Tak jest

Tak jest

"Taniec marionetek"? Przyszłość władzy sądowniczej.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że nie podpisze proponowanej przez posłów PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przez niego zmiana w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chodzi o wybieranie nie przez Sejm sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gość programu Tak Jest, profesor Marcin Matczak twierdzi jednak, że całe zamieszanie wokół ustaw dotyczących władzy sądowniczej to, tu cytat: "taniec marionetek". Dodał, że przysłania on prawdę, że władza sądownicza traci niezależność.

Prof. Strzembosz: to będzie kiedyś lista hańby

Chciałbym rozpocząć od takiego wezwania do wszystkich parlamentarzystów, którzy podpisali ten projekt ustawy o likwidacji Sądu Najwyższego, żeby jeszcze raz go przeczytali, bo może się podpisali, nie bardzo zdając sobie sprawę, co jest w środku - powiedział prof. Adam Strzembosz. I prezes Sądu Najwyższego w stanie spoczynku zaznaczył, że zmiany zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość są dla niego powrotem do czasów PRL.

Rewolucja PiS w Sądzie Najwyższym

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Jednym z głównych skutków zmian ma być wygaszenie kadencji sędziów. O tym, kto w Sądzie Najwyższym zostanie, a kto nie, decydować będzie minister Zbigniew Ziobro. PiS przekonuje, że kadencje można przerwać w szczególnych okolicznościach i ignoruje protesty prawników, którzy projekt zmian nazywają kolejną próbą złamania konstytucji. PiS w błyskawicznym tempie nowelizuje także ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Obie ustawy trafiły do porządku obrad senatu w ostatniej chwili, a zgodnie z wcześniejszym planem głosowania miały odbyć się dopiero za 2 tygodnie. Przeciwko takiej decyzji protestowali posłowie PO, którzy domagali się przełożenia głosowania. Senat oddalił jednak wniosek o odroczenie obrad. O reformie sądownictwa wg Prawa i Sprawiedliwości z Andrzejem Morozowskim w programie Tak Jest rozmawiała sędzia Irena Kamińska (prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis).

Optyka prezydencka

Prezydent Andrzej Duda zawetował wczoraj nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. To pierwsze prezydenckie weto w tej kadencji. Po dzisiejszym pojawieniu się kontrowersyjnej ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym pojawia się pytanie czy i tę ustawę Prezydent może zablokować. O prezydenckiej optyce mówił w programie Tak Jest jego rzecznik - Krzysztof Łapiński.

Nonkonformista w PiS

Sejm zajmował się dziś ustawą podwyższającą opłatę paliwową. Pomysłodawca projektu bronił go mówiąc, że dzięki tej opłacie poprawi się fatalny stan dróg lokalnych, ale proponowane zmiany wzbudziły sprzeciw nie tylko wśród polityków opozycji, którzy mówią, że to "haracz", ale i w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Propozycji sprzeciwił się jeden z posłów partii rządzącej Łukasz Rzepecki, który był gościem w programie Tak Jest.

"Przepraszam" biskupa w Jedwabnem

W Jedwabnem uczczono 76. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. W uroczystościach wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i reprezentujący Episkopat Polski bp Rafał Markowski - przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Katolicki hierarcha w swoim wystąpieniu powiedział: "To jest wielki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy". W programie Tak jest rozmawiali o tym Zbigniew Girzyński i Witold Bereś.

Paliwo może zdrożeć

Ceny paliw mogą pójść w górę nawet o 25gr na litrze. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, złożonego przez posłów PiS. Zakłada on wprowadzenie opłaty drogowej. Ma ona sfinansować remonty i budowę dróg lokalnych. O plusach i minusach tego pomysłu rozmawiali goście programu Tak Jest - poseł PO Marcin Kierwiński i radny PiS Paweł Terlecki.

Trump: Ameryka kocha Polskę

Donald Trump chwalił i dziękował. Pod adresem Polski i Polaków padło w Warszawie wiele ciepłych słów. Było też o historii Polski i relacjach amerykańsko-polskich. O znaczeniu wystąpienia prezydenta Stanów Zjednoczonych, w specjalnym wydaniu programu Tak Jest, rozmawiali Dorota Warakomska i Antoni Dudek.

