Tak jest

Tak jest

Czy książki będą droższe? Spór o pomysł jednolitej ceny

Jednolita cena książki to propozycja Polskiej Izby Książki. Zmiany zakładają, że książka przez rok od premiery będzie miała stałą ceną. Pomysłodawcy chcą w ten sposób pomóc małym księgarniom. I zapewniają, że mają wsparcie ministra kultury. Przeciwnicy tego projektu ostrzegają - zapłacimy więcej za książki, a małym księgarniom ta ustawa i tak nie pomoże. O cenach książek i stanie polskiego czytelnictwa dyskutowali też goście programu Tak Jest.

Chirurgia kompleksów

Zmarła, bo chciała dobrze wyglądać - 34-latka z Częstochowy poddała się zabiegowi liposukcji przed ślubem, ale zmarła na drugi dzień po operacji. Ten dramatyczny finał zszokował, bo dla niektórych takie zabiegi nie były traktowane jak prawdziwa operacja. O tym dlaczego kobiety podejmują ryzyko rozmawiali goście programu Tak Jest - właścicielka agencji modelek Avant Models Małgorzata Leitner i chirurg plastyk dr Krzysztof Potocki.

Holendrzy wybrali parlament - w którą stronę zmierza UE?

W Holandii wybrano nowy parlament. Zwyciężyła partia dotychczasowego premiera Marka Ruttego. Tym samym Holendrzy powiedzieli "nie!" populistycznej i antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności. Co to oznacza dla Unii Europejskiej? O tym rozmawiali goście programu Tak Jest.

Wojsko pozbawione doświadczenia

Szef Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, generał Jerzy Gut - złożył dymisję. To kolejna rezygnacja na wysokim szczeblu w polskiej armii. MON w komunikacie podało, że na stanowisku zastąpi go generał Wojciech Marchwica. Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski przekonywał na antenie TVN24, że na razie prezydent Andrzej Duda nie jest zaniepokojony dymisjami w wojsku. O tym, czy stan osobowy dowództwa armii powinien budzić zaniepokojenie, dyskutowali goście programu Tak jest: Wojciech Skurkiewicz z PiS i Krzysztof Brejza z PO.

Jak Franciszek zmienia Kościół

4 lata temu argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany biskupem Rzymu. Kolejna rocznica pontyfikatu papieża Franciszka skłania do refleksji nad jego słowami i działalnością. O tym, jak następca Benedykta XVI zmienia podejście Kościoła do wiernych, otwiera się na dotychczas wykluczonych, a także jak jego misja odbierana jest przez polski Episkopat, rozmawiali w programie Tak jest socjolog prof. Ireneusz Krzemiński i publicysta katolicki Tomasz Wiścicki.

Le Pen wskazuje Kaczyńskiego

Szefowa skrajnie prawicowego i eurosceptycznego Frontu Narodowego Marine Le Pen zadeklarowała, że jeśli zostanie prezydentem Francji, to będzie szukać porozumienia między innymi z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie reformy Unii Europejskiej. Prezes PiS wykluczył jednak możliwość takiego sojuszu. "My chcemy być w Unii, a Marine Le Pen chce Unię rozbijać, możliwość spotkania jest niewielka" komentował poseł PiS Krzysztof Łapiński. Jednak zdaniem Marcina Kierwińskiego z PO, "prezes Kaczyński i PiS już tyle razy okłamywali Polaków, że takie zapowiedzi nie uspokajają". "Prezes Kaczyński i PiS już tyle razy okłamywali Polaków, że takie zapowiedzi (...) nie uspokajają" komentował poseł PO Marcin Kierwiński.

"Sukces" Beaty Szydło

Politycy PiS na czele z Jarosławem Kaczyńskim powitali kwiatami premier Beatę Szydło na Lotnisku Chopina. Prezes partii podkreślał, że szefowa rządu odniosła w Brukseli "zwycięstwo" podczas głosowania na przewodniczącego Rady Europejskiej. "Wszyscy mówili, że ten basen, do którego chce wskoczyć PiS, nie ma wody, ale oni mimo to skoczyli i teraz liżą się z poważnych połamań" mówił były europoseł PO Paweł Zalewski. O ocenę działań polskiej delegacji w Brukseli spierała się z nim Elżbieta Jakubiak.

