Tak jest

Tak jest

Bez śledztwa ws. marszu ONR

Prokuratura uzasadniła umorzenie śledztwa w sprawie kwietniowych obchodów 82-giej rocznicy powstania ONR w Białymstoku. Chodzi o marsz członków organizacji i kazanie księdza Jacka Międlara. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące nawoływania do nienawiści m. in. na tle różnic rasowych czy narodowościowych. Śledczy jednak dochodzenie umorzyli. Jak poinformowali, nie ma podstaw, by uznać, że w czasie imprezy ONR doszło do przestępstwa z nienawiści. Według prokuratury, zawiadamiający o przestępstwie opierali się na doniesieniach medialnych, a nie prawdziwym przebiegu obchodów. O marszu i decyzji białostockiej prokuratury dyskutowali goście programu Tak jest: Krzysztof Gawkowski i Szczepan Barszczewski

Po "czarnym poniedziałku"

Dzień po "czarnym poniedziałku" przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości coraz wyraźniej zapewniają, że nie popierają wszystkich rozwiązań zawartych w kontrowersyjnym obywatelskim projekcie antyaborcyjnym. A w programie Tak jest Weronika Zaguła i prof. Zbigniew Mikołejko dyskutowali o religijnych i etycznych podstawach ograniczania dostępu do aborcji.

Kobiety mówią "dość"!

Dziesiątki tysięcy kobiet wyszły na ulice polskich miast, by zaprotestować przeciw projektowi zaostrzenia prawa aborcyjnego. "Dziecko ma prawo do życia, ale kobieta ma prawo do do swojego ciała. To kobieta jest podmiotem" mówiła feministka i filozofka prof. Magdalena Środa.

Czarna wizja prawa aborcyjnego

Jutro i w poniedziałek w wielu miastach w Polsce, ludzie wyjdą na ulicę by protestować, przeciwko obywatelskiemu projektowi, który zaostrza przepisy dotyczące aborcji. Sprzeciwia się im zarówno wiele kobiet jak i mężczyzn prowadząc tzw. czarny protest. Dyskusja wokół projektu jest coraz bardziej gorąca. O nowych przepisach i o tym co one oznaczają rozmawiali goście programu Tak Jest - Kazimiera Szczuka i Piotr Strzembosz.

Z podkomisji do komisji. Bezprawnie?

Członkowie podkomisji smoleńskiej, powołani przez Antoniego Macierewicza, weszli w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Zgodnie z prawem w komisji mogą zasiadać tylko specjaliści z danych dziedzin związanych bezpośrednio lub pośrednio z lotnictwem. Nowo powołani członkowie komisji nie mają takich uprawnień, dlatego już słychać głosy, że Antoni Macierewicz, włączając swoich ekspertów w skład komisji, złamał prawo. Minister Obrony Narodowej miał podjąć taką decyzję 31-go sierpnia, ale jak dotąd nie została ona publikowana. Według dokumentu, do którego dotarła TVN24, w skład nowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wchodzi 51 osób. Na długiej liście są też członkowie powołanej przez Antoniego Macierewicza w lutym podkomisji smoleńskiej, m.in. dr Wacław Berczyński (przewodniczący podkomisji) czy prof. Wiesław Binienda. Jako podstawę powołania komisji wskazano art. 140 ustawy Prawo Lotnicze. Decyzja szefa MON w tej sprawie została podjęta w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Błaszczak uważa, że nowo powołani członkowie komisji są - tu cytat - "wysokiej klasy specjalistami, którzy mają wolę wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej". Na ten temat Andrzej Morozowski rozmawiał w programie Tak Jest z Edwardem Łojkiem, członkiem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i byłym członkiem Komisji Millera.

