Tak jest

Tak jest

Merkel w Polsce

Angela Merkel z wizytą w Polsce. Kanclerz Niemiec spotkała się z Premier Beatą Szydło, Prezydentem Andrzejem Dudą, a także z liderami PO i PSL - oba te ugrupowania należą do Europejskiej Partii Ludowej. Merkel widziała się też z Jarosławem Kaczyńskim. O przebiegu i tematach wizyty rozmawiali goście programu Tak Jest Grzegorz Długi i Michał Kamiński.

Polska pomoc dla dzieci z Aleppo

Prezydent Sopotu chce się spotkać z przedstawicielem rządu w sprawie sprowadzenia do miasta syryjskich sierot. Prośbę o zgodę na taki gest władze Sopotu wystosowały do MSWiA w grudniu. Jak wynika z otrzymanej odpowiedzi, według ministerstwa lepiej jest pomagać uchodźcom poza naszymi granicami. Rzecznik rządu zapewnił jednak, ze rząd wcale nie odmówił przyjęcia sierot a ostateczna decyzja wciąż nie zapadła. O tym czy i w jaki sposób władze w Polsce powinny włączać się w pomoc mieszkańcom dotkniętej wojną Syrii rozmawiali goście programu Tak Jest, Marcin Kierwiński i Piotr Strzembosz.

Seksualna rewolucjonistka

Film o Michalinie Wisłockiej „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” trafił już do kin i w premierowy weekend zgromadził w kinach ponad ćwierć miliona widzów. To jeden z lepszych wyników otwarcia wśród polskich obrazów. O tym jak Wisłocka i jej rewolucja zostały w pokazane w filmie rozmawiali goście programu Tak Jest prof. Zbigniew Izdebski i Piotr Semka.

Jak pracują grafolodzy?

Pełnomocnicy Lecha Wałęsy mówią, że opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych ws. teczki TW „Bolka” to dopiero początek sprawdzania autentyczności dokumentów. IPN podał we wtorek, że z opinii biegłych grafologów jednoznacznie wynika, że Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Niewykluczone, że pełnomocnicy byłego prezydenta będą chcieli zlecić również własną opinię. W programie Tak Jest Jerzy Frąszczak, grafolog, opowiadał o tym jak wygląda praca podczas badania tego typu dokumentów.

Wojna o muzeum

4 tysiące - tyle osób odwiedziło gdańskie Muzeum II Wojny Światowej w ciągu ostatniego weekendu, gdy zaprezentowano nieukończoną jeszcze wystawę placówki. Placówki o którą trwa polityczny spór między władzami miasta a Ministerstwem Kultury. Minister Gliński złoży zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wstrzymaniu połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - do czego dążył. W jego ocenie powstająca placówka w zły sposób oddaje historię Polaków w kontekście działań wojennych. O sprawie w programie Tak jest rozmawiali dyrektor muzeum Paweł Machcewicz oraz Marian Piłka z Prawicy RP.

IPN: to pismo Wałęsy

Instytut Pamięci Narodowej przedstawił opinię grafologiczną, dotyczącą teczki pracy i teczki personalnej TW "Bolka". Według biegłych, jest to pismo Lecha Wałęsy. Działacz opozycji w PRL Henryk Wujec podkreślał, że współpraca z SB zakończyła się w połowie lat 70. "Gdyby nie jego późniejsza działalność, Polska nie byłaby wolna. (...) Jest bohaterem, choć nie bez skazy" twierdził Wujec. "Nie potrafi i nie potrafił się przyznać" mówił historyk i były poseł PiS Zbigniew Girzyński - "Mógł tę sprawę wyjaśnić, jego obrońcom byłoby łatwiej".

Pomysł PiS na sądownictwo

To politycy a nie sędziowie mają decydować, kto będzie sędzią i który z sędziów awansuje. Tak mają wyglądać zmiany w sądownictwie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. O planowanych zmianach, na specjalnym posiedzeniu, rozmawiali sędziowie zrzeszeni w Krajowej Radzie Sądownictwa. W uchwałach przekonują, że proponowane zmiany są niekonstytucyjne i zmierzają do podporządkowania sądownictwa politykom. Założenia zmian w programie Tak jest komentował były pierwszy prezes Sądu Najwyższego - prof. Adam Strzembosz

Pytania o prawa gejów w Polsce

Gośćmi programu Tak Jest byli Jakub Kwieciński i Dawid Mycek - para homoseksualistów, która w Polsce spotkała się w ogromną falą nienawiści. Głośno zrobiło się o nich po tym jak opublikowali w internecie teledysk na którym śpiewają, tańczą i przytulają się. Gdy klip udostępnił na swojej stronie zespół Roxette, pod którego piosenkę zmontowany był teledysk, Jakub i Dawid zdobyli popularność także zagranicą. Z kolei Portugalczycy chcąc spełnić ich największe marzenie i pomagają im by mogli wziąć ślub na Maderze.

