Tak jest

Tak jest

Rocznica powstania w getcie warszawskim a polityka historyczna Polski

74 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim - pierwszy zbrojny zryw miejski w Europie przeciwko niemieckim nazistowskim okupantom. Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Uroczystości rocznicowe odbyły się przed stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie kwiaty złożyła m.in. premier Beata Szydło i władze Warszawy. O obchodach, ale i o relacjach polsko-żydowskich rozmawiali w programie Tak jest Witold Bereś i prof. Antoni Dudek.

Czy Berczyński "wykończył Caracale"?

Platforma Obywatelska złoży zawiadomienie do prokuratury w Szczecinie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dr. Wacława Berczyńskiego. Chodzi o wypowiedź przewodniczącego podkomisji smoleńskiej, który w wywiadzie powiedział że to on "wykończył Caracale". Ministerstwo Obrony odcięło się od słów Berczyńskiego i w wydanym komunikacie poinformowało, że wypowiedź ta „nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal”. Politycy Platformy i innych ugrupowań opozycyjnych zastanawiają się w czyim interesie działał dr Berczyński. Na ten temat rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest - Marzena Okła-Drewnowicz (Platforma Obywatelska) i Krzysztof Łapiński (Prawo i Sprawiedliwość).

Imigranci do kontenerów

MSWiA przedstawiło projekt rozporządzenia, umożliwiającego kwaterowanie cudzoziemców w kontenerach otoczonych drutem kolczastym i z zakratowanymi oknami. Pomysł krytykują organizacje pozarządowe. "Uchodźcy to przede wszystkim ludzie, kwaterowanie ich w warunkach bydlęcych z godnością ludzką nie licuje" mówił prawnik i działacz społeczny Krystian Legierski. Zaniepokojony, choć z innego powodu, był także Marian Piłka z Prawicy RP - jego zdaniem, "minister Błaszczak przygotowuje się po kryjomu na przyjęcie imigrantów".

Polacy marnują tony jedzenia

Greenpeace Polska alarmuje - co roku w naszym kraju marnuje się co najmniej 9 mln ton żywności. To stawia nas na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Greenpeace apeluje do polityków, by przyjęli prawo, które skutecznie ograniczy wyrzucanie żywności i sprawi, że trafi ona do potrzebujących. Problemem tym zajął się również Parlament Europejski, który wezwał kraje członkowskie do ograniczenia marnowania żywności o 30% do 2025 roku i o 50% roku 2030. O tym co zrobić by nie marnować jedzenia rozmawiali w programie Tak Jest Monika Mrozowska i dr Leszek Mellibruda.

Burza w PiS wokół Misiewicza

Jarosław Kaczyński zawiesił Bartłomieja Misiewicza w prawach członka PiSu. Jednocześnie powołał partyjną komisję dla zbadania jego działalności. Decyzje Jarosława Kaczyńskiego to reakcja na informację o zatrudnieniu Misiewicza w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Rzeczpospolita podała że otrzymał pensję 50 tys. złotych miesięcznie. PGZ zdementowała tę informację, ale nie podała wysokości zarobków byłego rzecznika MON. Po kilku godzinach - w kolejnym komunikacie - przekazała, że rozwiązała kontrakt z Bartłomiejem Misiewiczem za porozumieniem stron. To nie uspokoiło jednak sytuacji wewnątrz PiS. W sprawie Misiewicza z Antonim Macierewiczem rozmawiał Jarosław Kaczyński. Według specjalistów to właśnie pytania o przyszłość szefa MON są teraz najważniejszą konsekwencją zamieszania wokół byłego rzecznika MON.

Komisja, nie-komisja

Prokuratorzy wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej zwrócą się o udostępnienie wyników badań przeprowadzonych przez podkomisję przy MON. Wczoraj podkomisja zaprezentowała film obrazujący jej ustalenia. Wynikało z niego m.in., że Tu-154 został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach. W programie Tak jest prace podkomisji oceniał prof. Marek Żylicz, były członek tzw. komisji Millera.

