Tak jest

Tak jest

Nowa komisja - stare problemy?

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podpisał dokumenty. Wraca więc komisja badająca katastrofę smoleńską - pod szyldem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Podkomisja będzie liczyć 21 członków i czterech zagranicznych doradców. Komentatorzy zastanawiają się jednak czym konkretnie zajmować się będzie nowopowstała podkomisja.

Rządy PiS okiem opozycji

Priorytetowa dla rządu ustawa "500+" ma trafić do Sejmu na najbliższym posiedzeniu. To jeden z pierwszych projektów, obiecanych Polakom w kampanii wyborczej przez Beatę Szydło. "Dobry pomysł, ale kiepskie wykonanie" uważa Adrian Zandberg z Partii Razem. Ustawę krytykowała także Monika Rosa z Nowoczesnej, zapowiadając, że jej partia będzie zgłaszać swoje poprawki do projektu.

"500+" trafia do Sejmu

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że Sejm zajmie się ustawą "500+" na najbliższym posiedzeniu. Szefowa resortu ma nadzieję, iż program ruszy od kwietnia. "Było nas stać na infrastrukturę drogową i sportową, przyszedł czas na inwestycję w rodzinę" podkreślała Rafalska.

Komu pieniądze z 500 plus?

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus. Ma ona wejść w życie 1 kwietnia. Beata Szydło projekt osobiście przywiozła do Sejmu, podkreślając jak ważny jest dla jej rządu. O jego szansach i zagrożeniach jakie za sobą niesie dyskutowali w programie Tak jest Jacek Wilk z Kukiz 15' i Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.

Exposé szefa MSZ

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawił w Sejmie priorytety polskiej dyplomacji na 2016 rok. Zdaniem wicemarszałka senatu Adama Bielana z PiS, to było "dobre, kompletne expose". "Waszczykowski z troską wypowiadał się o zagrożeniach, stojących przed Unią Europejską" mówił Bielan. "Dla Kaczyńskiego, Unia jest przeszkodą, Waszczykowski próbował to pudrować" oceniał były europoseł Paweł Zalewski.

Zamieszanie wokół "500+"

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 plus". A jeszcze rano Ministerstwo Finansów krytykowało program twierdząc, że brakuje na niego pieniędzy i że może on zniechęcić cześć rodziców do pracy zawodowej. Po kilku godzinach zmieszania rząd przekonywał, że to była tylko burza w szklance wody, a wypłaty mogą się zacząć już pierwszego kwietnia. O kontrowersjach wokół sztandarowego programu PiS rozmawiali w programie Tak Jest Joanna Schmidt i Andrzej Jaworski.

Prokuratura pod nadzorem

Już przeszło stu prokuratorów w całym kraju złożyło wnioski o przejście w stan spoczynku - poinformowała Prokuratura Generalna. Nieoficjalnie mówi się, że to pokłosie planowanych przez PiS zmian w prokuraturze. Opozycja mówi śmielej, że to również niechęć do współpracy ze Zbigniewem Ziobro, który w wyniku zmian proponowanych przez większość rządzącą, ma być równocześnie ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. O planowanej reformie organów śledczych i jej możliwych skutkach rozmawiali w programie Tak jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej.

Platforma 2.0?

Grzegorz Schetyna już oficjalnie został nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Jedyny kandydat w wyborach zdobył poparcie 80 procent głosujących członków PO. Nowo wybrany szef PO na specjalnej konwencji usłyszał, że może liczyć na wsparcie całej partii. Sam Schetyna zapowiedział m.in. utworzenie gabinetu cieni i założenie lokalnych klubów obywatelskich. O tym, jaka będzie największa partia opozycyjna pod jego przywództwem rozmawiali w programie Tak jest Witold Bereś i Andrzej Rozenek.

Dobra zmiana w SLD?

Włodzimierz Czarzasty został nowym szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zdaniem jego głównego kontrkandydata Jerzego Wenderlicha, SLD musi teraz zdefiniować swój elektorat. "Musimy uznać, że lewicowe jest to, czego pragną ludzie, a nie to, co chcemy narzucić" podkreślał były wicemarszałek Sejmu. "Te wybory pokazały, że w SLD nic już się nie wydarzy" mówił Maciej Konieczny z Partii Razem.

Bez wyjścia

Opozycja odrzuciła propozycję premier Beaty Szydło, dotyczącą wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego - według pomysłu szefowej rządu, 8 z 15 sędziów miałaby wskazywać właśnie opozycja. "W sprawie Konstytucji nie można zawierać kompromisów" uważa były prezes TK prof. Andrzej Zoll. "Musimy wrócić do stanu Konstytucji, a to wymaga jednego - 3 sędziów, wybranych w październiku, musi złożyć ślubowanie".

Zmiana Konstytucji lekiem na pat konstytucyjny?

