Tak jest

Tak jest

Polacy maszerują

11 listopada w Warszawie ma odbyć się w sumie około 20 zgromadzeń. Największe emocje wywołują jednak dwa marsze - organizowany przez KOD i organizowany przez środowiska narodowe. O tym, co je łączy i dzieli rozmawiali Krzysztof Gawkowski z SLD i Jacek Wilk z Kukiz'15.

„Wszystko się rozsypuje. Ja jestem pesymistą”

Amerykanie wybrali 45-tego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Republikanin Donald Trump pokonał kandydatkę Demokratów - Hillary Clinton. Prezydent-elekt zwyciężył w większości tzw. kluczowych stanów. W przemówieniu z okazji zwycięstwa w wyborach Trump obiecał, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów i zapowiedział, że nie spocznie na laurach, tylko będzie działał dla dobra kraju. Zapewnił też, że jako prezydent będzie utrzymywał „doskonałe stosunki z wszystkimi krajami". Hillary Clinton zabrała głos dopiero parę godzin później i zaapelowała do Amerykanów by przyjąć ten wynik. Wybór Ameryki komentował w programie Tak Jest pisarz Janusz Głowacki.

W obronie dobrego imienia Polski

Resort sprawiedliwości chce nowelizacji projektu o Instytucie Pamięci Narodowej. Przewiduje ona karę grzywny lub więzienia do lat 3 za sformułowania typu "polskie obozy śmierci". Taka sama kara groziłaby za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku - a o ich zasadności dyskutowali goście programu "Tak jest".

Bunt w Trybunale

Troje sędziów, wybranych przez obecny sejm, odmówiło udziału w rozprawie Trybunału Konstytucyjnego. Zarzucają prezesowi TK łamanie konstytucji, bo ten nie dopuszcza do orzekania trzech innych sędziów, zaprzysiężonych przez prezydenta Dudę. "To bojkot, nie słyszałem o czymś takim w historii sądownictwa" mówił prof. Jerzy Stępień. "Sędziowie musieli dostać rozkaz z góry" dodawał były prezes TK.

Fanatycy Fit

Coraz większa popularność zdrowego stylu życia i związana z tym presja społeczna sprawiły, że bycie "fit" stało się dla wielu Polaków nowym uzależnieniem. Psycholog społeczny dr Leszek Mellibruda nazwał to zjawisko "reżimem zdrowotnym". "Niektórzy respektują go w sposób obsesyjny, to prawdziwi niewolnicy" mówił dr Mellibruda. "Mamy po prostu zmienić styl życia, zdrowo się odżywiać, a to, że mamy urodziny, święta, wyjazdy, jest normalne, można sobie wtedy odpuścić" podkreślała dietetyczka kliniczna Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

"Za życiem" - projekt społeczny czy propagandowy?

Projekt rządowego programu "Za Życiem" trafił do Sejmu. Ma wspierać matki, które zdecydują się urodzić niepełnosprawne dziecko. Program zakłada min. jednorazową wypłatę 4 tysięcy złotych. Zapis ten wzbudził wsporo kontrowersji m.in. wśród opozycji i wielu rodziców. Rozmawiały też o nim Katarzyna Pomaska i Elżbieta Jakubiak w programie Tak Jest.

Polowanie na bezpieczeństwo

Myśliwi są na muszce ustawodawcy, który przygotowuje nowe przepisy regulujące zasady polowań. Tydzień temu w okolicy Wągrowca w woj. wielkopolskim od kuli myśliwego zginął przypadkowy mężczyzna. Teraz zachodniopomorskie Kołbaskowo zamyka jedną ze ścieżek rowerowych na czas polowania. O tym jakie przepisy stworzyć aby umożliwić pracę myśliwym, a pozostałym ludziom bezpieczeństwo rozmawiali goście programu Diana Piotrowska i Tomasz Lenz.

Halloween po polsku

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, wielu Polaków przebiera się i bawi na imprezach w ramach Halloween - choć polski Kościół przybyłą z Zachodu tradycję mocno krytykuje. "W Polsce ten zwyczaj się wypala, młode pokolenie ma duże poczucie własnej tożsamości" mówił polityk Prawicy Rzeczypospolitej Marian Piłka. Halloween broniła scenarzystka Marta Konarzewska, podkreślając, że od czasów pogańskich był to sposób na oswojenie śmierci.

Czy zmiana czasu ma sens?

Już w najbliższy weekend - z soboty na niedzielę - przestawimy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Zwolennicy tego rozwiązania mówią, ze to spora oszczędność energii, która dla nas oznacza także większą ilość światła słonecznego. Przeciwnicy łączą zmianę czasu ze wzrostem zawałów serca i depresji. Kto ma rację? O tym dyskutowali goście programu Tak jest.

"Tęczowy Piątek" w szkołach?

Kampania Przeciw Homofobii zachęca do organizowania w szkołach "Tęczowego Piątku". Celem akcji ma być udzielenie wsparcia uczniom, którzy "nie identyfikują się z orientacją heteroseksualną". "Takie działania są powodowane liczbą zgłoszeń ze strony młodych ludzi, którzy proszą o informacje, jak poradzić sobie z opresją i wyobcowaniem" mówił działacz LGBT Krystian Legierski. Jednak zdaniem Rafała Dorosińskiego z Ordo Iuris, kampania "to sposób na wejście do szkół, by wpłynąć na proces wychowawczy uczniów".

