Tak jest

Tak jest

Na sygnale czy jednak bez?

Wypadek samochodu żandarmerii wojskowej, którym jechał wiceminister Bartosz Kownacki, to kolejna już kolizja z udziałem pojazdu rządowego. Opozycja zarzuca PiS-owi m.in bizantyjskie podejście do władzy. Platforma Obywatelska uważa, że za dużo osób może jeździć pojazdami uprzywilejowanymi i stworzyła projekt ustawy mający ograniczyć tę liczbę. O tym kiedy VIP musi jechać na sygnale a kiedy można by było z tego zrezygnować rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Elżbieta Jakubiak i Grzegorz Napieralski.

Surowsze kary dla posłów? Opozycja mówi "nie".

Dziś odbyło się spotkanie szefów klubów parlamentarnych ws. zmian w regulaminie Sejmu. Modyfikacje mają dotyczyć m.in. zaostrzenia kar dla posłów zakłócających obrady. Po spotkaniu Ryszard Terlecki powiedział: "Prac nad zmianami regulaminu Sejmu w tym gronie nie podejmujemy”. Jak dodał wicemarszałek z Prawa i Sprawiedliwości, partia rządząca nie wycofuje się z propozycji. To „opozycja stanowczo odmawia dalszej pracy” - tłumaczy Ryszard Terlecki. Posłowie opozycji podkreślają, że ma żadnego powodu, żeby straszyć posłów dodatkowymi karami. O propozycjach zmian rozmawiali w programie Tak jest Krzysztof Łapiński i Andrzej Halicki.

Modernizacja armii według PiS

Wiceminister Kownacki przekonuje, że zakup śmigłowców transportowych nie jest pilną potrzebą polskiego wojska. Będę podtrzymywał swoje stanowisko, że nie jest to sprawa kluczowa i najważniejsza w ministerstwie obrony narodowej - tak wiceszef MON komentował w programie "Tak jest" sprawę zakupu. Zapewnił jednocześnie, że te śmigłowce, które są armii niezbędne, będą dostarczone jak najszybciej. Chodzi o maszyny ze specyfikacją zwalczania okrętów podwodnych i te przeznaczone do ratownictwa.

Legionowska wola

Mieszkańcy Legionowa nie chcą swojej gminy w "Wielkiej Warszawie". W niedzielnym referendum przeciw przyłączeniu Legionowa do stolicy opowiedziało się prawie 95% głosujących. Do urn poszło 47% uprawnionych, a w związku z tym referendum jest wiążące. Tym samym powiedzieli pomysłowi Prawa i Sprawiedliwości dotyczącemu utworzenia Aglomeracji Warszawskiej przez przyłączenie do miasta wielu okolicznych gmin. O decyzji mieszkańców gminy w programie Tak Jest rozmawiali radny Rady Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości Paweł Terlecki i Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

Co wolno głosić na uniwersytecie?

Instytut Ordo Iuris planował zorganizować na kilku uczelniach w Polsce wykłady Rebeki Kiessling, amerykańskiej prawniczki i aktywistki antyaborcyjnej. Spotkania miały się odbyć m.in w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu, ale m.in ze względu na protesty części studentów, zostały odwołane. Decyzje te skrytykował minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin napisał list do czterech rektorów i stwierdził, że zabranianie wygłaszania poglądów to ograniczanie wolności słowa i nadużycie autonomii uczelni. O tym czy wolność głoszenia poglądów na uczelniach wyższych powinna być niczym nieskrępowana rozmawiali w programie Tak jest prof. Antoni Dudek oraz prof. Zbigniew Mikołejko.

Minister Szyszko do dymisji?

"Za prowadzoną na wielką skalę wycinkę drzew, za sytuację w Puszczy Białowieskiej" - w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla ministra Jana Szyszki. Wniosek złożyła Platforma Obywatelska. Tymczasem - przy Wiejskiej manifestowali dziś liczni zwolennicy działań ministra środowiska. O jego niespełna półtorarocznych, ale nadzwyczaj głośnych rządach - w programie Tak Jest - dyskutowali Joanna Scheuring-Wielgus i Jacek Wilk.