Spór o Trybunał Konstytucyjny to także spór o samą konstytucję. Zdaniem posłów ruchu Kukiz'15 zmiana konstytucji jest niezbędna do wyjścia z pata w sprawie Trybunału. Na stole jest też propozycja Beaty Szydło, która chce aby ośmiu sędziów TK wybierała opozycja, a siedmiu obóz rządowy. Na to nie chce się jednak zgodzić niemal cała opozycja poza ruchem Kukiz'15.

Echa debaty

Nie ma zgodności między partią rządzącą, a opozycją w kwestii oceny wtorkowej debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości określają ją jako wielkie zwycięstwo premier Beaty Szydło. Większość opozycji podważa te opinie i mówi o obłudzie oraz politycznym chuligaństwie. Swoją ocenę w programie przedstawił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak podkreślał, sama idea organizacji debaty w Strasburgu miała charakter bezpodstawnego ataku.

Wizja Polski pod rządami PiS-u

Błyskawiczne roszady w mediach publicznych, nowa ustawa o policji czy uchwalone prawo wpływające bezpośrednio na kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego - to tylko niektóre elementy „dobrej zmiany”, jak nazywają swoje decyzje politycy Prawa i Sprawiedliwości, budzące sprzeciw sporej części społeczeństwa. W zaledwie 2 miesiące od przejęcia władzy, rząd Beaty Szydło dokonał wielu zmian, krytykowanych zarówno przez opozycję w Polsce, jak i przez polityków różnych szczebli administracji unijnej. O tym, czy należy bać się dalszej nieprzewidywalności posunięć obozu rządzącego, mówił w programie Tak jest znany pisarz i prawnik - profesor Wiktor Osiatyński.

Unijne decyzje a polska gospodarka

Agencja Standard & Poor's obniżyła rating Polski z A- do BBB+ z perspektywą negatywną. Złoty zareagował na tę informację natychmiastowym, mocnym osłabieniem kursu do euro, franka i dolara. Marek Jurek w programie Tak jest stwierdził, że w podobny sposób atakowano Węgry, próbując odepchąć je od Zachodu, ale Polski odepchnąć się nie da.

Gry policyjne

- Za mojej kadencji dziennikarze nie byli podsłuchiwani - mówi były szef policji Marek Działoszyński. W programie Tak jest były Komendant Główny odniósł się do doniesień medialnych, według których w ramach śledztwa w sprawie afery podsłuchowej, grupa operacyjna policji inwigilowała dziennikarzy. Działoszyński deklaruje, że zareagowałby w odpowiedni sposóby, gdyby wiedział o takich nadużyciach. W rozmowie z Andrzejem Morozowskim oficer skomentował też zarzuty nowego szefostwa policji o niegospodarności poprzedniej ekipy w Komendzie.

Sytuacja w Polsce pod lupą Brukseli

Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej argumentował, że niedawne wydarzenia w Polsce wzbudziły w Brukseli zaniepokojenie. Frans Timmermans podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów. O tej decyzji rozmawiali w programie Tak Jest Jacek Protasiewicz z Platformy Obywatelskiej i Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.

Szerszy skład orzekający Trybunału

Prezes Trybunału Konstytucyjnego włączył do grupy sędziów orzekających dwoje sędziów wybranych przez sejm VIII kadencji - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego. Tym samym obecnie TK liczy 12 sędziów orzekających. O tym, czy krok prezesa Rzeplińskiego może pomóc w rozwiązaniu, trwającego od kilkunastu tygodni, kryzysu konstytucyjnego spierali się goście programu Tak jest: Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej i Patryk Jaki ze Zjednoczonej Prawicy.

Kolejny rozdział w sporze o Trybunał

Ku zaskoczeniu części komentatorów Trybunał Konstytucyjny w umorzył sprawę uchwał Sejmu o unieważnieniu wyboru przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 5 nowych osób w ich miejsce. Zdania odrębne złożyli sędziowie Andrzej Rzepliński, Andrzej Wróbel i Marek Zubik. O tym, czy taka decyzja kończy prawny spór wokół sądu konstytucyjnego czy stanowi jedynie kolejny epizod w historii sporu o Trybunał rozmawiali w programie Tak jest Elżbieta Jakubik i Ryszard Kalisz.

Skarga Rzecznika

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o tej instytucji z 22 grudnia. Zdaniem dr. Adama Bodnara, sędziowie powinni rozpatrywać ten wniosek w trybie sprzed uchwalenia nowelizacji, autorstwa posłów PiS. Inaczej "sejm mógłby wyłączyć jakąkolwiek możliwość orzekania Trybunału na wiele lat" - podkreślał Rzecznik.

Pewnego razu w Niedzicy

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w Niedzicy z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbánem - w rozmowach nie uczestniczyła premier Beata Szydło. Zdaniem Ludwika Dorna, wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych w czasach poprzednich rządów PiS, tematem spotkania obu polityków były polskie relacje z instytucjami unijnymi. "Centrum decyzyjne obozu władzy zorientowało się, że jest niedobrze i potrzebujemy pośrednika" uważa były poseł.