Czy sklepy w niedziele będą zamknięte?

Polska branża handlowa ma nowy pomysł na handel w niedziele. Trafił on już do minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbiety Rafalskiej. Zakłada on nowelizację kodeksu pracy tak, by każdy pracownik miał gwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu. NSZZ "Solidarność" uważa, że niewiele to zmieni i oczekuje, że rząd jak najszybciej uchwali ustawę, ograniczającą handel w niedzielę. O jej wadach i zaletach rozmawiali goście programu Tak Jest: Monika Rosa z Nowoczesnej i Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "SOLIDARNOŚĆ".

Ekonomiczne plany PiS

W sobotę odbył się kongres Zjednoczonej Prawicy. Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Kaczyński, a tuż po nim swoje wystąpienie miał Mateusz Morawiecki. Wicepremier mówił m.in o realizowanych przez rząd projektach, które pozwolą popchnąć gospodarkę we właściwym kierunku. Minister rozwoju i finansów nie szczędził też krytyki poprzednim rządom i dodał że „w latach, kiedy rządziła poprzednia ekipa, budżet stracił 220 mld zł na oszustwach podatkowych w VAT”. Zdaniem Morawieckiego obecnie rządzący „startują z kulą u nogi” i trudno sobie wyobrazić, aby w ciągu kilku lat można było wszystko to „odkręcić”. O ekonomicznych planach ekipy Prawa i Sprawiedliwości rozmawiali w programie Tak Jest prof. Witold Orłowski i dr Cezary Mech.

Czy panuje "terror piękności"?

Anna Lewandowska miesiąc po porodzie zamieściła na jednym z portali społecznościowych zdjęcie swojej wysportowanej sylwetki. Żona piłkarza napisała obok fotografii „opłaca się być aktywnym i trzymać się zdrowych zasad, zarówno przed ciążą jak i w jej trakcie! Powoli wracam do formy - wbrew pozorom nie jest łatwo”. Post wywołał burzliwą dyskusję. Wiele osób było zachwyconych jej figurą i przede wszystkim płaskim brzuchem, ale Lewandowska musiała zmierzyć się także z falą krytyki. O tym czy istnieje terror „bycia fit” w programie Tak Jest rozmawiały Marta Konarzewska (feministka, pisarka) oraz Edyta Litwiniuk (redaktor naczelna "Shape", trener i dietetyk).

Dla kogo urlop rodzicielski?

Polski parlament odrzucił dyrektywę unijną, zgodnie z którą ojcowie mogliby skorzystać z 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego. Przy okazji debaty w Senacie, Jerzy Czerwiński, mówił też o tym jak jego zdaniem, powinien wyglądać podział ról między kobietą i mężczyzną. A całą sprawę komentowali goście programu Tak Jest - Paulina Hennig-Kloska i Marian Piłka.

Małżeństwo dla wszystkich

52% Polaków zgadza się na przyznanie osobom homoseksualnym prawa do związków partnerskich. To jeden z wyników uzyskanych w badaniu IPSOS dla portalu Oko.press. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest 43% badanych. O wzroście akceptacji dla związków partnerskich i małżeństw homoseksualnych w programie Tak Jest rozmawiali Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.

Dymisja komendanta po incydencie w Radomiu

Po sobotniej awanturze na demonstracji Komitetu Obrony Demokracji komendant miejski policji w Radomiu podinspektor Piotr Kostkiewicz został odwołany. Stanowisko może stracić również inny radomski komendant. Zarzuty w związku z bójką usłyszały już trzy osoby. Dwóm kolejnym postawiono zarzut zakłócenia legalnej demonstracji. O wydarzeniach w Radomiu i agresywnych zachowaniach dyskutowali w programie „Tak Jest” Katarzyna Lubnauer i Jakub Kulesza.