Historia a katastrofa smoleńska

Dziś mija siódma rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. W jaki sposób zapisze się w historii to tragiczne dla Polski wydarzenie? Jak głęboko katastrofa podzieliła nasze społeczeństwo? Rozmawiali o tym goście programu Tak Jest - Tomasz Nałęcz i Antoni Dudek.

Zaufani

174 głosy za 238 przeciw - tak zakończyło się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Wotum nieufności, którego wynik był z góry znany, posłużył politykom opozycji do rozliczenia rządu. PiS bronił wprowadzanych przez siebie porządków. O przebiegu debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło w programie Tak Jest rozmawiali Zbigniew Girzyński i Witold Bereś.

Pigułka na komisji

O ograniczeniu dostępności pigułki "dzień po" rozmawiano na sejmowej komisji zdrowia. Środek znów ma być sprzedawany jedynie na receptę, czemu sprzeciwia się opozycja. "To preludium do kolejnego projektu zakazu aborcji" mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej. Zdaniem Lidii Sankowska-Grabczuk z Prawicy RP, sprzedaż na receptę jest uzasadniona, bo "mamy pokolenie, które zażywa takie pigułki poniżej 18. roku życia. Doświadczenie farmaceutów pokazuje, że takie osoby nic nie wiedziały o tej pigułce, a ma ona poważne skutki uboczne".

Zakaz handlu w niedzielę?

59% Polaków jest przeciw ograniczeniu handlu w niedzielę. Tak wynika z badania KANTAR Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. 35% ankietowanych odpowiedziało, że popiera wprowadzenie takie rozwiązanie. Rząd zarekomendował z „co najmniej kilkunastoma uwagami” dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Projekt zmian jest już w sejmowej podkomisji ds. rynku pracy. O zakazie handlu w niedziele rozmawiali w programie Tak Jest Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Adrian Zandberg (Partia Razem).

"Gra kartą smoleńską"

Przed zbliżającą się 7. rocznicą, wraca sprawa katastrofy smoleńskiej - prokuratura postawiła zarzuty umyślnego spowodowania wypadku rosyjskim kontrolerom, a warszawski sąd okręgowy skierował do Trybunału Konstytucyjnego zapytanie, czy brak możliwości zaskarżenia decyzji o ekshumacji ciał ofiar katastrofy jest zgodny z konstytucją. "Moja sprawa w TK będzie czekać długie lata, bo jesteśmy świadkami wielkiej gry kartą smoleńską" mówił Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w Smoleńsku.

Protest nauczycieli

W szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbył się dziś strajk nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się od rządu deklaracji, że do 2022 roku nauczyciele i inni pracownicy oświaty nie będą zwalniani oraz że nie zmienią się warunki ich pracy. Nauczyciele chcą też 10% podwyżek. Dzisiejszy protest podsumowali w programie Tak Jest Sławomir Broniarz z ZNP i Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” Wojciech Starzyński.

Na sygnale czy jednak bez?

Wypadek samochodu żandarmerii wojskowej, którym jechał wiceminister Bartosz Kownacki, to kolejna już kolizja z udziałem pojazdu rządowego. Opozycja zarzuca PiS-owi m.in bizantyjskie podejście do władzy. Platforma Obywatelska uważa, że za dużo osób może jeździć pojazdami uprzywilejowanymi i stworzyła projekt ustawy mający ograniczyć tę liczbę. O tym kiedy VIP musi jechać na sygnale a kiedy można by było z tego zrezygnować rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Elżbieta Jakubiak i Grzegorz Napieralski.

Surowsze kary dla posłów? Opozycja mówi "nie".

Dziś odbyło się spotkanie szefów klubów parlamentarnych ws. zmian w regulaminie Sejmu. Modyfikacje mają dotyczyć m.in. zaostrzenia kar dla posłów zakłócających obrady. Po spotkaniu Ryszard Terlecki powiedział: "Prac nad zmianami regulaminu Sejmu w tym gronie nie podejmujemy”. Jak dodał wicemarszałek z Prawa i Sprawiedliwości, partia rządząca nie wycofuje się z propozycji. To „opozycja stanowczo odmawia dalszej pracy” - tłumaczy Ryszard Terlecki. Posłowie opozycji podkreślają, że ma żadnego powodu, żeby straszyć posłów dodatkowymi karami. O propozycjach zmian rozmawiali w programie Tak jest Krzysztof Łapiński i Andrzej Halicki.

