Tak jest

Tak jest

Być czy nie być rodzicem?

Mieć czy nie mieć dzieci - to dylemat przed którym stają dziś młodzi ludzie. Z jednej strony pojawia się presja rodziny lub otoczenia,a z drugiej wątpliwości czy rodzicielstwo to na pewno dobry pomysł w świecie, który boryka się z coraz większą liczbą globalnych problemów. O tym jaką decyzję podjąć oraz dlaczego rezygnacja z bycia rodzicem jest bardzo trudna rozmawiali goście Tak Jest Barbara Nowacka i Jaś Kapela.

Rodzice kontra państwo

Od kilku dni trwają poszukiwania rodziców, którzy zabrali noworodka ze szpitala w Białogardzie. Prokuratura sprawdza, czy matka i ojciec popełnili przestępstwo. Ci odpierają zarzuty, twierdząc że kierowała nimi troska o dobro i bezpieczeństwo ich córki.

Sprawa billboardów nie dla PKW

PKW nie dysponuje narzędziami, żeby skontrolować billboardową kampanię dot. zmian w sądach. Przewodniczący Komisji tłumaczy, że takiej weryfikacji będzie można dokonać dopiero wtedy, gdy partie złożą swoje sprawozdania po wyborach samorządowych. O kontrolę do PKW wnioskowała Nowoczesna. Gościem programu Tak Jest był dziś Wojciech Hermeliński, Przewodniczący PKW, który tłumaczył decyzję.

Rzecznik (pro)obywatelski

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił dziś w Sejmie z informacją o stanie przestrzegania wolności, praw człowieka i obywatela w Polsce. Bodnar mówił m.in. o sprawie śmierci Igora Stachowiaka uznając, że polska policja ma problem ze stosowaniem nieuzasadnionej przemocy. Rzecznik Praw Obywatelskich był dziś gościem programu Tak Jest.

Prezydenckie sprawy

Andrzej Duda i jego Kancelaria w centrum politycznego życia. Nowe ustawy zmieniające sądownictwo, przyszłość wyboru ministra obrony narodowej, czego chciałby dla Prezydenta Dudy szef BBN Paweł Soloch czy temat reparacji wojennych, to tylko niektóre tematy, które w ostatnim czasie krążą wokół Pałacu Prezydenckiego. O tym jakie spojrzenie ma na nie Prezydent Duda mówił w programie Tak Jest sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Andrzej Dera.

Pytania o billboardy

Afery z billboardami - ciąg dalszy. Ani obóz rządzący ani rząd do kampanii przyznać się nie chcą i zapewniają, że to inicjatywa Polskiej Fundacji Narodowej. Od kilku dni opozycja stawia kolejne pytania i zarzuty. Na część z nich odpowiadał w programie Tak Jest minister w kancelarii premier Beaty Szydło - Paweł Szefernaker.

Sąd Najwyższy odmówił odpowiedzi na pytanie w sprawie prezes TK

Sąd Najwyższy odmówił odpowiedzi na pytanie prawne dotyczące wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie uznali, że profesor Andrzej Rzepliński, który wniósł zażalenie nie mógł tego zrobić. Sprawę wyjaśniał w programie Tak Jest rzecznik SN - Michał Laskowski.

Sądy na wokandzie

Trybunał Konstytucyjny orzekł dziś, że zwykły sąd nie może rozstrzygać o tym, czy prezes Trybunału Konstytucyjnego został powołany na stanowisko zgodnie z prawem. Zdanie odrębne złożył sędzia Leon Kieres... wybrany w poprzedniej kadencji Sejmu. Jutro Sąd Najwyższy ma zbadać, czy Julia Przyłębska jest prawidłowo wybranym prezesem Trybunału i czy w ogóle sąd może się w tej kwestii wypowiadać. Rzecznik Sądu Najwyższego mówi, że Sąd Najwyższy może orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznać, ale może też odrzucić. O decyzji Trybunału oraz o sytuacji sądów w Polsce mówił w programie Tak Jest rzecznik KRS Waldemar Żurek.

Spotkanie na szczycie

Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński razem w Belwederze. Spotkanie prezydenta z prezesem PiS i jego szczegóły niemal do ostatniej chwili były utrzymywane w tajemnicy. Rozmowy rozpoczęły się tuż po godzinie 18, na gorąco komentowali je goście programu Tak Jest - Łukasz Schreiber i Piotr Zgorzelski.

Ziobro chce zaostrzyć kary za gwałt

- Sądy orzekają zbyt łagodne kary za gwałt - grzmi minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Zbigniew Ziobro chce zaostrzenia kar za przestępstwa na tle seksualnym. Resort Sprawiedliwości tłumaczy, że głównym celem propozycji jest podwyższenie najniższych progów w kodeksie karnym. Po przygotowaniu przez ministerstwo zmian, projektem zajmie się rząd. Część ekspertów uważa, że konieczna jest nie zmiana przepisów, lecz przestrzeganie już istniejących. O propozycjach Ziobry w programie Tak jest rozmawiali Emilia Konwerska i dr Krzysztof Śmiszek.

Cele "Kultury Niepodległej"

Ludzie polskiej kultury, między innymi Krystyna Janda i Andrzej Seweryn, powołali do życia ruch "Kultura Niepodległa" - o jego celach i charakterze mówili pisarz Zygmunt Miłoszewski i scenarzysta Andrzej Saramonowicz. "To nie jest ruch anty-PiS" podkreślali obaj twórcy.

