Tak jest

Tak jest

Solidarność miała łączyć, a dzieli

Komitet Obrony Demokracji w odpowiedzi na decyzję wojewody pomorskiego - przeniósł miejsce obchodów 37. rocznicy porozumień sierpniowych. KOD chciał świętować na gdańskim placu Solidarności, na co zgodę wydał prezydent miasta, ale wojewoda Dariusz Drelich, na wniosek obecnych władz NSZZ "Solidarność" zdecydował, że to im udostępni plac. Decyzja została wydana na podstawie przepisów o zgromadzeniach cyklicznych i będzie obowiązywać co najmniej trzy lata z rzędu. O tym kto ma prawo do obchodzenia rocznicy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i Bramą Stoczni w programie Tak Jest rozmawiali Zbigniew Janas i Kornel Morawiecki.

„Kiedy głupi ludzie chcą uczyć dzieci...”

Pierwszy dzwonek już za nieco ponad tydzień - dzieci wrócą do odmienionej szkoły. To jednak nie koniec zmian, ponieważ te pojawią się też w podstawie programowej, która ma zmienić się w 2019 roku. Zmian będzie dużo i już teraz wzbudzają one ogromne emocje, zwłaszcza jeśli chodzi o język polski. Ze szkół średnich znikają dzieła takich autorów, jak Bruno Schultz, Joseph Conrad czy Sławomir Mrożek. W ich miejsce pojawia się Wojciech Wencel nazywany "bardem prawicy smoleńskiej".

Skala antysemityzmu

Przedstawiciele społeczności żydowskich w Polsce wystosowali list otwarty do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Oceniają, że w ostatnich miesiącach doszło do "nasilenia antysemickich postaw w Polsce, brutalizacji języka i zachowań". Apelują o "mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu" i o wsparcie w tej sprawie ze strony Kaczyńskiego. List został napisany dwa tygodnie temu, ale do dziś nie doczekał się odpowiedzi ze strony Prezesa PiS. O problemie antysemityzmu w Polsce rozmawiali goście programu Tak Jest Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Lesław Piszewski i przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce Szalom Dow Ber Stamble.

Apel na sygnale

Policyjni związkowcy z wielkopolski alarmują, że rządzący politycy tolerując przypadki agresji powodują jej wzrost. Przyjazny stosunek władzy do agresywnych narodowców powoduje ich rozzuchwalenie, co z kolei sprawia, ze policjanci czują się mniej bezpieczni. W oświadczeniu skierowanym do szefostwa MSWiA i Komendy Głównej Policji związkowcy domagają się jednoznacznego potępienia napaści na policjantów, bo w ciągu pięciu ostatnich lat liczba czynnych napaści na funkcjonariuszy wzrosła ponad czterokrotnie. W programie Tak Jest o apelu rozmawiali jego autor - Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinspektor Andrzej Szary i poseł Tomasz Rzymkowski.

Pytania o chipowanie ludzi

Pewna amerykańska firma wszczepia w dłonie swoich pracowników mikroskopijne chipy. Wszystko po to, by mogli oni robić zakupy w kantynie bez konieczności używania karty płatniczej czy wchodzić przez bramki do budynku bez wyciągania identyfikatorów. Chipy wielkości ziarenka ryżu zdecydowało się sobie wszyć 50 z 85 pracowników. Zwolennicy tej rozprzestrzeniającej się technologii mówią o wygodzie, przeciwnicy o możliwości śledzenia osób także poza miejscem ich pracy. O pozytywnych i negatywnych stronach chipowania rozmawiali w programie Tak jest psycholog dr Leszek Mellibruda i Maciej Konieczny z Partii Razem.

Wehikuł prezydenta Dudy

"Jeśli Andrzej Duda myśli o reelekcji, to musi mieć własny wehikuł partyjny" uważa politolog dr Marek Migalski. Zdaniem byłego polityka, Jarosław Kaczyński i PiS nie poprą prezydenta w 2020 r. "On dziś okazał się nielojalny, zdradziecki, a to oznacza, że w drugiej kadencji będzie jeszcze bardziej nielojalny" mówił Migalski. Przeciwnego zdania był Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej - "Duda dostanie szansę na powrót, prawdopodobieństwo, że wróci, jest większe, niż, że zacznie wojować z Kaczyńskim".