Reelekcja Tuska wbrew polskiemu rządowi

Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W głosowaniu przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, a pozostali unijni przywódcy udzielili mu poparcia. O wygranej Polaka i przegranej kandydata polskiego rządu, Jacka Saryusz-Wolskiego, w programie Tak jest rozmawiali Krzysztof Łapiński i Michał Kamiński.

W dzień kobiet walczą o swoje prawa

W Dzień Kobiet - kobiety wyszły na ulice i protestowały: przeciwko przemocy, ograniczeniom w dostępie do aborcji czy in vitro oraz w obronie swoich wolności i praw. Demonstracje odbyły się w kilkudziesięciu miastach Polski. O sytuacji kobiet w Polsce w programie Tak jest rozmawiały Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Kazimiera Szczuka.

Dzień wkurzonych kobiet

Dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet. W wielu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko odbieraniu kobietom ich praw między innymi przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wśród postulatów kobiet były utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, dostęp do nowoczesnej i bezpłatnej antykoncepcji oraz dofinansowanie in vitro. W programie Tak Jest o proteście i sytuacji kobiet mówiła aktorka Maja Ostaszewska.

Prokuratura po PiSowsku

Prawo i Sprawiedliwość po przejęciu władzy w Polsce dokonało zmian w zasadach działania prokuratury i przywróciło funkcję Prokuratora Generalnego Ministrowi Sprawiedliwości. Od tego momentu zaczęło pojawiać się coraz więcej kontrowersji wokół decyzji poszczególnych prokuratur. O kondycji polskiej prokuratury i jej słabościach mówił w programie Tak Jest były szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie - Dariusz Korneluk, który w kwietniu ubiegłego roku został zdegradowany przez Ministra Ziobrę. Wcześniej jako szef warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej Korneluk aprobował i pozytywnie rekomendował prokuratorowi generalnemu dwa wnioski o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu Macierewiczowi.

Dzień modlitwy i pokuty za ofiary księży pedofilów

Kościół katolicki w Polsce modli się dziś za ofiary księży pedofilów. Dzień Modlitwy i Pokuty to odpowiedź na apel papieża Franciszka. Arcybiskup Henryk Hoser zaznacza, że problem pedofilii w dzisiejszym - jak twierdzi - niesłychanie rozerotyzowanym społeczeństwie narasta. O problemie molestowania w kościele katolickim rozmawiał w programie „Tak Jest” etyk, ksiądz Andrzej Kobyliński.

Prof. Chazan i standardy opieki okołoporodowej

Na mocy zarządzenia ministra zdrowia powołany został zespół, który ma opracować nowe standardy organizacyjne opieki w okresie fizjologicznej ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Podstawą jego prac ma być aktualne rozporządzenie ws. standardów opieki okołoporodowej. W skład zespołu wszedł między innymi prof. Bogdan Chazan. O jego zaangażowaniu w prace dotyczące standardów opieki okołoporodowej rozmawiali goście programu Tak jest, Bartosz Arłukowicz i Tomasz Latos.

Bohaterowie czy przestępcy?

1 marca obchodzony jest jako Dzień Żołnierzy Wyklętych. Premier Beata Szydło złożyła wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na warszawskim cmentarzu na Powązkach - tak zwanej Łączce. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski. O problemach związanych z pojęciem żołnierzy wyklętych rozmawiali goście programu Tak Jest Tadeusz Płużański i Adrian Zandberg.

Saryusz-Wolski nowym Tuskiem?

Polski rząd chce zmiany na stanowisku szefa rady europejskiej. Donalda Tuska miałby zastąpić inny Polak - polityk Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz -Wolski. Informację podał brytyjski dziennik Financial Times. Politycy PiS proszeni o potwierdzenie lub zdementowanie tej informacji nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi, a w programie Tak Jest o pomyśle rozmawiali Tadeusz Cymański i Jan Grabiec.

