Tak jest

Tak jest

Spór O Wałęsę

Lech Wałęsa ponownie i kategorycznie zaprzecza oskarżeniom o współpracę z SB. Jednocześnie dodaje, że popełnił błąd, ale - tu cytat - nie taki. Pierwszy pakiet materiałów dotyczących legendy Solidarności zostanie udostępniony w przyszłym tygodniu. Tak poinformował prezes IPN Łukasz Kamiński. Jak podkreślił, decyzja o ich szybkim udostępnieniu wynika z wagi sprawy. A o tym, jak należy interpretować zamieszanie wokół przeszłości Lecha Wałęsy dyskutowali w programie Tak jest: Michał Boni i Adam Bielan.

Tajemnice dokumentów z domu gen. Kiszczaka

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że wśród dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się teczka personalna, teczka pracy TW „Bolek” oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa „Bolek”. Były prezydent, który obecnie przebywa w Wenezueli, skomentował wydarzenia na swoim mikroblogu. Napisał „nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia. Gdyby były, nie byłoby potrzeby podrabiać” i zapowiedział, że udowodni to w sądzie. Profesor Karol Modzelewski w programie Tak Jest stwierdził, że zanim zacznie się oceniać takie dokumenty, to trzeba najpierw sprawdzić czy są prawdziwe.

Teczki SB znów w grze?

Wdowa po byłym szefie bezpieki generale Czesławie Kiszczaku chciała odsprzedać IPN-owi archiwa Służby Bezpieczeństwa przechowywane przez jej męża. Po tej propozycji prokuratorzy i policja przeszukali jej dom i zabezpieczyli posiadane przez nią dokumenty. Teraz będą one badane przez specjalistów Instytutu pod względem oryginalności, wiarygodności i kompletności. W sferze publicznej zawrzało. IPN potwierdził, że wśród zabezpieczonych materiałów są także dokumenty dotyczące m.in. aktywności TW „Bolka”. Część historyków i polityków zwłaszcza związanych z prawą stroną sceny, podejrzewa, że mógł to być pseudonim Lecha Wałęsy. On sam zaprzecza, a sąd już raz przyznał mu rację i uznał, że złożył on prawdziwe oświadczenie lustracyjne. O tym, czy po ćwierćwieczu od odzyskania wolności, tajne teczki Służby Bezpieczeństwa PRL-u znowu będą przedmiotem sporów politycznych rozmawiali w programie Tak jest Andrzej Celiński i Arkadiusz Mularczyk.

Więzienie za "polskie obozy"?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz" - miałoby za to grozić do 5 lat więzienia. "To śmieszne i niczemu nie służy" uważa dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Paweł Śpiewak. Przeciwnikiem karania za "polskie obozy" był też Zbigniew Girzyński. "Rozumiem jednak intencję szukania sposobu walki z takimi wypowiedziami" mówił były poseł PiS.

KOD i Razem wciąż osobno

Są za budową silnego społeczeństwa obywatelskiego. Są za obroną niezależności Trybunału Konstytucyjnego i uznawaniem jego wyroków. Wreszcie - są za poszanowaniem reguł demokratycznego państwa prawa. Nadal jednak nie mogą lub nie chcą dojść do porozumienia, by wspólnie walczyć o ochronę najważniejszych dla nich wartości. Komitet Obrony Demokracji i partia Razem, choć przeciwstawiają się obecnej władzy, robią to oddzielnie. O tym, co różni KOD od tej lewicowej partii, która była największą sensacją ostatnich wyborów parlamentarnych, rozmawiali w programie Tak jest - Mateusz Kijowski i Adrian Zandberg.

"Hejtstop" pod ostrzałem

Działacze "Hejstop" sami stali się obiektami fali nienawiści w internecie po tym, jak szefowa kampanii złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie antyimigranckiego wpisu Mariusza Pudzianowskiego. "Uświadomiło nam to, jaka jest skala tego zjawiska" mówił Wiktor Jędrzejewski z "Hejtstop". "Pudzianowski i Kukiz dają przykład zwykłemu Kowalskiemu" uważa karnistka, prof. Monika Płatek.

Lecznicza marihuana podzieli sejm?

Nieco ponad tydzień temu posel Piotr Liroy-Marzec z ugrupowania KUKIZ’15 złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy dotyczący legalizacji marihuany leczniczej. Nowe prawo zobowiązałoby system do stworzenia rejestru lekarzy wykorzystujących tę substancję w terapii oraz pozwoliłoby uprawianie leczniczej odmiany na podstawie zezwolenia Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Poseł Liroy-Marzec liczy na poparcie nie tylko swojego środowiska politycznego. Wierzy, że jest szansa na ponadpartyjną zgodę na umożliwienie legalnego leczenia marihuaną m.in. osób z padaczką czy innymi schorzeniami, o czym mówił w rozmowie z Małgorzatą Łaszcz w programie Tak jest.

Samorządy niegotowe na „500+”?

Dziś Sejm rozpatrzył sprawozdanie Komisji rodziny i polityki społecznej z pracy nad projektem ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 plus”. Podczas drugiego czytania zgłoszono kolejne poprawki, w związku z czym projekt ponownie trafił do komisji. A o obawach samorządów w związku z wypłacaniem świadczeń mówił w programie Tak Jest prezydent Słupska, Robert Biedroń.

Społeczeństwo obywatelskie według PiS

Wojciech Kaczmarczyk od stycznia pełni stanowisko pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. "Marzy mi się, by organizacje pozarządowe nie poprzestawały na przedstawianiu swoich poglądów i protestowaniu, ale były uczestnikiem debaty publicznej i składały własne propozycje" mówił Kaczmarczyk.

