Tak jest

Tak jest

Piotrowicz pod ostrzałem

Opozycja domaga się złożenia mandatu od posła PiS Stanisława Piotrowicza - były komunistyczny prokurator miał kłamać w sprawie swojej roli w procesie działacza "Solidarności" Antoniego Pikula. "Piotrowicz nie był żadnym Wallenrodem" mówił poseł PO Andrzej Halicki. Byłego prokuratora bronił politolog prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem "atak na Piotrowicza to przykład socjotechniki ze strony opozycji", a w całej sprawie chodzi o sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd wypowie konwencję antyprzemocową?

Gabinet Beaty Szydło pracuje nad wypowiedzeniem Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - donoszą OKO.press i „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła w rządzie. Prawo i Sprawiedliwość od początku było przeciwne ratyfikacji tego dokumentu, któremu zarzucają wprowadzanie elementów ideologii gender do polskiego systemu prawnego. Opozycja jest oburzona. Posłanki Nowoczesnej zaapelowały, by rząd wycofał się z pomysłu wypowiedzenia tej umowy i stanął po stronie ofiar przemocy domowej. O sprawie rozmawiały w programie Tak jest Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i Lidia Sankowska (Prawica RP).

Prokuratorski cień na teraźniejszości

Prawo i Sprawiedliwość nie ma problemu z przeszłością posła Piotrowicza. Mariusz Błaszczak mówi wprost - "Antoni Pikul nie jest Panem Bogiem", sugerując, że były opozycjonista, pod którego aktem oskarżenia podpisał się były prokurator Piotrowicz, nie ma prawa osądzać jego działań. Do parafowania tego aktu początkowo Piotrowicz się nie przyznawał. Teraz zmienia zdanie. Opozycja zarzuca mu kłamstwo i domaga się jego dymisji. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Kamila Gasiuk-Pihowicz i Janusz Sanocki

Odpowiedzialność za lot rządu

Nowoczesna składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie powrotu polskiej delegacji rządowej z wizyty w Londynie. Wg posłów partii szefowa KPRM Beata Kempa mogła dopuścić się niedopełniania obowiązków służbowych przy organizacji lotu premier i ministrów. Politycy obozu rządzącego bagatelizują sprawę. Twierdzą, że nie doszło do złamania procedur, lecz do zwykłego "zamieszania". O tym, kto powinien ponieść odpowiedzialność za ten incydent, rozmawiali w programie Tak jest Krzysztof Łapiński i Adam Szłapka.

"PiS to zbrojne ramię Kościoła"

Organizatorzy antyrządowego marszu 13 grudnia wystosowali list otwarty, w którym piszą, że "nadeszła chwila, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy". Jednym z jego sygnatariuszy jest aktor i prezes stowarzyszenia "Polska Laicka" Krzysztof Pieczyński. "Dopóki Kościół rządzi w Polsce, demokracja jest fikcją. Jarosław Kaczyński jest przedstawicielem Kościoła" mówił Pieczyński.

Co wolno wojewodzie...

Sejm przyjął propozycje zmian w przepisach o zgromadzeniach publicznych. Pierwszeństwo przed wszystkimi innymi demonstracjami będą miały te organizowane przez władze publiczne, kościoły i związki wyznaniowe oraz tak zwane zgromadzenia cykliczne. Nikt nie będzie miał prawa demonstrować w pobliżu takich zgromadzeń. Decyzja o wydaniu zgody na organizację zgromadzenia będzie przysługiwała wojewodom. O nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych rozmawiali w programie Tak Jest była szefowa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak i Michał Kamiński z ugrupowania Unia Europejskich Demokratów.

Kontrolowana wolność zgromadzeń

Burzliwa debata w sejmie o wolności zgromadzeń. "To zamach na demokrację" - grzmi opozycja, bo w najnowszym projekcie PiS są zapisy, które budzą ogromne kontrowersje. Pierwszeństwo w maszerowaniu i demonstrowaniu miałyby władze państwowe i związki wyznaniowe. Rządzący wprowadzą też pojęcie "zgromadzenia cyklicznego", które również mogłoby liczyć na szczególne względy. Przepisom przygląda się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. O swoich wątpliwościach dr Adam Bodnar rozmawiał w programie Tak jest z Andrzejem Morozowskim.

