Tak jest

Tak jest

Niepokój przed szczytem NATO

W środę, 11 lipca, rozpoczyna się szczyt NATO w Brukseli. Przed przywódcami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmowy, między innymi, o wydatkach na obronność i walce z terroryzmem. Europa z niepokojem patrzy na to, co może zrobić prezydent Donald Trump. Amerykański przywódca, tuż po zakończeniu brukselskiego szczytu, w Helsinkach ma się bowiem spotkać z rosyjskim prezydentem - Władimirem Putinem. Na pytanie, czy to spotkanie to powód do obaw o bezpieczeństwo Europy w przyszłości, szukali odpowiedzi profesorowie - Tomasz Nałęcz i Ryszard Bugaj.

Czy KRS nadal broni sędziów?

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się na najbliższym posiedzeniu wnioskami sędziów Sądu Najwyższego, którzy chcą nadal orzekać, mimo iż w myśl nowej ustawy osiągnęli już wiek emerytalny. O nowym prawie i roli KRS dyskutowali w programie „Tak Jest” rzecznik tej instytucji sędzia Maciej Mitera i prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy będzie warszawska koalicja ruchów miejskich?

Kto zostanie prezydentem Warszawy? Ruchy miejskie wciąż prowadzą rozmowy - chcą wystawić wspólnego kandydata. Część organizacji już zawarła porozumienie, a Justyna Glusman, działaczka stowarzyszenie Ochocianie, wygrała prawybory. Na razie nie wiadomo, kogo wystawi stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa. O przyszłości miasta i kandydatach na prezydenta Warszawy rozmawiali goście programu Tak Jest - Justyna Glusman i Jan Śpiewak.

Dualizm władzy w Sądzie Najwyższym?

Kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda wysłał dziś pisma zawiadamiające sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń o chęci dalszego zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego o ich przejściu w stan spoczynku - w tym także Pierwszą Prezes prof. Małgorzatę Gersdorf. O sytuacji w Sądzie Najwyższym w magazynie "Tak Jest" mówił sędzia Sądu Najwyższego - Dariusz Zawistowski.

Skutki ustawy o Sądzie Najwyższym

"Nie jestem zastępcą, a tym bardziej następcą pierwszej prezes Sądu Najwyższego" - zadeklarował na wspólnej konferencji, ramię w ramię z prof. Małgorzatą Gersdorf, sędzia Józef Iwulski. Dodał też, że prezydent nie podjął wobec niego żadnych konkretnych decyzji. Prof. Małgorzata Gersdorf pojawiła się dziś w budynku Sądu Najwyższego i w swoim gabinecie. Twierdzi, że zgodnie z konstytucją nadal pełni swoją funkcję - do 2020 roku. Nie dostała od prezydenta decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku - prezydencki minister twierdzi z kolei, że to działa automatycznie. O skomplikowanej sytuacji w Sądzie Najwyższym rozmawiali goście programu Tak Jest - Andrzej Stanisławek i Bartosz Arłukowicz.

Ustawa nad Konstytucją? Małgorzata Gersdorf ma przejść w stan spoczynku

Sędziowie, którzy nie zwrócili się o przedłużenie kadencji, w tym Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, jutro tracą status sędziego w stanie czynnym - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha. Prezes Sądu Najwyższego zastąpi Józef Iwulski, najstarszy stażem sędzia SN. Konstytucyjność wchodzącej w życie ustawy komentowali goście programu "Tak jest": była prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Małgorzata Kluziak i były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek.

Czy uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego to nowa wersja liberum veto?

3 lipca w stan spoczynku przechodzą sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Ten zapis dotyczy 27 sędziów, w tym profesor Małgorzaty Gersdorf, której 6-letnią kadencję I prezes Sądu Najwyższego gwarantuje konstytucja. Zgromadzenie Ogólne SN przyjęło uchwały, w których stwierdza, że sędzia Gersdorf wbrew nowej ustawie pozostaje pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Próbę usunięcia z tego Sądu znacznej liczby sędziów uznano za naruszenie gwarancji niezależności sądownictwa. Jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po 3 lipca rzecznika prezydenta pytał w programie "Tak Jest" Andrzej Morozowski.

Nowelizacja ustawy o IPN

PiS robi nagły zwrot w sprawie ustawy o IPN. Karania więzieniem za krzywdzące Polskę sformułowania nie będzie. Tamten wstrząs był potrzebny - mówi dziś premier. I przekonuje, że ustawa w pierwotnej a oprotestowanej wtedy wersji była potrzebna. O nowelizacji dyskutowali goście programu Tak jest Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Andrzej Stanisławek z Porozumienia.

Nie tylko "Efekt 500+"?

W Polsce rodzi się więcej dzieci. Tak wynika z raportu opublikowanego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego. Współczynnik dzietności wzrósł z poziomu 1,29 trzy lata temu do 1,45 w ubiegłym roku. To jednak nie tylko efekt programu 500+ przekonują łódzcy naukowcy. Dzietność wzrosła przede wszystkim najbardziej w regionach o w miarę dobrej sytuacji gospodarczej czyli w województwach pomorskim i wielkopolskim. O przyczynach tego wzrostu w programie Tak Jest rozmawiały Lidia Sankowska z Prawicy Rzeczpospolitej i Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej.