Hanna Gronkiewicz-Waltz pisze list do ministra Błaszczaka

Prezydent Warszawy napisała list otwarty do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Hanna Gronkiewicz-Waltz poprosiła Mariusza Błaszczaka o zwrócenie dodatkowej uwagi na bezpieczeństwo na ulicach stolicy. To w związku z nasilającymi się atakami na tle ksenofobicznym. Prezydent Warszawy zaznaczyła, że w ostatnim czasie doszło do kilku takich incydentów i przypomniała m.in. o pobiciu profesora w tramwaju czy agresywnym zachowaniu wobec Azjatek w metrze. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że to nie jest margines i ostrzegła, że pobłażliwość i lekceważenie tego problemu powoduje, że słowa przeradzają się w czyny. Sprawę komentowali w programie "Tak Jest" Konrad Berkowicz i Krystian Legierski.

Czarny poniedziałek. Polki zastrajkują przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

3. października na ulice wyjdą Polki, które chcą zaprotestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wielu pracodawców wyraziło już zgodę na urlop dla kobiet, które wezmą udział w protestach, a strajki zapowiadają mieszkanki 50 miast. Na temat zmian w przepisach dotyczących aborcji dyskutowali goście programu "Tak jest" - Marta Konarzewska i Marian Piłka.

"Czarny protest" czy lans?

W sprzeciwie wobec zaostrzenia ustawy aborcyjnej, media społecznościowe zaroiły się od zdjęć, opatrzonych hasztagiem #czarnyprotest. Akcję krytykowała Karolina Korwin-Piotrowska. "Ustawa godzi w nasze prawa obywatelskie, a proponuje nam się "selfiaczka" ze smutną minką" mówiła publicystka. Justyna Samolińska z partii Razem, która zainicjowała "Czarny Protest", tłumaczyła, że celem było stworzenie wspólnoty - "Dzięki tej akcji udało nam się zorganizować ogromne protesty w wielu polskich miastach".

Cztery śledztwa w sprawie Smoleńska

Zespół śledczy Prokuratury Krajowej podjął i prowadzi cztery śledztwa "związane z wątkiem głównego śledztwa smoleńskiego". Jak dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz śledczy portalu tvn24.pl, z przywołanych przepisów wynika, że badana jest także rola najwyższych urzędników państwowych. Sprawę komentował w programie "Tak Jest" Radosław Sikorski

Gdzie zaczyna się człowiek?

Spór o aborcję znów w sejmie. Posłowie pracują dwoma projektami obywatelskimi. Jeden z nich przewiduje m.in. całkowity zakaz aborcji i kary za spowodowanie śmierci dziecka poczętego. Drugi złożony przez komitet "Ratujmy Kobiety" zakłada liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce. O przepisach dotyczących aborcji rozmawiali goście programu Tak Jest.

Niesiołowski żegna się z Platformą

Stefan Niesiołowski odchodzi z Platformy Obywatelskiej i dołącza do koła Europejscy Demokraci. W jego skład weszło także trzech innych posłów usuniętych z PO: Jacek Protasiewicz, Stanisław Huskowski i Michał Kamiński. Jak twierdzi - o tym, że ma zamiar odejść - informował Grzegorza Schetynę już od dawna. "Platforma Obywatelska to armia, która głównego wroga widzi wśród swoich szeregów, cała energia idzie na wojnę wewnętrzną i mam tego dość" - mówił dziś w programie "Tak jest".

Łupy ze skarbu państwa

CBA rozpoczęło kontrolę w 5 strategicznych spółkach skarbu państwa - pod lupą znalazły się wydatki na PR, reklamę i doradztwo. Dalszy ciąg ma także sprawa obecności Bartłomieja Misiewicza w radzie nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej - prokuratura wystąpiła o dokumenty na ten temat. O wpływie polityki na państwowe spółki rozmawiali Monika Rosa z Nowoczesnej i poseł PiS Krzysztof Łapiński.

Unijne „nie” dla podatku handlowego

Komisja Europejska zawiesza wprowadzony przez PiS podatek handlowy. Zdaniem Komisji rozwiązania wprowadzone przez Polskę mogą naruszać unijne zasady pomocy państwa. Komisja obawia się, że progresywne stawki podatku oparte na wielkości przychodów, przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami. O decyzji Komisji dyskutowali goście programu Tak Jest - Marcin Kierwiński i Jacek Żalek.