Modernizacja armii według PiS

Wiceminister Kownacki przekonuje, że zakup śmigłowców transportowych nie jest pilną potrzebą polskiego wojska. Będę podtrzymywał swoje stanowisko, że nie jest to sprawa kluczowa i najważniejsza w ministerstwie obrony narodowej - tak wiceszef MON komentował w programie "Tak jest" sprawę zakupu. Zapewnił jednocześnie, że te śmigłowce, które są armii niezbędne, będą dostarczone jak najszybciej. Chodzi o maszyny ze specyfikacją zwalczania okrętów podwodnych i te przeznaczone do ratownictwa.

Legionowska wola

Mieszkańcy Legionowa nie chcą swojej gminy w "Wielkiej Warszawie". W niedzielnym referendum przeciw przyłączeniu Legionowa do stolicy opowiedziało się prawie 95% głosujących. Do urn poszło 47% uprawnionych, a w związku z tym referendum jest wiążące. Tym samym powiedzieli pomysłowi Prawa i Sprawiedliwości dotyczącemu utworzenia Aglomeracji Warszawskiej przez przyłączenie do miasta wielu okolicznych gmin. O decyzji mieszkańców gminy w programie Tak Jest rozmawiali radny Rady Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości Paweł Terlecki i Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

Co wolno głosić na uniwersytecie?

Instytut Ordo Iuris planował zorganizować na kilku uczelniach w Polsce wykłady Rebeki Kiessling, amerykańskiej prawniczki i aktywistki antyaborcyjnej. Spotkania miały się odbyć m.in w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu, ale m.in ze względu na protesty części studentów, zostały odwołane. Decyzje te skrytykował minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin napisał list do czterech rektorów i stwierdził, że zabranianie wygłaszania poglądów to ograniczanie wolności słowa i nadużycie autonomii uczelni. O tym czy wolność głoszenia poglądów na uczelniach wyższych powinna być niczym nieskrępowana rozmawiali w programie Tak jest prof. Antoni Dudek oraz prof. Zbigniew Mikołejko.

Minister Szyszko do dymisji?

"Za prowadzoną na wielką skalę wycinkę drzew, za sytuację w Puszczy Białowieskiej" - w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla ministra Jana Szyszki. Wniosek złożyła Platforma Obywatelska. Tymczasem - przy Wiejskiej manifestowali dziś liczni zwolennicy działań ministra środowiska. O jego niespełna półtorarocznych, ale nadzwyczaj głośnych rządach - w programie Tak Jest - dyskutowali Joanna Scheuring-Wielgus i Jacek Wilk.

Zamach w Londynie

Uzbrojony napastnik dokonał zamachu w Londynie - mężczyzna najpierw autem staranował przechodniów na Moście Westminsterskim, a później wdarł się z nożem na teren brytyjskiego parlamentu, gdzie zaatakował kolejne osoby. O tym, czy takim zamachom da się zapobiec i jak to zrobić, rozmawiali były antyterrorysta Jerzy Dziewulski i ekspert ds. terroryzmu Andrzej Mroczek z Collegium Civitas.

Próba sił między prezydentem a szefem MON

Prezydent Andrzej Duda nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na skierowane do niego listy. W jednym z nich pyta, dlaczego nie wyznaczono kandydatów na stanowiska attache obrony w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Bułgarii i na Ukrainie. W drugim niepokoi się słabym zaawansowaniem prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu". W związku z nierozwiązanymi wątpliwościami, pałac prezydencki zapowiada kontynuację korespondencji i zaproszenie do rozmowy dla Antoniego Macierewicza ze strony BBN-u, który nadzoruje Andrzej Duda. O nietypowym sposobie komunikacji między szefem MON a prezydentem rozmawiali w programie Tak jest: Andrzej Halicki i Ryszard Czarnecki.