Tak jest

Tak jest

Halloween po polsku

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, wielu Polaków przebiera się i bawi na imprezach w ramach Halloween - choć polski Kościół przybyłą z Zachodu tradycję mocno krytykuje. "W Polsce ten zwyczaj się wypala, młode pokolenie ma duże poczucie własnej tożsamości" mówił polityk Prawicy Rzeczypospolitej Marian Piłka. Halloween broniła scenarzystka Marta Konarzewska, podkreślając, że od czasów pogańskich był to sposób na oswojenie śmierci.

Czy zmiana czasu ma sens?

Już w najbliższy weekend - z soboty na niedzielę - przestawimy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Zwolennicy tego rozwiązania mówią, ze to spora oszczędność energii, która dla nas oznacza także większą ilość światła słonecznego. Przeciwnicy łączą zmianę czasu ze wzrostem zawałów serca i depresji. Kto ma rację? O tym dyskutowali goście programu Tak jest.

"Tęczowy Piątek" w szkołach?

Kampania Przeciw Homofobii zachęca do organizowania w szkołach "Tęczowego Piątku". Celem akcji ma być udzielenie wsparcia uczniom, którzy "nie identyfikują się z orientacją heteroseksualną". "Takie działania są powodowane liczbą zgłoszeń ze strony młodych ludzi, którzy proszą o informacje, jak poradzić sobie z opresją i wyobcowaniem" mówił działacz LGBT Krystian Legierski. Jednak zdaniem Rafała Dorosińskiego z Ordo Iuris, kampania "to sposób na wejście do szkół, by wpłynąć na proces wychowawczy uczniów".

Kościół a ekshumacje smoleńskie

O powstrzymanie ekshumacji apeluje ponad 200 krewnych części ofiar katastrofy smoleńskiej. Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu Prokuratura Krajowa. W programie "Tak jest" o religijnym i etycznym podejściu do tego zagadnienia rozmawiali ks. Henryk Zieliński i prof. Jan Hartman.

Polacy rozwiną ukraińską gospodarkę?

Były minister transportu Sławomir Nowak, który w ubiegłym tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru, państwowej agencji drogowej Ukrainy, potwierdził, że przyjął obywatelstwo tego kraju. Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. W tym roku także Leszek Balcerowicz został doradcą prezydenta Ukrainy i jego przedstawicielem w rządzie. O ukraińskim zaufaniu do Polaków rozmawiali w programie Tak jest - dr Marek Migalski oraz Witold Bereś.

Rodziny przeciw ekshumacji

Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zaapelowała o wstrzymanie ekshumacji ich bliskich. Pod listem otwartym w tej sprawie podpisało się ponad 200 krewnych. Jednym z sygnatariuszy był Paweł Deresz. "Chcemy, by śledczy odpowiedzieli na naszą podstawową prośbę - czy istnieje potrzeba ekshumacji wszystkich ciał?" mówił wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz, która zginęła w Smoleńsku.

Sumienie aborcyjne

Poruszająca i wstrząsająca relacja rodziców, czyli historia, którą dwa lata temu żyła cała Polska, teraz opowiedziana po raz pierwszy. We wczorajszym wydaniu magazynu Czarno na Białym Daria Górka wysłuchała opowieści o tym, jak przez decyzję wydaną przez prof. Chazana, rodzice musieli zmierzyć się z sytuacją, której wcale nie chcieli. Dziś w programie Tak Jest dr Grzegorz Południewski i Małgorzata Owczarska rozmawiali o tym, kto powinien mieć prawo decydowania czy rodzić chore dziecko czy nie.

Powrót wołyńskiego krzyku

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń” wywołuje ogromne zainteresowanie i przyciąga do kin w Polsce rzesze widzów. Z kolei za naszą wschodnią granicą wstrzymuje się jego projekcje. Polacy mówią o usłyszanym w końcu krzyku, a Ukraińcy o szerzeniu stereotypów i budowaniu muru między narodami. O tym jaki wpływ na polsko-ukraińskie reakcje będzie miał obraz Smarzowskiego, rozmawiali goście programu Tak Jest Sławomir Sierakowski i prof. Antoni Dudek.

Stefan Niesiołowski i Marek Jakubiak w Tak Jest

MON w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zamierza kupić nowe śmigłowce dla wojska. Na ten cel resort przeznaczył miliard złotych. Do rozmów w sprawie zakupu ministerstwo zaprosiło trzy podmioty, które uczestniczyły w ostatnim przetargu tzn. PZL Mielec, Świdnik i firmę Airbus. Zakupy w ramach pilnej potrzeby operacyjnej były potrzebne po tym jak Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. Caracali. O sprawie rozmawiali też goście programu Tak Jest - Stefan Niesiołowski i Marek Jakubiak.

Jakość edukacji seksualnej w Polsce

W kontekście obywatelskich projektów ustaw dotyczących zmiany przepisów aborcyjnych, do debaty publicznej wróciła kwestia edukacji seksualnej w szkole. O tym, czy dzieci i młodzież są w odpowiedni sposób informowani o tych zagadnieniach, w programie Tak jest rozmawiali Teresa Król, współautorka podręczników do wychowania do życia w rodzinie i prof. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog.