Kościół a ekshumacje smoleńskie

O powstrzymanie ekshumacji apeluje ponad 200 krewnych części ofiar katastrofy smoleńskiej. Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu Prokuratura Krajowa. W programie "Tak jest" o religijnym i etycznym podejściu do tego zagadnienia rozmawiali ks. Henryk Zieliński i prof. Jan Hartman.

Polacy rozwiną ukraińską gospodarkę?

Były minister transportu Sławomir Nowak, który w ubiegłym tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru, państwowej agencji drogowej Ukrainy, potwierdził, że przyjął obywatelstwo tego kraju. Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. W tym roku także Leszek Balcerowicz został doradcą prezydenta Ukrainy i jego przedstawicielem w rządzie. O ukraińskim zaufaniu do Polaków rozmawiali w programie Tak jest - dr Marek Migalski oraz Witold Bereś.

Rodziny przeciw ekshumacji

Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zaapelowała o wstrzymanie ekshumacji ich bliskich. Pod listem otwartym w tej sprawie podpisało się ponad 200 krewnych. Jednym z sygnatariuszy był Paweł Deresz. "Chcemy, by śledczy odpowiedzieli na naszą podstawową prośbę - czy istnieje potrzeba ekshumacji wszystkich ciał?" mówił wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz, która zginęła w Smoleńsku.

Sumienie aborcyjne

Poruszająca i wstrząsająca relacja rodziców, czyli historia, którą dwa lata temu żyła cała Polska, teraz opowiedziana po raz pierwszy. We wczorajszym wydaniu magazynu Czarno na Białym Daria Górka wysłuchała opowieści o tym, jak przez decyzję wydaną przez prof. Chazana, rodzice musieli zmierzyć się z sytuacją, której wcale nie chcieli. Dziś w programie Tak Jest dr Grzegorz Południewski i Małgorzata Owczarska rozmawiali o tym, kto powinien mieć prawo decydowania czy rodzić chore dziecko czy nie.

Powrót wołyńskiego krzyku

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń” wywołuje ogromne zainteresowanie i przyciąga do kin w Polsce rzesze widzów. Z kolei za naszą wschodnią granicą wstrzymuje się jego projekcje. Polacy mówią o usłyszanym w końcu krzyku, a Ukraińcy o szerzeniu stereotypów i budowaniu muru między narodami. O tym jaki wpływ na polsko-ukraińskie reakcje będzie miał obraz Smarzowskiego, rozmawiali goście programu Tak Jest Sławomir Sierakowski i prof. Antoni Dudek.

Stefan Niesiołowski i Marek Jakubiak w Tak Jest

MON w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zamierza kupić nowe śmigłowce dla wojska. Na ten cel resort przeznaczył miliard złotych. Do rozmów w sprawie zakupu ministerstwo zaprosiło trzy podmioty, które uczestniczyły w ostatnim przetargu tzn. PZL Mielec, Świdnik i firmę Airbus. Zakupy w ramach pilnej potrzeby operacyjnej były potrzebne po tym jak Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. Caracali. O sprawie rozmawiali też goście programu Tak Jest - Stefan Niesiołowski i Marek Jakubiak.

Jakość edukacji seksualnej w Polsce

W kontekście obywatelskich projektów ustaw dotyczących zmiany przepisów aborcyjnych, do debaty publicznej wróciła kwestia edukacji seksualnej w szkole. O tym, czy dzieci i młodzież są w odpowiedni sposób informowani o tych zagadnieniach, w programie Tak jest rozmawiali Teresa Król, współautorka podręczników do wychowania do życia w rodzinie i prof. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog.

Trump kontra kobiety

Wśród kontrowersyjnych wypowiedzi Donalda Trumpa największe oburzenie budzą te dotyczące kobiet. I to właśnie te wypowiedzi mogą przeważyć szalę listopadowych wyborów w Stanach Zjednoczonych. Wyścig o fotel w Białym Domu trwa, rozgłosu nabrała także dyskusja o prawach kobiet, o których dzisiaj w "Tak jest" rozmawiały Kazimiera Szczuka oraz Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Muzyka na miarę Nobla

Bob Dylan został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szwedzka Akademia uhonorowała artystę za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Decyzja ta wywołuje skrajne reakcje – zarówno entuzjastyczne, jak i bardzo krytyczne. O tym wyborze rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - muzyk Muniek Staszczyk i Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej.

Podatki po nowemu

Rząd zapowiada wprowadzenie jednolitego podatku, który ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ. Nieznane na razie są szczegóły - w tym to, ile dokładnie zapłacimy. "To będzie sposób na zasypanie dziury budżetowej i sięgnięcie do kieszeni Polaków, którzy zarabiają nieco więcej" mówił Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Zdaniem szefa OPZZ Jana Guza, "jest potrzeba uproszczenia i uszczelnienia systemu podatkowego".