polacy mogą czuć się bezpieczni i czy nasze służby byłyby gotowe w razie ewentualnego zamachu w jednym z polskich miast rozmawiali goście programu Tak jest: gen. Marek Dukaczewski i prof. Waldemar Dziak.

Trudny dialog polsko-rosyjski

- Są teraz w naszym kraju silne zapędy w kierunku autorytaryzmu - uważa Krzysztof Zanussi. W programie Tak jest wybitny reżyser mówił m.in. o zagrożeniach jakie jego zdaniem niesie zbyt silna pozycja władzy wykonawczej w państwie. W rozmowie z Andrzejem Morozowskim opowiadał o swoim odejściu z Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, o róznicach mentalnych między Polakami a Rosjanami, a także zdradził, dlaczego pójdzie na film o katastrofie smoleńskiej Antoniego Krauzego.

UE pod lupą polskich eurorealistów

W Sejmie powstał eurorealistyczny zespół parlamentarny. Tworzy go 12 posłów - 10 ruchu z Kukiz’15 i dwoje z Prawa i Sprawiedliwości. Zespół ma na bieżąco informować o stratach i korzyściach wynikających z polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. O tym pomyśle rozmawiali w programie Tak Jest Joanna Senyszyn i Jacek Wilk.

Partyjny spór o kandydaturę

"Janusz Wojciechowski został gwałtownie zaatakowany przez europosłanki PO" - uważa Jarosław Kaczyński. Zdaniem prezesa PiS to opinie Róży Thun i Julii Pitery mogły wpłynąć na decyzję unijnej komisji kontroli budżetowej o braku nominacji dla Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. W tej sprawie Kaczyński zaapelował do szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. O tym, czy ponadpartyjnie powinno popierać się polskich kandydatów na europejskie stanowiska rozmawiały w programie Tak jest Julia Pitera i Małgorzata Gosiewska