Tak jest

Tak jest

"Awaryjna" pigułka na receptę

Sejm, głosami posłów PiS, zdecydował, że tak zwana "pigułka dzień po" będzie sprzedawana na receptę. "Próbuje się nam wciskać ciemnotę i cofać do średniowiecza, żebyśmy były zahukane, siedziały w domach i rodziły dzieci, nawet jeśli są one z gwałtu" komentowała posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz. Ustawy broniła Małgorzata Zwiercan z koła poselskiego "Wolni i Solidarni" - "pigułka jest silnym hormonalnym preparatem. Jeśli będzie wydawana na receptę, to będzie nad tym kontrola lekarza".

Premier Szydło oskarża Europę? Kontrowersje wokół słów o uchodźcach

Premier Beata Szydło, podczas debaty nad wotum nieufności wobec ministra obrony, tylko część przemówienia poświęciła sytuacji w polskiej armii. Odnosząc się do bezpieczeństwa w Europie, w emocjonalnym wystąpieniu mówiła o uchodźcach, zamachach terrorystycznych i pogrążonej w letargu Europie. "Europo, powstań z kolan, w przeciwnym razie będziesz codziennie opłakiwać swoje dzieci..." - mówiła premier. Te słowa analizowali prof. Kazimierz Kik i Paweł Rabiej.

Macierewicz zostaje

Sejmowa większość obroniła swojego ministra. Antoni Macierewicz zostaje na stanowisku szefa MON, mimo fali krytyki, jaka spłynęła na niego z ław opozycji. Wnioskująca o wotum nieufności Platforma Obywatelska przypominała zamieszanie z zakupem Caracali, niejasną rolę Wacława Beryczńskiego, karierę w MON-ie Bartłomieja Misiewicza czy setki odejść z polskiej armii. O ministrze w samych superlatywach wypowiadała się za to pani premier. O pozycji Macierewicza w rządzie rozmawiali w programie Tak jest Cezary Tomczyk i Wojciech Skurkiewicz.

Odpowiedzialność polityczna

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński już przed rokiem wiedział o nadużyciach policjantów we wrocławskim komisariacie po zatrzymaniu Igora Stachowiaka. Swoją wiedzą podzielił się na sejmowej komisji 9. czerwca 2016 roku. Opozycja domaga się dymisji szefa i wiceszefa MSWiA, PiS tłumaczy, że konsekwencje zostały wyciągnięte - wobec mundurowych. O politycznej odpowiedzialności - lub jej braku - za wydarzenia z Wrocławia rozmawiali w programie Tak jest Marcin Horała z PiS i Jan Grabiec z PO.

Śmierć na komisariacie

Komendant dolnośląski i jego zastępca, a także szef wrocławskiej policji zostali zdymisjonowani w związku ze śmiercią 25-letniego Igora Stachowiaka na jednym z komisariatów. Na nagraniu z paralizatora, do którego dotarł "Superwizjer", widać, jak mężczyzna jest dręczony przez funkcjonariuszy. O tym, kto jest odpowiedzialny za tę tragedię i dlaczego przez rok nikogo w tej sprawie nie ukarano, rozmawiali były rzecznik ABW Maciej Karczyński i kryminolog dr Paweł Moczydłowski.

Przedstawiciel ministra sprawiedliwości pojawi się na Kongresie Prawników Polskich.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział w programie Tak Jest, że na kongresie Prawników Polskich pojawi się przedstawiciel resortu. Kongres to pierwsze w historii spotkanie sędziów, adwokatów i radców prawnych. W sumie dwa tysiące osób obradować będą nad forsowanymi przez rząd zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Prawnicy chcą by ich zdanie zostało wzięte pod uwagę przez rząd, który cały czas zapewnia, że nie wycofa się z planowanych zmian.

Co dalej z referendum w sprawie zmiany konstytucji?

Nadal nie wiadomo kiedy zostanie przeprowadzone referendum w sprawie zmiany konstytucji ani jakie znajdą się w nim pytania. Na razie wszystko jest jeszcze w sferze planowania. O tym, co zamierza zrobić prezydent, mówił w programie Tak Jest jego rzecznik prasowy - Krzysztof Łapiński.