Zamach w Londynie

Uzbrojony napastnik dokonał zamachu w Londynie - mężczyzna najpierw autem staranował przechodniów na Moście Westminsterskim, a później wdarł się z nożem na teren brytyjskiego parlamentu, gdzie zaatakował kolejne osoby. O tym, czy takim zamachom da się zapobiec i jak to zrobić, rozmawiali były antyterrorysta Jerzy Dziewulski i ekspert ds. terroryzmu Andrzej Mroczek z Collegium Civitas.

Próba sił między prezydentem a szefem MON

Prezydent Andrzej Duda nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na skierowane do niego listy. W jednym z nich pyta, dlaczego nie wyznaczono kandydatów na stanowiska attache obrony w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Bułgarii i na Ukrainie. W drugim niepokoi się słabym zaawansowaniem prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu". W związku z nierozwiązanymi wątpliwościami, pałac prezydencki zapowiada kontynuację korespondencji i zaproszenie do rozmowy dla Antoniego Macierewicza ze strony BBN-u, który nadzoruje Andrzej Duda. O nietypowym sposobie komunikacji między szefem MON a prezydentem rozmawiali w programie Tak jest: Andrzej Halicki i Ryszard Czarnecki.

Czy książki będą droższe? Spór o pomysł jednolitej ceny

Jednolita cena książki to propozycja Polskiej Izby Książki. Zmiany zakładają, że książka przez rok od premiery będzie miała stałą ceną. Pomysłodawcy chcą w ten sposób pomóc małym księgarniom. I zapewniają, że mają wsparcie ministra kultury. Przeciwnicy tego projektu ostrzegają - zapłacimy więcej za książki, a małym księgarniom ta ustawa i tak nie pomoże. O cenach książek i stanie polskiego czytelnictwa dyskutowali też goście programu Tak Jest.

Chirurgia kompleksów

Zmarła, bo chciała dobrze wyglądać - 34-latka z Częstochowy poddała się zabiegowi liposukcji przed ślubem, ale zmarła na drugi dzień po operacji. Ten dramatyczny finał zszokował, bo dla niektórych takie zabiegi nie były traktowane jak prawdziwa operacja. O tym dlaczego kobiety podejmują ryzyko rozmawiali goście programu Tak Jest - właścicielka agencji modelek Avant Models Małgorzata Leitner i chirurg plastyk dr Krzysztof Potocki.

Holendrzy wybrali parlament - w którą stronę zmierza UE?

W Holandii wybrano nowy parlament. Zwyciężyła partia dotychczasowego premiera Marka Ruttego. Tym samym Holendrzy powiedzieli "nie!" populistycznej i antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności. Co to oznacza dla Unii Europejskiej? O tym rozmawiali goście programu Tak Jest.

Wojsko pozbawione doświadczenia

Szef Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, generał Jerzy Gut - złożył dymisję. To kolejna rezygnacja na wysokim szczeblu w polskiej armii. MON w komunikacie podało, że na stanowisku zastąpi go generał Wojciech Marchwica. Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski przekonywał na antenie TVN24, że na razie prezydent Andrzej Duda nie jest zaniepokojony dymisjami w wojsku. O tym, czy stan osobowy dowództwa armii powinien budzić zaniepokojenie, dyskutowali goście programu Tak jest: Wojciech Skurkiewicz z PiS i Krzysztof Brejza z PO.

Jak Franciszek zmienia Kościół

4 lata temu argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany biskupem Rzymu. Kolejna rocznica pontyfikatu papieża Franciszka skłania do refleksji nad jego słowami i działalnością. O tym, jak następca Benedykta XVI zmienia podejście Kościoła do wiernych, otwiera się na dotychczas wykluczonych, a także jak jego misja odbierana jest przez polski Episkopat, rozmawiali w programie Tak jest socjolog prof. Ireneusz Krzemiński i publicysta katolicki Tomasz Wiścicki.