„To nie są dowody, które uzasadniałyby postawienie zarzutów”

Kolejna osoba z zarzutami w sprawie grudniowych wydarzeń przed Sejmem. Dziś w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie swoje wyjaśnienia złożyła pani Krystyna, której prokurator zarzucił utrudnianie krytyki prasowej i znieważenie. Kobieta nie przyznała się do winy. Powiedziała, że nie używa wulgaryzmów i nikogo obraziła. Mecenas Jarosław Kaczyński, który reprezentuje ją i trzy inne osoby, był gościem programu Tak Jest.

Racje większości kontra prawa opozycji

Prawdopodobnie nie będzie kar dla posłów za wydarzenia w parlamencie z 16 grudnia zeszłego roku. Ale to nie znaczy, że PiS nie chce zmienić regulaminu Sejmu, zaostrzającego zasady pracy parlamentarzystów. Rządzący chcą m.in. większych kar za wypowiedzi nie dotyczące tematu obrad. - PiS chce kneblować nam usta - grzmi opozycja. Czy do uspokojenia nastrojów w Sejmie niezbędne są nowe zapisy dyscyplinujące polityków, rozmawiali w programie Tak jest prof. Ireneusz Krzemiński i Ludwik Dorn.

Adopcja tylko dla Polaków

27 lat pracy i ponad 2300 dzieci, które znalazły rodzinę, a w Polsce szans na adopcje nie miały przez starszy wiek lub ciężkie choroby - to efekt działalności Krajowego Ośrodka Adopcyjnego. Na tym się skończy, ponieważ Ministerstwo Rodziny nie wydało zgody na dalszą pracę ośrodka, a że zajmował się on tylko tym, to decyzja oznacza jego koniec. Teraz szukać zagranicznych rodzin adopcyjnych dla dzieci będą dwa inne, katolickie ośrodki, ale resort chce, by do rodzin zagranicznych trafiało znacznie mniej dzieci niż obecnie. O tym czy polskie dzieci powinny znajdować dom poza graniami kraju rozmawiali w programie Tak Jest Borys Budka i Marian Piłka.

Rewolucja w samorządach

Maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - takie zmiany w ordynacji wyborczej chce wprowadzić już podczas najbliższych wyborów samorządowych PiS. Jarosław Kaczyński spodziewa się, że przepisy trafią do Trybunału Konstytucyjnego, ale ten może ocenić, że jest to prawo działające wstecz, co jest niezgodne z zapisami konstytucji. Na to samo zwraca uwagę nawet były minister sprawiedliwości, a obecnie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Mimo to prezes PiS chce zmiany wprowadzić jeszcze przed wyborami w 2018 roku. O tym czy samorządom takie zmiany są potrzebne rozmawiali goście programu Tak Jest posłowie Krzysztof Łapiński i Marcin Kierwiński.

Władza szuka "winnych"

Opozycja żąda wyjaśnień od premier Szydło po publikacji wizerunków osób, które 16 grudnia demonstrowały przed Sejmem. Zdjęcia manifestantów pojawiły się na stronie policji, która tłumaczy jednak, że działała na zlecenie prokuratury. Według MSWiA chodzi o ustalenie tożsamości tych, którzy m.in. blokowali wyjazd politykom z Sejmu. Opozycja grzmi, że to próba zastraszenia demonstrantów. O sprawie w programie Tak jest Andrzej Morozowski rozmawiał ze swoim gościem - dr. Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Wolność a bezpieczeństwo

Amnesty International przedstawiła raport o regulacjach antyterrorystycznych w 14 państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Organizacja krytykuje w nim m.in polską ustawę o działaniach antyterrorystycznych, uchwaloną w czerwcu 2016 roku. Według Amnesty International ustawa jest nieprecyzyjna i ogranicza podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Natomiast według rządu ma ona podnieść efektywność polskiego systemu antyterrorystycznego, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i polepszyć koordynację działań służb. O granicach wolności i bezpieczeństwie obywateli rozmawiali w programie Tak Jest Piotr Niemczyk i Adrian Zandberg.