Sprawa reparacji wojennych od Niemiec

Prezydent Andrzej Duda czeka na stanowisko rządu w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Witold Waszczykowski zapowiedział jednak, że to może potrwać nawet kilka miesięcy, potrzebnych na skompletowanie ekspertyz i dokumentacji. Już teraz o zasadności upominania się o odszkodowania otwarcie mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja ostrzega jednak, że może to znacząco pogorszyć relacje z naszymi sąsiadami. O sprawie polskich roszczeń wobec Niemiec rozmawiali goście programu Tak Jest - Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości i Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

Trwają prace nad reformą sądownictwa

Do końca miesiąca Andrzej Duda ma przedstawić swoje projekty zawetowanych wcześniej ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa . Szefem zespołu przygotowującego dla prezydenta projekty ustaw o KRS i o Sądzie Najwyższym jest prof. Michał Królikowski - wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL. "Mam nadzieję, że pan prof. stanie na wysokości zadania" - tłumaczył w programie "Tak Jest" prof. Adam Strzembosz.

Reparacje wojenne dla Polski?

Andrzej Duda przemawiając w Wieluniu podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia nawiązał do stosunków polsko - niemieckich. Prezydent mówił o pamięci, przebaczaniu i o zadośćuczynieniu. Na wniosek posłów PiSu analizę prawną ws. zadośćuczynienia za straty wojenne prowadzi Biuro Analiz Sejmowych. Ma sprawdzić, czy są podstawy prawne, by reparacji od Niemiec się domagać. Jednak jak podał dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na opinię sporządzoną przez ekspertów: „polskie roszczenia reparacyjne za straty podczas drugiej wojny światowej są nieuzasadnione”. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiali Stanisław Tyszka i Ryszard Kalisz.

Kara za gwałt

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro, zapowiada wyższe kary za gwałty ze szczególnym okrucieństwem. Wobec bulwersujących wydarzeń w Rimini i Łodzi pojawia się pytanie o skuteczność ścigania przestępców i wymierzania im kar. O tym, co i jak należy zmienić, by przestępstw seksualnych było jak najmniej, mówiły też rozmówczynie Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest.

"Ta reforma tak naprawdę ratuje miejsca pracy nauczycieli"

4. września rozbrzmią pierwsze dzwonki w szkołach, które są w trakcie głębokich zmian. Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje: przez trwającą reformę edukacji tysiące nauczycieli straci pracę, kolejni będą mieli ograniczone etaty, w szkołach panuje chaos, zdezorientowani są rodzicie i uczniowie, a samorządy z własnej kieszeni dokładają miliony złotych do reformy, która wedle zapewnień ministerstwa miała być "bezkosztowa". Jak na te dane i zarzuty reaguje rząd? O tym w programie Tak jest mówiła wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Polska oczami Merkel i Macrona

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zabrała głos w sprawie Polski. Przyznała, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie stanu praworządności w naszym kraju. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami". Jednocześnie zapowiedziała, że o praworządności w Polsce będzie "wyczerpująco" rozmawiała z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. To nie pierwszy tego typu głos europejskiego przywódcy na temat Polski w ostatnim czasie. Wcześniej w dużo ostrzejszym tonie wypowiadał się m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron. O tym, co Polska powinna zrobić w kontekście tego typu ocen płynących zza granicy dyskutowali goście programu Tak jest: Marek Jakubiak i Michał Kamiński.

Prezydenckie referendum zależne od PiS

Prezydent Andrzej Duda już w maju ogłosił, że 11 listopada 2018 roku odbędzie się referendum, w którym Polacy wypowiedzą się na temat przyszłej konstytucji. Zgodę na datę i treść pytań musi jednak wyrazić senat, zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość. "Najlepszym rozwiązaniem byłoby porozumienie, żeby kwestia terminu i pytań nie była obiektem politycznych przepychanek" mówił minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Solidarność miała łączyć, a dzieli

Komitet Obrony Demokracji w odpowiedzi na decyzję wojewody pomorskiego - przeniósł miejsce obchodów 37. rocznicy porozumień sierpniowych. KOD chciał świętować na gdańskim placu Solidarności, na co zgodę wydał prezydent miasta, ale wojewoda Dariusz Drelich, na wniosek obecnych władz NSZZ "Solidarność" zdecydował, że to im udostępni plac. Decyzja została wydana na podstawie przepisów o zgromadzeniach cyklicznych i będzie obowiązywać co najmniej trzy lata z rzędu. O tym kto ma prawo do obchodzenia rocznicy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i Bramą Stoczni w programie Tak Jest rozmawiali Zbigniew Janas i Kornel Morawiecki.

„Kiedy głupi ludzie chcą uczyć dzieci...”

Pierwszy dzwonek już za nieco ponad tydzień - dzieci wrócą do odmienionej szkoły. To jednak nie koniec zmian, ponieważ te pojawią się też w podstawie programowej, która ma zmienić się w 2019 roku. Zmian będzie dużo i już teraz wzbudzają one ogromne emocje, zwłaszcza jeśli chodzi o język polski. Ze szkół średnich znikają dzieła takich autorów, jak Bruno Schultz, Joseph Conrad czy Sławomir Mrożek. W ich miejsce pojawia się Wojciech Wencel nazywany "bardem prawicy smoleńskiej".