Między tronem a ołtarzem

64% badanych Polaków wiąże wyznawaną religię z przynależnością narodową. Tak wynika z badań autorów raportu "Wierzenia religijne i przynależność narodowa w Europie Środkowo-Wschodniej". W krajach Europy Śródkowo-Wschodniej, w których dominującą religią jest Katolicyzm odsetek ten wynosi 57%, w krajach z dominującym Prawosławiem 70%. O roli religii w życiu społecznym i politycznym w Polsce w programie Tak Jest rozmawiali Krystian Legierski i Piotr Strzembosz.

Znów przesłuchają Tuska

Donald Tusk został wezwany w charakterze świadka przez prokuraturę krajową. Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej ma zeznawać w sprawie rzekomego niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego między innymi na nieprzeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej po ich przetransportowaniu do Polski. "W przypadku Tuska, nienawiść jest tak duża, że kalkulacja polityczna nie funkcjonuje. To źle się skończy dla PiS" komentował Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

Wyrok za „Polkę Walczącą”

Sąd Rejonowy w Kielcach ukarał organizatorkę tzw. czarnego protestu, który odbył się 3 października 2016 roku, karą 2 tysięcy złotych grzywny, za „publiczne znieważenie znaku Polski Walczącej”. W Kielcach część uczestników protestu przeciwko projektowi ustawy bezwzględnie zakazującej aborcji, miała naklejki z symbolem Polski Walczącej – kotwicy z połączonych liter P i W, do którego dorysowano znaki przypominające kobiece piersi oraz warkocz. Obok znajdował się napis „Polka Walcząca”. Sprawa trafiła do sądu wskutek indywidualnego zawiadomienia osoby prywatnej. Wniosek o ukaranie organizatorki „czarnego protestu” złożyła do sądu policja. Sędzia w uzasadnieniu wyroku przypomniał że znak Polski Walczącej jest prawnie chroniony i obywatele powinni go otaczać czcią i szacunkiem. Sędzia dodał również, że „nie jest przedmiotem postępowania estetyka tego znaku, tylko fakt, iż takim znakiem nie wolno się posługiwać w bieżącym demonstrowaniu swoich poglądów politycznych, światopoglądu”. Z orzeczeniem nie zgadza się pełnomocnik obwinionej. Jego zdaniem, użycie przerobionego symbolu Polski Walczącej przez protestujących nie było jego znieważeniem. Adwokat Aliny B. powiedział, że „chodziło, by pokazać, że walka o prawa kobiet - która nie jest walką zbrojną i oczywiście nie jest tak dramatyczną, jak w czasie II wojny światowej - jest również walką bardzo istotną”. Wyrok Sądu Rejonowego w Kielcach jest nieprawomocny. Pełnomocnik obwinionej zapowiedział złożenie apelacji. O tym wyroku w programie Tak Jest rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego: Paulina Piechna-Więckiewicz i Marian Piłka.

Na służbie

Kapelani w państwowych spółkach i w instytucjach, od pewnego czasu swoich duchowych opiekunów mają nie tylko żołnierze, policjanci, czy strażacy. W lutym powołano m.in. kapelana w jednej ze spółek paliwowych. Swoich kapelanów ma też służba cywilna czy leśnicy. Część z nich jest przez te firmy i instytucje zatrudniana. O tym czy kapelani powinni pracować na etatach oraz o tym czy i gdzie są potrzebni w programie Tak Jest rozmawiali Andrzej Rozenek i Piotr Strzembosz.

Spór o obywatelski miliard

Władze Norwegii zdecydowanie odrzucają zmianę systemu podziału środków pochodzących z Funduszy Norweskich. Do tej pory zarządzała nimi Fundacja Batorego, ale metody dystrybucji pieniędzy nie podobają się organizacjom prawicowym i rządowi PiS, który chce, by milionowymi dotacjami dysponowało Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - podporządkowane rządzącym. Norwegia mówi głośne „nie”, bo premier tego kraju nie mieści się w głowie, by polski rząd przeją kontrolę nad środkami przeznaczonymi na cele obywatelskie i społeczne. O sporze rozmawiali w programie Tak Jest Wanda Nowicka (Honorowa Przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) i Tymoteusz Zych (wiceprezes Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej).

Czy Polska przyjmie uchodźców?