Spór o kwotę wolną od podatku

Od stycznia zmienią się zasady obliczania kwoty wolnej od podatku. Dotyczącą jej ustawę - przyjętą wczoraj przez Sejm - podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe zasady zakładają, że kwota wolna od podatku wzrośnie do 6600 zł, ale wysokość ta dotyczyć będzie najuboższych. Kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się w przypadku dochodów od 6600 do 11 tysięcy złotych. W kolejnym przedziale - do nieco ponad 85 tysięcy złotych - kwota wyniesie tyle, ile wynosi obecna, czyli 3091 zł. Z kolei dochody podatnika powyżej 85 tysięcy rocznie oznaczać będą sukcesywne zmniejszanie kwoty wolnej. W ogóle nie będą jej mieć najbogatsi - zarabiający ponad 127 tysięcy złotych. Z kolei nieobjęcie podatkiem dochodowym poselskich diet powoduje faktyczne przyznanie politykom ponad 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku rocznie. Na ten temat w programie Tak Jest Andrzej Morozowski rozmawiał z Tadeuszem Cymańskim.

Celebryta wyszedł na wolność

Skazany na 7 lat więzienia Dariusz K. wyszedł z aresztu za kaucją - celebryta i były mąż znanej piosenkarki został nieprawomocnie skazany za śmiertelne potrącenie przechodzącej na pasach kobiety. Mężczyzna był wówczas pod wpływem kokainy. "Ze społecznego punktu widzenia, to bulwersuje" mówił insp. Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendy Głównej Policji. "Może szokować, że ukarany tak wysokim wyrokiem w I instancji wychodzi na wolność, ale w myśl prawa on jest wciąż niewinny" tłumaczył adwokat, mec. Piotr Kruszyński.

Adwokaci apelują do władz o szacunek wobec prawa

Adwokatura zbiera głos w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W dokumencie przyjętym na zakończenie 12. krajowego Zjazdu Adwokatury podkreślono, że "Konstytucja RP nie daje żadnemu organowi władzy ustawodawczej lub wykonawczej prawa do ingerowania w proces wydawania oraz publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, ani do oceny prawidłowości wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego". To kolejny gest wsparcia dla niezależności tej instytucji po tym jak oklaskami, na stojąco, w trakcie otwarcia zjazdu przywitano prezesa Rzeplińskiego. O uchwale i gestach solidarności z prezesem TK w programie "Tak jest" mówił adwokat Ryszard Kalisz.

Ustawianie zgromadzeń

Posłowie PiS chcą zmienić przepisy dotyczące zgromadzeń - pierwszeństwo w organizowaniu demonstracji w danym miejscu miałyby organy władzy publicznej oraz kościoły. Nie można byłoby także zorganizować kontrmanifestacji dla tak zwanego zgromadzenia cyklicznego - takiego jak miesięcznice smoleńskie. "To próba stworzenia sobie narzędzi do torpedowania niewygodnych manifestacji" uważa działacz społeczny Krystian Legierski. Zapisów ustawy bronił dr Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris.

Rozmowy o edukacji

Minister edukacji Anna Zalewska spotkała się z grupą laureatów tytułu "Nauczyciel Roku" z ostatnich lat. Tematem była reforma szkolnictwa i likwidacja gimnazjów - nauczycielom nie udało się jednak przekonać minister do opóźnienia zmian. "Uważamy, że byłyby to stracone lata" mówiła posłanka PiS Marzena Machałek. "Dialog wygląda tak, że minister mówi, a reszta ma słuchać" komentowała rozmowy w ministerstwie była szefowa resortu edukacji Krystyna Szumilas z PO.

Spór o cyrk bez zwierząt

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił Zarządzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, zakazujące wydzierżawiania warszawskich gruntów cyrkom ze zwierzętami. Wyrok narazie nie jest prawomocny, a miasto zapowiada odwołanie, ale to przywołuje dyskusje o tym, czy we współczesnym cyrki jest miejsce dla zwierząt. Zwłaszcza, że Warszawa nie jest jedynym miastem, które na takie przedstawienia się nie godzi. Podobą decyzję podjął m. in. Prezydent Słupska - Robert Biedroń. O tym kto powinien występować na cyrkowej arenie rozmawiali radca prawny Renata Wójtiuk-Janusz i Adrian Zandberg z partii Razem.

Papież upoważnia do rozgrzeszania aborcji

Papież Franciszek udzielił wszystkim kapłanom władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji. Władzy tej udzielił w sposób ograniczony na czas Roku Świętego Miłosierdzia w liście z 1 września 2015 roku, teraz przedłużył tę decyzję. Franciszek napisał w liście apostolskim: „Chciałbym podkreślić z całą mocą, że aborcja jest grzechem ciężkim, ponieważ kładzie kres niewinnemu życiu. Jednakże z równą siłą mogę i muszę stwierdzić, że nie ma żadnego grzechu, którego nie mogłoby objąć i zniszczyć Boże miłosierdzie, gdy znajduje serce skruszone, które prosi o pojednanie się z Ojcem". O decyzji papieża Franciszka rozmawiali w programie Tak Jest prof. Tadeusz Bartoś z Uniwersytetu im. Gieysztora i Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej.