Dymisja komendanta za incydent podczas marszu KOD w Radomiu

Po sobotniej awanturze na demonstracji Komitetu Obrony Demokracji komendant miejski policji w Radomiu podinspektor Piotr Kostkiewicz został odwołany. Stanowisko może stracić również inny radomski komendant . Zarzuty w związku z bójką usłyszały już trzy osoby. Dwóm kolejnym postawiono zarzut zakłócenia legalnej demonstracji. O wydarzeniach w Radomiu dyskutowali goście programu " Tak Jest" Katarzyna Lubnauer oraz Jakub Kulesza.

Donald Trump w Polsce

Prezydent Stanów Zjednoczonych przybędzie do Polski 5 lipca. Donald Trump podczas swojej wizyty w Polsce będzie miał wystąpienie na placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.Według szefa gabinetu Trump osobiście wybrał miejsce swojego wystąpienia w Warszawie. Kulisy wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w programie „Tak Jest” zdradzał Krzysztof Łapiński z Kancelarii Prezydenta.

Bezprecedensowa decyzja

Warszawski Sąd Rejonowy odroczył wydanie wyroku aż Sąd Najwyższy orzeknie czy Julia Przyłębska została wybrana na prezesa Trybunału konstytucyjnego zgodnie z prawem. Do sądu zgłosił się obywatel żądając odszkodowania od Trybunału Konstytucyjnego, który odrzucił jego skargę konstytucyjną. Jego zdaniem odmowa nie jest legalna, bo podpisali się na niej tak zwani sędziowie dublerzy. W Sądzie Rejonowym zjawił się przedstawiciel Trybunału z pełnomocnictwem podpisanym przez prezes Przyłębską. Sędzia, który rozpatrywał tę sprawę orzekł, że dopóki Sąd Najwyższy nie rozstrzygnie czy prezes Trybunału została wybrana prawidłowo, nie wie czy to pełnomocnictwo ma moc prawną. To pierwsza tego typu sytuacja od wyboru sędzi Przyłębskiej na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. O postępowaniu Sądu Rejonowego i przyszłości polskiego sądownictwa mówił w programie Tak Jest prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"Europa nie jest supermarketem"

Prezydent Francji w najnowszym wywiadzie, zarzuca krajom Wschodniej Europy "cyniczne podejście" do Unii Europejskiej. Mówi, że "Europa to nie supermarket" i nie można z niej czerpać korzyści bez przestrzegania wspólnych zasad. I kolejny raz wspomina o konsekwencjach dla tych, którzy nie chcą współpracować. Te wypowiedzi komentowali w programie Tak Jest Jacek Wilk i Marek Siwiec.

Spór o reformę edukacji

W nocy w Sejmie odbyła się debata w sprawie obywatelskiej inicjatywy przeprowadzenia referendum dotyczącego wprowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość reformy systemu oświaty. Wniosek o referendum edukacyjne podpisało milion obywateli. Pytanie, które rodzice uczniów i nauczyciele chcieli zadać Polakom, brzmiało "Czy jest Pani/Pan przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". W czasie sejmowej debaty wszystkie kluby opozycyjne opowiedziały się za przeprowadzeniem referendum - ale klub PiS przesłał wniosek do prac w komisji. O sporze wokół reformy edukacji dyskutowały Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej i Marzena Machałek, wiceminister edukacji z PiS.

JAK POMAGAĆ UCHODŹCOM?

Uciekają przed wojną, przemocą i prześladowaniami. 20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. W ciągu ostatniego roku ponad 65 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy i szukać nowego miejsca zamieszkania. O przyjmowanie poszukujących schronienia apelują papież i organizacje humanitarne. Polska zobowiązała się do przyjęcia ok. 7 tysięcy uchodźców. Do kraju dotąd nie trafiła ani jedna osoba. A korytarze humanitarne dla ofiar wojny, o których utworzenie od roku do rządu apeluje episkopat, to wciąż jedynie obietnice. W programie Tak Jest o problemie uchodźców rozmawiali Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej i Paweł Kęska z Cartias Polska.