Kolejna sprawa poróżniła posłów PO i PiS. Chodzi o kwestię przyjmowania przez Polskę uchodźców. PiS zarzuca opozycji, że chciała się zgodzić na przyjęcie imigrantów bez żadnych ograniczeń. PO twierdzi, że takie deklaracje nigdy nie padły. Sprawę komentowała w programie Tak Jest była premier - Ewa Kopacz.

Zmiany w przepisach, dotyczących przestępstw wobec dzieci

W połowie lipca w życie wejdą przepisy zaostrzające przepisy i kary za przestępstwa wobec dzieci. Osobie, która będzie miała wiedzę o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, będzie grozić do 3 lat pozbawienia wolności. Przepis ten dotyczyć będzie m.in. polskich biskupów, którzy do tej pory mogli, ale nie musieli, powiadamiać prokuratorów o znanych im przypadkach pedofilii wśród księży. Sprawę komentowali goście programu Tak Jest - Joanna Senyszyn i ks.Henryk Zieliński.

W stylu francuskim

66,1% Francuzów poparło Emmanuela Macrona. Lider ugrupowania "En Marche!" i były francuski minister gospodarki będzie nowym prezydentem V Republiki. O tym jak będą wyglądały nadszarpnięte w ostatnim czasie Polsko-Francuskie relacje w programie Tak Jest rozmawiali Piotr Apel z ugrupowania Kukiz'15 i Adam Szłapka z Nowoczesnej

(Przed)Konstytucyjna refleksja

Prezydent Andrzej Duda uzasadnia pomysł rozpisania referendum konstytucyjnego i zapowiada, że ma ono pokazać rządzącym kierunek ewentualnych zmian, których oczekują Polacy. Politycy PiS nie kryją swojego zaskoczenia samym pomysłem i mówią, że czekają na konkrety, a opozycja przypomina, że zanim powstanie nowa konstytucja, trzeba z szacunkiem traktować tę która obecnie obowiązuje. O tym czy polska Konstytucja potrzebuje zmian i jak je wprowadzać mówił w programie Tak Jest były Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Konstytucyjna inicjatywa prezydenta

Prezydent chce referendum w sprawie zmiany konstytucji. Zdaniem Andrzeja Dudy 20 lat funkcjonowania obecnej ustawy zasadniczej to właściwy czas by na jej temat wypowiedzieli się Polacy. Głosowanie miałoby odbyć się w przyszłym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł zmiany konstytucji popiera Kukiz'15, reszta opozycji zwraca uwagę, że prezydent nie podaje żadnych konkretów a poza tym najpierw powinien zacząć przestrzegać obowiązującej ustawy zasadniczej. O pomyśle zmiany konstytucji z Andrzejem Morozowskim rozmawiała prof. Jadwiga Staniszkis.

Prezydent - czy prezydentem wszystkich Polaków?

W kampanii wyborczej deklarował, że chce być prezydentem wszystkich Polaków. Prezydent Andrzej Duda, urzędujący w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od prawie dwóch lat, w Programie Tak jest oceniany był przez Joannę Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej i profesora Kazimierz Kika.

Patriotyzm po katolicku

Spojrzenie Kościoła na to czym jest prawdziwy patriotyzm w specjalnym raporcie przygotowanym rzez Radę ds. Społecznych KEP, którą kieruje metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Wśród głównych założeń dokumentu jest to, że prawdziwy patriotyzm nie może być mylony z nacjonalizmem. Biskupi piszą też o potrzebie patriotyzmu otwartego na współpracę, bez przemocy i pogardy, wrażliwego na krzywdę innych. O wnioskach hierarchów rozmawiali w programie Tak Jest goście - Ryszard Kalisz i Jerzy Kozłowski.

Co się zmieni w nauczaniu indywidualnym?

Projekt rozporządzenia MEN, dotyczącego nauczania indywidualnego, wywołał burzę wśród rodziców. Do tej pory łączono nauczenie w domu z chodzeniem dzieci do szkoły. Teraz rodzice dzieci niepełnosprawnych lub z przewlekłymi chorobami boją się, że ich pociechy będą zamknięte w domu. Ministerstwo twierdzi, że nic takiego nie nastąpi. O szczegółach zmian rozmawiały w programie Tak Jest, wiceminister edukacji Marzena Machałek i poseł Nowoczesnej - Urszula Augustyn.