NGO-sy pod kontrolą

Premier Beata Szydło chce zmienić sposób finansowania organizacji pozarządowych. Przepływ pieniędzy do takich organizacji ma kontrolować specjalna instytucja, czyli Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Według szefowej gabinetu PiS, niektóre fundacje są podporządkowane politykom poprzedniego rządu. Opozycja przestrzega że to próba sterowania niezależnymi fundacjami. Zdaniem m.in. PO i Nowoczesnej, rząd chce doprowadzić do sytuacji, gdy wspierane będą tylko te NGO-sy, które sprzyjają obecnemu rządowi. O planach rządzących dotyczących organizacji pozarządowych w programie Tak jest Andrzej Morozowski rozmawiał z Różą Rzeplińską, szefową Stowarzyszenia 61, a prywatnie córką prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Premier obwinia samorządy

W wywiadzie dla RMF FM, premier Beata Szydło stwierdziła, że słyszała o samorządach, rządzonych przez opozycję, w których "na złość władzy" nie realizuje się inwestycji. "Próbuje winę za nieudolność rządu zrzucić na mieszkańców miast" komentował Robert Biedroń. Prezydent Słupska mówił także o ataku PiS na samorządy - "niepokojące są doniesienia o kolejnych samorządowcach pod lupą CBA. (...) Plan PiS jest jasny - scentralizować to, co zostało zdecentralizowane".

Konflikt pokoleń na lewicy

Na Stadionie Narodowym odbędzie się Kongres Lewicy, którego współorganizatorem jest SLD. W imprezie nie weźmie jednak udziału między innymi Partia Razem. "SLD-owski kotlet był odgrzewany zbyt wiele razy. (...) Świat pęka w szwach, nie mamy czasu na SLD, projekty z przeszłości" mówił reprezentant tej partii Maciej Konieczny. Zdaniem prof. Tadeusza Iwińskiego, takie dzielenie lewicy to przyczyna jej porażek. "Lewica jest pokiereszowana i trzeba kłaść nacisk na to, co łączy, a nie dzieli" podkreślał były poseł SLD.

Klaps (nie)wychowawczy

Rzecznik praw dziecka alarmuje - prawie połowa Polaków akceptuje klapsy wymierzone dzieciom, a 17 proc. rodziców nie widzi nic złego w tzw. laniu. Choć to najlepsze wyniki od początku prowadzenia tych badań, to wciąż spora grupa dorosłych dopuszcza kary cielesne u najmłodszych jako sprawdzoną metodę wychowawczą. O tym, czy jest różnica między klapsem u dziecka, a uderzeniem dorosłego oraz czy przemoc wobec pociech może mieć jakiekolwiek wytłumaczenie, rozmawiali w programie Tak jest Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska) i Jacek Wilk (KUKIZ’15).

Na jaką ocenę zasługuje rząd PiS?

„Dobry rok” - to hasło pod jakim Beata Szydło wraz ze swoimi ministrami podsumowała pierwszy rok rządzenia. Konferencja trwała blisko pięć godzin. Najpierw przemawiała pani premier, a później szef każdego resortu przedstawił swoje sprawozdanie z ostatnich 12 miesięcy. Wśród wymienionych sukcesów pojawił się m.in program 500+, podwyższenie płacy minimalnej i stawki godzinowej, a także program darmowych leków dla seniorów. Premier zapowiedziała, że przyszły rok będzie rokiem rozwoju. Jego podstawą ma być program wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jego głównym elementem będzie wzrost zagranicznych inwestycji w Polsce, rozbudowa infrastruktury drogowej i kolejowej oraz wzmocnienie polskich przedsiębiorstw. Opozycja wystawia jednak rządowi niskie oceny i wylicza błędy. Rok rządu Prawa i Sprawiedliwości ocenili także goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak jest - Barbara Nowacka oraz prof. Kazimierz Kik.

Razem na 100-lecie Niepodległości?

Prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W swoim przemówieniu 11 listopada, prezydent wyraził także nadzieję, że uda się zorganizować wspólny marsz wszystkich środowisk politycznych. "Trzeba być naiwnym, żeby myśleć, że narodowcy mogliby pójść z KOD pod wzajemnie zwalczającymi się hasłami" uważa poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Prezydenckiej inicjatywie większych szans nie dawał także Andrzej Rozenek z Biało-Czerwonych - "Duda jest prezydentem jednej partii, jego wiarygodność w moim środowisku jest zerowa".