„Zgorszenie niszczy”

Papież Franciszek podczas kazania na mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie, podkreślał że „zgorszenie niszczy”, a katolicy nie mogą siać zgorszenia podwójnym życiem. Franciszek powiedział, że „nie zachowuje się po chrześcijańsku ten, kto deklaruje się jako katolik, chodzi na msze, ale nie płaci sprawiedliwie pracownikom i prowadzi brudne interesy”. Papież ocenił również, że „skandalem jest mówienie jednej rzeczy i robienie drugiej” i dodał, że jest to właśnie podwójne życie. Franciszek opisał tę sytuację w następujący sposób: „<Jestem żarliwym katolikiem, chodzę zawsze na mszę, należę do stowarzyszenia, ale moje życie nie jest chrześcijańskie. Nie płacę sprawiedliwie moim pracownikom, wyzyskuję ludzi, prowadzę brudne interesy, piorę brudne pieniądze>. Dodał, że wielu katolików jest takich i tacy sieją zgorszenie. Franciszek zauważył: „Ile razy słyszeliśmy, my wszyscy, w naszej dzielnicy i gdzie indziej: <zamiast być katolikiem, jak tamten, lepiej być ateistą>. I to jest zgorszenie.” O słowach Franciszka rozmawiali w programie Tak Jest publicyści Michał Szułdrzyński („Rzeczpspolita”) i Adam Szostkiewicz („Polityka”).

Kolejny sędzia TK wybrany przez PiS

Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Został nim kandydat Prawa i Sprawiedliwości profesor Grzegorz Jędrejek. Opozycja protestowała zarówno wobec szybkości prac jak i trybu wyboru kandydata. Co ciekawe jego osoba nie budziła żadnych kontrowersji. Między innymi o tych kwestiach, oraz słowach wiceministra Bartosza Kownackiego, który posłom PO zarzucił posiadania krwi na rękach po katastrofie smoleńskiej, dyskutowali goście programu Tak jest: Krzysztof Łapiński i Jan Grabiec

Klauzula sumienia a tabletka "dzień po"

Minister Zdrowia utrzymuje, że pigułka dzień po powinna być stosowana na receptę. Jak tłumaczy, ma podobne działanie, jak wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne, które musi przepisać lekarz. Konstanty Radziwiłł podkreślił też dziś, że sam nie przepisałby tej tabletki, nawet zgwałconej kobiecie. Wyjaśnił, że w takiej sytuacji powołałby się na klauzulę sumienia. O słowach ministra zdrowia i klauzuli sumienia w kontekście tabletki "dzień po" rozmawiali goście programu Tak jest: Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i prof. Monika Płatek

Sztuka i kara?

Warszawska prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym. Postępowanie dotyczy obrażania uczuć religijnych i nawoływania do popełnienia zabójstwa. Twórcy apelują, by nie manipulować treścią przedstawienia, mówiąc o wyrwanych z kontekstu fragmentach przedstawienia. O sztuce, która wywołała burzę, w programie Tak jest rozmawiali Krzysztof Mieszkowski(Nowoczesna; były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu) i Tymoteusz Zych (Instytut Ordo Iuris).

PiS reformuje służbę zdrowia

Rząd przyjął projekt ws. utworzenia sieci szpitali. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 października. Na dzisiejszej konferencji pani premier powiedziała, że „to nie jest łatwa reforma, ale jesteśmy do niej dobrze przygotowani”. Zdanie odrębne wobec tego projektu złożył wicepremier Jarosław Gowin. Projekt przewiduje, że w sieci szpitali będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Posłowie opozycji krytykują reformę. Nowoczesna ocenia, że reforma służby zdrowia niesie ryzyko likwidacji ok. 400 szpitali w Polsce. Natomiast minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, opiera te zarzuty, mówiąc że „straszenie masową likwidacją szpitali jest powtarzaniem nieprawdy”. O planowanej reformie i sieci szpitali rozmawiali w programie Tak Jest Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych) oraz dr Maciej Hamankiewicz (prezes naczelnej rady lekarskiej).