Herbatka u prezesa

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński z wizytą na Nowogrodzkiej. W 2016 roku kiedy Trybunałem kierował jeszcze Andrzej Rzepliński, ale Julia Przyłębska była już dopuszczona do orzekania dwaj sędziowie mieli przyjechać do siedziby Prawa i Sprawiedliwości. Wizyta była bardzo nieoficjalna, bo goście weszli tylnymi drzwiami, z których na co dzień korzysta prezes Kaczyński. PiS nie odpowiada na pytania o to spotkanie, a informację komentowali w programie Tak Jest Michał Kamiński i Ryszard Kalisz.

"Czas dokuczania Macierewiczem"

"Napięcie między szefem MON a prezydentem to element gry prezesa Kaczyńskiego. (...) Prezes spuścił na prezydenta Ziobrę i jego wiceministrów, nie poskutkowało, teraz nastąpił etap dokuczania mu Macierewiczem" - tak spór Andrzeja Dudy z Antonim Macierewiczem komentował były doradca Bronisława Komorowskiego Tomasz Nałęcz. Zdaniem Marka Jakubiaka z Kukiz'15, "Duda wybija się na niepodległość i trzeba mu w tym pomóc, to jest nasz prezydent".

Prezydent kontra szef MON

To animozje - tak o relacjach prezydenta z szefem MON mówi premier. Beata Szydło skrytykowała decyzję prezydenta o wstrzymaniu nominacji generalskich i oczekuje, że BBN i MON dojdą do porozumienia. Dla opozycji to otwarta wojna między szefem ministerstwa obrony narodowej a prezydentem. Ich stosunki - oraz ich wpływ na armię - analizowali Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej i Jakub Kulesza z Kukiz’15.

Trump kontra reżim Kim Dzong Una

"Typ pozbawiony rozumu" - tak prezydenta Stanów Zjednoczonych nazywa w oficjalnym oświadczeniu naczelne dowództwo północnokoreańskiej armii. To reakcja Korei Północnej na wczorajszą wypowiedź Donalda Trumpa o ogniu i gniewie. Między Pjongjangiem a Waszyngtonem takiego napięcia jeszcze nie było - a w jego środku leży niewielka, zależna od USA wyspa Guam. To tam mają zostać wycelowane północnokoreańskie rakiety. Czy dojdzie do wojny? Jeśli tak, to jakie będzie miała skutki? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć goście programu Tak Jest, kmdr rez. Janusz Walczak, były dyrektor w MON i Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce.

Prezydenckie szanse Biedronia

Prezydent Słupska Robert Biedroń przez część polityków lewicy uważany jest za przyszłego kandydata w wyborach prezydenckich. Tego zdania jest między innymi były poseł SLD Ryszard Kalisz. "To polityk umiarkowany, wykazujący się umiejętnościami menadżerskim i koncyliacyjnymi" mówił Kalisz. Szansę prezydenta Słupska w przyszłych wyborach negatywnie oceniał były polityk PiS Zbigniew Girzyński, którego zdaniem "Biedroń jest zbyt skrajnie lewicowy".

Śledztwo ws. głosowań 16 grudnia umorzone

Platforma Obywatelska zapowiada złożenie zażalenia na decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej. 16 grudnia opozycja blokowała mównicę sali plenarnej - PiS przeniosło obrady do innej sali, a tam została uchwalona między innymi ustawa budżetowa. Prokuratura uznała, że posiedzenie Sejmu z 16 grudnia miało prawidłowy przebieg, a przeniesienie obrad z sali plenarnej do Sali Kolumnowej było zgodne z prawem. Sprawę umorzonego postępowania komentował gość programu Tak Jest, Piotr Liroy Marzec.

Po słowach Owsiaka

Beata Mazurek zapowiedziała kroki prawne wobec szefa WOŚP-u za słowa wypowiedziane przez niego na tegorocznym Przystanku Woodstock pod adresem Krystyny Pawłowicz. „Niech pani spróbuje seksu. Poczuje pani motyle w brzuchu, poczuje pani rozluźnione plecy, poczuje pani wiatr we włosach, a przez to w głowie też się może poukładać” - powiedział Owsiak. Jego wypowiedź odnosiła się do słów posłanki PiS-u z 2014 roku, kiedy stwierdziła, że na Woodstocku „dochodzi do szczucia na Kościół” i promowania wartości satanistycznych. Słowa Owsiaka komentowali goście programu Tak Jest - Barbara Nowacka i Leszek Melibruda.