Trump kontra kobiety

Wśród kontrowersyjnych wypowiedzi Donalda Trumpa największe oburzenie budzą te dotyczące kobiet. I to właśnie te wypowiedzi mogą przeważyć szalę listopadowych wyborów w Stanach Zjednoczonych. Wyścig o fotel w Białym Domu trwa, rozgłosu nabrała także dyskusja o prawach kobiet, o których dzisiaj w "Tak jest" rozmawiały Kazimiera Szczuka oraz Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Muzyka na miarę Nobla

Bob Dylan został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szwedzka Akademia uhonorowała artystę za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Decyzja ta wywołuje skrajne reakcje – zarówno entuzjastyczne, jak i bardzo krytyczne. O tym wyborze rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - muzyk Muniek Staszczyk i Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej.

Podatki po nowemu

Rząd zapowiada wprowadzenie jednolitego podatku, który ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ. Nieznane na razie są szczegóły - w tym to, ile dokładnie zapłacimy. "To będzie sposób na zasypanie dziury budżetowej i sięgnięcie do kieszeni Polaków, którzy zarabiają nieco więcej" mówił Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Zdaniem szefa OPZZ Jana Guza, "jest potrzeba uproszczenia i uszczelnienia systemu podatkowego".

"Solidarność" skarży kobiety

Władze NSZZ "Solidarność" złożyły do prokuratury zawiadomienie w sprawie bezprawnego, ich zdaniem, użycia logo związku podczas "Czarnego Protestu" - śledczy wystąpili już do władz Warszawy o dane organizatorów manifestacji. "»Solidarność« się kompromituje" uważa była wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Zdaniem Mariana Piłki, wykorzystanie znaku "Solidarności" to "prowokacja". "To był wielki ruch chrześcijański, uznający prawo do życia od poczęcia" mówił polityk Prawicy RP.

Caracale a sprawa polska

Airbus Group zapowiada, że będzie się domagać odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji ws. zakupu 50 śmigłowców Caracal. O politycznym zamieszaniu wokół kontraktu na maszyny w programie Tak jest rozmawiali Andrzej Halicki z PO i Marek Jakubiak z Kukiz'15.

Odejście Mistrza

Andrzej Wajda nie żyje. Wybitny polski reżyser i laureat Oskara za całokształt twórczości, zmarł wczoraj wieczorem w wieku 90-ciu lat. Andrzej Wajda zostawił po sobie dziesiątki filmów, z których wiele jest wizytówką Polski na świecie. Jego obrazy często były efektem aktywnego udziału reżysera w życiu politycznym i społecznym. Takie filmy to między innymi "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza”, w których zagrał Jerzy Radziwiłowicz. W programie Tak Jest aktor wspominał pracę i znajomość z Andrzejem Wajdą.

Za "cyrk i małpy"(?)

Nowoczesna chce odwołania wicemarszałka Stanisława Tyszki z Kukiz'15. Wszystko przez środową, nocną debatę o ustawie antyaborcyjnej. Tyszka miał nazwać posłów małpami, a kończąc dyskusję, stwierdzić, że "zamyka ten cyrk". Stanisław Tyszka i Kamila Gasiuk-Pihowicz byli gośćmi programu Tak Jest.

Bez zmian po aborcyjnej burzy

Sejm ostatecznie odrzucił obywatelski projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. W jej trakcie prezes Jarosław Kaczyński tłumaczył z sejmowej mównicy, dlaczego PiS nie popiera zmian. Po nim głos zabrała Beata Szydło, która obiecała pomoc dla kobiet, które zdecydują się na urodzenie niepełnosprawnego dziecka. O zamieszaniu i debacie wokół projektu zaostrzającego prawo aborcyjne dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak jest: Kazimiera Szczuka i Anna Chodakowska

PiS w komisji przeciw ustawie zaostrzającej prawo aborcyjne

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, w trakcie burzliwych obrad, opowiedziała się za odrzuceniem obywatelskiego projektu komitetu "Stop aborcji", zaostrzającego przepisy aborcyjne. Wnioski o odrzucenie projektu złożyli poseł PiS Witold Czarnecki i grupa posłów PO. Za głosowało 15 posłów, jeden się wstrzymał. Komentując wyniki głosowania Mariusz Dzierżawski z komitetu "Stop aborcji", zapowiedział, że projekt zostanie złożony ponownie. "To jest projekt bardzo ludzki i łagodny dla dzieci, które chcemy ocalić. Realia społeczne są takie, że dwie trzecie Polaków popiera ten projekt. Dobrze by było, żeby rządzący wzięli to pod uwagę, a zwłaszcza posłowie, kierownictwo klubu PiS, bo to wyborcy PiS-u głosowali i popierają projekt ustawy ratującej dzieci. Posłowie PiS ujawnili swoją obłudę" - powiedział Dzierżawski. O projekcie i decyzji komisji, w której większość stanowią posłowie PiS, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak jest: Ryszard Kalisz i Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.

Bez śledztwa ws. marszu ONR

Prokuratura uzasadniła umorzenie śledztwa w sprawie kwietniowych obchodów 82-giej rocznicy powstania ONR w Białymstoku. Chodzi o marsz członków organizacji i kazanie księdza Jacka Międlara. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące nawoływania do nienawiści m. in. na tle różnic rasowych czy narodowościowych. Śledczy jednak dochodzenie umorzyli. Jak poinformowali, nie ma podstaw, by uznać, że w czasie imprezy ONR doszło do przestępstwa z nienawiści. Według prokuratury, zawiadamiający o przestępstwie opierali się na doniesieniach medialnych, a nie prawdziwym przebiegu obchodów. O marszu i decyzji białostockiej prokuratury dyskutowali goście programu Tak jest: Krzysztof Gawkowski i Szczepan Barszczewski