Alternatywne propozycje dla "500+"

Już jutro sejm rozpocznie prace nad programem "Rodzina 500 plus”. To sztandarowy projekt PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej, zakładający przekazanie rodzinie 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Platforma Obywatelska złożyła własny projekt, zgodnie z którym od 1 lipca rodzice otrzymywaliby 500 zł miesięcznie na każde dziecko. Natomiast klub Nowoczesnej proponuje m.in. umarzalny wkład własny na zakup mieszkania oraz możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin dla rodziców dzieci do 3 roku życia. O alternatywach dla rządowego projektu rozmawiały Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej i Paulina Henning-Kloska z Nowoczesnej.

"Zastrzeżenia" czy "histeria". Spór o inwigilację

Prezydent podpisał nowelizację w sprawie zasad inwigilacji. Kilkanaście ustaw regulujących działania służb specjalnych i policji zostało zmienionych przez sejmową większość w połowie stycznia. Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że zaskarży nowe zapisy do Trybunału Konstytucyjnego. Amnesty International wprost stwierdza, że nowe zapisy "stanowią poważne ograniczenie praw człowieka".

Nowa komisja - stare problemy?

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podpisał dokumenty. Wraca więc komisja badająca katastrofę smoleńską - pod szyldem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Podkomisja będzie liczyć 21 członków i czterech zagranicznych doradców. Komentatorzy zastanawiają się jednak czym konkretnie zajmować się będzie nowopowstała podkomisja.

Rządy PiS okiem opozycji

Priorytetowa dla rządu ustawa "500+" ma trafić do Sejmu na najbliższym posiedzeniu. To jeden z pierwszych projektów, obiecanych Polakom w kampanii wyborczej przez Beatę Szydło. "Dobry pomysł, ale kiepskie wykonanie" uważa Adrian Zandberg z Partii Razem. Ustawę krytykowała także Monika Rosa z Nowoczesnej, zapowiadając, że jej partia będzie zgłaszać swoje poprawki do projektu.

"500+" trafia do Sejmu

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że Sejm zajmie się ustawą "500+" na najbliższym posiedzeniu. Szefowa resortu ma nadzieję, iż program ruszy od kwietnia. "Było nas stać na infrastrukturę drogową i sportową, przyszedł czas na inwestycję w rodzinę" podkreślała Rafalska.

Komu pieniądze z 500 plus?

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus. Ma ona wejść w życie 1 kwietnia. Beata Szydło projekt osobiście przywiozła do Sejmu, podkreślając jak ważny jest dla jej rządu. O jego szansach i zagrożeniach jakie za sobą niesie dyskutowali w programie Tak jest Jacek Wilk z Kukiz 15' i Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.

Exposé szefa MSZ

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawił w Sejmie priorytety polskiej dyplomacji na 2016 rok. Zdaniem wicemarszałka senatu Adama Bielana z PiS, to było "dobre, kompletne expose". "Waszczykowski z troską wypowiadał się o zagrożeniach, stojących przed Unią Europejską" mówił Bielan. "Dla Kaczyńskiego, Unia jest przeszkodą, Waszczykowski próbował to pudrować" oceniał były europoseł Paweł Zalewski.

Zamieszanie wokół "500+"

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 plus". A jeszcze rano Ministerstwo Finansów krytykowało program twierdząc, że brakuje na niego pieniędzy i że może on zniechęcić cześć rodziców do pracy zawodowej. Po kilku godzinach zmieszania rząd przekonywał, że to była tylko burza w szklance wody, a wypłaty mogą się zacząć już pierwszego kwietnia. O kontrowersjach wokół sztandarowego programu PiS rozmawiali w programie Tak Jest Joanna Schmidt i Andrzej Jaworski.

Prokuratura pod nadzorem

Już przeszło stu prokuratorów w całym kraju złożyło wnioski o przejście w stan spoczynku - poinformowała Prokuratura Generalna. Nieoficjalnie mówi się, że to pokłosie planowanych przez PiS zmian w prokuraturze. Opozycja mówi śmielej, że to również niechęć do współpracy ze Zbigniewem Ziobro, który w wyniku zmian proponowanych przez większość rządzącą, ma być równocześnie ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. O planowanej reformie organów śledczych i jej możliwych skutkach rozmawiali w programie Tak jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej.

Platforma 2.0?

Grzegorz Schetyna już oficjalnie został nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Jedyny kandydat w wyborach zdobył poparcie 80 procent głosujących członków PO. Nowo wybrany szef PO na specjalnej konwencji usłyszał, że może liczyć na wsparcie całej partii. Sam Schetyna zapowiedział m.in. utworzenie gabinetu cieni i założenie lokalnych klubów obywatelskich. O tym, jaka będzie największa partia opozycyjna pod jego przywództwem rozmawiali w programie Tak jest Witold Bereś i Andrzej Rozenek.

Dobra zmiana w SLD?

Włodzimierz Czarzasty został nowym szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zdaniem jego głównego kontrkandydata Jerzego Wenderlicha, SLD musi teraz zdefiniować swój elektorat. "Musimy uznać, że lewicowe jest to, czego pragną ludzie, a nie to, co chcemy narzucić" podkreślał były wicemarszałek Sejmu. "Te wybory pokazały, że w SLD nic już się nie wydarzy" mówił Maciej Konieczny z Partii Razem.