Czy w Polsce wzrasta ksenofobia?

Czy w Polsce umacniają się postawy rasistowskie i ksenofobiczne? To pytanie powraca m.in. po ataku na członków izraelskiej drużyny piłkarskiej, do którego doszło po meczu w Sochocinie, pod Płońskiem. Na ten temat rozmawiali goście programu Tak Jest - posłowie Jakub Kulesza i Paweł Rabiej.

Prokurator pyta Tuska

Donald Tusk po raz kolejny był dziś przesłuchiwany przez prokuratorów. Tym razem jako świadek ws. nieprawidłowości przy przeprowadzaniu sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński już wie, że były premier ma się czego obawiać. Po przesłuchaniu Tusk stwierdził jednak, że tak nie jest. W programie Tak Jest o przesłuchaniu rozmawiali Ryszard Kalisz i Sebastian Kaleta, którzy jako pierwsi skomentowali słowa Donalda Tuska po wyjściu z Prokuratury Krajowej.

Stołeczne konserwacje

Tylko do końca października opiekę nad zabytkami w Warszawie będzie sprawował stołeczny konserwator - później przejmie ją konserwator wojewódzki. Pierwszego powołała Platforma Obywatelska drugiego PiS. To ważne bo stołeczny konserwator zabytków nie godził się na budowę pomników smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu. Wojewódzki zapewne taką zgodę wyda. O zmianach w ochronie warszawskich zabytków rozmawiali goście Tak Jest Elżbieta Jakubiak i Adam Szejnfeld.

Powstańcze refleksje

W stolicy od rana odbywają się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni. O 17:00, w rocznicę godziny W, zawyły syreny - miasto na chwilę stanęło by oddać hołd bohaterom. O tym jak wyglądał heroiczny zryw wciąż mogą opowiadać żyjący powstańcy, ale ci coraz częściej chcą mówić też o teraźniejszości. O Polsce wczoraj i dziś w programie Tak Jest mówiła uczestniczka powstania Anna Jakubowska ps. ”Paulinka".

Ziobro atakuje prezydenta za decyzję o wetach

Zbigniew Ziobro ostro skrytykował prezydenta za weto ustaw, dzięki którym Prawo i Sprawiedliwość miałoby wpływ na sądownictwo w Polsce. Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny nie ukrywa, że bez wpływu na sądy nie da się "skutecznie chronić bliskich Polakom wartości przed lewicową rewolucją i ideologią". Wywiadu ministra dla prawicowego tygodnika Sieci Prawdy nie skomentowali jeszcze ani premier, ani prezydent. O działaniach ministra Ziobry rozmawiali goście programu Tak Jest - Jan Grabiec i Ireneusz Zyska.

Młodzi na barykady

Świat młodych w ulicznym tłumie. Urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, więc Solidarność znają, ale wyłącznie ze szkolnych podręczników lub rodzinnych historii. Teraz piszą własną historię, prosząc o weto przed Pałacem, błagając o szanowanie konstytucji, albo pisząc do prezydenta o sędziach Sądu Najwyższego: czerpiemy z ich mądrości, to nasze autorytety. O fali młodych ludzi, którzy pojawili się na protestach w obronie sądów w całej Polsce rozmawiali goście Tak Jest - Barbara Nowacka i Basia Balicka - 17-latka, która przekonywała do walki o demokracje swoich rówieśników z Wrocławia.

Łukasz Rzepecki: reforma sądownictwa jest potrzebna, ale powinna przebiegać w spokojnej atmosferze

Andrzej Duda, ogłaszając prezydenckie weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, zapowiedział, że przygotuje własne projekty tych aktów prawnych. Mają być one gotowe w ciągu dwóch miesięcy, a ich powstawaniu będą towarzyszyć szerokie konsultacje - zarówno ze środowiskami ekspertów, jak i z politykami. "Jestem dumny z prezydenta Dudy i całkowicie popieram jego decyzje" - mówił w programie Tak Jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Łukasz Rzepecki.