Koniec gimnazjów

Minister Anna Zalewska przedstawiła plan reformy systemu edukacji - zakłada on między innymi likwidację gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej podstawówki, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. "Podstawową rzeczą, która teraz się stanie, będzie chaos, nie wiemy, co nas czeka" mówiła dr Katarzyna Kasia z ASP, matka 9-latki. Zdaniem Mariana Piłki z Prawicy RP, likwidacja gimnazjów jest sprawą "drugorzędną". "To niestety jest gra pozorów, a nie rzeczywista reforma edukacji" podkreślał Piłka.

Smoleńsk od nowa

Podkomisja ds. badania katastrofy smoleńskiej spotkała się po raz pierwszy z mediami. Przewodniczący dr Wacław Berczyński mówił, że przyczyny wypadku będą wyjaśniane od początku, a raporty poprzednich komisji zawierały fałszerstwa. "Obawiam się, że podkomisja nie stwierdzi, czy był wybuch, czy go nie było, tylko tak rozszerzy zarzuty wobec komisji Millera, żeby podtrzymać w narodzie przekonanie, że coś jest nie w porządku" mówił prof. Marek Żylicz, były członek komisji Millera.

"Jaruzelski też powoływał się na suwerena"

Parlament Europejski przyjął rezolucję, stwierdzającą, że sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego zagraża rządom prawa w Polsce. PiS nie zamierza jednak zmieniać kierunku swojej polityki i przygotowuje ustawę, która może ograniczyć niezależność władzy sądowniczej. Działania rządu i większości parlamentarnej komentował były I prezes Sądu Najwyższego, prof. Adam Strzembosz.

"Okazało się, że jestem prowokatorem"

Podkomisja, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, spotkała się z rodzinami ofiar tragedii. O szczegółach spotkania opowiadał Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w Smoleńsku.

Związek zawodowy księży konieczny?

Kto zatrudnia księży i kto jest za nich odpowiedzialny? Zgodnie z polskim prawem duchowni mają pełne prawa do świadczeń emerytalnych i zdrowotnych, ale co zrobić w przypadku, gdy żaden hierarcha nie chce podać się za pracodawcę księdza, który musi z przysługujących mu praw skorzystać? O tym jak rozwiązać taki problem rozmawiali goście programu Tak Jest Tomasz Wiścicki i Piotr Ikonowicz.

Ksenofobia po polsku

Nie będzie żadnej nadzwyczajnej reakcji, bo te sytuacje to jedynie margines - mówi minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak po ksenofobicznych atakach w Warszawie. Kilka dni temu pobity został profesor Uniwersytetu Warszawskiego - tylko dlatego że ze swoim kolegą rozmawiał po niemiecku. Później w metrze zaatakowane zostały dwie Azjatki. Stowarzyszenia antyrasistowskie alarmują, że do podobnych zdarzeń dochodzi kilkanaście razy dziennie, stąd apele o działanie ślą posłowie i Kongres Polonii Niemieckiej oraz przypominają, że gdy chodziło o Polaków zagranicą - reakcja była natychmiastowa. O coraz częstszych przypadkach ataków o charakterze ksenofobicznym rozmawiali goście programu Tak jest: Miriam Shaded i Ryszard Kalisz.

Wiceminister Jaki kontra sąd

Wiceminister Patryk Jaki zażądał wyłączenia sędzi ze sprawy, a następnie złożył do KRS wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec niej. Twierdził , że sędzia nie ma prawa wzywać go do sądu bo ma immunitet poselski. Zarzucił jej stronniczość. Działo się to w Sądzie Okręgowym w Warszawie, na cywilnej rozprawie którą wytoczył Jakiemu poseł PO Robert Kropiwnicki. Chodziło o słowa Jakiego, który z sejmowej mównicy zarzucił politykowi Platformy, że według sąsiadów "prowadzi agencję towarzyską". Nagranie za zgodą sądu udostępnił poseł Robert Kropiwnicki.