Polska ksenofobia

W ostatnich miesiącach doszło w Polsce do incydentów na tle ksenofobicznym, których ofiarami często padali muzułmanie. Zdaniem prof. Magdaleny Środy, liczba takich zajść być może nie wzrosła, ale zmieniło się podejście do nich. "Kiedyś poglądy ksenofobiczne ukrywano, wstydzono się ich, teraz zostały one upodmiotowione" mówiła filozofka. Incydenty potępił też dr Grzegorz Lindenberg z antyislamskiego portalu Euroislam.pl. Socjolog podkreślał jednak, że "ideologia islamistyczna i napływ imigrantów muzułmańskich są znacznie większym zagrożeniem dla Europy, niż ataki na właścicieli kebabów."

8 osób ma tyle pieniędzy co połowa globu

Ośmiu mężczyzn posiada tak duży majątek, jak połowa ludzkości. Tak wynika z najnowszego raportu Oxfam - organizacji humanitarnej, zajmującej się między innymi kwestią nierówności i rozwarstwienia ekonomicznego. Na liście ośmiu najbogatszych miliarderów znaleźli się: Bill Gates, Warren Buffett, Carlos Slim, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Amancio Ortega, Larry Ellison i Michael Bloomberg. Są oni właścicielami majątku o łącznej wartości 426 miliardów dolarów. Dysproporcja powiększa się, bo 7 lat temu - tyle co połowa ludzkości miały 43 osoby. Międzynarodowa organizacja wzywa do działania na rzecz ograniczenia przywilejów super-bogatych. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiali Jan Śpiewak („Miasto jest nasze”) oraz Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).

"Moim zdaniem nie ma już Trybunału Konstytucyjnego"

Zbigniew Ziobro kwestionuje wybór trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany w 2010 roku. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał legalność uchwały Sejmu, powołującej sędziów Stanisław Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika. Jeszcze rok temu minister twierdził, że Trybunał nie może oceniać sejmowych uchwał. Opozycja jest przekonana że chce on całkowicie sparaliżować prace Trybunału. M.in. o tej sprawie w programie Tak jest Andrzej Morozowski rozmawiał ze swoim gościem - prof. Andrzejem Zollem.

Za kratki za okupacje

Kara nawet 10 lat więzienia za protest w Sejmie. Taki scenariusz dla posłów opozycji tworzy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Powołuje się on na przepisy Kodeksu karnego dotyczące uniemożliwiania Marszałkowi Sejmu wykonywania jego obowiązków. Groźby ministra, ale i sam protest oceniał w programie Tak Jest poseł partii Kukiz’15 Piotr Liroy-Marzec.

Polska walczy ze smogiem

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że stopniowo poprawia się jakość powietrza w województwie śląskim. Jednocześnie zanieczyszczenie powietrza wzrasta w Krakowie, południowej i wschodniej części Małopolski i zachodniej części Podkarpacia. Według ekspertów sytuacja powinna poprawić się jutro i w piątek, ponieważ w wielu miejscach kraju prognozowane są opady śniegu i deszczu. O tym skąd się bierze smog i jakie ma konsekwencje dla naszego zdrowia w programie Tak Jest opowiadał Jakub Jędrak (Polski Alarm Smogowy).

Bez zgody wśród liderów

We wtorek odbyło się kolejne, drugie spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z liderami ugrupowań sejmowych ws. możliwości rozwiązania kryzysu parlamentarnego. W spotkaniu wzięli udział szefowie: PiS, PSL, Nowoczesnej i Kukiz'15. Nie uczestniczył w nim szef PO. Ryszard Petru po spotkaniu oznajmił, że porozumienia nie ma, Nowoczesna chce wniosku o rozwiązanie Sejmu. Z kolei prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił o straconej wielkiej szansie na porozumienie. O braku efektów rozmów i zmieniającej się polityce Nowoczesnej wobec parlamentarnego kryzysu mówiła w programie Tak jest posłanka tej partii: Joanna Scheuring-Wielgus.