Wyrok ws. "zdrady dyplomatycznej"

Zarzucenie byłemu ministrowi spraw zagranicznych zdrady dyplomatycznej nie jest według sądu naruszeniem norm. Tak więc Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać Radosława Sikorskiego. O wyroku sądu okręgowego w magazynie "Tak Jest" dyskutowali Ryszard Kalisz i Zbigniew Girzyński.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - PiS proponuje zmiany

Niecały rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić sposób wybierania polskich przedstawicieli. Najważniejsza zmiana ma polegać na tym, że z każdego z 13 okręgów wyborczych ma być wybranych co najmniej trzech posłów. Obecnie ich liczba w okręgu zależy od frekwencji wyborczej. Prace nad nowymi przepisami rozpoczynają się w najbliższą środę. O potrzebie zmian dyskutowali goście programu Tak Jest, Andrzej Halicki i Jerzy Wenderlich.

Polska światowym liderem spadku religijności

Niezależna amerykańska firma badawcza Pew Research Center porównała religijność ludzi przed i po 40. roku życia. Z odpowiedzi wynika, że Polska jest światowym liderem spadku religijności z generacji na generację. O przyczynach tego zjawiska w "Tak Jest" rozmawiali ks. Andrzej Kobyliński i prof. Ireneusz Krzemiński.

KRS mówi „nie” związkom partnerskim

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o związkach partnerskich. Według sędziów proponowane zmiany mogą naruszać konstytucję i są niezgodne z wartościami kultury chrześcijańskiej zakorzenionej w Polsce. Chodzi o projekt Nowoczesnej, który przewiduje że pary heteroseksualne ale także homoseksualne mogłyby wspólnie się rozliczać, otrzymywać informacje o stanie zdrowia partnera czy dziedziczyć po sobie majątki. O opinii KRS w programie Tak Jest rozmawiali Krzysztof Śmiszek (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego) i Tymoteusz Zych (Ordo Iuris).

Siła kobiet

Za nami X Ogólnopolski Kongres Kobiet. Jego organizatorki podkreślają, że to oddolny, społeczny ruch, chcąc w ten sposób odciąć się od polityki. W programie „Tak Jest” pytania właśnie o obecność kobiet w polityce. Prof. Magdalena Środa przekonywała, że choć coraz więcej pań angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne, wiele z nich zaznacza, że nie chce mieć nic wspólnego ze zdominowaną przez mężczyzn polityką.

Morawiecki niczym Tusk?

O tym, czy premier Mateusz Morawiecki jest sprawnym i perswazyjnym mówcą, czy też regularnie mija się z prawdą rozmawiali w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” dziennikarze Grzegorz Sroczyński i Agata Szczęśniak.

Pytania referendalne

Czy niski wiek emerytalny i 500 plus powinny zostać zapisane w konstytucji - o to chce zapytać Polaków w referendum Prezydent. Według Andrzeja Dudy pytań referendalnych powinno być 10, ale Narodowej Radzie Rozwoju przedstawił 15. Które z nich znajdą się we wniosku do senatu by rozpisać referendum póki co nie wiadomo. O poszczególnych pytaniach mówił w programie Tak Jest Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Na koniec rozmowy pojawiły się też pytania o losy polskiej reprezentacji na Mundialu oraz czy Prezydent wybiera się na mecz do Rosji.

Kasacja odrzucona. Drukarz winny.

Sąd Najwyższy odrzucił kasację prokuratora generalnego - Zbigniewa Ziobry - w sprawie drukarza, który odmówił organizacji LGBT wydrukowania plakatu. Sąd uznał bowiem, że drukarz nie miał uzasadnionego powodu do odmowy, bo jego działanie miało jedynie charakter odtwórczy i wiązało się z wykonaniem czynności czysto technicznych, a nie promowaniem określonej ideologii. O precedensowym wyroku w programie "Tak Jest" dyskutowali mecenas Paweł Knut i dr Tymoteusz Zych.

Rosja organizatorem Mundialu mimo agresji na Ukrainę

W czwartek w Rosji wystartują mistrzostwa świata w piłce nożnej. 32 reprezentacje będą rywalizować na 12 stadionach, między innymi w Moskwie, Soczi i Petersburgu. Organizacja Human Rights Watch alarmuje, że mistrzostwa odbywają się w "trudnym i pogarszającym się otoczeniu dla przestrzegania praw człowieka". O tym, czy należy oddzielić politykę od sportu rozmawiali goście programu Tak Jest Zdzisław Kręcina i Maciej Konieczny.

15 pytań prezydenta

Prezydent ujawnił szczegóły konsultacyjnego referendum konstytucyjnego. Zaprezentowano 15 pytań, chociaż Andrzej Duda wcześniej uważał, że powinno ich być nie więcej niż 10. Wśród zaganień m.in zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500+, zagwarantowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz NATO a także wzmocnienie pozycji rodziny i znaczenia pracy. Jak powiedział prezydent Andrzej Duda, ostateczne pytania będą wtedy gdy będzie składany wniosek, a najwcześniejszy termin jego złożenia to 20 lipca. O propozycji prezydenta w programie Tak Jest rozmawiali Jan Grabiec (Platforma Obywatelska) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Protesty na uczelniach

Na uniwersytecie warszawskim, wrocławskim, łódzkim i jagiellońskim studenci protestują przeciwko tzw. reformie Jarosława Gowina. Jak mówią - ta ustawa nie przejdzie w ciszy. Gość programu "Tak Jest" dr Błażej Poboży stwierdził natomiast, że „to nie protest, a zajęcie balkonu przez grupkę studentów”. Odmiennego zdania jest prof. Joanna Senyszyn. Według niej „wielu profesorów związanych z partią rządzącą nie popiera tego projektu ustawy”.