Le Pen wskazuje Kaczyńskiego

Szefowa skrajnie prawicowego i eurosceptycznego Frontu Narodowego Marine Le Pen zadeklarowała, że jeśli zostanie prezydentem Francji, to będzie szukać porozumienia między innymi z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie reformy Unii Europejskiej. Prezes PiS wykluczył jednak możliwość takiego sojuszu. "My chcemy być w Unii, a Marine Le Pen chce Unię rozbijać, możliwość spotkania jest niewielka" komentował poseł PiS Krzysztof Łapiński. Jednak zdaniem Marcina Kierwińskiego z PO, "prezes Kaczyński i PiS już tyle razy okłamywali Polaków, że takie zapowiedzi nie uspokajają". "Prezes Kaczyński i PiS już tyle razy okłamywali Polaków, że takie zapowiedzi (...) nie uspokajają" komentował poseł PO Marcin Kierwiński.

"Sukces" Beaty Szydło

Politycy PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim powitali kwiatami premier Beatę Szydło na Lotnisku Chopina. Prezes partii podkreślał, że szefowa rządu odniosła w Brukseli "zwycięstwo" podczas głosowania na przewodniczącego Rady Europejskiej. "Wszyscy mówili, że ten basen, do którego chce wskoczyć PiS, nie ma wody, ale oni mimo to skoczyli i teraz liżą się z poważnych połamań" mówił były europoseł PO Paweł Zalewski. O ocenę działań polskiej delegacji w Brukseli spierała się z nim Elżbieta Jakubiak.

Reelekcja Tuska wbrew polskiemu rządowi

Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W głosowaniu przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, a pozostali unijni przywódcy udzielili mu poparcia. O wygranej Polaka i przegranej kandydata polskiego rządu, Jacka Saryusz-Wolskiego, w programie Tak jest rozmawiali Krzysztof Łapiński i Michał Kamiński.

W dzień kobiet walczą o swoje prawa

W Dzień Kobiet - kobiety wyszły na ulice i protestowały: przeciwko przemocy, ograniczeniom w dostępie do aborcji czy in vitro oraz w obronie swoich wolności i praw. Demonstracje odbyły się w kilkudziesięciu miastach Polski. O sytuacji kobiet w Polsce w programie Tak jest rozmawiały Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Kazimiera Szczuka.

Dzień wkurzonych kobiet

Dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet. W wielu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko odbieraniu kobietom ich praw między innymi przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wśród postulatów kobiet były utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, dostęp do nowoczesnej i bezpłatnej antykoncepcji oraz dofinansowanie in vitro. W programie Tak Jest o proteście i sytuacji kobiet mówiła aktorka Maja Ostaszewska.

Prokuratura po PiSowsku

Prawo i Sprawiedliwość po przejęciu władzy w Polsce dokonało zmian w zasadach działania prokuratury i przywróciło funkcję Prokuratora Generalnego Ministrowi Sprawiedliwości. Od tego momentu zaczęło pojawiać się coraz więcej kontrowersji wokół decyzji poszczególnych prokuratur. O kondycji polskiej prokuratury i jej słabościach mówił w programie Tak Jest były szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie - Dariusz Korneluk, który w kwietniu ubiegłego roku został zdegradowany przez Ministra Ziobrę. Wcześniej jako szef warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej Korneluk aprobował i pozytywnie rekomendował prokuratorowi generalnemu dwa wnioski o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu Macierewiczowi.

Dzień modlitwy i pokuty za ofiary księży pedofilów

Kościół katolicki w Polsce modli się dziś za ofiary księży pedofilów. Dzień Modlitwy i Pokuty to odpowiedź na apel papieża Franciszka. Arcybiskup Henryk Hoser zaznacza, że problem pedofilii w dzisiejszym - jak twierdzi - niesłychanie rozerotyzowanym społeczeństwie narasta. O problemie molestowania w kościele katolickim rozmawiał w programie „Tak Jest” etyk, ksiądz Andrzej Kobyliński.